Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • jeriko2

    tag

    válasz DrDante666 #4577 üzenetére

    A bemutatott jelenség nem a "kukorica" jellegű led-es lámpák tulajdonsága, hanem a benne levő led-driver-é. Ebből két fajtát használnak igen elterjedten: a kapcsoló üzeműt és az előtét kondenzátorosat. Amelyikben utóbbi található, azoknál léphet fel a video is bemutatott jelenség (érintésvédelmi problémák).

    Nekem van otthon kukorica LED lámpám, amiben kapcsoló üzemű meghajtás található, és van olyan "hagyományos" izzóra hajazó, amiben előtét kondenzátor van (ennek opálos műanyag burkolata van, tehát nem tudsz hozzáérni a fém részekhez, viszont emiatt nagyon rosszul szellőzik és melegszik, egy az ötből már tönkre is ment).

    Sajnos azt szinte sehol nem jelölik, milyen driver van a lámpában.

    [ Szerkesztve ]

  • PHM

    addikt

    válasz DrDante666 #5166 üzenetére

    Inkább sorba kösd a panelokat. Valószínűleg vegyes kapcsolásúak,
    azaz 2db 3-as led sor van rajtuk párhuzamosan kötve.
    A kondenzátoros előtét áramgenerátoros jellegű egyébként.

    Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

  • Gépötty

    senior tag

    válasz DrDante666 #5169 üzenetére

    A hat darab sorba kötött LED között bárhol elvághatod a vezetősávot, hogy aztán külön vezetéken megtáplálva használd. Csinálhatsz két hármas csoportot, három ketteset, vagy hajthatod mind a hatot egyesével, és akár ezek keverékét is meg tudod csinálni belőlük! ;)
    Előtét-ellenállást tegyél eléjük, az jót tesz (eddig is jót tett volna) az élettartamuknak.

    Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

  • fecus

    őstag

    válasz DrDante666 #5174 üzenetére

    Az eredetinél több db (azonos típusú) LED-et mindig beköthetsz sorosan egy soros előtét mögé. A LED-ek meghálálják az élettartamukkal, de a fényerő csökken.
    Az egyetlen gond az lehet, hogy a bekötött LED-ek száma adja meg az ELKO kondira jutó feszültséget és ha ez meghaladja/megközelíti a ráírt feszültséget akkor eldurranhat és elvisz ezt-azt a durranás jellege szerint.

    "Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

  • Gépötty

    senior tag

    válasz DrDante666 #5174 üzenetére

    Mikrogépbe fogott fogászati fúróval szoktam, igen finoman lehet vele dolgozni.

    Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

  • fecus

    őstag

    válasz DrDante666 #5178 üzenetére

    Én már elvesztettem a fonalat.
    Az elején azt írtad, hogy az egyikben 60 led volt sorban a másikat nem találom.
    Nem ilyen egyszerű. A két párhuzamos 6-os led megpróbálna felvenni dupla áramot de nem tudna, mert azért az az előtét is méretezve van. Ráadásul nem kötünk párhuzamosan LED-eket csak kiegyenlítő soros ellenállásokon keresztül mert sohasem egyforma a nyitófeszültségük. Stb. stb.
    Valahol már be volt itt linkelve egy excel de most csak a fájl van meg a gépemen.

    "Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

  • fecus

    őstag

    válasz DrDante666 #5180 üzenetére

    Biztos, hogy azok a LED-ek ugyanolyan típusúak?
    Hú mekkora svindli ez. 60 LED 1300lm 6 led 240lm. Oszt' hogyan?

    [ Szerkesztve ]

    "Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

  • jeriko2

    tag

    válasz DrDante666 #5182 üzenetére

    Az előtét kondenzátoros "vezérlés" úgy működik, hogy a hálózati frekvenciával együtt (50Hz) a kondenzátor / kisül a ledeken keresztül. Mivel (elvileg) a hálózati fezsültség nem változik, a kondenzátor kapacitása is állandó, így ciklusonként ugyanakkora töltésadagok "jutnak át" rajta. Majdnem függetlenül attól, mi van rákötve (áramgenerátor). A második kondinak csak annyi a szerepe, hogy ezeket a töltés-impulzusokat kisimítsa.

    Ha erre az áramgenerátorra sorosan kötött led-eket kapcsolsz, akkor azok szépen fognak világítani, és elvileg függetlenül (vagy csak nagyon kis mértékben) attól, hány van rákötve. Tehát nyugodtan rövidre lehet zárni 1-et kettőt (sokat nem, mert az első kondenzátor töltődése valójában a hálózati feszültség illetve a led-ek nyitófeszültségének különbségétől függ). Ha több led-sort kötsz párhuzamosan, akkor az áramgenerátor árama több felé elosztódik: egy led-sorra kevesebb áram jut, a led-ek kevésbé fognak világítani. Gond akkor lesz, ha kevesebb ledsort kötsz rá, mint eredetileg volt, ekkor egy led-sor árama megnő, és igen valószínű, nem fogják bírni a terhelést, és tönkremennek.

    Ez történik egyébként alapesetben is az ilyen előtétkondenzátoros megoldásokkal: ha jön valami hálózati tranziens (hálózati feszültség ingadozás vagy villámcsapás) akkor meg tud nőni a led-ek árama, amitől a leggyengébb led(ek) kiég(nek). Ha az előtét kondenzátor kapacitását csökkented, akkor ezzel tudod csökkenteni a led-eken átfolyó áramot, de persze ezzel csökken a fényerő is - viszont kismértékben jobban bírja a gyűrődést a lámpa.

    Arra led-es lámpáknál nem igen lehet adni, hogy hány led van rajta, van, amikor túl vannak hajtva, de sok esetben inkább többet tesznek rá, hogy jobban bírják - ma már ezek a led-ek nagyon olcsóak.

    Az előtét kondenzátoros megoldásoknál fontos, hogy a hálózati feszültség fix legyen, tehát 110V-ról és 220V-ról üzemeltetve a led-ek árama is duplája lesz. Ha valaki el szeretnék kerülni az előtét kondenzátoros lámpákat, érdemes olyat nézni, ahol azt írják a lámpánál, hogy 85-240V-ról is üzemeltethető.

  • Dluinet

    nagyúr

    válasz DrDante666 #5186 üzenetére

    sose fogadd el az újraküldést (mert nem fogod megkapni)
    kérd vissza a pénzt és megrendeled újra

    "Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

  • jeriko2

    tag

    válasz DrDante666 #5186 üzenetére

    Az előtét kondenzátoros megoldás érintésvédelmi szempontból igen veszélyes, mert a hálózati feszültség ott van a led-eken (azzal együtt, hogy korlátozva van az áram, lehet belőle komoly bajod). Pont ezért az ilyen megoldásokat általában műanyag burkolat mögé teszik (én csak ilyet láttam, de itt a fórumon régebben volt aki írta, hogy "kukorica" lámpán is találkozott ilyennel, ahol a led-ek érintkezői szabadon vannak.
    A műanyag burkolatnak persze van egy olyan hátránya is, hogy a led-ek be vannak zárva, nem szellőznek, emiatt melegednek és könnyebben tönkremennek. Részemről volt olyan led-lámpa rendelésem (eddig mindig kínából rendeltem), ahol a 10 lámpából (tény, nagyon olcsó volt, 2,5$/db körül) már csak egy működik. Amit megnéztem belőlük, azoknál a led-ek mentek tönkre.

    Szóval a lényeg: csak óvatosan az érintés védelemmel. Minimum egy fázisceruzát érdemes beszerezni, és azzal megnézni a lámpákat.

    Ami a kínai garanciát illeti: egyszer volt gondom: rgb led szalag vezérlője kék színnél hibás volt (ezt is bagóért vettem, 1000 Ft volt az 1 méter szalag + vezérlő + távirányító + táp). Írtam az eladónak, kérte, hogy küldjek róla videót. Felvettem, látszott rajta boríték, minden részegység, ahogy kapcsolgatom. Küldött új vezérlőt, azóta megy. Persze lehet, kifogtam az egyetlen ilyen eladót.

    Még pár gondolat:
    A legjobb led-es lámpáimat másfél éve vettem, gu10 foglalatú, teljesen üvegbe zárt 29 LED-es 5050-es spotok. Jó a fényerejük, nem vettem észre fényerő csökkenést (pedig a led-ek nem szellőznek, melegszenek), egy se ment tönkre.
    Van 5 db kukorica lámpám, ezek 10 wattosak elvileg, 1 évesek, mind működik, egyiknél már látható némi fényerő csökkenés.
    Van 5 db e14 foglalatú, full műanyagba csomagolt pici, kb. 15db 5050-esekből álló izzóm, ezek is mind mennek, elszívó világításban, pici olvasólámpában.
    Vettem 10 db e14 foglalatú, villanykörte formájú lámpákat, ezekből 1 működik, a többiben kiégett egy-egy led. Full műanyag burkolat, elől opálos búrával.
    5050-es szilikonnal bevont led szalag: szépen működik, de a hátoldali ragasztó első pillanattól kezdve nem ragadt, külön erősítettem alu lécre. Ahol nem ért hozzá az alu-hoz (egy 10cm-es részen), ott megsárgult már a fénye (a melegedés miatt).
    Volt még 3db g9-es foglalatú izzó, ezekben nem tudom milyen ledek vannak - ezekből 1 nem sokkal vásárlás után tönkre ment, a többi működik.

    Előtét kondenzátor van a villanykörte formájúban, a g9-esben és a kukoricában kapcsoló üzemű táp, a többit nem tudom.

Új hozzászólás Aktív témák