Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz stevve #36 üzenetére

    "mert itt csak digitalizálásról van szó, semmi forradalmi nincs ebben."

    :F

    Nem tudom, hogy hol töltötted az elmúlt évtizedet :P, de ebben az időszakban elég egyértelművé vált, hogy a tartalmak digitalizálódása forradalmi változást jelent: azért, mert így hirtelen nagyon könnyen és gyakorlatilag ingyen reprodukálhatóvá válnak (plusz kereshetővé, automatikusan feldolgozhatóvá, stb). Sok szempontból tényleg olyan, mint amikor Gutenberg kitalálta a nyomdáját, csak ez most még olyanabb.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • julius666

    addikt

    válasz stevve #36 üzenetére

    Online olvasás, meg mindenféle formátum? Ez mókusvakítás. PDF-et is meg tudok nyitni online és a formátum igencsak kötött... csak épp online ezt ők megoldják a háttérben. Egyébként ez a dolog még nem meríti ki a felhő fogalmát, csak annyi, hogy egy távoli szerveren turkálsz az adatbázisban böngészőből. Túl van ez is misztifikálva már.

    Ja, + az egyéb funkciók amiket pdf-ben aztán keresgélhetsz, mint pl. hogy megjegyzi hol tartottál és bárhonnan, bármilyen eszközről (ami nyilván tudja kezelni a webes felületet) lépsz be, onnan folytathatod ahol abbahagytad bármilyen keresgélést, lapozás nélkül.
    Mindenféle formátumban nyilván az e-book readerekre miatt elérhetőek az anyagok, nem igazán látom hol itt a mókusvakítás.

  • julius666

    addikt

    válasz stevve #49 üzenetére

    Egyébként a cikkben erre a Google mizériára írták, hogy ez most olyan, mint a nyomtatás volt annak idején a kódex után, holott azért az, hogy egy papír alapú dokumentumnak elektronikus példánya is van, igencsak "öreg" eljárás.

    Tökmindegy, még mindig nem vált tömegessé a könyvek, napilapok elektronikus formában való olvasása. A technológiai forradalom már megvolt, a társadalmi még nem. Ezt indíthatja be a google.

  • julius666

    addikt

    válasz stevve #52 üzenetére

    én nem látom, hogy ez most miért lesz olyan halálosan forradalmi és felhő, meg egyéb hangzatos szavak.

    Az nyilván csak a marketing. :)
    Nem az a forradalmi, hogy nyílt egy netes könyvesbolt, mert már volt tucatnyi ilyen.
    Az a forradalmi, hogy a google indította, mert ő a méreténél fogva képes lehet beindítani azokat a valóban (nem csak marketing szempontból) forradalmi változásokat, amiket a többiek eddig láthatóan nem voltak képesek.

    Manapság nincs is már olyan, hogy valamit ne illetnének forradalmi jelzővel... de ha minden forradalmi, akkor hogy tűnnek majd ki egymás közül a forradalmi cuccok? Egyszerűen a fogyasztónak már ez kell, hogy fogyasszon...

    Természetesen az ember józan eszére van bízva ebből mennyit vesz be. :P
    (ez nem csak manapság van így, mindig is így volt mióta kapitalizmus van, tessék elolvasni Madách Ember tragédiájában a XI. színt, nagyon tanulságos ;) )
    Mindazonáltal ha nem látod a (főként) elmúlt évtizedben lezajlott, valóban forradalmi változásokat (és a még elkövetkezendőket), akkor tényleg benned lehet a hiba. :))

  • dabadab

    titán

    válasz stevve #49 üzenetére

    "És abban mi a forradalmi, hogy reprodukálható? Az eljárás? A technológia?"

    Az, hogy ez az egész így összeállt. A gőzgépben sem a víz, a tűz vagy a rézedény volt a forradalmi, hanem az, hogy ezekből hirtelen az emberi munka kiváltására alkalmas gép lett.

    "holott azért az, hogy egy papír alapú dokumentumnak elektronikus példánya is van, igencsak "öreg" eljárás."

    Az, persze, öreg, de az mennyire idős eljárás, hogy gyakorlatilag mindent megkaphatsz elektronikus formában? Persze, ott van már a Project Gutenberg negyven éve, meg a mindenféle underground scanner-közösségek, de most válik a dolog mainstreammé. A gőzgépet is kitalálták már az ókori görögök is, mégis csak a XVII. században lett belőle fontos társadalomformáló tényező, mert akkorra vált megfelelővé a társadalmi meg technológiai környezet.

    "Ezek szerint már jó 10 éve éljük ezt a bizonyos átmeneti korszakot?"

    Nem tűnt fel? Először volt az mp3 (meg a Napster), aztán jöttek a filmek, az újságok helyett a hírsite-ok, most meg a könyvek. Az átmenet tart, a szerzői jogi szabályzás például még mindig nem nagyon tudott mit kezdeni ezzel az új helyzettel.

    DRM is theft

Új hozzászólás Aktív témák