Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hallador

    addikt

    válasz anulu #16 üzenetére

    Nem csak a közösség. Ott vannak az LTS termékek, de csak egy példa, ami azért meggyőzőbb a zárt szoftvereknél is ott a RedHat/CentOS a 10 éves karbantartási idejével. Amit nagy eséllyel az összes opensource át tud venni. Ami azért elég hivatalosnak tűnik, nem ilyen ákom bákom valaki karbantartja dolog. Én meg a zárt szoftvereket utálom, csak a baj van vele, arról nem beszélve, hogy nem olcsó, sőt.

    Szerintem azért eddig ha akarom ha nem több botrányról hallottam zárt szoftverekkel kapcsolatban mint opensource-al, élen a Microsofttal. Szóval annyira nem hogy nem bízom meg, egyenesen bizalmatlan vagyok, azért a Windows 10-es baki után, mert tudjuk nekünk jó a keylogger, de csak akkor, ha a Microsoft adja, különben az opensource szar. Nem szaroztam a Microsoftot a félreértések elkerülése végett, csak a hülyének nézést, és az agymosást hagyjuk az amerikai kollégáink számára....

    De azért ilyen kijelentéseket kár tenni amit mondasz, mert nem nagyon mutatsz olyan enterprise céget, aki nem OpenSource alapon építkezik, kezdve a szerverek management felületével teljesen mindegy ki gyártja, és hogyan hívják (ILO, IMM, CIMC, DRAC/iDRAC), vagy komplex management felület alatt futó szoftver (UCS manager), de az összes SWITCH ami kb 2014 óta piacon van Linuxot futtat, hívják azt Cisco Nexusnak, vagy HP xy-nak ráadásul úgy, hogy akár még a Cisco IOS is virtuális gépként fut a Linux-on.

    Gyakorlatilag még az IBM Is Linuxot használ az összes storage-án, SVC-jén, gyak majdnem Mindenen Linux fut, de nem csak az IBM az összes gyártó gyakorlatilag, egy kettőn fut BSD is. Van/volt olyan is amin Windows fut, de lassan kihal (EMC AX4)

    De említhetném a VMware-t is ami egy megzabolázott Linux, de az Összes Appliance-e is Linux. Nem olcsó, de szerintem legalább kategóriákkal jobb már ma, mint az ablakos konkurencia lesz 2020-ban.

    A cikkhez:

    Remélem sokáig tudom használni az OpenWRT, és társaságát. Szerintem nagyon jó dolgok.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz anulu #27 üzenetére

    Az újabb ILO-kalatt nem ez fut.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz King Unique #40 üzenetére

    Ez alapvetően csak azokra a rendszerekre igaz, ahol alaphelyzetben mindennapi User interakciókra van szükség, azonban, a nagyvállalati rendszerek esetében csak ott van Microsoft, ahol valamilyen app ezt igényli. A háttérrendszer pedig amin ez az egész fut, a beépített rendszerek az embadded rendszerek között a Microsoft ki van zárva. Nem azért mert rossz lenne, hanem azért mert drága, és feleslegesen nagy. Félre ne értsd nem rossz, de mint pl ez a router história nehezen elképzelhető, hogy egy komoly célhardveren Windows fusson. Legyen az akár egy router, storage, szerver remote processor, stb.
    Arra szeretnék kilyukadni, hogy gyakorlatilag minden opensource alapokra építkezik ma már. A microsoftnak is megvan a helye ebben az infrastruktúrában, de csak alkalmazás oldalon.

    Persze NO Offense, és csak szerintem.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz King Unique #43 üzenetére

    Igen azért fogalmaztam valamint odaírtam, hogy szerintem..... :) :) :) :) (Gondoltam észrevetted de ezek szerint csak azért semmmmm :) :) :) :K :U :F )

    Igazad van, de a amiket mondtál ha jól gondolom alkalmazás oldal ugye? ... :) A router, meg az OpenWRT mióta az? Szerintem

    Aztán a topik pont routerről szól ugye nem a Windows-ról... Meg OpenSource-ról ha jól láttam a címét vagy rosszul látom.....

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz hcl #46 üzenetére

    Na igen. :D Megmondta a legnagyobb bohóc a csapatból: Ballmer: “Linux is a cancer”

    Majd jött a következő bohóc és rákot tenyészt ha mát e telefon nem megy :D Microsoft has developed its own Linux.

    Ilyenek ezek a halász trollok... :D

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz quarros #49 üzenetére

    Szerintem pont az a bajuk, hogy ezek az eszközök elég buta hálózati eszközök, és szoftveres megoldásokat tartalmaznak, ahol mindent egy egy szoftver old meg egy SoC-al. Ezek az eszközök lassúak, buták, és és pont csak annyit tudnak, amit kell tudnia, a "gyártó" szerint. Erre adtak megoldást az opensource szoftverek, amik behozták a Unix hálózati rugalmasságát. Ezek a Linuxok köztudottan a legjobban konfigurálható hálózati eszközökön ellentétben a zárt szoftverekkel, a Windows alapú stackel az élen, alkalmatlanok mindennemű hálózati forgalom szabályzásra.

    A gyártók is nagy francok, a legtöbb gyári routeren is Linux fut, az én otthoni ASUS routeremen 3.2 es kernellel rendelkező gyári Linux alapú szoftver fut, az előző LinkSys szoftvere is Linux volt de 2,6 os kernelként ismerte fel az nmap. Szóvat ezek is linuxok, csak éppen fele annyit tudja mint az OpenWRT például.

    A SoC gyártó azért nem akarja engedni az OpenWRT féle OpenSource dolgokat, mert eleve megkerüli a SoC adta lehetőségeit szoftveresen, amire ma csak a Linux/BSD/Unix vonal képes, másrészt ha az szoftver már azt tudja amit egy Linux (Lásd Cisco Nexus) akkor azt már minimum 500 000 Ft-ért el lehet adni, igaz ott már ilyen olyan ASIC is van, más a sebesség, de ha ezt 10-ed annyi sebességgel meg tudod oldani ingyen Linux-al, akkor baj van, mert a SoC gyártók, és közvetlenül az eszközgyártók elesnek sokmindentől, főleg profittól. Amikor megjelent a 2,6-os Linux kernel az iptables teljes skálázhatóságával a Microsoft gyorsan mint a patkány a süllyedő hajóról, elmenekült a TMG-vel a piacról, mert nem tudták megmagyarázni, hogy az ISA/TMG vonalban mi kerül pénzbe.. Mivel az iptables/Linux ingyen van, és kb 300 * okosabb.

    Így vannak ezzel a SoC gyártók is.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz quarros #52 üzenetére

    Bocs a késői válaszért, de nem nagyon voltam olyan körülmények között hogy kommentelni tudjak.

    A következékre gondoltam itt:

    első felvetés:
    Ezt pontosan úgy értem, hogy a Linuxok alaphelyzetben képesek arra, amire utoljára a Windows 2003 volt képes a Linux esetében a kernel képes a NIC-jei között alapértelmezetten a forgalmat packet szinten irányítani. És ezt szabályozni is szinte bármilyen irányba, időintervallumban csomagszámban, portra, ipre amire akarod stb. (Iptables, Ebtabpes, nftables)

    Erre mondta az MS, hogy vegyél TMG-t, aztán meg is szűnt szerencsére. (értelmetlen buta, és drága termék volt)

    Második felvetés:

    Alaphelyzetben igazad van mindenben. Itt konkrétan arra akartam kilyukadni, hogy a BackPlane az nagyon kicsi ezekben a home eszközökben. Alaphelyzetben az e helyzet a home eszközöknél de még sokan például a Mikrotiket is kisvállalatinak hiszek, holott az ára biztosan nem vállalati, a tudása meg it ott. Szóval egy soho eszközben van egy SoC ami nagyon semmire nem alkalmas, pláne komoly BacPlane kitolására nem, pontosan ez a probléma akkor, mikor egy Microtik routert switchingre akarnál használni nagyon hiányzik oda a Broadcom trident II/III ami valóban számol majd a SoC mellett. A MultiLayer switchek pedig, Bizony ma már legalábbis a komolyabbak valamilyen PC alapon működnek benne van egy vagy a komolyabbakban kettő Intel Xeon, meg mellette 5 - 6 ASIC, ami Switchel, meg rásegít a Routingra és ezeken Linuxok futnak, amin virtuálisan fit az IOS, vagy más, na ez a Soho/Mocrotik routerben nincs benne.

    A SoC-ot ezek a Soho routerek buta "szamológépnek" használják, és gyakorlatilag a beleépített ilyen olyan modulokat, jobb esetben a wifi/Lan külön van, de van de ma már sokszor az sem.

    Szóval ezt akartam mondani azzal amit mondtam.

    És ebbe felépítésba a Linux/BSD/OpenWRT mint rendszer sokkal de sokkal jobban passzol, mint bármelyik zárt társa, pl a Windows.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz quarros #55 üzenetére

    Pont egy olyan célszoftvert vettél elő amit alaphelyzetben erre fejlesztettek ki, kicsit övön aluli volt. Azért azt hozzátenném hogy a Cisco ott szabadul az IOS natív használatától ahol tud. Szóval ha így nézzük, akkor nagy szarban "vagyunk".

    A példád már csak azért is nagyon sántít mert az OpenWRT/Linux egy általános felhasználású szoftver, amit kb x ezer eszközön tudsz használni bármire. A windows is fut bármin, pont hálózati switching routingra nem alkalmas.

    Az IOS mondjuk ne egy PC-re de másik Switchre, tegyük fel HP-ra sem tudod feltenni, nem hogy másra.

    Szóval ez kb olyan, mintha azt mondtad volna, hogy a BMW motorelektronika szoftvere jobb mint a Mercedesé, mert nagyobb turbónyomást tud kicsikarni a BMW motorból, és Én mint Fiat Suziki tolajdonos ezzel nem sokat tudok kezdeni.

    (#57) quarros

    Az IOS vezérelt a legtöbb esetben az az internetbackbone. A Magyar kukutyim BT-nél lehet, hogy még IOS vezérelt, de a nagyoknál, akiket említettél már inkább ez a menő:

    Cisco Nexus 7000 Switches Second-Generation Supervisor Modules Data Sheet

    Cisco Application Centric Infrastructure Data Sheet

    Az IOS nem fut x86-on natívan.

    Szóval én otthon maradok az OpenWRT-nél.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz bambano #61 üzenetére

    Ebben egyetértünk, azzal a kitétellel, hogy a Mikrotik nem gyárt igazán nagyvállalati semmit, már csak azért sem, mert én még nem láttam akár 48 portos Mikrotik eszközt sem, arról nem beszélve, hogy a switcheikben van egy szerencsétlen 600 MHz-es atheros vacak, ami hogy is mondjam, ugye érted. A Routereiben van Tilera ez tény.

    Ha lenne egy kisvállalatom (< 100) nagy eséllyel én is Mikrotik-et vennék.

    (#64) bambano, (#65) quarros

    A pfSense annyira nem lehet iptables frontend, mert FreeBSD-ra épül, max pf frontend lehet. A pfSense-vel dolgoztam kb 11 hónapig, de nekem nem jött be egyáltalán semennyire. Az Iptables Linux-al sokkal jobb. Nem csak azért ment a Linux-ban sokkal több mindent be tudsz állítani, és ráadásul sokkal jobban átlátható, mint a pfSense (Nekem legalábbis), hanem azért is mert gyorsabb is.
    A pfSense a múlt nagy csodája volt, de ma már elavult mint a fene, egyedül az ingyenessége ami előny. Ugyanis van vele egy viszonylag komolyabb probléma. Ha 10 Gbit-et akarsz, akkor kell alá egy kisebb szörnyeteg (2 XEON (legalább 32 - 48 lCpu) 32 GB ram), ami hogy is mondjam 1,5 - 2 milla. Na ennyiért van már céleszköz is, azonnal ott az emlegetett Mikrotik akár.
    A pfSense Gigabit-re van, ami ma már esetleg kisebb irodai hálózatokra alkalmas, ha komolyabb akár belső forgalomirányításra van szükség a pfSense nem lesz jó. Akkor bizony másra lesz szükség, na most ma már nem nagyon van a piacon olyan akár félprofi switch amiben nincs 10 Gbit csati legalább az uplinken. Szóval ez sajnos ha komolyabb célokra kell a pfSense nem alkalmas rá szerintem.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz bambano #67 üzenetére

    Értem köszönöm.

    Igen a pfSenshe helyett én mindenhol ahol engedik Linux-ot használok, mert egyszerűen a Linux meg az iptables jobb szerintem.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz hcl #69 üzenetére

    Valóban, de a nagyvállalatnál, ha kevés port van valamin, akkor nem nagyon tudnak vele mit kezdeni. Tehát de attól lesz valami nagyvállalati, hogy sok port van rajta.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz hcl #72 üzenetére

    Egy nagyvállalatnál nagyon nem fogsz hozzáférni ilyenekhez :D

    (#71) cami][us

    Én meg gyakorlatban is éreztem. Gigabiten gyakorlatilag majdnem mindegy, mert ott a 4 portos NIC-ek hardveresen megoldják a dolgot, mondjuk eleve egy 4 portos NIC nem annyira drága ma már.

    A 10 Gbit nic esetén meg nem véletlen, hogy még a Mikrotik is 1000 $ körül indul

    Ha megnézed a pfsense termékeit nincs is 10 Gbit, nem véletlenül...
    Mert ahhoz vas is kell, amit meg ki azaz idióta aki megvesz, ha van harmad annyiért céleszköz is...

    Arról nem is beszélve, hogy a natív 10 Gbit támogatás a 2.2-es verzióban jelent meg ami 2014-ben jött ki.

    Ehhez képest a Linuxok már 2011-ben kiválóan támogatták a 10 Gbit-et. Az alá is kell a vas természetesen, így érdemesebb célhardvert venni.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz hcl #74 üzenetére

    Akkor nem elég nagy az a vállalat :) Egy igazán nagyvállalatnál ez egy külön szobában van. De onnan már minimum redundánsan, de inkább 4 db uplink jön ki.

    Illetve ha te vagy az integrátor igen, csak akkor meg olyan szerződést írnak alá, hogy az ükonokád, ükunokája is fizetni fog, ha valamit direkt csinálnál, ami nem oda való.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz cami][us #76 üzenetére

    Igen csak épp itt nem a FreeBSD-ről van szó hanem a magáról a pfSense-ről szerintem a FreeBSD már 2007-ben is támogatta a 10 Gbit-et. Tuti, hogy a pfSense-be is bele lehetett varázsolni, de hivatalosan nem támogatta.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

Új hozzászólás Aktív témák