Új hozzászólás Aktív témák

  • ujoimro

    tag

    válasz bambano #128 üzenetére

    Engem is érdekelne ez a kérdés a fogyasztó átlagbére vs. működési költség.

    Ahhoz hogy az ember megértse globálisan kell gondolkodni. Tegyük fel, hogy van egy vállalat AA. AA növelni szeretné a nyereségét, ezért csökkenti a dolgozóinak a bérét. Ugyanakkora lesz a bevétele, de a kiadásai csökkennek -> növekszik a profit. Lokálisan a vállalat jól jár. Tegyük fel, hogy a többi vállalat, BB, CC, DD,..., látja ezt a törekvést és ők is csökkentik a béreket. Ekkor csökkennek a kiadásaik, de a vásárlóik fizetőképessége is, mivel az emberek kevesebbet keresnek majd.

    Profitnövelés

    Az első módja a technológia

    A fejlesztést is lehet "fejleszteni". A félvezetőgyártásban pl. ezt nevezzük gyártástechnológiának. Tegyük most fel, hogy egy 90nm processzort $100-ért tudok legyártani és 110-ért eladni. Ha 45nm-en gyártanám, akkor $25 (ugyanaz a lap és, de kétszer kissebb a felülete a csipnek). Hurrá! Kínálom mondjuk $50-ért, és máris fele annyiba kerül nekem meg lesz egy 50%-os haszonkulcsom.
    Csakhogy! egy új gyárnak a kiépítése és a kapcsolódó fejlesztés $1 000 000- dollárba kerül (egymillió). Fejlesszek vagy ne? Mennyi a csipek között a különbség? $15 ($25 profit vs. $10 profit). Tehát ha eladok a 45nm processzorból $1 000 000 / $15 = 66 667db-t akkor fizettem ki a fejlesztési költségeket. Ezek szerint durván akkor éri meg fejleszteni ha legalább 70-80 ezer processzort tudok eladni.

    A másik módszer a hasznokulccsal való manipuláció

    Tegyük fel, hogy nekem egy termék előállítása $150-ba kerül. Ha árulom mondjuk $300, akkor eladok belőle 1000db-ot. Így a hasznom $150 000. Ha mondjuk a lélektani $200 alatt árulom, pl. $199-ért, akkor eladnék belőle 2000db-ot. Ekkor a hasznom $100 000 dollár. Így viszont nekem nem éri meg olcsón árulni, mert a nagyobb eladott darabszám nem ellensúlyozza a profitcsökkenést.

    Hogy függ ez össze a internetkábelozással?

    Egyszerű: a hálózat fejlesztésének költsége függvénye az igénnyek. Például ha 1000km optikai kábelt vesznek drágább lesz a métere mint ha 10 000km kábelt vennének. Ill, ha fejlesztik a technológiát (pl. gyorsabb elosztók a végpontokon) akkor növelik a kapacitást, ergó Mbps-enként kevesebbet kell fizetni.

    A fejlesztett kapacitás természetesen az igény függvénye az pedig a priori a fizetéseké. Ha nagyobb az átlagfizetés, akkor nagyobb az igény az internetre és az internet nagyobb igény esetén olcsóbban szolgáltatható.

Új hozzászólás Aktív témák