Új hozzászólás Aktív témák

  • Rolly

    veterán

    Sokszor volt már téma (főleg az ultrazöld fórumtársaktól), hogy milyen jó lenne paks2 helyett napelem+akkupakkal kiváltani a rendszereket.

    Pontos árakat nem tudunk (@geresics remélem majd ír valami relatív árat)
    - napelem telepítésnél 300e Ft bruttóval számoltam (de szerintem itt az állvány föld áram oda vitel és hasonló költségek nincsennek benne)
    - akkuknál 70e Ft-ot számoltam ami szerintem most alatta van a piaci árnak minden egyéb költséget ami az akkukkal van egyelőre nem számoltam, de szerintem most azokkal inkább 100e körül jön ki áfával egy kWh akkukapacitás

    És mennyi az annyi:
    - minimum napi 57600 MWh áramot kell tudni termelni a napelemekkel
    - és legalább ennyit kell tárolni ahhoz, hogy a rendszer stabil legyen
    - a termelésnél @geresics adatait vettem alapul (saját eredmények alapján kipótoltam novembert és decembert)

    1) eset: napi 57600 MWh áramot termelünk és (1 napi) 57600 MWh áramot akarunk tárolni
    - ehhez 30.000.000 kWp kapacitású napelem kell ami körülbelül 9.000 milliárd forint
    - ehhez 57600 MWh akkukapacitás kell 4.032 milliárd forint lenne

    Úgy gondolom, hogy nagyobb felhő esetén ez a megoldás nem tudná egy atomerőmű zsinóráram szükségletét fedezni

    2) eset:
    napi 57600 MWh áramot termelünk és (3 napi) 172800 MWh áramot akarunk tárolni
    - ehhez 30.000.000 kWp kapacitású napelem kell ami körülbelül 9.000 milliárd forint
    - ehhez 172800 MWh akkukapacitás kell 12.096 milliárd forint lenne

    Itt már 3-4 napi rossz termelést túlél a rendszer

    3) eset:
    napi 57600 MWh áramot termelünk és (1 heti) 403200 MWh áramot akarunk tárolni
    - ehhez 30.000.000 kWp kapacitású napelem kell ami körülbelül 9.000 milliárd forint
    - ehhez 403200 MWh akkukapacitás kell 28.224 milliárd Forint lenne
    Én még ezt a harmadik esetet se érzem 100%-ig biztosnak, de ez már 99%-ban jó megoldás (ahhoz amihez szokva vagyunk 99.995-ös rendelkezésre állás - áram jön a konnektorból - körülihez ennél 2-3x több akku kellene és valamivel több napelem - kb 50%-kal) lenne csak Paks2 kiváltására emellett jelenleg Paks2 mellé kell még 4000 MWh kapacitás.

    Paksról 95% körüli infót találtam amit tudnak többnyire. Az még jó kérdés, hogy ezt hogy lehet a napelemre átváltani, mert a karbantartás paksnál nagy leállást jelent ami tervezett és tervezhető míg ha európa szinten gondolkodunk megujjulókban akkor ott az időjárási anomáliák rövid idő alatt vonulnak végig az országokon ... tehát a az országok közti különbségeket nem igazán tudjuk kicsiben modellezni (pl 1 hetes felhő megy végig európa 2/3-án akkor ki mikor kinek ad áramot ..., lehet mindenki kifut akkuból és otthonra tartalékol ...)
    A fenti rendszer még akkor is a tervezett paksi erőmű árának többszörösébe kerül, ha
    - 50%-kal csökken a napelemek ára a következő 10 évben: 4.500 Milliárd a napelem akkor
    - és 50%-kal csökken az akkuk ára a következő 10 évben: 14.112 milliárd az akkupakk

    A fentieket átszámoltam többször remélem nincs benne hiba...

Új hozzászólás Aktív témák