Új hozzászólás Aktív témák

  • yvsmad

    őstag

    válasz sanzi89 #50991 üzenetére

    Akkor írok egy elrettentő példát:
    Valamikor 2007-2008 tájékán az egyik kollégám krétai nyaralása előtt jól bevásárolt egy bő százezres Canon bridge géppel. (Akkor még többet ért a 100 ropi, mint ma.) Kérdeztem tőle, hogy miért vett ilyen drága gépet, hiszen még amatőrből is kezdő volt. Azt mondta, hogy olyan gépet akart, amit nem kell állítgatni, csak célozni meg lőni. Mondtuk neki többen is, hogy ezt szinte a legolcsóbb gép is tudta volna, a nagy Canon pont azoknak jó, akik állítgatni is szeretnek (és tudnak). Nem, neki volt elég pénze és vett egy nagy gépet. Nyaralás után hozta a képeket, hát én majd' lefordultam a székről: az összes kép olyan szemcsés, zajos volt, hogy rossz volt ránézni. Kérdeztem tőle, hogy nem zavarja a szemét? Hát neki így is jó. Mondtam, hogy ezt fele áron is elérhette volna, akár jobbat is. Kiderült hogy a gép valamilyen megfontolásból automata üzemmódban fix ISO400-zal lőtte a képeket a krétai verőfényes napfényben is. Vagy ő állította be valamilyen sugallatból és úgy is felejtette. Akkoriban még az ISO400 sokkal zajosabb volt, mint ma és az automatika sem terjedt ki minden beállításra.
    Mi ebből a tanulság? Nem biztos, hogy a full automatikus megoldás a drágább gépből jobb eredményt hoz ki. Aki meg nem ért hozzá, az ne vegyen drága gépet, mert az árcédula nem fogja pótolni a felhasználó ismerethiányát.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák