Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Rive #11 üzenetére

    Teljesen egyetértek. Csodával határos módon a törvényalkotók időben kapcsoltak, és nem akkor álltak neki törvényt hozni, amikor minden második embernek már fejlett drónja van. Kicsit erősnek érzem én is, hogy most hirtelen be lettek tiltva, de feltételezem, hogy relatív szabadon fogják ezt betartatni amíg nincs rá megfelelő törvény (értsd: ha nem fényképezed vele a szomszédodat meztelenül, akkor nem fognak zargatni vele, de ha egyszer elkapnak miatta, akkor nem fogsz tudni kibújni a felelősségre vonás alól azzal, hogy nincs rá szabályozás).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Thrawn #15 üzenetére

    Alapvetően kütyümániás vagyok, de nem igazán látom, hogy átlagembernek miért lenne annyira fontos egy drón. Próbálgatni, meg szórakozni vele az ok, de arra jó a beltéri is, vagy az ember a saját kertjében marad vele.
    Te miért szeretnél magadnak egy nagyméretű, fejlett drónt? Főleg olyat, ahol problémát jelent, hogy megkérnek, hogy szedd le. Mert fényképezéshez el tudom képzelni (más nézőpontok), de ott szerintem nem gond, ha szólnak, hogy nem kéne.

    Jack@l:
    Lehet poénnak szántad, de a távoli jövőben jó eséllyel tényleg a kötelező GPS adatlejelentés lesz a megoldás.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Thrawn #28 üzenetére

    Munkahelyről nem tudtam megnézni a videót, de most megtettem. Igen, aláírom, ez tényleg egy olyan felhasználási terület, amire a drónok ideálisak. De a cikkben sem az szerepel, hogy innentől betiltják a drónok használatát, hanem hogy az engedélyhez kötött lesz. Szerintem ilyen esetekre gond nélkül lehet majd kérvényezni és kapni engedélyt az átmeneti időszakban is (a végleges szabályozás meg ki tudja milyen lesz, az úgyis egy külön történet).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Dany007 #51 üzenetére

    "De ha mégis, akkor mit tud csinálni a "szabályozás" ellene? Tegyük fel, hogy xy tényleg megvásárol egy ilyen komoly rendszert és rutint is szerez az irányításban / vezérlésben. Akkor mégis ki mit tud tenni ellene?"
    Drónok rövid repülési idejéből adódóan nagyon egyszerűen megoldható a probléma: elég egy fél órán keresztül követni a drónt. Ugye ez esetben két dolog történik, vagy visszaszáll előbb-utóbb az irányítóhoz, hogy be tudja gyűjteni, vagy leszáll egy magánterületen. Előbbi esetben tiszta sor, utóbbi esetben van kit elővenni, illetve ha ő tagadja, hogy az övé, akkor le lehet foglalni. Szóval a drónok szabályozását nagyon könnyen be lehet tartatni minden extra eszköz nélkül is :)

    De egyébként ahogy korábban írtam, szerintem a végleges szabályozás olyasmi lesz (pontosítok: ez lenne egy reális verzió), hogy felosztja a drónokat két részre: a kisebb kategóriák nagyon korlátozottak lesznek teljesítményileg, csak pár perc repülési idő, minimális teherbírás illetve meghatározott maximális magasság (szóval a "játék" kategória). Ezeket szabadon lehet használni. Nagyobbak esetén pedig kötelezően állami szervnél be kell regisztrálni, illetve tartózkodásáról GPS+mobil net segítségével real-time helyzetjelzést kell adni. Ez gyakorlatilag 100%-ban megoldja a fő problémát, hogy a használója beazonosíthatatlan. Tanítónéni panaszkodik, hogy drónt lát a fürdőszoba ablaka előtt? Csak ki kell nézni az adatbázisban, hogy melyik drón járt akkortájt arrafele, és a tulajdonosát máris elő lehet venni. Ráaesik a drón egy autóra? Regisztrálva van az adatbázisban, széria szám alapján pontosan be lehet azonosítani, még csak GPS koordinátát se kell nézni. Illegális drónok esetén meg lásd az előző bekezdést.
    És innentől kezdve lehet szabadon használni a drónokat. Aki legális célra akarja használni, annak ez nem jelenthet problémát (GPS-nek csak akkor kell adatot adnia, ha repül a drón, tehát nem alkalmas általános személykövetésre), illetve mire ez realitás lesz, addigra ki lehet alakítani megfelelő mobilinternet csomagokat is (ugye nagyon minimális adatforgalomról van szó, sportoláshoz használt GPS adatokat real-time továbbító alkalmazások kb. 100kB-ot forgalmaznak óránként).

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Dany007 #90 üzenetére

    Azért ismerve a bürokráciát, nyilvánvaló, hogy ha most nekiállnak törvényekkel foglalkozni, abból nem 2015-re lesz tényleges törvény. Inkább 3-5 éven belül. Szerinted 5 év múlva mennyibe fog kerülni ugyanilyen képességű drón? :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Dany007 #92 üzenetére

    Drónok igazán most kezdenek elterjedni. 5 évvel ezelőtt eladtak drónszerű gépből mondjuk 1000 darabot, idén eladnak 1001-et. Ettől még nem fog lemenni az ára. De ha a katonaság után a privát üzleti szektor is rátalál, akkor hirtelen nem 1000-et fognak eladni, hanem 10000-et. És akkor máris drasztikusan le fog csökkeni az ára. És az üzleti szektornak már jelenleg se túl magas az ára, csak még pár feltételnek teljesülnie kell, hogy beinduljon. Persze B verzió, hogy nem indul be, és akkor 5 év múlva is ugyanennyibe fog kerülni :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz speed471 #94 üzenetére

    PC-k nem lettek olcsóbbak? :Y Azért azt ne felejtsd el, hogy míg PC-nél a növekvő teljesítményt ellensúlyozza az, hogy egyre több erőforrást igényelnek a programok, drónoknál ez kevésbé jelentkezik. A nagy probléma náluk a fizika törvényeinek a legyőzése, viszont a fizika törvényei nagyjából állandóak :)
    És nem is azt írtam, hogy attól lesz olcsóbb, mert fejlődik a technika (bár attól is). Hanem attól, hogy ha tömeges igény van rá, akkor sokkal olcsóbban elő lehet állítani, mint ha csak rétegigény lenne. Lásd az érintőképernyős telefonokat. iOS/Android előtt csak a csúcskategóriás készülékekben volt ilyen. Manapság meg érintőképernyős telefont olcsóbban kapsz, mint gombosat. Nyilván fejlődött a technika is, de nem ettől lettek majdnem több, mint 1 nagyságrenddel olcsóbbak.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Snoxhill #102 üzenetére

    "Ilyen alapon akkor a konyhakésre is legyen valami mert ölni lehet vele!"
    Van, bizonyos pengeméret felett nem hordhatod magadnál :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Snoxhill #104 üzenetére

    Nem valószínű, hogy szándékos esetben túlélné. Viszont véletlen baleset esetén jóval kisebb a halál esélye, mint egy 20cm-es pengénél. Ugyanez a gond a drónoknál is: egy megfelelően nehéz és/vagy nagy drón esetén már véletlenül is lehet komolyan károkat okozni. És itt csak a fizikai károkról beszéltem. Pontosan ezért kell a szabályozás, hogy egy esetleges szándék nélküli (bal)esetnek minél kisebb következményei legyenek. Ha valaki szándékosan ártani akar, azt jó eséllyel megelőzni úgyse lehet, csak később büntetni. Ettől függetlenül kellenek a korlátozó rendelkezések, hogy a balesetek számát és következményét csökkenteni lehessen. Ilyen alapon lehetne azt is mondani, hogy tök felesleges a KRESZ, mert pl. miért nem mehetsz át a záróvonalon, amikor nem is jön szembe semmi. Vagy miért nem mehetsz városi egyenesben 90-el, nem mennél a falnak.

Új hozzászólás Aktív témák