Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz Chamea2 #326 üzenetére

    A csalással az a helyzet, hogy van egy törvényi szabályozás, ami vagy jó vagy nem, az ebben található kiskaput vagy a megcsaltak hiszékenységét kihasználó csaló ér el gazdasági előnyt. De mindenképpen arról szól a történet, hogy egy nem kívánt mellékhatás kihasználásával, kivételként kezelendő módon csal a csaló. Például a webshopok többsége azért normálisan üzemel és nem csalásra van berendezkedve, kivételként van pár, amelyik igen.

    A régi szép időkben, amikor a terjesztési piacra való bejutás küszöbe igen magas volt (lemezgyár kellett, stúdió, bolthálózat), akkor működött az a modell, hogy kiadók felvásárolták a műveket és csak rajtuk keresztül lehetett eljutni a célközönséghez. Miközben a nagy infrastruktúra költségeit elosztották a jogvédett művészek között. De ma ez már rohadtul nem így van, egy webshopot fillérekért összeraknak, a jutúbra bárki feltölthet bármit, van rajta minőségi zene is, stb. Másrészt a vevők egyszerűen nem hajlandók megmozdulni a zenéért, a kutyának nem kell a zene/film fizikai valójában. A dvd meg a cd ipar nem azért dőlt dugába, mert sokan másolnak filmeket, hanem azért, mert nincs hely a lakásban annyi dvd-nek, mint ahány filmet meg akar nézni az ember. Másrészt meg minden most kell, azonnal és apercben. Tehát ha nekem, főleg vidéken, vasárnap este fél hatkor eszembe jut, hogy meg akarom nézni Milla mami fekete bőrszerkós fenekét, akkor meg akarom nézni, punktum. Ebbe nem fér bele, hogy megnézem az elvirán, hogy mikor megy vonat a legközelebbi merhülyevagyok boltba (gy.k.m.d.a.markt), megnézem, hogy mikor lesz nyitva a bolt és van-e nekik raktárkészlet, mert ez összességében több nap, rengeteg idő és utazás. tisztelt kiadók, tessenek végre felébredni és olyan módon kínálni a tartalmakat, ahogy azt a fogyasztók szeretnék. A régi jó monopolkapitalista idők lejártak, a vásárló pénzéért azt kell adni, amit a vásárló szeretne, vagy nagy lendülettel önként beugrani a levesbe.

    Tessék elfogadni végre, hogy a kiadókra gyakorlatilag nincs szükség az új, digitális világban. Vagy találnak olyan funkciót maguknak, amit a vásárló elfogad nélkülözhetetlennek és pénzzel jutalmaz, vagy ideje csődöt jelenteni és kimenteni a maradék dollárkákat a bahamákra.

    A számtech nagyker meg kisker kérdéskör igen jó példa, egy probléma van vele: igen alkalmas arra, hogy példaként alkalmazva betörjék vele a kiadók arcát. Mert egy számtech kisker ha 10% árrést akar érvényesíteni, már mocskos rablógazda, és kiutálják a piacról. mennyi zsé-t is tesz el egy kiadó meg a teljes kereskedelmi láncolat? Ehhez képest mennyi jut a szerzőnek? Ha egy 7000 forintos s.t. cd-ből jutna mondjuk 6000 forint s.t-nek, 200 a gyártónak, 400 a teljes kereskedelmi láncnak, 400 a jogvédőnek, akkor senki nem emlegetne Ali babát meg 40 rablót. De messze nem ezek az arányok, és messze nem ez a helyzet.

    Eleve egy cd-ből az általam emlegetett 85%-tól igen messze eső százalék jut a szerzőnek, másrészt a más vonalon befolyó jogdíjak sorsa követhetetlen. Például a matricákból befolyó jogdíj valós felhasználásáról nem láttam még hihető, valódi kimutatást. Amit láttam, az még röhögés-fakasztó kamunak is gyenge.

    Az tény, hogy minden mű a szerző tulajdona. De az ezzel kapcsolatos jogai fölött miért is nem rendelkezhet teljesen szabadon? Miért van kötelezően bekényszerítve a nagy magyar szerzői jogi gittegyletekbe? Amik, jól láthatóan monopol módon működnek, vagyis sem arra nincsenek rákényszerítve, hogy hatékonyan és olcsón működjenek, sem semmi másra. Az eljárásokkal kapcsolatban pedig az a bajom, hogy egy jól láthatóan, tisztán maffia alapokon működő szervezettel szembeni eljárást ne hasonlítsunk már össze egy normális jogi procedúrával.

    Én a magam részéről nem követeltem soha, hogy szűnjön meg a szerzői jog védelme, azt meg pláne nem követeltem, hogy államilag szűnjön meg. Ez utóbbit elsősorban azért nem követelem, mert az állam a jogszabály alkotáson túl most sem vesz részt a jogvédelemben, az artisjus az egy szerzőket, jogtulajdonosokat tömörítő egyesület, nem állami cég. Hogy követelhetném valaminek a megszűnését, ami nincs?

    Azt viszont jogosan követelheti bárki, hogy ez a senkinek sem jó szerzői jogvédelem szűnjön már meg végre és legyen helyette olyan, ami legalább a szerzőnek meg a vevőnek jó. Fizessen egy szimpla háziasszony többszáz misit dollárban, mert letöltött két albumot? Szerintem változtassuk meg az szjt-t minimum annyival, hogy az ilyen büntetéseket közvetlenül a szerzőnek fizessék, ne az ügyvédeknek, majd meglátjuk, mennyi pattogás lesz akkor utána.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Sanya

    nagyúr

    válasz Chamea2 #326 üzenetére

    melyik kiadó cseréli ki a karcos, és agyonhallgatott cd-idet egy zsír újra kb anyagáron (mondjuk 300huf)?
    mikor lesz végre legális az, hogy ha megveszek egy filet dvd-n, akkor azt konvertálhassam táblagépes formátumba legálisan, hiszen kifizettem a szellemi jogokat?
    mikor lesz elérhető, hogy a pc-re vett játékkal ha visszaszolgáltatom, akkor kaphassak egy xboxosat?

    A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

  • Penge_4

    veterán

    válasz Chamea2 #326 üzenetére

    "ilyen hülyeséggel ne jöjjön senki, mert fizetett kommentelő nem létezik!"

    Dehogynem... Ezzel nem azt mondom, hogy te az vagy, de vannak cégek, akik ezen a trükkös (és hosszútávon olcsó) módon szereznek vásárlókat, hogy magukat vásárlónak kiadó emberek pozitív kritikákat írnak kommentekben egy csomó helyen az adott termékről.

    (#329) bambano: "A régi jó monopolkapitalista idők lejártak, a vásárló pénzéért azt kell adni, amit a vásárló szeretne, vagy nagy lendülettel önként beugrani a levesbe."

    Csak most kezdődnek. A mega kilövésével egyre inkább eltakarítják azokat a fránya gallyakat az útból, ami a YouTube-nak (mint kvázi-monopol videótartalom szolgáltatónak) van kikövezve azóta, mióta a világ legnagyobb internetes cége felvásárolta. Lassan elindulnak a csatornák és lesz majd előfizetéses modell. Paypal, Moneybookers, VISA, MasterCard és társai. :D

    Csak jelenleg necces, mert nehogy úgy járjon, mint "szegény" Microsoft, akiket "mindenért" megbüntetnek. Ezt pedig gondolok tudja a Google is.

    Ha pedig elég sokan meg lesznek elégedve az árral (itt most a nyugati világra gondolok, mint fő profitmaximalizáció mércére), akkor pedig szépen-lassan ki lehet iktatni a többi fájlmegosztót és a torrentet is. Lesz hőbörgés, de nem akkora, ami tönkretenné az egész tervet. Végül pedig (és ebben a Cloud is nagy szerepet fog játszani), mindenkinek kuss lesz és az internetet is a nagy cégek fogják uralni, élükön a Google-val.

    És a fő vesszőparipa az lesz, hogy "Te is azért hőbörögsz, mert 9.99 dollár helyett ingyen akarod!", tehát el lesz bagatellizálva, dezinformával és söpörve minden ellenállás.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák