Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz hcl #238 üzenetére

    "Ezt hiányolom a második hullámra."

    Ha megnézed az adatokat, akkor a térségben hasonlóan mentek fel a számok, mint nálunk. Tehát nálunk nem a megbetegedés volt több, amire a korlátozások egyáltalán hatással lehetnek, hanem a fertőzés / halálozás arány volt rosszabb.
    Az tehát a (sajnos meglehetősen átpolitizált) kérdés, hogy mennyiben volt közigazgatási oka a rosszabb halálozási aránynak, mivel onnantól, hogy az ember elkapja a betegséget max. annyit tud tenni az állam, hogy biztosítja a kórházi ellátásához szükséges erőforrásokat. Gyógyítani politikus vagy minisztériumi közalkalmazott nem nagyon tud.

    Márpedig nálunk minimális számban haltak meg emberek covidban amiatt, hogy nem jutottak kórházi ágyhoz, lélegeztetőgéphez, gyógyszerhez vagy mert nem volt elég orvos, ápolónő, stb.
    A legtöbb beszámoló is arról szólt, hogy bement az ember lábon a kórházba enyhe tünetekkel, két nap múlva már lélegeztető gépre kellett rakni, egy hétre rá pedig meghalt. A kórházban, lélegeztető gépen, orvosi felügyelet mellett.
    Ezzel szemben pl. Olaszországban, Spanyolországban, UK-ban, de még az USA-ban, Franciaországban is sok helyen azért haltak meg tömegével az emberek, mert annyira túlterheltté vált az egészségügyi ellátórendszer, hogy egyszerűen nem fértek be az intenzívre és nem kaptak megfelelő ellátást.

    Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a halálozási adatok rendben vannak, mert mindenképpen nagyon komoly válságjelenségről van szó, csak nem mindegy, hogy politikai indulatoktól vezérelve rámondjuk, hogy "mert az állam rosszul kezelte a helyzetet", vagy érdemben vizsgáljuk, hogy egy ilyen helyzetben mit tehet az állam és azt megtette-e.
    A politikai felelősséget sem akarom szétkenni, mert ha N betegből máshol X hal meg, nálunk meg X+Y, akkor annak nyilván van egészségpolitikai vonzata is, de akkor beszéljünk arról és felesleges belemenni a leegyszerűsítő kampányszlogenekbe, mert az nem vezet sehová.

Aktív témák