Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz kertsa #24761 üzenetére

    DIY Audio - én most innen csinálok egy megaprojektet. :D
    Viszont magát a hangfalat rájuk bízom. 15 éve építettem egy háromutas szettet magamnak, elégedett vagyok a hangjával, viszont mivel nem vagyok bútorasztalos, ahogy kinéz a natúr, feketére festett mdf, úristen. :DDD :N :W :D Szóval inkább nyelek egy nagyot és felkérem őket.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz 8th #24773 üzenetére

    Egy passzív váltó nagyon egyszerű művelet sk megcsinálni - nem gondolkodtál ezen ? (Milyet rendelnél.. ? Mihez?)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #56474624 #24779 üzenetére

    Megér darabja egy 10-est + posta ? [link] A komplett cucc. Újak, azt írja. Nem csak az eredeti hangot kapnád vissza, hanem a homogenitást is.

    Vagy új csipogót bele, mai modellt, aminek kb. hasonló a frekvenciamenete, érzékenysége (87dB), névleges impedanciája (6 Ohm), mint az eredeti darabnak. Selyem dómot természetesen, mint az eredeti is. Kör alakú is lehet, ahogy látom, nemigen kell faragni, a perem kívül ül fel a gyárinak is a dobozra.

    A váltószűrőjét is meg kellene nézni (neten, adatlapot), hol keresztez és milyen meredekséggel. Mindezek ismeretében nem lenne világvége egy új, hasonlóan szépen (ha nem még szebben) szóló darabbal helyettesíteni.

    Vagy adott a két gyári eBay-ről. :U

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #56474624 #24781 üzenetére

    Ja tényleg, alul 4, felül 8.. ok.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz tancsife #24792 üzenetére

    Zongoralakk finish-t tud az általad említett asztalosműhely ? :U De olyan igazit, hogy a légy megcsússzon rajta landoláskor.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Mikisys #24788 üzenetére

    Szerintem alapvetően jók egymás mellé, érzékenyek is (megközelítőleg egyformán). Én 2k körül váltanám - körülbelül (alatta semmiképp). Másodfokúval.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Mikisys #24795 üzenetére

    Szerintem érdemes foglalkozni vele, ha jó áron hozzá tudsz jutni és ez limitáló tényező. A hangja - gondolom, tudod - n+1 tényezőtől függ. Ha jól csinálod, klassz lehet. :K Mondjuk a Qts-e alapján kicsit zártabb doboz fele húz, mint reflex, tölcsérbe nem biztos, hogy tenném, de egy mdf zárt doboz tuti pöpec :K vagy hangolt reflex sem a világvége.

    Ha érdekel más is - kérdés a pénz (bár ez sem egetverő a tudásához képest) : [link] + [link] szintén érdekes páros lehet. Legalábbis én imádom az érzékeny szélessávúak és a szalagok hangját is, de ez ízlés dolga.

    Ha árérzékeny lennék (amúgy az vagyok, csak mivel úgyis 20 évre építek, merek nagyot lépni néha), én belevágnék. :K

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Primary92 #24797 üzenetére

    Általában nem alkalmazzák, 100.000 legyártott álló hangfalból 2-n ha el vannak tolva fizikailag. :U Általában pont a nem 10 Ft-os modellek. Status Acoustics 8T .. Magic Flute .. Arvus Prerenaissance .. Sound Shelf .. A Status-nak a közepek közötti magasa nincs süllyesztve, de nem is kell neki, mert MTM design, viszont a középmagas blokk akkoris hátrébb van tolva, a mélynyomók akusztikai síkjához.

    Rengetegféle tervezési szempont van, ami végül elkaszálhat egy ilyen ötletet. Többnyire az olcsó gyártás, még egy kedvencem, a Vienna Acoustics Beethoven Concert Grand-je is tojik erre magasan, úgy, hogy Bessel-el szűr, ami viszont nem igazán variálja meg a delay-eket (ergo, szerintem leborít a hangképe kicsit a lenti elméletnek megfelelően, hiszen a közepe és magasa előrébb van akusztikai közép szempontból, mint a mélyei). De nem látunk bele, lehet korrekciós dolgokat tartalmaz. Mindenesetre ha most építenék (és hát pont ezelőtt állok), én el fogom tolni őket, így kalkulálok eleve. :K eBay-en most megy egy pár, 2.1 M Ft körül, sima ügy, nem ? :U

    Ízelítő az elméletről, hogyan alakul a hangkép a hangszórók előtt egyenes előlapú doboz esetén. Ha szeretsz faragni, faragj, én nem süllyeszteném őket, a diszperzióba beleszólhat (sztereó hangkép, "színpad", nevezzük akárminek), bár ha a külső előlapot jól körbereszeled :D .. ahh .. tölcsér-hatás .. vagy sem .. szóval .. beleszól ..

    Amit én csinálnék, ha Te lennék :D, hogy a linken lévő és ajánlott fáziseltolásos megoldással, akusztikus méréssel belőném, hogy mennyi fázisforgatással illeszkedik a mély és a magas jele időben egymásra, hiszen a magas fáziseltolásával korrigálható a hamarabb indulása (konyhanyelven). Ilyen jellegű tevékenységet szerintem a Bizsók megcsinál, eléggé szakértők és vállalják meglévő hangfalak felújítását, korrekcióit is (már amennyire lehet).

    De ha sokat kérnek ezért és ennyit nem ér az egész, akkor villamosmérnök szaki ismerőst megkérni hasonlóra pár sörért, vagy szimplán hagyni így "osz jó" :) vagy süllyessz és az is "osz jó" . :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Mikisys #24801 üzenetére

    Majd kiderítem, milyen a hangja. Hangzást fórumban olvasni olyan, mint hangfalszettről olvasni hifi magazinban, meg amikor 10-es skálán értékelik őket úgy, hogy szobaakusztika figyelembe vétele zéró, vaktesztről életükben nem hallottak (komoly pszichés hatása van a tudata annak, hogy épp miről hallgatunk zenét), ami meg high-end körökben megy, bemutató címszóval, szálloda környezetben, konferenciatermekben, a totál "hagyjuk a picsbe" kategória, mindenre jó, csak arra nem, hogy azt halljuk, amit tényleg tud a rendszer.

    A szalagot sem mondod hűhának, én viszont hallottam egy ilyen márjákút (vagy konkrétan tökugyanezt, vagy egy másik, kevéssé eltérő paraméterű modellt az Aurumtól) és paff. Széjjelcsiklandozta az agyam, így mondanám. Elképesztően részletezők. De van egy másik nagy kedvencem, ennek a puszta hangja "csak", a saját selyem dómom, pedig ferrofluidos fajta és ha a matekom nem csal, már 16 éve szolgál engem. (Lehet, csak megszoktam ? Bár anno is mikor beépítettem, fincsi volt).

    És látod, ez is csak egy fórum ... szóval ne higyj a fórumoknak feltétlen :DDD - Legalábbis hangzásban :U

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz villamos #24805 üzenetére

    Sztem nagyon gáz :) Mármint TÉNYLEG :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Primary92 #24827 üzenetére

    Ez nem mélyfüggő, hogy milyen az érzékenysége egy hangszórónak. Mármint ha mélysugárzóról beszélünk.. én most pl. 97dB-s hangfalpárt terveztem az alakuló projektembe, elég combos méllyel.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Tibe #24828 üzenetére

    Kevlár és üvegszál és egyéb jópofaságok: leginkább csak marketing. A minap nézegettem pár neves hangfalgyártóval riportokat, gyártási technológiákat, video-kat youtube-on és klipről klipre haladtam, tök jó volt kicsit belemerülni a gyártók világába, hogyan gondolkodnak, mit csinálnak, stb. Egyiküknek a CEO-ja pont ezt nyilatkozta, hogy bármilyen megdöbbentő is, de van az iparágban egy trend, hogy hajlamosak a vevők pénzt adni arra/olyanra, aminek semmi de semmi hangzásbeli előnye nincs a fülünk számára, így ők (is, mint többen mások) visszatértek a jó öreg papírmembránra, annak minden nyűgjével és előnyével együtt. Egy nagyon érett gondolkodású, igazi audiofil zeneszerető ember volt, már negyedórája keresem, de ahhh :( Ha megint ráakadok, érdekességképp belinkelem. Szóval ettől még a kevlár és társai nem rosszak, konstrukciófüggően lehet rosszabb is, jobb is, technikailag lehet fölénye a papírral szemben, csak a papír általában nem sima natúr papír sosem, hanem valamilyen egyéb anyaggal erősített .. - a végén jó esetben a füled dönt. Van egy Somogyi kevlár mélyem nemsokkal a rendszerváltás utánról, ami már önmagában is nagy szám volt, hogy úristen, nem tudom leégetni, mint apám régi papír mélyeit, nyilatkozzak róla ? (Inkább ne akard) :D Sötét, mint a feneketlen kút ...

    A papír membránokhoz hozzáteszem: ezek ma már általában modern, impregnált, kezelt, hülyére merevített papírmegoldások, könnyű súlyukat megtartva, jó konstrukció esetén gyönyörű hanggal.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz fero02 #24831 üzenetére

    Nem arra utaltam a leégetéssel, hogy papír miatt égett le, hanem hogy a minőségi érzetet produkáló korszerűbb(nek gondolt) kevlár hangszóró konkrétan nagyon csúnyán szólt, tehát önmagában az, hogy valami kevlár membrános, nem garancia az égvilágon semmire, ugyanakkor lehet jó is, és ugyanígy gyenge is.

    Butaság eldönteni az alapján hangszóró (komplett doboz) hangját, hogy egy vagy több hangszóró komponense papírból van-e, vagy valami egzotikusabb anyagból - és erre próbáltam rávilágítani. Remélem még nem késő, mert nem szeretném, ha illetőnk "úúú kevlár" és ugrana fejest egyből valami olyanba, ami azért hmmm. Szóval nem a világvége.

    A papír membrán merevségében én sem vagyok biztos, egy kevlárral szemben. De ezt nem is nagyon tisztem eldönteni, hiszen nem egyetlen paraméterben gondolkodom.

    Amit látok, az az, hogy rengeteg területen használják és nemhogy az otthoni audiofil-high-end világ, de a professzionális hangosítás is tele van velük. Ráadásul nem a lista alján, hanem a tetején, most direkt árra szűrve mutatom az alábbiakat. Nem mondanám, hogy a papír membrán az olcsó kategória. Azon tűnödöm hirtelen, persze csak képletesen, hogy vajon egy többmillió Ft-os eszközöket is gyártani képes Audio Note mondjuk hogyhogy nem képes arra, hogy a sokkal modernebb-merevebb kevlárra álljon át, őket konkrétan rohadtul nem a költséghatékonyság vezérli. Akár aranyból is kiöntik a membránt, ha arra lenne technikai-zenei bármilyen alap is, azok után, hogy ezüst vezetékeket alkalmaznak kondenzátorok kivezetésein, ezüstből gyártanak kimenőtrafókat és egyéb őrültségek (ki-ki döntse el hallgatás után, mi mennyire misztikum, vagy realitás kategória). De nekik mmmm... mégis jó a papír. És megannyi másnak. Nem, nem a Media Markt-os hangszóróknak. Azoknak tökjó a kevlár, design műanyag és megannyi egyéb csilivili anyag is aztán vagy jól szólnak, vagy nem.

    Egy online bolt kínálata. Rengeteg gyártó terméke van itt és rengeteg komplett prémium hangfalat gyártó cég vásárol ezektől a márkáktól.

    Otthoni felhasználás:


    PA világ:

    Szerintem ezek így beszédesek, főleg ha a membrán anyagok melletti pici számokat nézzük.

    Azt látom, hogy sokan technokrata módon csak az ilyen jellegű paraméterek mentén hajlamosak véleményt alkotni egy hangszóróról, hogy jó vagy rossz-e és ezután hajlamosak húzni mindenféle egyéb paraméter szemlélete nélkül mondjuk - esetünkben - egy kevlár irányba. Ez ilyen teljesen wtf kategória: ő sem tudja igazán, miért, én sem. Talán valaki igen. De hát .. legyen .. ha neki az KELL .. :U Csak ez egy segítő fórum és próbálom óvva inteni őket, hogy "hééé, ne ennyire vakon", mert megéghetsz.

    Én pont ezért nyilatkoztam úgy, hogy mindkettőből lehet jót is és gyengét is kapni, rohadtul nem a membrán anyaga határozza meg önmagában azt, hogy jó lesz-e egy hangszóró hangzása vagy sem, egy dimenzióval kintebb menve ott van ugye a doboz körülötte (ha van egyáltalán) :) , a csatlakozó terminálok, kábelek (dobozon belül, kívül), doboz csillapítás, erősítő, váltószűrő, amp/preamp, interkonnektek, szobaakusztika, forrás minősége és még n+1 akár elektromos, akár akusztikai, akár pszichés dolog. (Sajnos a psziché is "növeli" a hang minőségét, nem beszélve saját fülünk érzékenységétől és egyedi "frekvenciamenetétől") de .. ahh, ez már túl sok.

    Tehát a papírnak, bárhogy nézem, ma, a XXI. században az összes egyéb anyagnál nagyobb létjogosultsága van továbbra is az audio világában. Nem hinném, hogy azért, mert kartell megy esetleg a háttérben, hogy növeljük a világ papírfogyasztását. Ez nem olajipar versus elektromos autó sztori, vagy egyéb hasonló konspirációra okot adó dolog. Legalábbis így gondolom.

    Így aztán, ha azt mondom, óvatosan a kevlár miatti előnyben részesítéssel, az jogos.

    Ugyanúgy, mintha azt mondanám, hogy óvatosan a papír miatti előnyben részesítéssel.

    Ez 1 komponens és a lánc iszonyú sokból áll össze ahhoz, hogy jó vagy nemjó legyen. :U Teljesen nem érdekes, milyen anyagú a membrán, annyi ponton vérezhet a "hangreprodukáló eszköz". Nem ez alapján kellene-illene dönteni. Még egyedi hangszóró választás esetén sem, nemhogy amikor előttünk 2-3 konkrét doboz, hogy "hmm.. egyik papír, másik kevlár, tuti jó, ha kevlárosat veszek ?"

    Nem, nem tuti jó, kedves kérdező. Csak lehet, hogy jó. Óriási különbség. :U

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Tibe #24832 üzenetére

    Érdekes módon ezzel egyetértek. :D

    Mondjuk ha finomabban belerúg a barátnő, beleakad esetleg a barátnő barátnőjének 4 tequila után a magassarkújának a sarka vagy ilyesmi a földre letámasztott mélynyomóba, gyanítom, a kevlár nem szakad be.. :D - max a lengőcséve a vízszintes tengelyéből kitörve felakad, elhajlik, beleszakad-törik a légrésbe, satöbbi :))

    De le is lehet kólázni, mint hugom bnője az Onkyo távszabályzómat anno, vagy esetleg bele is lehet lőni, mint én egy szülinapi bulin a pezsgős kupakkal (telibe vertem vele egy - hálistennek - műanyag membránú Visaton közepemet). :W Egy papír a kólára szerintem instant megadná magát, szóval házibulira csak fejmagasság felett ajánlott, ráccsal, négy nagy kutyaláncon, mint régi diszkókban. :DD

    Bár a szakma nagyjai a papír tartósságával is tudnának vitatkozni, egyes papírmembrános bőven több évtizedes motyókat emlegetve. :DDD De gyanítom, ott is a lánc teljes össz-paramétereit tekintve lesz jobb a hangzás, nem a puszta tény miatt, hogy "jól bejáratott papírok" :D Nem érdekel egy pár Tannoy 1969-ből ? ;]

    Sajnos vagy sem, de ez nem egy tökegzakt tudomány.

    Szóval: hallgasd meg a motyókat, vagy kérdezz olyat, aki hallotta a lehetséges jelölteket és így dönts. Én a helyedben magasan tennék a membrán anyagára, ha tetszik a fülednek. Nem ez dönt egyértelműen, sőt, amennyi paraméter van, igen kicsi csak a súlya, hogy ezen bármi múljon.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Primary92 #24835 üzenetére

    18 inch, tehát 46 centi. Amit mondtal, jogos, erre a gyarto amennyire tudott, ugyelt, persze a hatast nem ellensulyozza, max csokkenti ezt nemileg. Na meg nem limiten hajtom, hanem csak nagyon finoman es ilyen mereteknel szobahangeron ez a jelenseg nem szamottevo. Igazsag szerint nagyobb kakaon is dicsertek, annyi jot olvastam rola. A parameterei is klasszak. Allitolag tudja is. De en is kimeretem es a konkret adatok alapjan lesz doboz keszitve hozza. Ezt sajnos nem uszom meg. Eloszor egy csunya zart mdf, kulonleges alakkal. Ha kielegito, marad. Ha nem, reflex.

    Haromutas sztereo rendszer alja lesz, szerintem ehhez sub-ot mar nem fogok hasznalni.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Primary92 #24840 üzenetére

    Maximalisan egyetertek. Az elozoddel is neki, pici kiegeszitessel: pont a napokban valtottam Foobar-ra, hogy szokjam, lesz kulso DAC es azt a Foobar kepes meghajtani. Szoval: Mark Knopfler, Shangri-la, 5.50 AM cimu szama. Rengetegszer lemegy Mark hangja 100 Hz kornyekere es ala. Vagy legalabbis egy jo adag komponens abbol. Ezen en is meglepodtem, de hat a spektrum analyzer nem hazudik. Emiatt jo, ha a mely jo. (Na, ez most jo lett) :) En ugy 120-150 Hz korul keresztezem majd, a meredekseg meg kerdojel, tapasztalati uton eldol, de boven szolni fog az enekhangja a melyekbol is.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Tibe #24842 üzenetére

    Nekem sem tetszik meg nagyon. Bar mindent megeszik ami zenefajl, vagy iso.. elkepesztoen jo ebben. Abban viszont gyenge, hogy space-re pause-ra alljon :U es ez hogyhogy nem igy mukodik, nalam kiverte a biztit. Tudom hulye vagyok.. :)) Azt is utalom, hogy ha egy konyvtarbol egy fajlt lejatszok Intezobol meghivva Foobar-t, dupla kattal peldaul, akkor azt az egyet megnyitja, lejatssza es megall, kesz, queue-ban nincs mas, akkor ennyi. Es ilyenkorra az Intezot mar becsukom. Tok klassz lenne egy menupont, hogy "Play all in folder" vagy valami, ami a fajl konyvataraban mellette levo osszes tobbit is behuzza a listaba es ha akarom, jatssza.

    Koszi a tippet, megnezem az Aimp-ot holnap. :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Primary92 #24845 üzenetére

    Te amugy a maximalis hangnyomasrol beszelgettel velem eddig ?

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Primary92 #24847 üzenetére

    Ok, en is erzekenysegrol, 1 meteren 2.83Volt, 8 Ohm-ra.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #24854 üzenetére

    Ó ne, szerintem ez az SBX3040 volt az a bizonyos, amitől mi befintorogtunk :D Legalábbis külsőre.

    Figy, az én aranyszabályom az, hogy amelyik hangszórónak - tökmindegy, ki gyártja - nincs meg minden Thiele-Small paramétere, nincs frekvenciamenete, impedanciagörbéje, semmi ilyesmije mellékelve, ahhoz én hozzá sem érek, mert egyértelmű, hogy a gyártó át akar b*ni és a minimum szintet sem ugorja meg abban, hogy VALAMIT mondjon a hangszórójáról a nominális impedancián és RMS folytonos teljesítményen kívül.

    És amelyik gyártó meg mond, az is több mint a fele hazudik, vagy csúsztat kicsit itt-ott. Ki kell méretni, dobozgyártás előtt - és ha tudod, kompenzálni. Pl. hangszóró érzékenységben mi a fenét csinálsz, ha nincsenek összelőve ? Egy standard passzív szűrővel meg vagy főve, szanaszét esik a hangképed a hangerő változtatásával, ha mondjuk egy 82dB-s mélyhez párosítasz egy 90dB-s közepet meg 98dB-s magasat. Ez csak egyetlen paraméter (érzékenység 8 Ohm 2.83 Volt 1 méterről a tengelyen hallgatózva visszhangmentes környezetben), amin instant el lehet csúszni, ráadásul pont a passzív, hagyományos szettek esetén, mert aktívval ez még korrigálható is, csak ugye ott sztereó 3 út esetén 6 végfokkal kell zsonglőrködni, egészen más liga összetettségében és pénztárcában is.

    Annakidején a hifi boltosok, ahol ilyen adatlap nélkül mindenféle hangszórókat lehetett kapni, előszeretettel tukmáltak rá az emberre minden szart, örülök, hogy lassacskán kikoptak-kihaltak, mert kb. ötöslottónyi esély volt mindössze arra, hogy szép hangú cuccot lehetett belőlük összerakni. Adatlap hiányában ugye. Mérőeszköz pláne felejtő volt földi halandónak, de ma is általában az, pedig már elérhető árúak és kellően precízek-fejlettek is, szoftverrel stb.

    Sosem felejtem el, mikor zöldfülűként bementem a Visaton szaküzletbe (életem első hangfalaihoz a közepeket megvenni) és a pultnál míg várakoztam egy arany kutyaláncos nagyarc megkérdezte tőlem, hány kilósak a váltószűrőim. Nézek rá nagy szemekkel, nem értettem: másodfokú Butterworth, tekercs, kondi, szerintem negyed kiló sincs 1 szűrő egység).. erre, hogy az övé 20 kiló, oldalanként és ha az enyém nincs annyi, felejtsem el a fenébe. MIVAAAN ?? :DDD És nem, nem szivattak... :D , a boltos meg csak azért nem röhögte ki, mert ügyfele volt és rengeteg lóvét otthagyott a ki tudja mire :)

    Papír és kevlár összehasonlítás elég nehéz. Csak akkor tudsz nyilatkozni arról, hogy jobb-e egyik a másiknál, ha TELJESEN AZONOS körülmények között teszteled. De Nálatok a ládától kezdve magán a hangszóró konstrukción át (mágneses tér erőssége, légrés, felépítés, lengőcséve, bla bla bla) minden eltérhetett-eltért, így szerintem nem releváns a "mérés" :) - szimplán úgy álltak össze a csillagok, hogy a papír kellemesebb volt a fülednek és kész. ;)

    Nekem - ismétlem: töknyolc. Nem ez szabad, hogy döntsön, mert szimplán nincs értelme, lábon lövi magát az ember azonnal. :U

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz AllTheBest #24857 üzenetére

    A reflexcső beszerzésével van alapvetően "nyűgöd" ? Rengeteg helyen kapni, online pláne. Méretezhető is van, akár kísérletezni, akár ellenőrizni mondjuk egy szoftver által kalkuláltakat, jól szól-e ott, elvárásaidnak megfelelően (két egymásba tolható rész). Aztán max kicseréled fixre.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Primary92 #24859 üzenetére

    Igen, az nagyon professzionális. :DDD

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Primary92 #24862 üzenetére

    Mondjuk úgy, van még tovább innen, mind esztétikailag, mind akusztikailag. [link]

    Szóval egy pvc cső amit én így házilag lebarkácsolok magamnak, max hangolásra jó valamennyire. Hallgatásra hosszú távon tuti, hogy nem használnám. De Te lehet szebbeket fűrészelsz le olyan szélekkel, hogy a légy elcsúszik rajta, ki tudja, én például rohadtul sorjázok, pláne a rozsdás vasfűrész pengével. :))

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #24861 üzenetére

    Ellenállás mérés egyenáram, a 4 vagy 8 Ohm-os hangszórók ezen értékek körül (általában alattuk valamennyivel) szórnak, típustól függően, szóval az efölötti legközelebbi értékre tedd a méréshatárt. Ha a tekercs szakadt, nyilván nem mérsz normális ellenállást rajtuk, hanem valami hülyeséget, vagy leginkább semmit, ha zárlatos, dettó. A többi mechanikus kérdés leginkább: mélyet megnézni óvatosan megnyomva kicsit (középen), simán, hang nélkül jár-e a lengőcséve a mágnes résben, ilyesmik.

    Igazából ha ohmikus ellenállásuk rendben van-tűnik, ráköthető erősítőre és próbálható. Szűrő nélkül semmiképp. A mély még csak-csak túlél egy teljes spektrumot szűrő nélkül kis hangerőn, de egy magas azonnal elszállhat, védeni kell szűrővel még akkor is, ha tudatosan csak egy jelgenerátorral akarsz rálökni mondjuk egy 10KHz-es szinuszt. Ha a haver véletlenül bepittyeg a megnyitott Facebook ablakodba, vagy bármi hasonló véletlen hangot kiad a géped a magassugárzóra, aminek alsóbb tartománya is van hangban, kakukk a magasnak. Szóval szűrni.

    Váltószűrőt RLC mérővel lehet megnézni, azaz tekercs esetén nemigen szokott gond lenni, induktivitást [L] nem feltétlen kell mérni. Ha csak sima multiméter van: ellenállás (ha van benne egyáltalán) kimérhető, a névleges körül legyen, kondenzátorok viszont romolhatnak idővel, főleg elko-k, fólia szinte alig, vagy nem, bár én láttam már karón varjút. A legjobb mindet kimérni, gyári névleges értéke körül van-e, rájuk van írva általában. Ha igen, jó, ha nem, csere, lehetőleg ugyanolyan fajtájúra, tűréshatárúra és kapacitásúra.

    Ha nem vagy biztos a dolgodban, bízd szakira, szervízre.

    A gyári hangfalak szerintem sokszor gyenge megoldások, annyiért.. Párszázat (lehet van, akinek ez is óriási összeg) rá lehet költeni házilag is hangfal építésre, klassz dolog nagyon szerintem az építés, tervezés, stb. Hát még amikor meg is szólal. :) Milliós tétel .. hát .. nem tudom. Én ha milliomos lennék, sem vennék már. Építenék. Tiszta öröm :) Bár az asztalos némileg csökkenti az örömfaktort, a zongoralakk felületet én spec nem vállalom be. Ha pedig hangfalgyártó céggel csináltatod, mint a bizsok.com, akkor nem is lősz nagyon mellé sztem.

    Ha szeretnél jó minőségű hangfalakat úgy, hogy nem Te építed meg, de a bolti silány minőséget sem fogadod el a pénzedért, akkor én lehet hallgatóznék pár hozzáértőbbnek tűnő hifistánál, milyen az ő saját szettje. Végülis a füled kell, hogy döntsön :U Aztán ha bejön, le lehet vele ülni beszélni, mi lenne, ha. :)

    B opció, hogy az újakat elfelejted, rengeteg naaaagyon klassz használt van, töredék áron, igazán élvezhető motyók. Én pl. így sima hifin belül a Jamo-k hangját naaaaagyon-nagyon szerettem régen, olyan finoman szóltak hugom keresztapjánál, Pioneer sztereó dög erősítőről... mmm pedig semmi extra cuccok.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Primary92 #24867 üzenetére

    Ha jo, akkor jo. :K

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #24876 üzenetére

    Valtoaramu feszultseget kell/lehet merni. Osszevissza fog ingadozni a sugarzott anyag (frekvencia) es hangero fuggvenyeben.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz AllTheBest #24878 üzenetére

    Hát fogalmam sincs, megmondom őszintén. De más sem fog Neked tudni segíteni innen így ebben a formában ebben. Túl azon, hogy van egy füled és hallgatni érdemes egy lassú felfutású szinuszgenerátorral, milyen cső méretek mellett hol emel ki a doboz [link] , azért az, hogy jól szól-e X dobozban, még pár egyébtől is függ. Ha hagyományos kocka/hasáb alakú doboz, akkor BassBox Pro a barátod, vagy az ingyenes WinISD, feltéve, ha megvannak a hangszóróid Thiele-Small paraméterei és azok erősen konvergálnak a valósághoz. Ha ezek nincsenek meg, akkor vagy megszerzed őket netről, vagy beméreted őket, vagy hasonló konstrukciójú-méretű ládákat nézel meg neten, hangszóróméretben hasonló hangszórókkal és kb. azokhoz hasonló cső-méretekkel elkezdesz kísérletezni, nem egy hűde nagy trükk belőni jól a ládát, persze kis játszást igényel. A két-csöves megoldások macerábbak kicsit, hiszen ott kettővel kell eljátszani ugyanezeket. :) A professzionálisabb megoldás nyilván mérések, először hangszórók a mostani állapotukban, erre képes amúgy a Dayton Audio DACT rendszere, vagy a Bizsók hangsugárzó manufaktúra némi pénzért, utána meglévő ládákat beadni egy programba, reflex portokat konfigurálni és ha összelőhetők, kiadja a fizika amit kell, öröm, boldogság, ha nem, akkor újat csinál(tat)ni nekik vagy más út.

    Ha nem akarsz hegyet mászni, jelgenerátor és hallgatózás. Vesztenivalód nincs. :N

    Szerk.: ha szép eredményt szeretnél és van némi pénzed hozzá, én csináltatnám. Akár nyersen mdf-ben hagyva is, minden költséget minimumra, csak jó doboz legyen a hangszóróknak. A mély szekciót annyira de annyira el lehet b*ni ha reflex, hogy ezt már én is a most alakuló háromutas projektemben inkább szakértővel csináltatom meg, még a programnak sem hiszek, inkább csak támpont.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Szabix01 #24881 üzenetére

    Szerintem tegyél le róla. Vagy valaki ad használhatóbb tanácsot majd itt, de még összegagyizni is nehéz ezt most így hirtelen, több vérző pont is van :( Kösd be inkább és élvezd a jó mozit, zenét meg 2.1 :) és úgy meredt..

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Tibe #24883 üzenetére

    Többféle szabványhoz való használhatóság ("versatility") :)
    A balanced-ek jobbak (lehetnek, ha jól van megoldva).
    XLR.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Tibe #24885 üzenetére

    A jel típusa és alapvetően a jel/zaj arány, zajszint, túl a fizikai jellemzőkön és ebből adódóan, a felhasználás mikéntje.

    Unbalanced
    - 2 pólusú csatlakozó, melyekhez 2 vezető tartozik, egyik a jelet viszi át, másik a föld. Általában a középső ér a jel és az árnyékolás a föld.
    - mint minden kábel, ezek az összekötő kábelek is vesznek fel zajt a környezetből, ami "ráül" a jelre, kicsit rontva annak minőségét. Pláne több méter esetén. Viszont a megoldás egyszerű, mint a faék és a legtöbb hifista igényt kielégíti).

    Balanced
    - 3 pólusú csatlakozó mindkét oldalt, melyhez 3 vezető tartozik, két belső ér (jel, inverz jel) és egy árnyékolás, ami itt szintén a föld szerepét tölti be
    - a két belső éren ugyanaz a jel fut, csak fordított polaritással "indítjuk" őket
    - az erősítő oldalon megjön a két jel ellentétes polaritással ..
    - .. és mivel itt csak földi halandó kábelről beszélünk, mindkettőnek a jelén ott lesz némi zaj.
    - A trükk: a kábelek által felvett zaj (definíció szerint legalábbis) ugyanaz, hiszen egymás mellett mennek az erek, ugyanarról a kábelről beszélünk.
    - a fordított polaritású jelet annak visszafordítása után összegzik az eredeti jellel és itt nem történik semmi különös: megjött az eredeti hullámforma jel.
    - A menet közben összeszedett zaj viszont a bemeneten az egyik jelen alkalmazott jel-visszafordítás miatt pont ellentétes polaritásúvá válik, szemben az eredeti jel alatti zajjal.
    - Mivel azt mondjuk, a zajok eredetileg ugyanazok, ha az egymáshoz képest fordított polaritású zajt összegzi az ember, azok kioltják egymást. Tehát összegzéskor lényegében a jelek összeadódnak, a zajok meg pont kioltják egymást.

    Ergo, balanced esetén átvitted a jeled nulla lényegesen kevesebb zajjal, mint unbalanced esetén.

    Azt fontos megjegyezni, hogy a balanced előnyeit kihasználni csak akkor lehet, ha mindkét oldal (jelforrás és erősítő) egyaránt fel van készítve balanced típusú jel kezelésre, kell a balanced átvitel inverz jele is hozzá.

    Főleg stúdióban és professzionális hangosításnál használják a balanced-ot, nagyobb kábelhosszt lehet vele elérni kellően alacsony zajszinttel, illetve rövidebb kábelnél is extra alacsony zajszintet ad.

    A stúdió monitorod csak akkor kösd balanced módon a forráshoz, ha az a forrásod rendelkezik rendes, valós balanced kimenettel. Ha nincs ilyenje, kösd őket direktbe RCA kábellel, valami jobb minőségűvel és kész.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #24892 üzenetére

    Online vetted ezt a kis csoda erősítőt ? Ha igen, törvény által védve vagy: a forgalmazó 30 napon belül köteles visszavenni, makulátlan állapotban, eredeti csomagolásában stb. ha úgy döntesz, nem oké. És én élnék is vele...

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Irmscher 353 #24911 üzenetére

    Hát én speciell új PA-kból építkezek mélyre és középre, egyedül a magas nem PA célú eredetileg.

    Szerintem a régivel nem a hangja a lényeg, hanem a lengőcséve öregedése, ki tudja, milyen anyagból van, mennyi ideig tart és bírja a terhelést, stb. A szélessávúak gyönyörűen szólnak (szerintem, minden előnyük és hátrányuk ellenére), de hogy a fejed nem fogják leszakítani, az biztos. Vagy leszakítják egy óvatlan impulzusban, aztán ők is szétesnek belül.

    A költség miatt, vagy mi okból célzol meg pont vintage PA-t ?

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Irmscher 353 #24920 üzenetére

    Figy, egy jó szélessávú hangszóróba tudod, hogyan lehet a legjobban beleszeretni ?

    1. végy egy szélessávú hangszórót. Nem hangfalat (vagy akár azt is), hanem csak hangszórót.
    2. tedd bele egy szemre "köbö" megfelelő nagyságú zárt dobozba, lehetőleg mdf, ez fillér szintén, szomszéd asztalos leszabja 2 perc alatt Neked párezerért. Kevés csavar, sok ragasztó elvet követve.
    3. Belső falakra hangelnyelő szivacsot. Ha nagyon nem akarod szétszofisztikálni, dobj bele egy-két újonnan vásárolt pamut-féle padlófeltörlő rongyot.
    4. hallgatózz.Ha nem jön be, felaprítod a dobozt és eltüzeled, ilyesmi. Nem buktál sokat. Melléfogni nem tudsz nagyon egy zárt dobozzal, max ha túl kicsi. Ha engedsz neki bőven méretet, meghálálja.

    Sok mélyet ne várj és hajtani sem lehet hangerővel durván, ez nem diszkó. De amit ezek leadnak, ahh, én imádom. Egy "magnetosztát" - jellegű "szalag" magassugárzóval kiegészítve auuuu nyami, bár sokan enélkül használják.

    Átalában:
    - kis kitérés
    - nagy érzékenység
    - némileg színezett hangkép (bár ez többutas hangfalra is igaz, csak ott más színez és máshogy, pl. szűrő, pontszerűség elvesztése, stb)
    - nem megy nagyon mélyre
    - nem megy nagyon magasra
    - kivételek persze vannak, mai modern konstrukciók nagyon klasszul teljesítenek
    - érzékenységük miatt hamar elérik a maximum teljesítményüket, de általában abszolút értékben sem valami izompacsirták, de nem is hangnyomás versenyeken használják őket

    Van, akinek megfelel szolíd akusztikai célra, hangfalra, lemond a komolyabb mélyekről egy szélessávúval. És lemond a denevér szintű magasfrekikről is, hogy finoman fogalmazzak. :D Mindazonáltal rengeteg olyan hangszóró van, amit simán el lehet mély vagy magas kiegészítés nélkül hallgatni, annyira kiegyensúlyozott a hangjuk a fül számára.

    Nincs ebben semmi nagy izé. Hallgass meg egyet. Tényleg olcsók, nézz valamit aprón, szép állapotút, jót.

    Én szeretem a hangjukat, csak Jean Michel Jarre-ra kicsit elfogynak alul is, felül is (pláne felül, ahol az én fülem szereti, ha simogatja valami a szőrszálakat odabent). Erről mindenki mást mond, mert mindenkinek más a preferenciája, szóval ez csak 1 nyilatkozat volt a sokból, nem kell követni, se egyetérteni (se leszólni) :U Ez csak EGY vélemény :)

    Amúgy ha már ennyire agyalsz: mennyid lenne rá ? És miért pont PA ? Az alap költségen túlmenően, mit kell még tudnia, hogy (ismét csak ezt feszegetem) PA lett az irány ? (Amivel semmi baj, csak érdekel).

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Irmscher 353 #24922 üzenetére

    Shalafi szélessávúit ha kiméritek, vagy eleve megvan a Thiele-Small paramétere neten valahol (ha a típusa ismert), bár attól elmászhatott már némileg, támpontot ad doboztervezéshez. De pláne ha régi hangszóró, kimérném-kiméretném, akkor is, ha jó amúgy. Gondolom reflex láda a cél vagy valami egyéb transmission line hajtogatott tölcsér egzotikum, mert zárt doboznál nem nagyon lehet mit elb*ni ;) - ott kb. rágyúrsz optikára és kész.

    Ugyanakkor szélessávút inkább zártba vagy tölcsérbe tesznek, mint reflexbe, de ez függ a jóságától, alacsony Qts inkább reflex, magas Qts inkább zárt/tölcsér, meg nyilván van olyan is, ami mindkettővel elzümmög.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Krissz80 #24915 üzenetére

    A mostani hangzásával mi a "baj" ? Nem tűnnek annyira szarnak ..

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Krissz80 #24929 üzenetére

    Nabaszki beírtam egy kisregényt és elszállt mert közben kiléptetett ph. Uhh de primitív egy ... :((( :W :W :W
    B***meg.... :W :W :((( :((( :((( :(( :(( Böngésző BACK gomb - mező üres. Jellemző. :(((

    Pff. Na. Röviden, ha olcsón akarod megúszni:
    - hangszórók elhelyezése
    - kábelcsere közepesen vastag OFC-re
    - váltószűrő méretezés, cserélgetés, próbálgatás.
    - doboz csillapítás

    Ha rá vagy függve a passzív váltószűrő témára:
    - a gyárit szereld ki kívülre, így többfélét kötögethetsz a dobozok elé, ha próbálnál mindenfélét, csak ügyelj arra, hogy hangerő ne nagyon, mert már kicsi mélyközép is kárt tehet a magassugárzóban (ha esetleg elcseszel valamit a magas szűrőjével), illetve a ládára tégy egy nagy sárga figyelmeztető jelet, hogy nincs benne váltószűrő :D [link]

    - elektronika magántanár, gondolom egy BME-t nem akarsz emiatt kijárni villamosmérnökké átképezve Magad. Faternak anno lineáris hálózatok címszóval 2 teljes félév volt a váltószűrőzés hardcore.

    - ha a matek nem megy (trigonometria, lineáris algebra, logaritmus és társai), felejtő. Az alapokat megérted, mi a fázis, mik a passzív elemek, melyik mit csinál külön-külön, illetve együtt, stb stb stb. Hamar mélyvíz, úgyhogy csak óvatosan. :D Ha csak hobbistaként próbálnád meg, program, képletező Excel (jó képlettel).

    - hangszórók kimérése, impedancia görbe, frekimenetek, érzékenység, ..
    ..
    .

    Jaj. Nagyon hardcore. Szerintem kábellel és szűrő áttervezéssel lehet elérni valamit. Ha szükséges, mert nem mindenki gagyizza össze ám. (A többség igen, a legalja az, amikor egy szem kondit elé tesznek a magasnak, a mélyközép meg szól tökszabadon szélessávúként és ezt még audiofil, nagyon drága motyókon is használják. Indok mindig van rá, miért, de ugyanígy nekem is, miért NE).

    Sok sikert :K

    PS: csodát ne várj. Add el, építs. Nem is annyira durván bonyi, mint gondolják. ;)

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Krissz80 #24931 üzenetére

    RLC alatt mérőre gondoltam, de külön is bontható, mindegy. :) Szóval műszer, ami ellenállást, kapacitást és induktivitást mér.

    Hát ha megy az angol, akkor:
    - alapcikk, a teljesség igénye nélkül

    - katt marhajó leírás-összehasonlítás Butterworth és Linkwitz-Riley típusúak között

    - egy tök jó váltószűrő kalkulátor: [link]

    És ha guglizol, van még rengeteg, ezzel a fentebbivel lehet indulni. Ha ismered a hangszóróid paramétereit, frekimenetét stb..

    Hangszóró kimérés: [link] OmniMic és DATS v2. (Utóbbi magára a hangszóró thiele-small-ra jó, Omnimic pedig a helyiséget kimérni is már).

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz hugi0 #24934 üzenetére

    Ahh, mekkora jó. Komolyan. Nekem tavasszal szükségem lenne 4db-ra, valahogy el kellene tárolnom Téged mint kontaktot és ha indul a buli, megkereslek. (20cm átmérő, 15-18 centi teljes hossz a tölcsér széléig lenne a körülbelüli dimenzió).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #56474624 #24936 üzenetére

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24940 üzenetére

    Szia, szerintem ez kissé összetett is lehet, amit el szeretnél érni. Vagy nem is. Ha jelentős javulást szeretnél elérni, bonyolódik a helyzet és bár kísérlet vastaps, mindannyian szeretjük, a végén olyan messzire elmehetsz az eredeti ötlettől, hogy 2-2 új hangszórót véve saját, tökúj projektet kezdhetsz simán :)

    Meg ha már csináltatsz új dobozokat, miért nem más méretben ? Persze lehet utánozni. Meg miért nem mdf-ben ? Vagy valami még merevebb anyagból. Meg a tweeter-t le lehetne választani a mélyközéptől.

    Kicsit mintha autót tuningolnál, amin kvázi kicserélsz mindent, meghagyva a motort és a váltót. Akkor inkább ne nyúlj hozzá, építs egy tökúj autót , mert a meglévőn is annyi mindenbe nyúlsz bele amúgy, hogy tökfelesleges akkor már.

    Ha megvannak a mélyközepeid (gondolom nem a linkelt hangszóró Scan Speak mélyközepei, vagy igen?) Thiele-Small paraméterei, az alapján lehet számolgatni hozzá megfelelő ládát, jobbat is akár, mint ahogy a gyári viselkedik. Ez például egy izgalmas dolog lehet. Kicsit mélyebbre hangolni, kicsit másmilyenre, persze sok egyéb paraméter is módosul így szóval akár elcseszni is lehet a dolgot, de akkoris, ez "tuning" lehet máris.

    Jó kábel és csatlakozó esetén a forrasztás annyi előnyt hoz kb, amit a büdös életben meg nem hallanál egy vakteszten, de pszichésen jól hat, az tény. Ha ez fontos, tedd. (Tök jó tanulmány van arról, milyen irdatlan nagy a psziché hatása a hangzás megítélésében, meg a placebók, stb).

    Bitumen, egyéb ? :N Jó öreg filc belülre, kúpszivaccsal is hangoltam már szépen ládát, utóbbiban az a jó, hogy esztétikusan a falra fel lehet tapasztani, de van, aki nem szereti, passz, ízlés dolga. Amúgy a csillapító anyagok térfogatot növelnek egy darabig (papíron, tervezésnél), utána meg már túl sokat nyelnek el.. szóval meg kell találni az arany középutat.. vattát és olyan anyagot, ami nem a fal mentén tapad, hanem így mindent kitölt belül egyenletesen, én nem preferálok, mert a reflex nyílás szájánál a levegő sebessége ha szűk a cső, gyors lehet, mozgatja a "bélést", vagy urambocsá, betömíti a vatta kicsit, vagy akármi, szóval nem ideális szerintem reflexnél a csak úgy találomra belehányt csillapítás. Azaz találomra lehet, csak az ujjaddal ha némi Palmatexet felkensz a falra, majd arra felragad a motyó, máris jobb.

    A linkelt hangszórónál tetszik a magas eltolása a mélyhez képest, csévéik egy síkban nagyjából. Próbáld ezt követni-másolni, ha sajátot építesz. Egy WinISD-ben a Thiele Small paraméterekkel lehet is szimulálni reflex dobozt, érdemes vele eljátszadozni (sokat azért nem lehet növelni, de lentebb lehet küzdeni kicsit az alsó határfrekit érzékenység/linearitás észben tartásával).

    Igazából sokat írtál Te is, én is, de fogalmam sincs, mit akarsz (lehet Neked sem, eléggé darázsfészekbe nyúlás, ha dobozt is cserélsz, legalábbis ha valami über precíz gyári motyó, akkor igen, ha egy alapvetően jól szóló, nem sok értéket képviselő valami, akkor verd szét, ja) :DDD

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24942 üzenetére

    Egyetértek Ebit-el. Nem feltétlen fikáznám szét a hangfalat, de valljuk be, nem a high-end csúcsa. :U Ettől függetlenül ha az egyes bele épített hangszórók paramétereit nem ismered, szerintem nagyon nem kéne bántani a rendszert. A piezo mondjuk azonnal kuka, de azt sem tudjuk, mi mivel van sorosan v párhuzamosan közve, milyen a hangváltó, stb..

    Én nem bántanám. Persze, forrasztásnak praktikai oka is van, csináld. Ártani nem fog ;), sőt .. :)

    Na de tényleg, szóval ilyen hűde über javulást úgy lehetne ebből kihozni, ha a hangszórók ismertek (mind) és akkor azokkal elkezdeni megnézni, milyen az átvitelük (frekimenet), érzékenységük, impedanciájuk, dobozt tervezni programmal a mélyközepekhez, új passzív váltószűrő és a piezo-t ha helyettesíti valami egyéb épkézláb magas is a cuccban (fém vagy selyem dóm), akkor megívelni...

    Szóval: komplex. Ennyi erőbefektetéssel már újat építesz, de komolyan.

    Ettől függetlenül eljátszhatsz az alsó doboz újraépítésével, csillapítás, ilyesmik, alap dolgok, de csoda nem fog történni. A piezo-t tényleg ki kéne dobni (bocs!!! Nem fika, nekem is volt 14 éves koromból, egy halál...)..

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24949 üzenetére

    Hát figy, így elmondásod alapján, hogy mélyen semmi, többiek előtt 1 kondi, talán a váltószűrőn lehetne még okosítani valamerre, az 1 kondis 6dB/oktávos indulások és az előtte lévő hangszóró hangja miatt egy marha "fura" frekimeneted lehet. Mondjuk úgy, hogy egyszerű konstrukció mint a faék. Egy négyutas másodfokúra be lehet nevezni, de ha a magas típusát megírod, közép típusát is, lehet okosabbak leszünk és talán lehet kísérletezni ezzel-azzal .. egy új szűrővel (max visszarakod a kondikat)..

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Irmscher 353 #24953 üzenetére

    Ha nem sürgős és márc-ápr környékéig ráér, jelen. Bp-n élek, de havonta-kéthavonta meglátogatom szülőket Debiben..

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Irmscher 353 #24956 üzenetére

    Én is építek, de többet is, eszközt tavasszal veszek, ezért ajánlottam fel (ha ráér addig). Ha nem, mást kell találnod. :U

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24958 üzenetére

    Nem fogsz tudni érdemben tuningolni ezen a motyón, szerintem. Komplex tervezés nagyon egy ennyi hangszórós, ilyen összevissza alap setup-ot tökprecíz jóra kikorrigálni. A kondik tűréshatárának szűkítése sem jelent semmit, a jó váltószűrő pedig nem azért jó, mert van benne ellenállás...

    Szerintem Neked egy háromutas szetted van 6 hangszóróval, a két mélyed pedig 1 végfokról egy mono sub konfigurációban szól, vagy a bal, vagy a jobb oldal legmélyebbjeit leadva, jobb esetben az összegzett sztereó jel mindkét sub frekije benne. Passzív szűrő vagy az erősítőházban van valahol nekik, vagy aktív szűrő a végfok előtt jelszinten, vagy semmi. Nem tudjuk.

    Ez így marha komplex design, nagyon egyszerűen kivitelezve. Így messziről eléggé nem merek többet nyilatkozni róla, nem látunk bele .. :(

    Én tényleg nem bántanám a cuccost. Nem bántásból. Ezt szerintem nem ilyen egyszerű megszakérteni távolról, hogy utána értelmes eredményt kapj.

    Fogadd el, ahogy szól. A gyári dobozt kicserélheted, megpróbálhatod .. de .. alapvetően, kábelbűvészkedés és ilyesmik nem igazán fognak sokmindent hozni szvsz.

    Ha minőséget szeretnél hasonló méretben, két ekkora dobozból, egyedi építés kell, normális passzív váltó (gondolom 4-6 végfokot nem akarsz üzemeltetni), rendes erősítő és preamp rész, frankó DAC, stb. Össze lehet hozni egy fényévekkel jobb szettet, de az totál nulláról új építése.

    Ezt viszont nem nagyon akarnám a helyedben tovább tuningolni, mert JÓL megcsinálni marha bonyi lenne, összegagyizni meg hát lehet éppen, csak nincs értelme sztem.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz mpierre #24959 üzenetére

    Attól függ, mije érdekel. De leginkább mérőmikrofon, 1 méterről, tengelyen mérve, visszhangmentes környezetben, 1W RMS teljesítménnyel hajtva (8 Ohm-ra értelmezve). Ez kiad egy frekvenciamenetet. A polcon, szobában, vagy bárhol mástól nagyban függ a hangja a környezettől, elhelyezéstől, stb.

    Zárt, reflex ? Hány liter ? Milyen anyag ? Hova van hangolva a reflexcső, ha reflex ? Hát kb. ilyenek. A hangszóró paraméterei alapján jó kis modell, korrekt frekimenettel, semmi dráma, alul sovány a mérete miatt, dobozzal ezen lehet némileg korrigálni, de amúgy jó hangja lehet.

    Esetleg egy online hanggenerátor [link] és a mobilod mint mérőmikrofon, a szoftver neve (Android-on) Spectroid, egy spektrum analizátor, ami a csúcsokat otthagyva (megjelölve) némi infót adhat arról, mennyire egyenes a teljes doboz frekimenete, figyelembe véve azt, hogy egy vacak kínai mobil mikrofon nem biztos, hogy a legideálisabb eszköz ilyen mérésekre (finoman szólva) :DDD de hát egyszerűséget kértél. :U

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24962 üzenetére

    4-utasnak mondja magát adatlap szerint, de 2 keresztezési freki van megadva. 4-utas váltónál 3 keresztezési frekit várna az ember, itt 2 van, .. szerintem ez egy 3-utas rendszer, extra mélysugárzóval kiegészítve, ami valahogy le van szűrve a sztereó "mély" indulásával egy időben. Ezt az extra mélysugárzót igazolja a mono elvű működés is és hát igen, végülis negyedik útnak felfogható, csak akkor valami még hiányzik az adatlapról - vagy rá van engedve minden a hangsugárzókra, mondván, elbírja. Hát ebbe nem látunk bele :(

    A kondit cserélheted, de nemigen hozna hallható eredményt. Azért megpróbálható, de szerintem ne költs rá feleslegesen, szerintem ha olaj-papír alapú über hifinek mondott kondikra cserélnénk őket, akkor sem hallanánk meg a változást.

    A magyar fordítás nem biztos, hogy helytelen, csak kicsit magasra van a sima mély hangolva, azért hallod őt középnek és olyannak, ami mélyeket nem ad nagyon. Közép dettó.. [link] - itt az angolja.

    Szóval jól van ez, ahogy írja is a könyve, a piezo a magasad. De a fül már eléggé magasnak érzékeli a középtartomány felső részét (simán tweeter kategória), szóval ez normális szintén, ha magasnak hallod.

    Nem lenne ez a motyó nagyon vacak amúgy, csak 70 Watt-hoz 4 (3+sub) utat megcsinálni ilyen piciben, ilyen extravagáns(nak mondható) design-ban, szerintem ágyúval verébre, esetünkben annyival árnyalva, hogy az ágyú nem öntöttvas, hanem fa. :) Ezt a teljesítmény-igényt elvinné egy kétutas is ugyanebben a méretben, vagy ha nagyon hajtani akarja az ember, egy izmos, nagylökető mélynyomóval valami háromutas is. De 4 ? Inkább csak marketing fogás, vagy nem is tudom, mi.

    Nnna, szóval ha a hangja tűrhető, használd, amíg él, ha pedig nagyon kezd betojni a cucc, vagy add el apróért, vagy használd fel belőle amit csak lehet, alkatrészeket, a többi pedig akkor kuka.

    Sokáig kötődtem én is érzelmileg műszaki cikkekhez, saját épített motyóhoz is, gyerekkoromból / kamaszkoromból. Aztán végül szétkaptam őket, felhasználtam amit lehetett, a maradékot kidobtam. Nem szabad kötődni. Ezek eszközök, szolgák. Ha már nem olyan, vagy minőségben nagyot lépnél felfele, inkább építs tök újat !! Nagy élmény kitanulni. :K

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz mpierre #24963 üzenetére

    Hát ez eskü tetszik, csinos kis cucc. Számgéphez használja ? :)
    - port jó, hogy előre néz, ez ideálisabb, mint amikor hátra a falra néz
    - reflex port átmérője ránézésre is nagyobbegyenlő, mint a hangsugárzó felületének 1/3-a, ez is jól el van találva / méretezve

    Lelakkoztátok már ? :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz mpierre #24963 üzenetére

    Érdekességképpen beütöttem a hangszóró Thiele-Small paramétereit egy tervezőprogiba, mi lenne, ha... csak nagyjából ránézni, támpont (nem készpénz):

    [kép]

    Szerintem nagyjából kihoztátok ezzel a dobozzal a maxot belőle. Játszogattam a paraméterekkel, de jobbat nem tudnék lőni hozzá. Ha tök laposra hozzuk ki a frekimenetet, akkor már 70Hz körül letörik erősen, így meg még azért hallható valami lentről. (Nem teljes görbe, csak a teteje)..

    Szerk.: respect, legjobb ajándék !!! :K Tervezőprogi akkor pipa. Hát ja. Jó ez így. :K :K

    Szerk2.: fenébe, be is inspiráltál. Nekem is kell a géphez valami két kis polc-izé amúgyis. :U Régóta akarom, csak a nagy cuccra fókuszáltam, pedig ez ilyen könnyű kis projekt igazából, instant öröm :K

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz mpierre #24966 üzenetére

    Standing Waves és WinISD között mennyi különbség van érdemben ? Előbbit nem használtam még.
    (BassBox Pro mond valamit amúgy?)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Új hozzászólás Aktív témák