Új hozzászólás Aktív témák

  • Rolly

    veterán

    válasz senki68 #20939 üzenetére

    Szerintem ésszerűen kell hozzáállni... alapból ha több tájulású a tető akkor egy 12-es inverterre simán felmegy 18 kWp-nyi panel is akár (keleti - nyugati esetén például és még talán levágás sem lesz) Akkor minek rakjon valaki 17-es invertert...

    az hogy mekkora inverternek van értelme az alábbi dolgok döntik el:
    - elsősorban az, hogy mekkora a tető :) ha a tetőre nem fér fel több akkor felesleges nagy invertert rakni.
    - mennyi az aktuális fogyasztás és mennyi várható

    Amúgy
    - a fenti kolléga leírta, hogy jelenleg a tetőre max 13 kWpnyi panel fér és ennyi áramra jelenleg nincs szüksége amúgy a 13 kWp-nyi panelhez még déli tájolásnál is elég a 11-es inverter, Míg kelet nyugati tető esetén még a 9-es is...
    - 17-es inverterhez már 3x32A kell szerintem (3x25-be nem hiszem, hogy belefér) amivel ha nincs áramot kell tovább bővíteni

    Nekünk 7-es inverter van jelenleg 8,235 kWp napelemmel (tetőn már nincs hely) így a max csúcs termelés 6 kWp (három tájolás miatt). Tavasszal készül egy kocsi beálló aminek a tetejére megy még napelem 3 kWp) és mivel több tájolás és így már árnyékosabb rész is van benne így a kivitelező szerint simán el fogja bírni a 7-es inverter a 11 kWp-nyi panelt probléma nélkül.

    Szerintem amúgy 2024 januártól be fogják vezetni az adót a 4 kW-nál nagyobb inverterekre mert a hálózat üzemeltetésére kelleni fog az extra bevétel.

    Az meg nem jó hozzáállás, hogy csak azért rakjunk sok napelemet, mert az kitermeli az árát. Az áram hálózat nem fogja bírni és ahelyett, hogy mindenkinek optimális rendszere lenne lesznek túltolt rendszerek és olyan házak ahova már majd nem lehet napelemet telepíteni (ha akar az ember akkor sem). Nem véletlen a 5 kW maximalizálás a mostani 100%-os támogatásos pályázatban sem...

Új hozzászólás Aktív témák