Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #95561216

    törölt tag

    válasz Rolly #20292 üzenetére

    Paks 10 forintért termel, illetve 12-ért adja el, de abból megy évi 40 milliárd a költségvetésbe. A nagyker ár 16 forint*. Évente kb 18 TWh-t fog termelni 85-90%-os kihasználtsággal számolva a két új blokk. Erre rakódik rá 4,5% kamat (max. 135 milliárd), meg a tőketörlesztés. Valaki majd számol annuitásos törlesztőrészletet, én most engedelmeddel betippelem évi 250 milliárdra. Maximális hitelkeret-kihasználás mellett így paks2 24 forint körüli költséggel fog termelni. Szóval 20 évig - ha nem nő a nagyker ár! - 8 forint bukó kWh-ként. Aztán cirka 40 évig 6 forint haszon. Már ebből is látszik, hogy akkor is megéri, ha egy fillért nem nő a nagyker ár, amit kötve hiszek. A legtöbb számítás ott hibádzik, hogy benyögi a hiteltörlesztés alatti költségeket, a megtérülés utáni 40 év habzsidőzsiről meg mélyen hallgat, mert azt nem érdeke megírni.

    A zöld áramnak kötelező átvételi ára van (hogy legyen valaki aki épít), az van 33 forint körül. És az kiszámíthatatlan, rengeteg a járulékos költsége, illetve több halált okoz megtermelt TWh-ra vetítve, mint a nukleáris energia, TMI-t, Csernobilt, Fukushimát, Mayakot és a banyászatot is beleszámítva. Ja meg mellesleg nem működik.

    * Még érdekesebb, hogy ha azt nézed meg, a hiteltörlesztés kezdetéig van 10, de inkább 15 év. Ha addig Paks nem "rezsicsökkentene", hanem piaci áron adná az áramot, az évi 40 milliárd adó-és osztalékbefizetés mellett további 15 TWH * 4ft/kWh = 60 milliárdnyi hasznot érhetne el. Magyarul 1000-1500 milliárdot egyből nem kellene felvenni hitelben. A maradékot meg kb 2000-től belepumpálta a magyar gazdaságba.

    Igen, abban igazad van, hogy 10 év múlva ha lenne aki akkor nekiáll az építkezésnek, akkor még ráérne. De 10 év múlva nem fogsz építőkapacitást lekötni, csak 10-20 éves határidővel, mert az építkezések száma felfut. A roszatom 29 reaktort épít jelenleg, és közel 90-ről van szerződése vagy folytat tárgyalásokat. A másik amit szintén nem veszel figyelembe, hogy nem csak Paks öregedik ki, az energiatermelés nagy részét 50-es, 60-as években épített fosszilis erőművek adják, amik szintén előbb-utóbb kiöregednek. Azzal, hogy Paks1 és 2 egyszerre fog működni, ezek cseréje tolódik-tolódhat ki.

Új hozzászólás Aktív témák