Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Van Der

    csendes tag

    heló everybody :D

    Ti tudtok valamit a PZL Loara egységeinkről? T-72-es tankokra aplikálva
    - hány db lesz belőlük?
    Mi az eltérés a Gepard anti-aircraft tankok-hoz képest?

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    :) :) Merre tovább? :) :)
    ennek a topicnak szerintem arról kéne szólnia hogy hogyan kéne fejleszteni a honvédséget, és nem arról hogy hogyan építenék le.
    Tehát:

    14 db Gripen
    +10db Gripen C/D még min. - kb.60 millió USD/db

    --önvédelmi, megelőző csapásmérő erők:
    26 db Mirage 2000 C/B --D változatra upgrade-lve - - 260 millió USD + upgrade = 400 millió
    6 db MiG-29 UBT / mostani MiG29ek átalakításából-cseréjéből avagy

    pluszba /kiképző,anti-tank,.../:
    8 db T-50 Golden Eagle - 160 millió USD /// vagy 8 db M346 Aeromacchi /// talán-talán ha kapnánk olcsón 12 db F-16 E/F/I -Block 60 - (??)

    2db C27J Spartan
    3db Hercules C-130J szállító- szumma kb. 250 Mil usd
    +/- An-26-osok

    24 db Apache-Longbow - rajonként-1-radarral - 20-35 mil usd/db = 500 Millionen
    3 db NH-90 - 45 millió Euro

    modernizálandó min. 20-30 db Mi-24 - maximum a 20 maradék Mig 29 B változatokat áldoznám csak be a felújátásukra
    12 db Mi-171 (? usd) - mostanikkal együttvéve
    kb.20 db Mi-24 - talonban
    14 db PZL Swidnik W-3 Sokol - : $2 mil. usd/db = 28 millió USD
    6 db Kaman K-Max - 12 millió USD (?)

    IFV--Pszh:
    140 db Boxer Pszh (32 tonna) = 110 millió USD (alternatíva a drágább 100 db Patria AMV Pszh - 120 millió USD)
    140 db Terrex AV-82/Yavuz - ??kb110 millió USD + a maradék 180db BTR 80A/K stb.
    15 db BWP-1M , ? millió USD

    60 db Akciós!!! Leopard 2A4- kb.?150 millió USD-ért /// teljes áron pedig - 60 db Abrams/Leclerc - 300 millió

    90 db V.B.L. fegyverezett "jeep" - 15 millió USD (...úszik is)
    90 db Dingo2 APV-LMV - vsz.7 millió USD
    60 db Fennek "jeep" - 11 millió USD

    Gyors reagálású motorozó/mesterlövész/partizán egységek felszereléssel együtt: 50 ezer USD/db maximum = pld. 8 millió USD/ 160db

    +Mobil rakéta egységek:
    30 db HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) $2.4 mil USD /db = 75 millió USD
    10 db SMERCH 9K58 MLRS - 2.4 Mil. 20-70km = 25 millió USD

    30 db Taurus rr. és pld. 30 Scud - 60 millió USD
    van még - 62 db BM-21 mobil rakétavető egység

    LÉGVÉDELEM

    120 db PZA Loara gépágyu (T-72 tank alvázra szerelt gépágyu) - min.240 Millió USD-ért
    +/-200 db tartalék T-72 (kb.30 db-ot T-90 szintre hozni)

    nem ártana : Avenger és SL-AMRAAM (MHHWV alapon??)
    Egységes alapon, közel azonos logisztikai háttérrel, az AMRAAM (mj.:Gripen kompatibilis) -- ?USD nem ártana kategória

    van:
    44 db légvédelmi rakétaindító (KUB 2K12M, ebből 32 db raktáron),
    348 db légvédelmi rakéta (Sztrela, Atlas–2 Mistral, 9K310 Igla (255 db raktáron)).

    + légierő felfegyverzésének költségei pld. min3-400 millió USD

    asszem 3 Milliárd USD + :U :U

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #478 üzenetére

    nem tudok mindegyikőtöknek válaszolni - kezdjök az elsővel:

    Természetesen már magukból az ügyletek lebonyolításából következően több évre eloszthatók lennének a költségek. Ekkora lemaradásban amiben most vagyunk egyértelmű, hogy egy egyszeri stratégiai megnövelt költségvetési keret tudna csak megoldást nyújtani.
    Ahhoz képest hogy kissé problémás helyen lakunk egyáltalán nem nagy ez a mennyiség.
    Sőt probáltam a szükséges minimumra koncentrálni - hogy ne legyen szégyenkezni valónk.
    Érdekes hogy pont szóba került az Euró-USD kurzus, a jelenlegi szövetségi rendszerek alapvetően az amerikai szándékokra épülnek. Hogy most pld. az USD kurzuson csak nyerészkedni akarnak vagy mi lesz azt még a gazdasági elemzők sem tudják. Csak olyasmiket mondanak hogy a "vártnál nagyobb ütemben" etc... :U Azt szerintem nem érdemes feszegetni hogy ki (v.többes számban) támadna és miért, egyszerűen ha legalább olyan minőségű hadsereget tartanánk fent mint pld. Csehország nem is volnék itt ezen a fórumon.
    Már most is az a gond hogy Balkáni állapotok uralkodnak a hadseregen belül. Senkisem akar ezen a szinten lecövekelni. Úgy tudom szeretnénk a nyugathoz tartozni. Ha ott ez szerves része a gazdáságnak nálunk is annak kéne lennie. Megj.: ha vigyázunk és normálisan ellentételeztetjük ezeket a beszerzéseket, bizony még gazdaságélénkítő, kapcsolatépítő hatása is LESZ. Sőt nem tudom hallottátok-e hogy önszántukból külföldiek mostmár állampapírunkba sem szívesen fektetnek - úgy kb. semennyire se.
    Az egyéb költségek amit felsoroltok , hát nem hinném hogy csak és kizárólag M.O.-n jelentkeznének. A többiek is elszámolják vhogy. :D Nézzétek végig a wiki-t, az egyik kedvencem pld. görög (Hellen) haderő. Csak nekünk ne menne? Elvileg fele GDP-re jók vagyunk (feleannyira).
    Egyébként meg nyilvánvaló, hogy amíg a adósságkezelésből nem dobunk le valamennyit addig ez tényleg egy szép kérdés. / ;] egész addig.../
    Felhívnám a figyelmeteket arra apró momentumra, hogy már szépen ki van mosva az agyunk, az enyém is. Szerintem nem igazán tudjuk már hogy mi van odakinn a nagyvilágban. Ha lenne pénz nem izgulna, senki semmin. Felszegfűzném a harckocsikat :) .
    iwiw-en 150 ismerősöm van. És ők még a normálisabbak. Akkor mi lehet a többi ember fejében itt nem messze nyugat-ázsiában. Na mindegy csak sokan ezzel a langyos lavór magyaros megközelítéssel kezelik a külpolitaikai kérdéseket.
    Momentán azért foglalkoztam ezzel a dologgal mert ráértem, mostmár pont nem - úgyhogy ne kérdezzetek annyit. :))

    nagyon sok beszerzés már most is égető - és máshol is olvasom : szállítógépek, Mi-17-ek, BTR cserék, Mi-24 intéződik. Merdzsó beszerzés is jól megvolt :O, a Gripenek kevesek. Egyébként végső soron az én számaimon is lehet azért kicsit faragni. ami ezeken felül van az már nem is olyan rettentő. :o

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Zenty #485 üzenetére

    Ja Mi-24+ szerintem sem rossz. Sőőőt
    Mi típusok mivel már rendszeresítve vannak - se kivonni nem éri meg, sem túlhangsúlyozni, mert :
    Az amerikai típusok mégis úgy jönnének nálam képbe, hogy nem-olyan-rég olvastam olyan sztorit vmelyik magyar Mi-24 restaurátortól hogy "2 évig vártunk gépfegyver lőszerutánpótlásra". :DDD
    Pedig mentek fűhöz-fához.
    Ha már megvan rá az ember és technika nem hanyagolnám el. Kidobni pedig semmiképp, soha. Viszont amint lehetőség adódik , behoznám az Apache-okat - önmagukban+készenlét is olyan "drágák" hogy a Mi-24-ket még mindig gazdaságosabb lesz üzemben tartani mellettük, mintha ugyanilyen számú Apache-al növelnénk meg a létszámot (pld.+28). Figyelembe véve hogy már rendszerben állnak.

    Persze jelenleg 1 .lépés a Mi-24 felújítás. Az Apache-beszerzés pedig nálam is csak meglehetősen hátul áll a listán. Csak idő kérdése és itt lesz ... már most is lehetett volna 6?db.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #493 üzenetére

    Csatlakozok az előttem szólóhoz - mondjuk énelőttem az villant fel amint Vipereket az Apache-ok célravezetik, de állítólag... a J-Star művelet csak Apache-okkal müxik. :DD
    jaaa, új... mindegy, cenzúrázatlanul:
    Konkrétan nem tudom , de azt sejtem hogy most tkp. a 6 db MiG 29 UBT-re gondolsz, és talán a 3 NH-90-re.
    Mivel jelen pillanatban is úgy tudom hogy 4 Mig29 (2-2 váltásban) üzemel, nem akartam túl feszíteni ezzel már a húrt.
    Mig 29-ből tkp. "semmiből :F " nem állna megtartani melette pár egyszemélyes típust is (tehát min.+6db-ot kirittyenteni) - múltkor kérdeztem tőled hogy a tisztességes modernizálásuk mennyibe fájna, de nem nyilatkoztál.
    3db lopakodó NH-90-t azért bármikor :F kitartanék, ahhoz meg egyelőre drága hogy többet vegyünk, legalábbis ezekre a típusokra lehet alapozni és később még bővíthető lenne a létszám :)

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Zenty #497 üzenetére

    Mig-29 tuning nagyon pörög , pont ezért vennék át tőlünk. Emiatt egyáltalán nem aggódnék, kell az nekik - az összes fejlődő keleti - afrikai ország potenciális vevő (pld-nemrég Sri Lanka is vett "4"db-ot). Pont ezért pár db UBT -t,a jószomszédság jegyében -cserébe :P - is összeütnek nekünk, ha kérjük. Már Mi-24-ken kivül is. Igaz Algéria visszaküldte az első darabokat -de később vsz. jobban odafigyelnek majd az ilyen szerződéskötésekre.

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    "Igen kaptunk volna ingyen 6 darabot a hollandoktól, de viszont a hátterét nem tudtuk volna fizetni.Az apachot a legdrágább fenntartani, és sok rep órát igényel. ( állandó gyakorlás szükséges hozzá)"
    Nem kenyerem az idézgetés, de most jutott erről eszembe az hogy:
    - mondjátok hogy nem a románoknál kötöttek ki ..., mert ők ám gazdagok- az 5 Herculesbe is láttak fantáziát,pedig csak annyit költenek mint mi. Szerintem ez vmilyen UltraBarátkozó politika, ha kapunk valamit mi gyorsan a románoknak adjuk, hogy azt higgyék hogy vagyunk valakik (??), vagy nem tudom - úgyse hiszik. Szerintem nem ezen múlik - hacsak nem kif."barátilag" kértek minket hogy mondjunk le róla :K

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #501 üzenetére

    Ok nem kis meló. De a déli-áramlatot átszerkeszteni M.O.-n sem volt épp egy laza amőbajáték.
    Az ajándékcuccokról meg persze sejthető volt hogy nem a gyári csomagolással szórják ki. ;) Mégsem maradt ebek harmincadjára.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Zenty #505 üzenetére

    "Szerintem" nem érdemes visszanézni, mert nemrég még egy békés hippi korszakban éltünk. Orosz maci a barlangjában - szomszédok gazdasága épül-szépül. Persze hogy úgy érezték nincs itt semmi gond (talán nem is lesz) , minek komolyan fejleszteni. Azért ha más nem de az önfenntartó ösztön a mi elitünkbe is munkál. Tehát kénytelenek lesznek észrevenni hogy a fejlődő Kelet sokminent át fog rajzolni a térképen. látható gazdasági recesszió , és végére a kedvencem hogy a maják 2 "világvégét" jósoltak, ebből az egyik a víz által már megvolt a tüzest pedig pont erre a világkorszakra mondták (vagy felmelegedés vagy atom) mindkettő jöhet akár egyszerre is, ahogy elnézem :U Szóval több pénzt mostmár nem engednék kivenni eből a kasszából, max egy kicsit (szolidaritásból). Maffia is azért "konkurált" velük, mert csak a Kommandótól fostak. Jön még kutyára dér v.mi a franc.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Zenty #485 üzenetére

    g5 Howitzert mennyire értékelnéd a g6-al szemben?
    Teherautóval tele a padlás - legalább volna mire használni a Rábákat. Unimog elvontat egy ilyet? terepen?

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Zenty #509 üzenetére

    Zenty:
    Ő-ő-ő és itt volna a nagy alkalom hogy ellentételezzék a Leopard-okat, amikről úgyszint lemondtunk. :D Bár tudom nekünk drágák voltak, és nekik jobban is kellett. OK, most akkor kezet csókolhatnak :B
    Bár gondolom a HM-ben is intézhettek már vmit ha a wiki-n kinn van - biztos nem egy hacker volt.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #515 üzenetére

    Pedig láttam, nem is olyan rég - pici fénykép volt a Loara-ról alatta 3db kérdőjellel.
    Huh , lehet hogy már Loara-val álmodok?
    Várjatok mindjárt feltöltöm és jöhet a pötty :o

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #517 üzenetére

    Óóóóó nahát :Y :C

    Mostmár Kecskeméten is szeretném látni ahogy alápörköl egy-két Sárkánynak.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    Kimardt még ez a kis finomság - nem én írtam :R

    "nagyon megfelelne a Gvozgyika is. hoz egy modernizációs program, a Csehektől Bulgároktól új lőszerek. ( Meg az oroszoktól pár száz irányított )
    Hozzá osztály szinten tűzfelderítő lokátor. Ezt megspékelném a BM-21 sek visszahozásával+ modernizálásával. No meg az aknavetők reaktiválásával 120 mm-ig.
    Nem lenne eget rengető összeg, de drasztikus képességnövekedést okozna."
    "A Gvozgyika 122 mm-es lőszerének segédletében azt olvasom, hogy 300-400 méter is lehet a repeszek hatótávolsága !!!???
    Ráadásúl ha ezt még körbeöntik betonnal, és abba egyébb vasdarabokat raknak az külön élmény."
    "A gvozgyikák pazarul működtek nem egy NATO gyakorlaton, leverve sok nagyarcú nemzetet."
    :))
    és meg is lehet úsztatni

    ez is valami

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #521 üzenetére

    Ezek szerint van 50 db Silka , ami nem rohadt még szét ? Mik kiderülnek.
    Egyébként normális - korszerű, modern - hadsereg fenntartása esetén még csak gondolkozni se kéne kényszersorozáson stb., mert öngyilkosság volna velünk háborúba kezdeni. Hacsak nem műholdakkal jönnek.
    (látom még mindig az emberi élet a legolcsóbb)
    Mindenki tudja (aki elég tapasztalt már) hogyha változni kezdenek a dolgok, minden a legkissebb ellenállás irányába fog haladni. :C /lássuk csak - például - Trianon? Nem volt még elég??
    Ez persze nem nektek szól ;)

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #525 üzenetére

    :F - nincs véleménykülönbség.
    Itt a végszükség az a fogalom ami nekem nem tetszett. Évente 2 ezer millió elköltött USD után ne kelljen már az egyenruháról fórumozgatni (hogy új kellene). Szumma-szummárum az én véleményem az hogy a következő 5-10 évben jobban kell koncentrálnunk a védelmi szegmensre. Utána megint a húsosfazekakhoz lehet majd járulni. Tegnap pld. gondolkoztam hogy belinkeljek-e nektek ide egy cikket az élelmiszerellátásról (mármint arról hogy úgy fognak drágulni, mint most a kb. a benzin) stb.
    Végülis mondom nem vészes, fejlesztgetjük a Nato-haderőket, csak a honvédelemre jobban oda kell majd figyelni, mint ahogy 20 évvel ezelőtt elképzelték. Talán ha nem lopták volna ki a gazdaságot a költségvetésből, rövid-távú érdekeket szem előtt tartva (10 parancsolat - nem túl bonyolult) akkor most nem tartanánk ott, hogy a katonaságot lassan össze kell vonni a mentősökkel. A stratégiai előny megszerzése is egy dolog, és azzal visszaélni megint egy másik. Kipörgettek minden szellemi és anyagi tartalékot az emberekből. Nincs tovább. Itt vége van az útnak, ezt már csak a miliárdosok nem látják, mindenki más igen - ezért vagyok ezen a fórumon.
    Fejleszteni kell, nem csak a vállalkozói szektort, mindent. Fejlődnünk kell ha életben akarunk maradni, vagy ledarál az evolúció (-ha máshogy nem úgy hogy kivágnak a Nato-ból)
    Adóságátütemezés -nagy tételben, Adósság-visszafizetések gazdasági ELLENTÉTELEZÉSE -biztosítandó hogy a hiteleikkel ne Piacot vásároljanak. Masszívan fejlődő térség közepén ne csináljanak belőle problémát. megj.: Látható hogy ebben a térségben van még a legnagyobb fejlődési potenciál világgazdasági szinten - :D mivel mindeddig mesterségesen lefojtották.
    A gazdaságban minden - mindennel összefügg. Ha jól olvasom Lengyelországban a Hadiipar HÚZÓÁGAZAT. Loara-ért, Sokolért már körbeudvarolják őket.
    Szóval én is gazdaságélénkítésről fejlesztésről és kapcsolatépítésről beszélek ami egybecseng a gazdasági kényszerrel is. Mondjál már nekem egy stratégiai szövetségest a Nato-n belül - :D és Oroszországon kívül ;) - a mai kihívásokat figyelembevéve. A súlypont Ázsiában van. Európa lehet az új kiegyensúlyozó szuperhatalom, de nem fogják az európai pozícióinkat ajándékba adni - nem állíthatnak minden magyar vállakozó mellé egy üzleti angyalt hogy kivakarják a térséget a trutyibúl. Le kell tárgyalni vhogy az Európai térségen kívül eső adósságállományunkat, akár Európai politikai segítséggel, hogy ne legyünk nehezékek a térségben.
    És ezzel párhuzamosan meg kell újulnia az elitnek, mert ha így marad a szokás-berendezkedés akkor pár év múlva megint könnyedén magukkal rántanak mindenkit a mostani szintre. És akkor már fejlődést is feltételeztem - pedig csúszunk befele.
    A kígyó a farkába harap: az életkörülmények által kiváltott karma , mindenki sorsrésze lesz - az elité is. (kivétel Gazprom, bár nem vennék rá mérget). Erre jött rá a 19.sz-i polgárosodó réteg. na mindegy ez már mese...

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #530 üzenetére

    úgyamúgy "utolsó bekezdésben" nem túlélésről , hanem élet :(((minőségről van szó.
    És közelsem közvetlen visszahatásról beszélek. Mindjárt keresek én is egy linket a boldogságkutatásról. :D jó példa erre hogy az emberek tkp. azt sem érzékelik hogy öregednének - aztán meg mégis ;] szevassz

    Ui: Most látom csak az anyaggyűjtésed, na ez már komolyabb

    (#530): bla-bla-bla-bla :( :C :DDD :DDD :DDD ;)

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #536 üzenetére

    :U - nem tudom :P

    Nagyobb tételek ellentételeztetése - befektetésekkel
    ilyen szempontból könnyebb üzlet lehetne (koreai autóalkatrészeknek is van jövője..) a T-50 Golden Eagle mint az Aeromacchi, de az olaszokkal is (vs.déli parancsnokság) "biztos" találnánk vmi kedvező konstrukciót, ha az kell.
    Utóbbiakkal a konstrukcióba be lehetne venni a Dingo - k megvételét is.
    Ugyanez igaz a VBL-kre is a Mirage üzlet esetén. Korábban már írtam, de pláne előnyös ha ugyancsak a stratégiai szövetségi rendszerből és a Déli-parancsnokság kapcsolatából indulunk ki.

    Apache Longbow - hát az ölég nagy mennyiség - legutóbb az amik amúgyis hajlottak volna már ellentétetelezésre csak elkéstek vele.

    140 db Terrex - Szingapúrral amúgy sincsenek szerteágazó üzleti kapcsolataink, és Kínába is jó hídfőállást jelentenek (ugyanez igaz Koreára feat. Japan)
    Boxer Pszh - németekből még azt is kinézem hogy névnapunkra is odaadnának egy kissebb mennyiséget. (ez már úgyis egy plusz tétel Pszh) + akciós Leopardok áráról nem volt itt szó, de ha együtt vennénk a több még kevesebb lehetne.+ Fennek is

    A lengyel üzletet most tárgyaltuk - az mazsola :B (leopard story)

    Rendszerbeállítási idők jól áthidalhatók a meglévő orosz rendszereink ideiglenes korszerűsítésével - amit nagyrészt mostis MiG29-ből menedzselünk, talán szóba jöhetnek még ilyen tényezőként a "talonban" lévő pár db Mi-24-k is /azért nem az összes/

    + a legújabb fejlesztésű Gripenek már elég komolynak tűnnek - bár :F még csak kísérleti periódusban vannak. /ellentételezési szerződéskötéskor pedig lehetne hivatkozni a mostani banális végrehajtás kárpótlására/

    howitzer - nem vagyok egy Dél-Afrika szakértő

    A tankok vételét pedig akár más vételekhez is lehetne igazítani szükség esetén (Mirage+ Leclerc, Abrams+Apache - USA)
    Na a fegyverzet vásárláshoz kevés vagyok, talán ha Daa-Raa besegít, és ad egy két támpontot - bár szerintem ezek nagy része úgyis AMRAAM lenne (USA).
    USA-val kapcsolatban megjegyezném, hogy Nato szövetséges országként :((( az orosz oldalról mintha még mindig több tárgyi támogatást kapnánk , mint tőlük :F
    És korábban emlegettem azt is hogy az adósságkifizetésünk nagyrésze vsz az ő államkasszájukba vándorol, tehát ha ezt egy 50% kulccsal a business-be számítanánk abba nem halnának bele. (az éremnek két oldala van, ők is jobbak lennének egy erős keleti Nato országgal). Politikailag azért kipuhatolnám hogy várható-e Nato segélyezési rendszer kialakítása, mert szerintem az ő elemzőik sem vakok. Biztos ugyanezekről a dolgokról beszélgetnek mint mi.

    A folyamat kivitelézését (típusokat tekintve) úgy is vizsgálnám hogy egy fejlettebb haderővel mennyivel több előnyünk származna ha azokkal a Nato bevetéseken is részt veszünk. (a lengyelek ezügyben már az asztalra csaptak) Megj. szerintem mire ezek a beszerzések lerendeződnek addigra a Nato keleti jelenléte rendeződni fog - vagy visszajönnek vagy mégnagyobb erőkre lesz "szükségük :D ".
    Egyébként a franciák pár hete küldték az "egyfeladatú" Mirage D -iket az Afganisztáni térségbe.

    Erről hirtelenjében ennyi , ezen a témán jobban el kéne azért gondolkodni.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    Tkp. az is mérlegre kerülhet hogy a min. 12 db F-16 E/F/I -Block 60 - konkurensei lehetnének az újabb Gripeneknek , mivel a kiszolgálórendszerük nem tér el különösebben.
    Üzletkötési szempontokból kijátszható meyik az előnyösebb.
    Az F-16-ra kiképzett pilóták egyébként jóval kompatibilisebbek Nato-n belül, mint a Gripen-hajózók (egyelőre).
    A kényelmes megoldás persze Gripen, ezért írtam az előbb.

    3 speckó Herculesről nem is beszéltem, azoknak Pápán máris jó helyük volna.

    Mi-24, Mi-171 felújítást most is kész tényként kezelik, talán tényleg ez az ami muszály.

    (Nemutolsósorban egyébként ír együttméködéssel alakították ki és ránk is szabhatják valamennyire hamár gyártásba kerül. Terrexet - törökök is üzemeltetik Yavuz néven - hát ami a partizán kurdok,örmények ellen a hegyekben is OK-s az nekünk is jó lenne ugye )

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz #65675776 #542 üzenetére

    Na erre volna kitalálva az engedményes konstrukció :))
    Már siralmas helyzetünket figyelembe véve. :O és ez most kivételesen nem hiszti

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Zenty #545 üzenetére

    Annyira nem vagyok szaki, de valamit mi is gyárthatnánk , ami stratégiailag fontos lehet a jövőben. Tehát németek, olaszok, texasiak hozhatnának ide valamilyen gyártósort - ha megtudnánk valamelyikőjükkel ilyesmiről állapodni.
    Egyébként személyi felszerelést nézve a (kézifegyverek, páncéltörők stb.) a spanyolok gyártanak olyasmit aminek hasznát vehetnénk? - őket se felejtsük el :)

    Zlenty:
    Nahát nem is olyan nagyon drága : 2.5 millió/db a hivatalos reklám szerint.
    Az önjáró g5 pedig 0.5 m (-naggyából feleakkora tűzgyorsasággal)

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Zenty #547 üzenetére

    Remélem megfelel referenciaként - -

    [link]

    Artillery systems: LIW G-6 155mm SPH

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz #65675776 #552 üzenetére

    khm, valami komolyabbra gondoltam. Úgy tudom pld. Fiberglass "gyárunk" is van valahol. Alumínium feldolgozás is fejlődik. szóval audi-suzuki léptékben gondolkoztam nem fég-ben.
    mondok egy hülye példát - UAV?

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz #65675776 #554 üzenetére

    dehát végsősoron azt se mi gyártjuk hanem a csehek. Mi fejlesztjük ugyan, de nem volna kéznél egy sem ha kéne - már a próbadarabokon kívül.

    Biztos sokminden függ a gyártási technológiától, ezért mondtam ha győrben Audit tudunk gyártani, akkor valamilyen beszerzési Ellentételezésképpenn telepíthetnének ide vmilyen gépgyártó-üzemet. :) Innen indult a beszélgetés Gyantusz úrral.

    #544 - Egyébként egy uszkve 50%-os vételi ár amit korábban írtam az inkább Nettó árnak minősül mint adománynak. + haszonként már így is épp elég kamatot fizetünk a "semmiért".

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    Ki nem látta :D ?

    [H1?]

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz #65675776 #554 üzenetére

    Abban a kategóriában amire te gondolsz (esetleg- ) nálam inkább a vállról indítható cuccok jönnének be. Úgyis fogyóeszköz - potenciálja is van - és gyárthatnánk olcsóbbért, nagyobb számban mint nyugaton Pld.Eryx (Fr-10.000), Javelin (Usa-70.000), ... Panzerfaust 3(Germany-2500) stb.
    :F

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    Nem értem hogy amíg nincs meg az új beszerzés addig az Iglá-kat (vállrólindított) mi értelme van kivonni ? teljes lefegyverkezés ? Hova rohannak vele? Ezt a fórumot be kéne zárni, teljesen értelmetlen ezzel foglalkozni. Valami értelmes válasza van valakinek ?
    Az hogy az Igla-k kivonása folyamatban van az a kifejezés mit takarhat konkrétan?

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #560 üzenetére

    :) Indokot mindig lehet találni... rakettát már kevésbé.
    Nemzetbiztonság ide - nemzetbiztonság oda, ez ciki :U . Először írják ki a tendert, bonyolítsák le. Aztán-aztán..., mondom én .
    Minden fórumon mindenhol azt mondják hogy a mobilis haderő fejlesztése a jövő stb.
    Álmomban nem gondoltam volna, hogy erre a legmobilisabb cuccot leselejtezik, úgy hogy nincs helyette más. Ezért is mondtam hogy gyártani kéne valami hasonlót. Fenntartási költsége is minimális. Milyen jó volna hogyha a bekerülési "ára" is minimális volna (Forever Young :B ). Ennél a fegyvernemnél nincs jobb hatékonyság, összességében. (14mm feletti tűzerő azért csak megvan, de ez kb olyan mintha azokat is elkezdenék kivonni :D)
    Vega-t , Nyeva-t direkt nem is hoztam szóba - mert az tényleg komolyabb lélegzetvételű téma.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    én inkább világpolitikára koncentrálok:
    Szóval itt volna az én linkajánlóm: hírszerző

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz #65675776 #564 üzenetére

    Ja-ja, csak nálunk lassan már nincs mit, nincs miből kivonni. Míg a nagyobb haderők dúskálnak a készletekben. (és csak minmiális, fajlagos volt a fenntartási költségük)
    Felesleges Budapest köré rakéta-védelmi "gyűrű" /vega-nyeva/ ? Egyébként ezzel a korszerűtlen Nyeva-val lőtték le a szerbek azt az elhíresült lopakodót is.
    Lényeg hogyha már lebontják akkor nem ártott volna pótolni, merugye az SA-10 "helyére" jött a Mistral - 4km körüli hatótávval. A többi helyett semmi. Ok, csórók vagyunk, és ha te is azt mondod hogy egyelőre nem gond , akkor végsősoron elfogadom. /csak kicsit kiakadt a vekker :R /
    Azért viszonylag könnyedén kezelhetők és célbatalálni is egyszerűbb velük mint a csövesekkel. - ez pld. mobilitás javára szólna. Én is csöves párti vagyok végsősoron , de a legfejlettebb védelmi rendszerek is kombinálják a kettőt. Tehát nem sztornóznám egyik fegyvernemet sem a másik javára. :(( Na mindegy, biztos így jött ki a lépés :DDD .

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz #65675776 #566 üzenetére

    Oki-doki . Szóval most akkor van TÖBBZÓNÁS légvédelmi körgyűrű Budapest körül? Mert akárhogy hepciáskodsz, az már bizony nincsen. Szerintem a főváros légvédelme azért megérne egy misét, alias "stratégiai célpontok sűrű halmaza".
    Ismertem az árulós sztorit, meg hogy mindig ugyanott repült az F-117 Nighthawk (így kevésbé közérthető), de ha egy normál gépről lett volna szó, így ugyanúgy lelőhették volna .
    Mondtam hogy csövespárti vagyok, nem téma :) , de ha egy rakéta üldöz egy gépet aközben egy csöves könnyebben lelövi.
    Egy Igla-val pld. sokkal jobban lehet művelni a partizán harcmodort. (Számomra ez a legfontosabb szempont) Lősz a bozótból - nem sorozatot adsz le - és odébbálsz (Asta la Vista :D ). Míg egy nehézgépfegyvert valahova jó esetben telepíteni kell, kell neki stabil állvány, vagy baszomnagy jeep-re, BTR-re kell fölrakni, amit támadás után jó eséllyel ki is szúrnak, ha máshonnan nem a torkolattűzből. Így az egyik gépet HA :U gyorsan le is lövöd, a kísérő biztos rádtámad. Vállról indítható rakétával ha okos vagy csak a támadást érzékelik, azt hogy honnan azt már nem feltétlen. (Most az Iglák előnyeiről beszéltünk ugye és nem telepített rendszerekről !!!). De ha érzékelik is, minimum azért marad egy kis reakcióidőd hogy reagálj te is és nem kell feltétlen támadásban maradnod. És utólag nem mindegy az sem hogy mennyire látszol. Pld. 10 emberből nem feltétlen téged fognak kiszúrni, ha infrájuk is van stb, míg egy telepített fegyvert "biztos". (nem mondtam hogy egy Igla típusú fegyver a megoldás, de mindenképpen egy plusz esély, hogy pld. kilőjj egy csúnya nagy helikoptert, ami ott repked valahol. Az Igla kézifegyver, míg egy komolynak mondható gépágyú nem kifejezetten. Tehát mobilisabb - a rakéta általában a célra tart, így neked biztos nem kell korrigálnod, futika - és lehet hogy még talál is - oda sem kell nézni. Így értettem azt könnyedén kezelhető. Tankok ellen is hatékonyabbak, mint a gépágyúk (sőt igazán azok ellen érezhető az áldás). Pont az elébb tárgyaltuk, hogy míg a Loara csak letakarít egy Pszh-t, addig egy rakétával akár ki is lőhető. :(( Szóval ennyire mégsem szeretnénk mobilok lenni... megj. az általad FAVORIZÁLT rendszer az Avanger is csöves és rakéta alapú. Mind2t használja, gondolom nem viccből. Én azért favorizálom a csövest mert azzal tényleg valószínűsíthető a károkozás, jó eséllyel végzetes . A rakétákkal normál esetben tényleg sokat kell bénázni. De egy jó pozícióból okosan használva, hasznos kis portéka lehet.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    Az Eu-haderő eszköz-állományáról tudtok valamit? esetleg egy használható linket?

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    Ja egyébként amíg ilyen olcsó a dollár addig érné meg kb.100 millió USD mértékben egy AMRAAM (+Maverick) beszerzés. Szerintem ha Amerika rendezi a sorait és csökkentik a hadi kiadásokat gyorsan visszaugrik majd 220 Ft-os szintre a dodó.
    (Off : A legsürgetőbb USD adósságokat is kedvezményesen lehetne rendezni (ha volna miből), és még nem is alkudoztunk - kéne erre a célra vmi alapot szervezni más adós-szolidáris országokkal együtt, már ha létezik ilyen )

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz #65675776 #575 üzenetére

    Ebbe a diskurzusba nem folynék jobban bele, de árulót-megvehető embert szinte minenütt találni. orosz-amerikai körökben nemkülönben. Összes kapcsolódó dokumentumfilm általában az őket érintő ügyekről szól. Kettős ügynököknek is nagy divatja volt, mindig is. Mélységében persze nem ismerem ezt a témát. Az idők változnak, így a prioritások és együttműködések "hálója" is szükségszerűen változni kénytelen. Mindenki a hibáiból tanul - kivéve aki nem :(((

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Van Der #576 üzenetére

    beszerzés: túl sokáig már úgysem lehetnek a Gripenek fegyverzet nélkül. Legalább valami minimális mennyiséget nem ártana beszerezni amíg "olcsó", a nagybevásárlás pedig ráér.
    Emlékeztetnélek hogy a HM kölségvetését megnövelték, nem csökkentették úgy mint a többiét. Ahogy az InKal security-t sem hanyagolják el.. Úgyis lassan új kormány lesz (ha valaki szerint nem kérem jelezze), mindenkinek gyorsan kell majd a pénz meglásd. Azok a gatyázós idők meg elmúltak vagy normálisan csináljuk (hellyel-közzel) vagy felvásorlják az országot 10 év múlva a román befektetők. he-he

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #573 üzenetére

    ERRF -t , aha .

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #573 üzenetére

    A végén..? Az izgi lehetett. Az NRF az majdnem = NATO. Csak Európai kiadásban. Mondjuk az is tanulságos egy téma. Gondolom az NRF végsősoron taktikailag a NATO-ra hagyatkozik. Az ERRF elméletileg nem.

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Zenty #581 üzenetére

    Rémlett valami, láttam fényképeket is róluk. Azt hittem már a végén hogy én tudtam rosszul, annyi helyen írták hogy nincs.
    Na mindegy úgyis az árfolyamkülönbséget akartam csak hangsúlyozni. Szóval most diszkontárak vannak. Ezt akartam mondani lényegében.

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #588 üzenetére

    Ezt még hozzá-passzintanám, mint forrás : EU Operations Centre
    Na nem mintha a BABÉRJAIDRA szeretnék törni. ;)

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    Ez nekem új: a NATO-csúcson arról állapodtunk meg, hogy pénzalapot hoznak létre az angolok és franciák :) :) :) hogy korszerűsíthessük a helikopter-parkunkat. /és nem csak azokról a Mi-17-es szállítógépekről volt szó, amik Afganisztánba mennek/. A pénzből kapnak majd a szomszédos Nato-tagállamok is. Welll. Talonban maradnak a MiG-ek?

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #594 üzenetére

    Szekeres Imre: parlamenti "beszámoló" a Nato-csúcsról - tegnap.

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Zenty #703 üzenetére

    Lehet lemaradtam valamiről, de a Cv90 után a 120 tkp. mm-t jelent:

    CV90120-T TANK

    The CV90120-T is a light tank which has a Hagglund turret mounted on the latest CV90 chassis. RUAG Land Systems of Switzerland has developed the fully stabilised 120 mm high pressure smoothbore CTG 120/L50 gun, which has a rate of fire of up to 14 rounds per minute.

    Cv90 link

    A Centauro mondjuk feleannyiba kerül. lehet osztani-szorozni. Ha nem csak alibiből kéne ezeknek, én helyükbe mindkettőből bevásárolnék... Általában az arany középút a legjobb megoldás ,a Cv90 lenne az,de még nem látom hogy miért is kerül 2-szer annyiba mint a Centauro?

    És Nem világos hogy miért nem kell nekünk pld. Challenger-2 szintű tank amiből is Irakban tkp. szinte egyet sem tudtak kilőni, olyan erős a páncélzata. Na ilyenből 15db az komoly nem T-72...
    Lengyelekkel meg visegrádi országokkal olyan jó a politikai viszony, hogy a T-72 mehet a kohóba? Nem lesz belőle Loara?
    "159 Alca" beszerzés hány darabos lesz végül? 45 van lezsírozva, nektek mennyi kéne belőle?

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Menahem #707 üzenetére

    Metisz - Szolnokon kéne megérdeklődni, asszem

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Snoop-y #711 üzenetére

    Áfá-val vagy áfa nélkül? Regadó már benne van?
    Érdekes, mondjuk, ezek a jószágok szinte mind egyárban vannak, kivéve a lightos kerekeseket (talán rendesen lőni sem tudnak messzebbről).
    Nem kell kétségbeesni, jelen helyzetben tkp. senki nem beszél 100-200 tank megvásárlásáról. de min.50 az elkelne ilyen könnyűből is.
    Asszem Challenger2-t pld. nem is árulják. Mondjuk nem elképelhetetlen hogy 15db-t tudnának még az angolok nélkülözni.

    Gáz, hogy fos a helyzet anyagilag Magyarországon, de mint pld. Grúzia példája is mutatja - lehet - addig kéne valamiket vásárolni amíg egyáltalán lehet válogatni. Ha gebasz van, a világban, ha majd akarsz se tudnál -épp azt venni ami kéne, csak drágábban stb.
    !!! Ha -esetleg- nem szól a nagytestvér, mint most Izraelnek, hogy ne küldjön utánpótlást, mert durci lesz. Grúzia másnap már könyörgött a fegyverszünetért.
    etc.:Az amerikai Viper helikopterből vásárolt volna Törökország és már most sem kapott, mivel az USA azt mondta hogy a saját szükségleteit se képes kielégíteni ebből a típusból. Nem elegendő a gyártókapacitásuk. Most a Törökök vehetnek olaszoktól August-át, biztos nem rossz az sem, de lássuk be nem ugyanaz.. Szerencséjükre a Török haderőt ha megnézed, valszeg nem akadnak fenn ilyen piti ügyön, van már nekik úgyis Kamov-52 századok , nem izgulnék énse.. Nem nevezném pénzkidobásnak manapság, hogy a földi haderőnk az zéró (0). Leszámítva a papírmerciket. Mindenből papírt veszünk. Papírrepülő, papírjeep, és ha minden jól is megy papírtank. Ok nem számít, levesbe jók leszünk :D .

    daa-raa: Hát írva volt vagyon, hogy szerintem Cv90 család volna az /aranyközép/. Variálható, azonos alvázon 120mm etc. csak a Centauro-ból meg 20db árából 40-et lehet venni. nem mindegy az sem. de részletkérdés csak. Logisztika szerintem csak a nagybirodalomnak létszükség. Nekünk csak egy szempont. mittudomén

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Menahem #713 üzenetére

    Sokoldalúan használható gépek. olvastam valahol hogy elkezdték a magyarok felmérni-nézegetni, hogy milyen állapotban is vannak azok az Alcák /hulladékáron adnák úgytudom/. 10-12 db biztos elkél, engem az érdekelt volna, hogy a többiek szerint, több számban tényleg jobbe volna-e. (?)

    Linkeket meg ritkán jegyzek meg, mit-hol olvasok, örök rejtély :)

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz #65675776 #717 üzenetére

    Elnézést, SEMMI - kamov - . Csak azt hittem hogy ......... már olyan rég volt pedig :U - hát ez nem jött be..

    Meséljetek már nekem is, mi volt ez a Patria-plan? Finnek is rakhattak volna rá egy ágyúcsövet - mégsem voltak olyan barbárok - pedig ők el is akarják adni.

    Snoop-y: Ja, ja . nekem mindegy, amíg T-72 hasonlítgatjuk össze. De a nagy fogyasztás szerintem kis létszámú "partizán" tankszázadnak nem egy előny. Kárpátok között,,, őszintén szólva. Valszeg nálunk nem lesz egy másik egység amelyik kimentse, ha lemerülnek a készleteik. Persze azért szimpatikusak

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Menahem #718 üzenetére

    Magyarok? Már a 7-(8) törzsből konkrétan melyikekre gondolsz ? A java bizony kivérzett a 20.században . Igazából a kultúrlény szerintem a fontos. Olyan a kutya amilyen a gazdája, /ott kezdődik hogy vajon ki a kutya és ki a gazda? ...már igazából/ inkább nem folytatnám messzire visz... szörnyen

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Menahem #722 üzenetére

    ö, korábban te írtad, hogy a "magyarok ássák a saját sírjukat". Arra próbáltam célozni előbb, hogy nem kell azért teljesen egy kalap alá venni a magyarokat sem ám. Érdekességképp említeném pld.: Kárpát-medencei őslakosságról hátmár nem is beszélve. stb. stb. Mint írtam ez vsz. kultúrális és pszihiátriai kérdés minálunk . Hú,de OFF

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    Kicsit jobban utánanéztem: a Challenger 2-nek van exportváltozata 2E -néven. Erősebb motorral, 550 km hatótávval /megj.:Abrams-nél ha jól láttam nincs 400 km/.
    azért végsősoron vsz. nem sebezhetetlen - "Challenger 2 has best amour protection, with about 1200-1500mm of effective protection against HEAT and APSD rounds".
    2004 után már gyártják sima Rheinmetall L55 ágyúkkal is.

    :R

    Chally 2
    bővebb'n

    Kórházba Széf helyett is megteszik... /15 db :F /

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

Új hozzászólás Aktív témák