Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25228 üzenetére

    Belső "hitem" és "vallásom" és "spirituális" énem nem engedi, hogy fújjak bárkire is a saját gyengesége miatt (hiszen mindenki ember, könnyű középkorúként véleményt alkotni úgy, hogy majd meglátjuk, én hol leszek 70 évesen, Yoda vagy Császár?) :DDD Ettől függetlenül tisztelet ide, vagy oda, a maguk után hagyott nyom még nem változik és nem szépül az emlékekben. És pont az őáltala ismert, szintén öregúr matektanárom (aki apámat is tanította anno fakt-on az ő egyetemista korában) a szöges ellentéte, mert ugyanúgy átgürizte az életét, szívott a sok bolonddal, mégis annyi emberi melegség és "Yodaság" szorult bele, hogy rendesen lekettyentem, mikor meghallottam, hogy pár éve elment. :( Ő mindenen nevetett..

    Amikor nem tudtam megoldani valamit, felnevetett, majd komoly arccal odahúzta magához a kockás lapom és piros javító tollal ráírta: ÖMAF. És visszaadta. Kérdezem, ez mi ? Kuncog a hatalmas szemöldöke alatt. :) ÖGYE MÖG A FÖNE. És röhög. Kéééész volt :DDD

    A többivel egyetértek, más nemzedék nevelődik jó ideje. Hogy hol romlott el a rendszerben és mi, mikor, ki tudja. A mai érettebb munkaadók is tudnának panaszkodni, hallom ismerőstől vissza, milyen a fiatal munkaerő.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25230 üzenetére

    Nem, inkább mindset-re, hozzállásra. Szoktak X, Y és Z generációkat hozni példának itt, én nem általánosítanék ennyire, de lehet van benne valami.. hogy az X még jó igavonó, az Y de pláne a Z már az is, amiről írsz. Sok pénzt, azonnal, a két szép szeméért, mert ő azért a papírért keményen megküzdött és különben is, mekkora hülye a többnyire X gen-es főnök (pláne egy baby-boomer CEO). Illetve vannak fiatal csajszi ismerőseim (távolról) :) akik a harmadik-negyedik diplomájukat csinálják. Pláne ilyen rendszerben. Pfűűűh (gondolom magamban), hova, minek, lányom ? Nem tudja, csak jó. Ja, oké. MA ott tartunk, hogy másnak dolgozó szolga lesz mindenkiből (és még ennek is örülhet), kevés az, aki letesz valami olyan startupot az asztalra, ami még 10 év múlva is bőségesen eteti őt és családját, vagy béklyó és hitelmentesen összehozza neki a mosóporreklámok csilivili napos fehér családiházas labradoros cicás fiús lányos mintaélet élményét.

    Amúgy megértem őket - egyetlen ponton: mire az ember összekapar magának egy kéthetes all inclusive Maldívot, 50 éves. Egy "szaros" tengerparti nyaralás, amit 10x megérdemelne bárki becsületes ember ma kb. Máraki képes erre egyáltalán. Nem huszonévesen kellene élvezni ezeket ? Reumásan vén koromra nem fogok a parton már nagyon a labda után ugrabugrálni, mint Tom Cruise a Top Gun-ban. Csak hát ...... :U

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25232 üzenetére

    Ez nem megírva van, de kölyökkorom Baywatch-a óta szeretnék úgy szörfözni, mint David Hasselhoff. Lehetőleg cápamentesen. Meg hát persze, szép a Tisza, különösen a felső folyás, Tivadar környéke (azaz az volt régen), szép a Balcsi, de egy kis halürülékből álló fehér homok mégiscsak jelent +6dB extrát néha.. ;) :DDD

    Pályázati pénzt ki kap ? Hát .. a sikerdíj magas és nem is elég, ha ismerős vagy. Elhivatott hívőnek kell lenned + vállalni, hogy a segg**be is feldugják a zseblámpát, hogy megnézzék, mi van ott. Így indul. És ez csak az indulás .... (senki nem garantálja, hogy holnap a szélirány nem változik, mert de, elég komolyan tud sajnos elég nagy frekvencián). :D

    :(((

    Szakmázzunk is kicsit: félvezetős 230V/AC relével építettél már ? Különösebb oka nincs, talán csak a fizikai kontaktok (klasszikus mechanikus relé) tökéletlen vezetése miatt agyalok ilyenen. Erősítőre gondolok. Nagy teljesítményűre. A relé után lévő motyók (a trafó önmagában + utána az egyenirányítók, kondik) kiszűr rengeteg mindent, az érdekel, ördögtől való-e egy áramra nézve egészségesen túlméretezett félvezetős relét használni monoblokk bekapcsolásra.

    Arduino-val szeretném vezérelni a rendszert a passzív preamp-ból és valami "jópofa" relét nézelődök épp a neten, milyen fajta legyen, stb. aminek a jelet adva az behúz és ollé, lőn hang. A pénz nem téma. Csak közepesen téma. Egy ilyen például lazán beleférne, kérdés, visz-e be a rendszerbe bármi előnyt-hátrányt. Amíg zár, biztos vagyok benne, hogy jobban zár, mint egy mechanikus. Hogy értelme van-e, ez a kérdőjel. Ez kíváncsiság inkább, mert most 2 monoblokkhoz 1-1 ilyen azt mondom, nyelek egyet, bumm, belefér.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25235 üzenetére

    A melyek monoblokkja ket DIY-hoz keszre epitett Hypex Ncore erosito lenne, bar fazok kicsit a D osztalytol, a kiserletezo kedv hajt. Egy tanacsokat amugy nem osztogato hiresseg ajanlotta, akire rairtam (azt hittem elhajt, vagy nem is valaszol - erre irt par sort), Siegfried Linkwitz. O az egyeduli "garanciam" arra, hogy minoseget kapok lentre, legalabbis erosito oldalon sok hiba nem lesz. Nalam gyakran villamlik, meg az utcaban is elmegy, ha heves eso, vihar van. Marad a mechanikus akkor. Koszi. (Jot dumaltunk) ;)

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Eugene Roe #25237 üzenetére

    Ennek elődjéből, a Fostex 206-ossal szerelt Jericho tölcsérest hallottam szólni, gyönyörű hangja volt, egy audiofil-őrült ex ismerősöm mutatta meg a triódás csövijéről. Az is épített volt. A receptet követve nem fogsz hibázni, gyakorlatilag csecsemőbiztos, csak a szokásos marad majd - doboz tilitoli a szobában, hogy pont jó legyen :) Pazarul szólt, a mélyek nem tolakodtak de ott voltak azért, én csak lestem, hogy ebből a hangszóróból ez kijön.. közép mint a Milli natúr vajkrém, selymesen krémes-lágy is, de tartása is van (egyszóval: a legjobbak egyike, amit valaha hallottam), az egész mélyközép hangkép nagyon finom, nagyon-nagyon-nagyon kellemes volt a fülnek. Altatógép. :D Legalábbis Eric Clapton unplugged LP-vel. :D

    Egy dolgot hiányoltam, a magasat, ő anélkül hajtotta (arra esküdött). Szerintem jó, hogy teszel mellé :K és majd meglátod, kell-e csillapítani, lehet túl fogja tolni picit. Lehet nem. Ez a doboz ugye tölcsér, emel valamennyit a szélessávún. Én is tennék mellé, csak valami szalagfélét, AMT-t, ilyesmit (de ez az én bajom, ízlések és pofonok). Hajrá. Nagyot álmodni jóóóóó ;)

    Én egyszer építettem egy exponenciális tölcsért, ami a Rádiótechnika évkönyvében volt mellékelve, megnemmondom melyik számában (apám gyűjtötte őket régen). Azt hiszem, ezt, lol, gugli köszi. Hát egy csoffadt bolgár 30 centis papír méllyel is pusztított. Még megvan - hófehérre leélfóliázva a régi családi pincéjében anyámnál. Elő kéne venni, csak lent raktuk össze, nem tudom, hogy fog kijönni (kib. nehéz, kb. beszarunk kategória). :((( A Tied se lesz pehelysúly a végére :D

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Eugene Roe #25239 üzenetére

    Én amúgysem tennék BELE semmit. Rá :K ;) Amúgy csodás projekt, respect asszony irányába is, hogy engedélyezte. :DDD Én költözés után teszek valami 30-as modern sub-ot a tölcsérbe és beépítem a kanapé alá, feltűnésmentesre. Lesz (ha minden igaz :D) amúgyis egy lépcső a nappaliból fel a konyhába (szinteltolás) majd. Amúgy így jobban belegondolva, a hozzá előírt magasat használd. Érzékeny a szélessávúd, de a kis tölcséres magasa hozzá pláne marha hatékony. Valszeg ennek közelébe emeli a tölcsér a szélessávút is és gyanítom, már egy átlag szalag is csak óvatosan cincogna mellette, ki tudja.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Eugene Roe #25241 üzenetére

    Tökre bejön, mikor valaki DIY-ban ilyen igényesebb, vagy kicsit "megalománabb" (magyar léptékkel) építésbe fog. Sajnos sokan nem tehetik meg, persze kicsi ország is vagyunk, hogy pont ph-n szülessenek a leggyönyörűbb alkotások seregével.

    Van egy magyar hangszórógyártó cég, láttak már körfűrészt, ahogy a munkájukat elnézem. :DDD [link] Na előttük pl. leborulok, ugyan ez nem DIY bár vállalnak bármit úgy is, hogy nem készre, csak ahogy kéri az ember, pl. csak dobozt és Te majd finish-eled, hangszórót bele, váltót, stb. Gyönyörű munkájuk van.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25244 üzenetére

    Rá én, emberből van ő is, vagy mi a szösz :DD Németül ráadásul, pedig már rég a jenkiknél lakik :D
    Ez is csak a fele :K tehát feállítva fele olyan széles, 1 hangszórós kivitel. De úúúristen, irdatlan hangnyomást produkál, minden, de szó szerint minden táncol a szobában és kettővel arrébb is. Kemény :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz mpierre #25255 üzenetére

    Na, ennek jómagam szakértője nem vagyok, de saját láda tervezésekor több külföldi DIY építő azt tanácsolta nekem, hogy ha lehet, előre nézzen a port (a cső szája, ha van cső benne). Kerekíteni illik és a mérete a membránfelület (Sd) minimum 1/3-a legyen (2 port esetén egyenként minimum 1/4-ede). Ha megteheted.

    Tekintettel arra, hogy mind hifi, audiofil, mind high-end-ebbnek mondott termékek esetén van mindkettőre élő példa dögivel (de tényleg), én azt látom, hogy kisebb ennek a jelentősége, mint maga az, hogy hova hangolja az ember és a doboz + hangszóró + cső kombó megfelelően szóljon a falaktól XY távolságban, adott helyiségben.

    Hozzáteszem, a kis számgépes hangszóróhifi nálam egy 2.1-es szett, a sub-nak előre néző portja van és imádom, ahogy legyezi a kezem ha pár centire elé teszem. De ez már fétis jellegű aberráció, a hanghoz vajmi köze van.. :DDD

    Úgy saccra 1998-2003 között volt két hasonló dobozom, mint amit Te tervezel, ott hátul volt a port és ugyanúgy szerettem a mélyközép hangját (ő inkább a magassal küzdött).

    Ha engem kérdezel, sok tudományos alapja nincs, de én hátra tenném a portot és a magassugárzót középre a mély fölé, nem eltolva (ennek már van pici tud. alapja, legalább a horizontális diszperziód legyen rendben így). Tudom, a gyárija eltolt magasú, de én ezen igazítanék.

    SZERINTEM (1 vélemény). ;)

    Amúgy ezekben a kicsikben az a jó, hogy relatív sokszor "elcseszheted" :D - nem nagy művelet újragyártani máshogy. Tuti megnéznék egy 2 kisebb portos konstellációt, amiben ők előre néznek, a magassugárzó két oldalán a mély felett (ha elférnek, attól függ, fizikailag kicsi-e a dóm, vagy valami nagyobbacska tányér alapja van). Ha ragaszkodsz az eredeti design-hoz, végülis miért ne. De szerintem nem lesz világmegváltó változás, ha a portot ide-oda pakolgatod. Egy nagyobb teremben, pl. cégben, nyílt térben asztalra letéve már kifejezetten előre néző portosat néznék. Valszeg, ha fal van mögötte, az még jótékonyan emelhet is kicsit a mélyeken, így a hátra néző port nem rossz ötlet.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25257 üzenetére

    Látom, pihen a májsztró. Én meg épp függök, zenélgetek.. :B

    Ha nem akarsz újratekerni váltószűrőt, maradj az L-Pad-nél :K , ezekben pont ez a lényeg, hogy nem tolja el a váltó felől nézve az impedanciát, mint egy soros ellenállás, így nem kell a hangváltót újratervezned (mint ahogy azt egy simán soros ellenállás esetén kellene).
    .
    k = kiloohm (a kilo-val szerintem tisztában vagy :D), R = simán ohm, használva az ajánlott másik oldal kalkulátorát. De amúgy a fotókon rá is van írva a kis picsák oldalára, nem szereted a picsákat nézegetni, vagy mi ? :P

    A kis tömör vezetékük nem szűk keresztmetszet :D :N (egy ultra hajszálvékony már nem elhanyagolható plussz ellenállást képviselne, melegedne és az rossz lenne, tehát pont jó, ha nem két kis csoffadt vacak kivezetésük van, hanem valami tömzsibb-tömörebb huzal) ;) és én nem forrasztanám a tövénél őket, bár ezeknek szerintem nem árt, azért jobb óvatosnak lenni, mennyi ideig és hol hevíted a kivezetésüket. Ha nyákra mennek, pont saját méretük mellé ráhajlik az oldalakra a két láb és úgy forrasztod le, amúgy meg normálban némi átfedéssel a végüknél, nem kell a tövét sütni. :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25259 üzenetére

    1. Ahogy mondod. :DDD Bár én most böjtön vagyok.. :((( :DDD

    2. Pontosan, jól érted. A baj nem az, hogy emeli az impedanciát (azaz elsőre igen) :) hanem az, hogy újra kéne tervezni a váltót akkor, hiszen azt egy adott impedanciára méretezi az ember és ha változik az impedancia, mászik a kresztezési freki.

    3. Én soha nem nyákoztam, ízlés dolga. Előbb-utóbb muszáj lesz. Szép, tény. A racionális mérnökember azt mondaná, ugyanaz a kettő minőségre, bár nagy teljesítménynél .. háát... szóval én .. nem.. (bár nagy teljesítménynél meg már aktív a lánc, de ez mindegy is, van az a passzív lóerő, amit nyákkal nem szívesen oldanék már meg, normál szobahifinél sok-sok watt-ig tökjó, van egy rendezett motyó legalább). Szerintem törekedj valami nyák-félnyák megoldásra. :K

    Az enyéim konkrétan most úgy néznek ki, hogy belül a dobozon a kábel terminál mellett fel vannak PalmaTex-el ragasztva az mdf falára a vasmagjuknál fogva :) (legalábbis ami vasmagos, mert van légmagos tekercs is), kondik ha kötés miatt úgy van, falra mellé valahova szintén, a vékonyabbik oldalára / élére, tart erősen, vagy 15 éve műxik, de leszedhető azért kalapáccsal :) de van 1-1 kondi, ami a hangszóró terminálra van téve például talán a közepeknél, azt hiszem, tehát kissé összevissza az amúgy egységes-kéne-hogy-legyen váltószűrő és csinosnak abszolút nem csinos :D Kábelek a passzív elemek után egy kisebb (~2cm) szakaszon falhoz ragasztva szintén, így saját súlyuk miatt nem törik le a terminálokat, pl. kondin, stb. (Ja, ez nagy szett, 2x30cm méllyel, szal itt van távolság és ha mozgatom-szállítom a ládákat 5 évente 1x :D akkor belül nem okos dolog, ha összevissza lengedezik a jó vastag OFC kábel és "tépi" a forrasztási pontokat.

    Azóta azt mondom, PalmaTex helyett inkább szilikon ragasztópisztollyal odapöttyözni, bár 1-2 éve külső kis csini doboz híve vagyok a váltónak. Inkább csak praktikum, az audiofil azt mondaná, úúú de jó, lehet erősítő kimenet mellé tenni egyből a passzív külső váltót és akkor ezüstöt húzni a magashoz és bika rezet a mélyhez, én meg azt mondom, kb. 1 évig tudom külső passzívval hajtani a rendszert, mire megépítek 4 erősítőt a 2 középnek és 2 magasnak. Szóval nálam praktikussági oka lesz, utána csak kikötöm és kész. A lényeg, hogy hangszórómágneshez ne tegyél közvetlen közelségbe tekercset, bár ez gondolom egyértelmű :) de amúgy semmi nagy titka nincs ennek, oda ragasztod-teszed őket, ahova akarod, nem ez fogja elcseszni a setup-odat ezen a szinten, hanem ha félre kötöd. Mondom, enyém szanaszét, de jól van kötve, méretezve és szeretem a hangját.

    Tömör rézvezeték is jó ezen elemek közé, bár én sima hangszórókábellel csináltam az átkötéseket is, mert ugye eleve lengő minden. Van emlékeim szerint legkisebb 5cm-es darab, leghosszabb ~40cm-es darab, pár féle benne, nálam ugye van 2db 30cm-es mély lent egy nagy ládában és azon eltolva hátrébb kicsit egy közép és egy magas egy kisebb ládában, így a középmagasakat érintő passzív elemek eleve a felsőben vannak, a mélyből átkötve a felső láda.. ahh, mindegy.. szóval.. Végüket 1 centin csupaszítva a szigeteléstől, forrasztva, hangfalkábel, jónapot. Szól, béke van. :DDD Szerintem kis túlzással bármi jó ide, de audiofilek megint vitatkoznának ezzel.

    Én nem hiszem, hogy hallanék passzív váltóban különbséget egy tömör rézdrót, pár centinyi OFC hangfalkábel vagy egy pár centinyi litze huzal között, akár réz, akár színezüst, pláne, hogy ha a tekercsek is tömör rézdrótból állnak. Mondjuk vannak japóknál elvetemült arcok, Audio Note ezüst tekercsei, sőt, ezüst kimenőtrafók is, az már magam sem tudom, vudu-e vagy sem, én most így karosszékből gépelve annak mondanám.

    Szóval nem kell túlaggódni, csak kösd jól és álljanak stabilan, illetve a passzív elemek termináljait ne cibálja lengőkábel súlya, talán ennyi kis figyelmesség belefér. Ha rászereled őket valami nyákra vagy akár egy deszkára, akármire, az is jó amit írsz, az már sokkal csinosabb munka. Én nem foglalkoztam ezzel annyira, vállvonás, tettem a belső falra (igen, ott nincs kúpszivacs egy pici felületen, na bumm). ;) Alig vártam, hogy megkössön a parkettaragasztó és másnap húzhassam nekik.. :DDD :)) ;]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25262 üzenetére

    Bőven jó aha. Szedd szét és a vezetékeivel lehet mókolni. Annyira nem praktikus amúgy (legalábbis én sodrott hangfalkábelt sokkal jobban szeretek lengőben használni, mint tömör rézdrótot, mert szebben szívja fel a cint a vége ahogy megcsavarja az ember és olyan "hifibb" de töknyóóóóc amúgy ;) Szigetelést hagyhatod rajta, védje. Fogalmam sincs, mitől, de ártani nem árt. Mármint a belső ér szigetelést, ne a nagyot :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz mpierre #25263 üzenetére

    Cső: ha határeset, szerintem úgysem fogod púpon hajtani a rendszert, lehet alatta és akkor elöl elfér a port ahogy szeretnéd is, de nem is biztos, hogy világvége ha mégis meghajtod kicsit őket.. nem lesz ott akkora tornádó.. ha nagyobb valamivel a csőátmérő, az nem gond abszolút (csőhosszra figyelni).

    Csőhosszra kalkulátor progi tud Neked választ adni doboz nettó térfogat és a hangszórók kiszorított térfogatát is figyelembe véve (főleg kis ládánál fontos, nagynál még egy bika mély se szorít ki érdemben annyit, hogy hallhatóan bekavarjon), ugyanakkor margóra, hogy néha a különféle progik más csőhosszt számolnak.

    Nagyon régen én anno flexibilis (egymásba csúszó) csöveket vettem pont emiatt és így hangoltam, mikrofon nem árt, de ha van egy BassBox Pro-d, WinISD-d vagy doboz térfogatod, amiből kivonod a hangszórók által elfoglalt helyet, ergo megvan a nettó hasznos térfogat, arra dob majd X port átmérőhöz Y értéket egy progi... már nem leszel messze tőle.

    A múltkor mintha valaki itt számolt volna egy progival és kb. ugyanazt adta ki a WinISD is. A lényeg, hogy hosszabb portból mindig lehet fűrészelni, de rövidet nehéz toldani :D (Amúgy ez is érdekes, mert ha a port külső levegőhöz illeszkedő végét kerekítjük, a belső végét is érdemes, hát nálam nincs, jól szól. Pont). :)

    Ahh, mindjárt beverem Neked progiba a ládát ha mondod a méreteit, megnézzük, mit számol, addig beütöm a HiVi B4N-t.

    @Mindenki: Volt már ? Gubbasztotok ott a sötétben a nagy csendben... c-c-c. :N :D :D :D

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz mpierre #25269 üzenetére

    Hát ez egy nagyon aprócska kalapocska, benne csacska-macska-mocska :)

    Gyári ajánlás 0.27 köbláb, szóval 7.6 liter, ehhez van egy F3 -3dB-s pont 46Hz körülre bemondva, BassBoxPro6 alapján, ami nálam kb. 50Hz-re hangolva jön ki és cső átmérőt 50mm-re téve hossz 272mm, lehet oké, ha hátrafele növeled a ládád (mélységre), cső átmérőt 40mm-re csökkentve 168mm a hossz.

    A Te 4.821 litered fix, készen már a dobozok ?
    - Ha nem: marad a csöpp méret ?
    - Ha igen: marad. :D

    A Te méreteidre, 4.821 literre, figyelembe véve a láda hosszát (177mm) a maximum csőhosszhoz + ráhagyva picit, Fs 56Hz és erre hangolunk:
    - 50-es csőátmérő nem játszik, kilóg
    - 40-es átmérő: 219mm, kilóg
    - 35mm átmérő -> 165mm hossz és marad a falig némi helye "lélegezni" a belső végnek
    - F3-as pont kereken 50Hz-en így
    - 83dB érzékenység így ládában

    Kábé.

    Még annyit, hogy hol keresztezed majd ? Gyári speckók alapján 3 kilónál van valami, ami előtt már törnöd kéne le javában, ne szaladj bele. [link] Egy tesztelt minta viszont 5K-ra teszi a rodeo-t, [link] (teljes oldal: [link]).

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25270 üzenetére

    Igen, tom. :D Az Xmas a kari, nem ? :D
    Amit írtam port átmérőre, csak ajánlás, port zaj szempontból. Amolyan ökölszabály.

    Ha a hangsebesség töredékét nézzük és hogy fog-e puffogni: kalkulált port levegő sebesség a nagyobbikra 5.817 ms/s peak, kisebbikre 4.564 m/s peak. Ez szobahőmérsékleti (20 Celsius) körülbelüli 343,4 m/s alappal kalkulálva szerintem nem fog puffogni. :DDD :DDD :DDD :DDD :DDD

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25274 üzenetére

    Egy ilyen 19mm-es mdf még menthető, bútorasztalos csodát tehet vele (és utána Te). De mennyi olyan régi doboz van, aminek tényleg jobb a balta, mint a bármilyen mentés..

    Én egyszer betonból akartam hangfalat csinálni. Még nem tettem le róla, csak irdatlan nehéz, meg ugye előlap maradna mdf, azt felcsavarozni, fém konzol szerű valamit építeni-önteni a betonba, bla bla, nem ér annyit az egész.

    Valami német vagy osztrák cég csinált egy hígend beton (kívül gyönyörűre csiszolt-polírozott) álló hangfalat, hát olyat is csak egyszer láttam a neten eddig. Mint Budán kutyavásár.. :)

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25274 üzenetére

    Csillapítás: pokróc, üveggyapot, pamut vackok, régi paplandarab, minden vacakkal kísérleteztem régen, mennyiséget is.. lazán .. tele .. oldalfalról letéptem, visszatettem, stb.. végül a jó öreg kúpszivacs, fokozatosan rakva fel. A szolíd huplis verzió, nem a nagytüskés mintájú. :) Először ragasztó nélkül, mikor sok lett, vissza... meglett a kb. jó és úgy meredt. Akkor nem brillírozik, ha túl sok, ha kevés, "kong" ha olyan a láda rezonanciája. Sokan építők nem is használnak, mások igen, nálam ilyen fül dolog ez, nézem így is, úgyis. Amikor többféle véleménnyel találkozom a neten, szem becsuk és fül kinyit. Legjobb. :K

    Kábelnél én a vastagság hívők közé tartozom és nem teszek különbséget aközött, hogy mélyhez megy-e, magashoz, középhez, váltó előtt, után, stb. A hangfal dobozáig mindenképp vastaggal megyek, a mélyhez belül szintén (hiába a váltó esetleg vékonyabb tekercshuzala). Középhez és magashoz praktikum az max, ami némileg kisebbet indokolna, de ide se cérnát .. magashoz se.

    Pfűhh kiég a szemem. A másik is. Jó éjt mindenki. :)

    Ui.: beteg :K Meseszép az állója.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25279 üzenetére

    Uh most olvasgatok vissza, volt egy kis progim hétvégén. :B ;) :DDD
    Na ez jó ötlet, a büdös életbe nem jutott volna eszembe. Hiába na, nem vagyok barkács. :D Acél keretet nem akartam beleöntetni a szájánál (és arra csavarozni fel az mdf lapot), mert az idő megeszi, másra meg nem tudtam gondolni. Gyanta sztem kiváló lehetne.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25288 üzenetére

    Auuu, de jó cikk ! :) Imádom ezeket. Klassz. :R :R :R

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz python1 #25302 üzenetére

    Az fogott meg engem is legjobban. Mióta mondom haveroknak, mindenkinek, csőbuzi régi cimbiknek, hogy a hangszóró az első, neeeem az erősítő.. John Lindsey Hood vagy Ágoston Lajos könyvében van.. (?) .. mindkettőt olvasgatom most.. az a vakteszt, amin tök különböző erősítők hangját hallgatták neves zeneszakértők, audio(fil) újságírók stb. és totál bukás ? Egy erősen színező csöves, ami amúgy marhakellemes a fülnek, de "torz", pont ezért lesz sokkal high-end-ebb, mint egy 0.0xx THD-s félvezetős ? Kicsit hullámzó ez, a félvezető felemelkedésének idején gyorsan dobta el mindenki a régi csövi tech-et, mondván, félvezető, ma meg a csövi reneszánsz megy, mondván a cső az igazi, utána a FET-ek mindenféle fajtái, most meg Class D, közben régen az ultraalacsony THD-kra ujjongtak, aztán ááá mégsem számít az annyira, a füled jobban tudja, gyerünk vissza csőhöz, aztán mégiscsak a THD számít, aztán mégiscsak az, hogy ne nézd a boltok csicsa kütyüjein a THD-t mert semmit nem mond arról, hogyan zenél az erősítő, most meg itt egy D osztály cikk egy profitól, egy profi D motyóról, ahol megint THD-t olvasgatok a paraméterek között. És közben vérezgetünk vakteszteken. Hogy is van ez ? :U

    Naaaagyon is egyetértek azzal, amit utolsó bekezdésében írt, hogy mi a legfontosabb a láncban, majdnem felröhögtem, amikor Room acoustics, speaker acoustics, drive units, then a long void followed by electronics as a remote third -ben ezt a long void-ot olvastam, mert ugyanezt magyaráztam a haveroknak is: a hangszóró a legszarabb, legzabolázatlanabb elem, körülötte a láda, szoba, satöbbi. Ezek optimalizálatlansága hülyére cseszi (vagy lottó 5-ös gyakorisággal pont beadja) az összképet, ezekre kell a legjobban figyelni, utána naaagy szünet (long void) :DDD :C és lehet foglalkozni azzal is, mi hajtja és eteti mindezt. :U Na így menjél ezekután hifi és High-End show-kra "hallgatózni" és utána cikkezz erről "okosan" mint hifimagazin újságíró, hogy "űűű amikor beültem xy szett elé a székbe és a színpad és a tér és a transzparencia és amikor aaaa izé megszólalt és szinte körülvett és aaa ".. - MIVAAAAN ??? :DDD Egy Lurdy-ban, egy hotelben, a kőbuta nulla optimalizációs akusztikában a földre leb*va két állóhangfal, körülötte a körítés persze és a porhintés, mágia, humbug, aztán erről ez alapján nyilatkoznak, hogy szól. Szánalom, mindig megmosolyogtam. Mert a cucc lehet éppen marha jó amit hallgat, csak könyörgöm, RENDES körülmények között hallgassa már, egy ilyen show nem több akusztikai élmény annál, mint amikor a Media-ban kihúz a srác egy pár hangfalat a sorból nekem és egy random Onkyo-ról meghajtva várja, hogy hasraessek (mert biztos az egységsugarú gyökkettő vagyok, aki a Cetelem hitelre behúzza élete hifijét).

    K* jól látja. Azaz azt nem tudom, jól-e, de én így látom. Szerintem amúgy jól látja, az általa épített erősítőket Linkwitz toplista 1. helyre teszi, ha D osztály és aki kicsit is körbeguglizza az öreget, milyen motyókat épített milyen fizikai-matematikai-elektronikai modellek köré építve, űűűűűűh, fejed kettéáll. Nagyon komoly munkásság és meg merem kockáztatni így "vakon" hogy kevés ember van az egész világon, aki nála jobban értene az audio-hoz, akár elektronikáról legyen szó, akár hangreprodukálásról, akár hangszóró építésről. Iszonyú hardcore-ban tolja.

    (Gyanítom, ők ketten igen jól ismerik amúgy egymást, de ez már tökmás tészta. Szuper munkásságú emberek, borulok.)

    Már egy éve azon agyalok, hogy leendő otthonkámban a "hallgató szobát" milyenre vegyem, hogy alakítsam ki, külön dedikált helyiség legyen (pl. nagy betonpince, ami jelentősen lökné egy építkezés költségeit az alap miatt), vagy a nappaliban kíséreljem meg (aminek ugye vannak korlátai, amorf alaktól kezdve üvegfal-ajtók a hangszórók mögött és könnyűszerkezetes legyen-e, vagy szétrázza a házat és inkább tégla, vagy csak az alsó szint tégla és felül lehet könnyűszerk, vagy miii, hogy. És itt nagyon távol állok még én, vagy bárki, a jó szoba akusztikától, szimplán csak EGY KICSI optimalizáción agyal az ember, hátha közelebb kerül a grálhoz. Nem fogok erről elméleteket olvasgatni meg semmi ilyen, ennyire kőkeményen nem rendelhető alá (számomra) a mindennapos élettér a hangnak, de már egy kicsi odafigyelés is jó lépés előre egy teljesen odanemfigyeléshez képest (mint az esetek 99.999 %-ában amikor építkeznek emberek, hiszen 99.999%-uk nem hifimániás). :D

    De ez már kicsit filozófia szagú ezen a ponton. Ez volt a második, amin elvigyorodtam, Bruno Putzey is ilyesmit pedzeget a végén. :DDD

    Naaagyon jó írás :K

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Giot #25305 üzenetére

    Ahh nagyon. Meg volt nekem a Star Wars zenéje tök ugyanabban a kiadásban, csak ugye az évek köztük.. Az "1-2-3"-é, azaz rendes számozásában a 4-5-6 részeké, John Williams, London Symphonic Orchestra.

    Az elsőé sötét + bal oldal füllel hallhatóan hangosabb. Magasak nem csengenek annyira szépen, mélyek sehol.
    A Birodalom Visszavágé már úgy-ahogy ..
    A Jedi Visszatéré meg nagyon állatul szól.

    Szóval teljesen egyetértek. Kevesen kevernek jól. Amúgy pont hangmérnöki képzésen gondolkodok, csak nekik sem túl egyszerű már manapság (kinek az)..

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25306 üzenetére

    - Mit ajánlanál, ha nem Ncore ? Kész modult nézegeket, tényleg csak tápot tesz elé az ember és belöki egy sassziba, kész, valahogy így. Ideiglenesen mindent hajt passzív váltóval, utána csak mélyet. (Tehát valami bivalyra lövök 8 ohm névlegesre, ahol 4 ohm-on a dupláját is tudja, elég alacsonyra megy le a mélyem impedanciája (5.2 körülre)).

    - Geopolimer. Eszik vagy isszák ? Körbeguglizom. Köszi. :R

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz hugi0 #25309 üzenetére

    Aaaz igen. Te vagy az emberem. :DDD Keresni foglak, ha megvan a motyó. :K

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25315 üzenetére

    Másik Bruno cikk, most ajánlotta cimbora. Ez is jó. :K Kíváncsi vagyok, milyen irányba moccan el hangszórónál. Lehet valami feedback-es dolog.

    Olyat kéne már látni rég, hogy lézerek mérik a hangszóró viselkedését, a membrán felületét, számunkra felfoghatatlan gyorsasággal mintavételezve arról, hogy az elektronika ennek megfelelően állítson dolgokat erősítő oldalon. Mikroszinten.

    Teljes hangfal szinten meg szobaakusztikai korrekciók meg minden. Eleve olyan jellel etetni, hogy az adott hangfalról a térbe kerülve lesz jó a hang, tehát semmit nem kell kezdeni a szobával. A gép beméri a dolgokat, módosítanak az algoritmusok egy pár paramétert, majd módosítják ennek megfelelően a bemenő jelet és jónapot. Kezem a bilibe ? :)

    Az IRS V-ön is ott mutogatja a csóka az alsó mélynyomóra tett gyorsulásmérőt, ami egyfajta feedback-et ad vissza a meghajtó elektronikának. Kvázi ugyanez amit fentebb írtam, csak még nagyon gyerekcipő. (Én nem tennék a membránra semmit, lézer meg van).

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25319 üzenetére

    Ááá azért annyira ne szaladj, Bruno ebben a cégben mókol most ahogy olvasom és accelerometer-ezik ezerrel, ha igaz, amit a weboldal állít. [link]

    Mindenesetre az első lépések megvannak. Megvolt már 85-ben is.. :DDD

    Szóval azt mondod, nem biztos, hogy a hangszóróval a gerjesztett rezonanciákat ki lehetne ütni ? (Pl. ellenfázisúval ? És akkor lenne a normál mellett egy ellenfázisú frekvenciamenetünk is, hogy a kis tücsökpöcs hangszórónk az üres ágyneműtartó által keltett rezonanciákat mennyire tudja vagy nemtudja kiküszöbölni). :DD :DD

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25322 üzenetére

    Érdekes elmélet. De jó ilyeneken agyalni.. :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Goose-T #25325 üzenetére

    Kb, remélem nincs itt az elkövető, nem akarom megbántani. :D Nézegetek DIY video-kat soundbar-okról és mindenféle hifikről, belebotlottam, jééé ez magyar...

    Volt egy (amúgy marha pedáns, tiptop, művelt stb) exem. A mulatós szólt kb. egy ugyanilyenről, mikor mentem hozzájuk vidékre látogatóba és nyújtották felém a pálinkát az "öregek", hogy "igyááá öcsém" - nézése, járása. Rá talán 2 hétre szétmentünk. Hja. Valahogy úgy. Harakiri. :DDD

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Goose-T #25327 üzenetére

    Ott ásta el magát, hogy BlackBerry-je van.. (volt).. :D Amúgy jahh, hát .. én .. 12 éves koromban is éreztem, hogy bár szutykokkal dolgozok, de azért ilyet nem kéne. :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Ear001 #25334 üzenetére

    Néha figyelem az irományaidat, köszi hogy ide is beírtál. Mindenki kicsit más irányt képvisel, itt is és odakint a nagyvilágban is. És ez az jóóó :)

    A művi hangzás lehet annak is köszönhető, hogy annyira semleges és precíz a lánc, ami reprodukál, hogy előjön egyszerűen vagy a forrás hibája, vagy a hangmérnökök munkája, vagy valami hasonló. (Bár nem gondolnám, hogy egy hifi show-ra Vengaboys CD-ket tesznek be a lejátszókba).

    Ez csak hangosan gondolkodás. Az is lehet, hogy fogalmunk sincs, miért volt erőszakos, mesterséges a hang a szobájukban - csak az volt és kész.

    Tényleg lehet, hogy annyira nem jó a fülnek a D osztály, bármit is mutassanak a műszerek.
    Az is lehet, hogy csak az egész ipar (velünk együtt) bele van szokva a tökéletlen reprodukciókba és ahogy jön egy (most nem feltétlen ez) hiperkorrekt, hipersemleges szett, ami elméletben 10x annyira közel van a forráson lévő anyag visszaadásához, kiderül, hogy szar a forrás, a CD nem elég "felbontó", a mastering és keverés kuka, satöbbi.

    Félre ne értsd: nem állok ki a Grimm mellett (miért tenném). Élvezet volt olvasni a fickó "filozófiáját" aminek mentén tény, hogy D osztályban jó eséllyel valami klassz nagyot alkotott. Ugyanakkor az is érdekes, amit bkercso írt itt a műveleti erősítőjéről illetve Te most.

    A kérdés inkább az, hogyan szivárgott be ez a technológia a high-end-be. Túl azon, hogy vannak sokan, akik tényleg csak optika és pénz/státusz miatt vesznek hifit és közük nincs a hangjukhoz, de mondjuk egy botfülű (volt egy ilyen vállalkozó ismerősöm) :D ember megvesz egy 2-3 millás szettet és elkezd járni hallgatózni show-kra, összeáll az új "baráti kör" az itt-ott megismert hifistákból, főleg onnan is az "egyszerűbb" típusúakból (akik a hangminőséget tényleg pénzben mérik) és kész a baj..

    Mindez csak elmélet, ami gyorsan átfutott az agyamon, fogalmam sincs, mi lehet élőben most a D osztály körül és mennyire "vacak" vagy "ultrajó" a Grimm Audio hangja egy show-n.

    Én életem leggyönyörűbb énekhangját egy "ezüst tuningos" (ne kérdezz) :D Audio Note AN-J kis
    tökegyszerű hangfalpárból hallottam eddig, amit egy Audio Innovations The First preamp + amp kombó hajtott (2A3-as motyó), egy szimpla saccra 40nm-es kecó kis nappalijában. Ebben a rendszerben elméletileg annyi minden kifogásolnivaló lenne minőség szempontból egy Bruno-féle ember számára, hogy felsorolni is nehéz.

    Pedig én nem vagyok "hívő", tényleg. Egy Avantgarde tölcséres párt hallva (mindenki várta, hogy leszédülök hatalmas "pffff" kíséretében) annyit jegyeztem meg a végén, hogy nekem nagyon tolakodó a hangja. Majdnem lekéseltek, megköpködtek, meghurcoltak, élve megnyúztak és ha vikingek lettek volna, én lettem volna az, akin aznap este bemutatják nagyközönség előtt a vérsast. :DDD (Na, ekkor léptem ki az audiofil hallgatózók világából - legalábbis a közösségből).

    Rég volt ...

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25330 üzenetére

    Hát .. én mai napig nem értem, miért tesznek passzív szűrőt a dobozokba. Jó, én is így csináltam régen, mert ezt látta-tanulta az ember. De most ??? Biztos, hogy nem tenném. Kívül egy csini kis dobozkába, rá a hátuljára egy filcdarabot közéjük és odaapplikálni valahogy, vagy mellé letenni, akármi ilyesmi. Az a kis maradék kábelhossz váltó után az egyes hangszórókhoz magasan letojja, hogy most Te belül vagy 20 centi kábellel, vagy kívül 40 centivel. Vagy egy ideig csinálod csak ezt (ha van módod mind a 3 duplakábelt kivezetni hátul). Hallgatózol így, egyik állásban, másik állásban, szokod, telnek a hetek, aztán majd tavasszal egyszercsak rájössz, hogy egész elfogadható a hangja a doboznak, megszoktad, megnézed, melyik beállításban is hagytad és azzal beszereled. :)

    Ne komplikáld túl. :N (Szerintem).

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25337 üzenetére

    Annyi minden van e témakör körül, hogy néha magam sem tudom, akarom-e, nem akarom-e. Aztán lehet kipróbálom. Egy jó füles erősítőre lehet majd "benézek" Hozzád. Régóta kellene "valami", csak annyira meg nem érdekel (egy füles erősítő építése), hogy elkezdjek magam erőlködni ezen.

    Schumibácsi: tessék. Tedd az erősítő mellé. ;) Ott váltogathatod kényelmesen. :K (De tényleg. Ha megteheted..)

    Próbáljátok ki, jóóó. :K Imádom a 600Hz-et ..

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cool13 #25341 üzenetére

    Jaaa, nekem flac-ban van.. :) Szerintem van jobb minosegu is youtube-on.. csak bedobtam..

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cool13 #25343 üzenetére

    Nem ismertem. De én nagyon mindenevő vagyok, úgyhogy köszi :) Hallgatom.
    Hoztam még egyet. Imádom. Különösen ezt a felvételt :)

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25348 üzenetére

    Szerintem inkább Te minket, de próbálom kibogozni, mi is a kérdés(hegy)ben a válaszolnivaló. :D

    - hozd le a szekrény tetejéről, tedd erősítő mögé mindkét passzív váltót, ne agyalj
    - ja, vastaggal nyomjad, bkercso megírta szintén, a csajoknak is bejön, a hifinek is.. ;]
    - épületkábel működik, csak nem túl optimális, de a jó öreg SAL technológia olyan kicsit, mint a Millennium Falcon. Mindent elbír. :DDD ;) :K
    - grat :C
    - ha egyszer nem-SAL-ra szánod Magad, messze nyugatra az üveghegyeken túlra nézz, ott gyártanak hangszórókat is kurtafarkúék, a többi csak utánzat :D

    Jáááj de humoros vagyok ma.. :W :D

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cool13 #25351 üzenetére

    Van olyan, hogy "ki milyen zenét hallgat?" topic ? :U

    Ez nagyon bünti motyó :) :K [link]

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25352 üzenetére

    Szerintem az olcsóbbat nézd, de nem az ára miatt. 12dB letöréssel 1KHz egy SAL-nak szerintem .. :N ... meg úgy egyáltalán, addig felengedni... vagyis a fülednek ... :N Keverd át minél hamarabb a (vélhetően) vízszintesebb frekimenetű középre. Szóval az olcsóbb váltót próbálnám bele, az 500Hz mélyközép XO freki miatt. :K Szerintem.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Ear001 #25359 üzenetére

    Tegnap eldöntöttem faterral, hogy tervez nekem a három úthoz 3 különböző mosfet-est és megnézzük, hogyan muzsikálnak. Ha az igényeinket (főleg az enyémet) kielégítik, elkísérnek jópár évig majd.

    Fater utálja a D-ket, de ő '53-as születésű villamosmérnök és a legújabb D-s trendeket nem követi, valszeg a régi D-k hangja és képessége égett be neki, hogy undorodjon tőle. Bár elméleti síkon is mai napig arra esküszik, hogy az nem zenére lett kitalálva. Mondjuk ő nem jár show-kra, de ugyanúgy zenebuzi + zenesuli stb. mint én anno, szóval füle van, csak tudod, ő a tipikus földön járó mérnök fajta, aki felhúzza a szemöldökét arra, hogy Shakti kő, meg tüske a 230V-os hosszabbító alá, vagy arra is, hogy a tápkábel minősége fontos, mondva ezt úgy, hogy a falban a konnektorig futó vezeték silányságát senki nem nézi - és a többi audiofil "vudu". Szóval ő az erős realista. :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cool13 #25351 üzenetére

    Neked köszönhetően futottam rá.. azért ez sem rossz. (A zene is - szerintem Neked bejön). [link]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25369 üzenetére

    SAL a mélysugárzó, igaz ? (Melyik modell is..?)

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz shalafi66 #25371 üzenetére

    Mindennel egyetértek amit írsz, de látod, ez a kulcsmondatod:

    A "fülednek", de inkább a hallásodnak, nem a törésponti frekvenciák zavaróak. 1kHz-en még elműködhet normálisan egy 300mm-es hangszóró, ha éppen olyan konstrukció.

    A magyar 300mm-es hangszórók nem arról híresek, hogy vajmi vízszintest produkálnának 1KHz környékén :N és az a tény, hogy a gyakorlatban ez még egy többszázezer dolláros szettnél is elég elbaszottan nézhet ki - gondolok a vízszintes frekimenetre - (és szólhat jól), számomra is ismert. Inkább arra próbáltam utalni, hogy a jóféle 300mm-eseket sem "illik" eddig felengedni, vagy csak nagyon gondos tervezés, hangszóró válogatás, stb. után (hangsúly az stb-n is van).

    Én spec már elvi síkon elbuktatom ezeket: számomra az, hogy egy női énekhang 5-600 Hz körül úgy szólaljon meg hozzám, egy olyan membránról, ami közben 40 Hz-en lead egy laza szinuszt, mert mondjuk elektronikus zenét hallgatok a nemszar fajtából, elfogadhatatlan :U és ugyanez érvényesül akkor is, amikor szopránt hallgatok, lent akusztikus mély hangszerekkel fűszerezve.

    Mindezt figyelembe véve - és megsózva kicsit a SAL csodás minőségével, minden bántás nélkül - kijelenthető, hogy nem feltétlen kell ezt a témát nagyon túlragozni ahhoz, hogy rájöjjünk: neeeeeeem kéne azt a 30-as SAL-t felengedni 1000-ig, túl azon, hogy n+1 általad felsorolt körülmény nagyon messze van még az ideálistól.

    Csakhogy információnk nincs semmiről e rendszert illetően. :U Az a kevés pedig, ami van, azt implikálja bennem, hogy "ne engedd a 30-as SAL-odat 1KHz közelébe". :U :N Sajnos a mélyközép átviteli görbéjét nem ismerjük, különben azt mondanám neki, eBay-ezz össze apróért valamit, ami még lentebb keresztez.

    Lehet még évekig ragozni, mi nem ideális itt (vagy bármi más szettjében), de vakon tapogatózunk, valljuk be és a legkevesebb támpont, amit adni lehet ilyenkor, talán a legnagyobb érték. Ki tudja..

    A keresztezési frekije pláne mászni fog. Túl azon, hogy se rezonanciafrekit korrigáló RLC, se növekvő impedanciát korrigáló Zobel, ez egy színezüstből megépített, csoda passzív váltónál is megtörténik, 0.000001% tűréshatárú alkatrészekből építve (ilyen nincs). Persze ha úgy vannak kiválasztva a hangszórók, hogy számítanak az impedancia és rezonancia jelleggörbék, mert nyilván olyan középsugárzót, aminek rezonanciafrekije bőven a keresztezési freki alá esik, nem kell plusszban korrigálni erre (csak példa). De ez a gondos tervezésen múlik csak.

    De kipróbálható, lehet ha lemérjük ezt a SAL-t, egy szuper meglepi ér minket és ollé.

    Konklúzió, hogy millió dolgon el lehet bukni egy hangszóró építésekor, passzív váltó tervezésekor. A kérdés az, mit ismerünk a szettből, mennyi anyagi keret van az egyes paramétereket fentebb tekerni, szépen egyesével, kezdve szobánál, doboznál, kábelnél, hangszóró választásnál, csillapításnál, satöbbi satöbbi.

    Ezekből kijön egy csinos kis képzeletbeli "potméterlánc" és a teljes akusztikai élmény össz-jóságát az határozza meg, hogy ezen körülményeknek, poti-értékeknek az eredője mit ad végül. Mondjuk egy 1-10 skálán. Mindezt úgy, hogy a potik különböző méretűek, vannak picik, amik csak szélső állásokba eltekerve ( = nagyon jóra vagy nagyon elb*va megcsinálva) szólnak bele a végső hangba érdemben, míg vannak nagy potik, amiknél picike változtatás is már azonnal beleszól a végeredménybe. Kiváló listát írtál az elméletről, de ha ezeket besúlyozzuk, leszállunk a talajra és megnézzük, mi az, amire itt és most NAGYON (vagy infó hiányában kizárólag) ügyelni kellene, hamar kijön, hogy a frekvencia-amplitúdó görbe, hiszen fülünk az amplitúdóra mindennél jobban érzékeny (túl azon, hogy sok egyéb tényező is hatással van az amplitúdóra, pl. egymást kioltó ellenfázisú hullámok és még millió minden egyéb).

    Nnnnno, lejöttünk tehát talajra. Van egy igen kompromisszumos SAL rendszerünk, amiből ki kéne hozni valami hallgathatót.

    Én azt mondom, tapasztalatból, hogy 30-as SAL mélyet ne engedjen 1KHz közelébe - aztán majd azt kezd ezzel az infóval, amit akar. :U

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz shalafi66 #25374 üzenetére

    De Te sem mondasz többet annál, hogy LEHET. Az én opcióm is egy LEHET :U

    Nekiállhatunk beméretni, mije van, meg szobájába mikrofonnal menni meg mindent végignézni, akkor okosabbak lehetünk, látatlanban viszont nem.

    Így aztán maradjunk annyiban, én az a fórumos ember vagyok, aki az 500Hz-en keresztező tábort erősíti, ezekkel a váltókkal. :K

    Uff :DDD

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz shalafi66 #25376 üzenetére

    Ez így oké. Mérni jó, ismerni, tudni jó. És Te többet tudsz ezekről, legalábbis elhiszem most.
    Akkor azt a tábort erősítem, aki az 1KHz-re szavaz. :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz shalafi66 #25379 üzenetére

    Azt azert nem gondoltam volna, hogy ennyire elmentek otthonrol SAL-nal.. :(((

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz ozzy711 #25383 üzenetére

    [link]
    Kérem, kapcsolja ki :D Elég nagy elméleti kört tettünk itt a mit jó és mit nemjó körül ahhoz, hogy jegeljem a témát magamban, megálljam a további érdemi (nek hitt) reakciókat és hátha megoldódik pár hét alatt :DDD egy szett SAL hangszóró ultratökéletes passzív váltószűrője körüli rejtély és végül kerüljön a dobozba egy olyan ultimate szűrő, ami nemcsak ehhez, de mindhez jó és szignifikánsan növeli az említett szett hangminőségét. (Remélem, az exponenciális ütemben növekvő oximoronok száma feltűnik, a nemkevés iróniával). Tervezgessen csak mindenki úgy, ahogy jónak látja :K Hosszú az út ...

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25429 üzenetére

    Brahiból betöltöttem a mélysugárzó projektemet WinISD-ből és beütöttem az adatokat a Te XLS-edbe is. Kíváncsian vártam, lesz-e eltérés a kettő között. Klassz táblázat és kéz a kézben a progival ilyen nagyon marginális, totál elhanyagolható értékeken belül tökugyanazt mondják.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25436 üzenetére

    Nem is a Te xls-edben kételkedtem, hanem - mint minden érmének, ennek is - a másik oldalában. Hogy vajon a WinISD mögött milyen modell lehet.

    Tökugyanaz. :)

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz laskr99 #25438 üzenetére

    Sztem azért hallgattunk, mert nem nagyon.
    1. kábel csatlakozásnál eltört, ez nem nagy ügy pótolni, csinálni neki újat.
    2. egy halott poti tuti van, ezt is lehet cserélni (mint mindent amúgy).

    Így látatlanban .. vmi szakival meg kéne nézetni és rendbehozatni.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz laskr99 #25440 üzenetére

    Szerintem se így, se úgy. Ha feszítve szól mindkét oldal, jó eséllyel jó az erősítő része, legalábbis bízzunk benne. Egy megfelelő, gyárival azonos értékű poti kellene neki és csatlakozó és/vagy kábel csere, az sem világvége összeg és újra szólni fog.

    Szerintem ezeknek értéke nem sok, így alacsony büdzsével valami félig normális poti lesz a "legdrágább" bele, a kábel és csatlakozója környéki rész inkább csak idő (szétszed, összerak), de fillérek leginkább.

    Egy próbát megérhet.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák