Új hozzászólás Aktív témák

  • sanzi89

    addikt

    válasz pjen #124022 üzenetére

    Az alumíniumnak nagyobb az ellenállása (0.0271 ohmmm2/m), mint a réznek (0,0175 ohmmm2/m). Ez önmagában hátrány (ugyanakkora áramerősségnek vastagabb vezetékezés kell, azonos keresztmetszet ugyanakkora áramerősség esetén jobban melegszik, nehezebb szerelni ezáltal nagyobb az esély az emberi hibára, törékenyebb).
    Manapság modern villanyszerelés elképzelhetetlen rugós sorkapcsok nélkül, amiből csak réz érintkezőkkel szerelt létezik. A rezet nem szabadna fizikai kontakzusba hozni az alumíniummal, mert az alu oxidálódik, romlik a vezető képessége, ellenállása nő, hőmérséklet nő. Ezt megint nem kell ecsetelnem miért rossz.
    Persze vannak kontakt paszták, akár a Wago-nak is, de megyeszékhelyen, nagy forgalmú villanyszerelő boltban is kézzel-lábbal kellett magyaráznom, mire felfogták mit keresek legutóbb, szóval tuti nagy forgalma lehet a cuccnak.
    Az alu a felmelegedés lehülés során nagyobb fokú alakváltozásra képes, mint a réz, szintén a fizikájából adódóan, ezért egy csavaros "csokis" kötés esetében probléma lehet hosszú távon, hogy "kilazul" a kötés. És szerintem háztartás nincs az országban, aki pár évente a csavaros kötések ellenőrzi.

    Nálunk is van alu és réz vezeték összekötés sajnos, WAGO-val, pasztával szódával elmegy kategória. Nem is állítom, hogy tépjük ki azonnal az összes alu vezetéket a falból. Viszont a fentiek miatt mindenképpen, mivel az alu vezetékezés valószínűleg akkor történt, amikor a WAGO-t pl. nem is létezett, a kötéseket biztos átalakítanám meglévő hálózat esetén.
    Új hálózat esetében pedig nem is kérdés.

    [ Szerkesztve ]

    "Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

Új hozzászólás Aktív témák