Új hozzászólás Aktív témák

  • zolikaDB

    veterán

    válasz BloodPandus #200 üzenetére

    Köszönöm Pandus, h engem is így kisegítettél! :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #198 üzenetére

    Ütőkés:

    A szerszámod helyén van egy masszív hengeres vas, ami a vízszinthez képest 20-45°-ban meg van fúrva keresztben, ideális esetben négyszög alakú lyukra.
    Alulról, vagy oldalról rögzíti a szerszámot egy csavar, esetünkben ez általában esztergakés.

    Mivel ezt az igénybevételt legjobban a gyorsacél kések viselik el, így a szerszám behatárolja a megmunkálható darab anyagát is.
    Pl 1.4301-ben olyan hamar döglik meg, hogy egyszer még jó, utána kapa, nem tudod olyan gyorsan kiemelni, hogy ne menjen haza a kés... :(

    Mivel egy kép többet mond minden szónál, így most már valóban nekiállok fényképelni bent... :)

    A te darabod nem is volt akkora, simán felrakom a legnagyobbik Hurco-ra, és jól körbesétálom valamilyen szerszámmal... ;]

    A 176 mm-re beadni az 1 tized tűrést, az elég szoros, de nem lehetetlen. Persze látván a rajzot valszeg okosabb is lennék.
    Elképzelhető, hogy szerszámlap volt, és utána még vitték köszörülni, hogy utána a későbbi alaktűrés is a helyén legyen...
    De mivel fogalmam sincs, hogy miből volt, így csak találgatok vaktába... :Y

    A sima horizonton vízszintes a főorsó, általában a főorsóval párhuzamos a Z tengely.
    Az asztal is mozog így. Azért mondom, hogy az asztal is, mert a hagyományos horizontokon a főorsót még lehetett mozgatni Z-ben, külön is.
    Az asztal másik mozgásiránya az X tengely, és a fej függőleges mozgása az Y.

    Normális esetben a horizonton adott a körasztal, általában az egész asztal tud forogni, kisebb gépeken láttam betétes asztalt, ahol csak az asztal közepe forgott.
    Gyártótól függ az elnevezése, de általában C tengely, ha nincs lefoglalva a főorsónak, de miért is lenne? :))

    Ha nagyon muszáj, akkor lehet vele karusszelezni, de nem arra van kitalálva.
    Ha tudsz a körasztalnak adni egy állandó tolást, (mert ott nem fordulat van), akkor esetleg, de annak a sok fordulatnak a ciklusba rakása nem szerencsés. (360°x n)
    Igazából arra való, hogy max párszor körbeforogjon az asztal a megmunkálás során, ha marni kell bele menetet kívülre/belülre, vagy körnútot kell rakni, de normális helyeken esztergáról jön az előkészített darab.

    (esetleg palástba, vagy homlokra marni valami profilt, de azt helyben beverni a géphez már agy kell, meg nagyon jó rajz...meg egy jó vezérlő sem árt... :) )

    Szoftverfüggő a lehetőség, valamint az is, hogy esetleg befékezett főorsóba berakni egy kést, és esztergálni. De szerintem az esztergálás nem logikus, hogy alapelvárás legyen tőle. Inkáb marjunk, elvégre marógép... :D
    Tekintsük speciális esetnek... :) Szerintem. :))

    Hozzáfűzném, hogy nekem csak hagyományos horizontos tapasztalatom van, de én azzal a géppel tudtam körasztalozni, pl egy gyűrűt fúrni-marni teljes palást, és homlokfelületen, valamint tudtam síkesztergálni vele, és furatba beszúrni is (A segédtengelyekkel, full manuálban.). De volt olyan is, hogy hosszú furat, alászúrás, kieszergál, meg vissza (elején - végén 360H7 50mm hosszon, közte pedig 380 szabadtűréses átmérő, összhosszon fél méter...szigorúan hagyományos kézi vezérléssel (kapcsolgatok, karokat rángatok, megrugdosom, stb...) Oda is kellet egy kés... :DDD

    Ezt egy CNC jobb esetben mind tudja, de én azzal a géppel megcsináltam azt, amit ma egy CNC horizont. Itt van a "nem mindegy..." :B

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #201 üzenetére

    Ugyan már, nem csináltam semmit. :DDD
    Legyen minden és mindenki a helyén, akkor nem lehet nagy baj... :))

  • zolikaDB

    veterán

    válasz BloodPandus #202 üzenetére

    Wáááá! Magyarul az ütőkés is afféle kiesztergáló, csak brutálnagy! Azért mondom, mert vmelyik nap én is túrtam a fúrókat, aztán leltem egy bőröndöt, benne az általad leírt szerszámmal - kérdem, h mi ez. Kiesztergáló, csak nagy! Volt vagy fél milla, de mióta a cég áll, még nem volt használva...
    Nah, akkor tudom, h mi ez. És gondolom, 360H7-re kellenek az ilyesmik. Mondjuk, ami nálunk van, én úgy néztem, h forrasztott keményfém lapkás (semmiféle titán-nitrid, meg hipermodern bevonat) betétek vannnak hozzá. Az meg... Jobban kell félteni, amikor fogást veszek, mert könnyebben lepattan, mint a sima HSS.

    Hát, nem volt nagy a munkadarabom, csak nyersen 1 tonna egy ekkora lap :C Egyébként, mint meséltem, hoztak hozzánk akkora szerszámot, ami több, mint 7.5 tonnát nyomott, és fel akarták lökni az 5 tonnás gépemre - egyetlen akadálya volt a dolognak (nem az 5 t teherbírás, meg az 5 tonnás daru :D ): le sem tudták venni a teherautóról.

    Tegnap megint egy olyan lapot csináltam, ami 1196x746x106 volt. Namármost, a rajzon a 106 mm 0.01-al volt betűrve... Az asztalban van néhány ponton több, mint 0.01 :)) Én rákérdeztem (azért jó tudni, h mit kell gyártanod, mert akkor úgy állsz neki a munkának, h például van egy süllyesztésed, adott méretben, de akkora fúród nincs... de mivel ez csavarfej férőhelye lesz, ezért nem gond a 0.5-el nagyobb átmérőjű süllyeszték stb.). Kiderült, h ez akár 106,5 is lehet, a lényeg, h sík legyen, és a 2 oldal párhuzamos. Mert ugye a tervező nem írhatja rá, h szabadtűrés, amikor a rajz tele van H7-ekkel, meg betűrt mélységű süllyesztéssel. Hogy nézne ki?

    Ezek a lapok, amivel én dolgozok, általában 1.1730-ból vannak, vagy esetleg nemesítettek. Általában Ausztriából rendelik őket, a befoglaló méreteik készre vannak marva és köszörülve. Mi fröccsöntő szerszámok gyártásával foglalkozunk, tehát ilyen nagy lapokba fészket marunk, amibe majd megy a kisebb marón elkészített forma. És mivel elég sok anyagot ki kell szedni, nagyolás után pihentetjük. De előfordul, h akár tizedeket is vetemedik, és ilyenkor kell a síkot felhúzni. Persze megtanultam, h több, mint 1 méteren az a pár század, amire sikerül felmarnom, nem számít, ha bennevan.
    Mert hiába martam fel gyönyörűen síkra az említett darabot, amikor nekiálltam furkálni, és ellenőriztem a síkját órával (síkolás után), azért a csésze túloldalán lehetettt látni, h kvázi "hajlik", tehát van benne így is pár század.

    Horizont:
    igen, a régi hagyományos horizontokon a Z is mozgott, ill az asztal is Z, X, Y irányban.
    Valószínű, h a C az asztal forgása, mert pl tömbös szikraforgácsolónál is a szerszám forgatása a C tengelyen történik.
    Ui múltkor odaálltam az öreg szaki mellé és szívtam magamba a horizontos tudást. Ő is mesélte, h az asztal csak előtolással forog.
    De akkor tkp egy mai horizont fúráskor, ha nem mozog a Z, akkor az asztalt nyomja rá előtolással a fúróra???
    Emlékszel még a képre a gépemről? Azzal is lehet horizontban marni, bár én még nem tettem. A lényeg, h a hdh 426 vezérlőben, ami ehhez a géphez készült, vannak special cycles: Q301 -> head rotate. A lényeg, h a fejet beforgatja horizontba, tehát veled szemben lesz a maró, azaz 0 fokban. Ezt tudja - és + 90 fokban még forgatni ( tehát horizontban van még mindig), attól függően, h a darab X v Y oldalát akarom-e megmunkálni. Szóval ez egy elég spéci horizont mód. Viszont a szerszám tengelye ennek megfelelően X v Y, és a függőleges tengely továbbra is marad Z.
    Figyelj már! Szerinted, egy 5x2 méteres horizonton mit lehet megmunkálni??? Ui kis városunkba most érkezett egy ilyen, hdh vezérlővel, a cikk szerint acélszerkezetek megmunkálása folyik ezen...

    Áááá, bakker, fényképezz már!!! :DD Horizonton furatba beszúrni... :R (Mondjuk ezt pont el tudom képzelni!)
    Jók az írásaid, mindig várom, h írj valami érdekeset, csak kicsi élet- és munkatapasztalat híján kamillázva ábrándozok, h ez meg ez hogy is festhetett élőben :))

    Majd én is teszek már fel pár telefonos videót! Csak nehogy ipari kémkedéssel gyanusítsanak a végén! :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • toxin2

    tag

    válasz zolikaDB #204 üzenetére

    Üdv!

    CNC horizonton dolgozom, Siemens 850 vezérlő, G kódok, semmi párbeszédes
    programozás... :) Beszúrást készíthetsz interpoláció+tárcsamaró v. kiesztergálófej+
    beszúró-ütőkés kombinációval egyaránt, a méret határozza meg hogy adott esetben
    melyik a célszerűbb. Pl. nemrég készült nálunk D800 furatbeszúrás, ugye ott
    kés szóba sem jöhet. :)

    ***** Linksys WRT160NL ***** http://www.gubamm.hu/ *********************************** ***** OpenWRT telepítési útmutató *****

  • zolikaDB

    veterán

    válasz toxin2 #205 üzenetére

    Értem! Istenem, néha mekkora állat munkadarabokat kell gyártanunk :DDD
    És a te horizontodon milyen melók vannak?
    Mert nálunk csak fúrnak rajta, ill néha-néha van ablak, zseb...

  • zeee

    senior tag

    Sziasztok! Valaki tud segiteni külföldi munkában? némi nct-s tapasztalatom van, bár nem voltam odáig érte, kicsit körülményesnek találom a felhasználo barát 530-ashoz képest. Az utóbbival viszont bárhol megállom a helyem. Szinte mindenre tudok programot irni, egyszerü dolgoktól kezdve egészen a bonyolultakig. a teraszolgatástól kezdve, kup, radiusz, sl ciklus, programrészek egymásba ágyazása, összes ciklus, már az 5 tengely is elég jól megy, barátkozom a spatial-al. általában amig megy a gép szoktam tréningezni, valamelyik nap sikerült megirni, hogy egy adott rádiuszt 'x' 'z' mozgással lekövet a maró, amit 'y'-ban léptettem, egy igy egy gömvégüvel simitottam. Teraszolva is meg lehetett volna oldani, de már régóta izgatta a fantáziám hogy sokkal hatékonyabb, és még jol is néz ki amikor x-ben mozog az asztal és a szerszám emelkedik r220-al, majd a radiusz tetejétől csökken, igy akár hullámokat is lehet marni:))) Eszméletlen miket meg lehet irni ha az ember jó matekból. Na de meg is kéne ebből élni. Sok a cnc-és, de igazán kevés a jó. A legtöbb megtanulja valamennyire, de aztán megáll azon a szinten, aminek több oka is lehet, nincs képzés, ambicó és szorgalom hiány. Lásd az utóbbiakat, miattuk keresünk keveset, valamennyire megtanulják, fel tudja venni a nullát, beméri a szerszámokat, aztán jöhet a 3d, és zöld gomb. Tisztelet a kivételnek, de ez nem csak erről szol. Én ebből akarok megélni, és egy kicsit szinvonalasabban!!! Jó lenne itthon ezt elérni de egyre nehezebb, és ugy néz ki hogy ez a tendencia csak romlik.
    Szóval ha valaki tudna segiteni vagy leirni a tapasztalatát külfölddel kapcsolatban, azt megköszönném ;)

    [ Szerkesztve ]

  • zolikaDB

    veterán

    válasz zeee #207 üzenetére

    Mint látod, itt Pandus a "külföldi" melós, majd mesél, meg amúgyis mesél. :D
    De az nct nem oylan fontos külföldön, hidd el! Max, ha Philips-et, v Rhoeders-t v vmilyen G-kódos gépet adnak alád, jól jöhet a tapasztalat!
    Apropó: enegem meg az érdekelne, h 5 tengelyesen mit lehet kézzel leprogramozni???

  • zolikaDB

    veterán

    Újfent pangás...
    Na, nem baj, feldobom a témát!
    A hét kérdése: ki hogyan csökkenti a normaidőt??? Azaz, hogyan legyünk gyorsabbak?

    Rendeltünk két 1196x125x176 mm-es gerendát, 1.1730-as acélból. A vastagság be volt tűrve a rajzon, 176.00, azaz tűrés: 0.01 mm. Ezeket és az ilyen jellegű darbokat készre köszörülve kapjuk, ritkán van, hogy fel kell húzni. Felb...szom az asztalra, alátétre, hogy fúrjam. 200 kiló, csak daruval lehet, arra meg várok fél órát. Előtte lesikálom az asztalt, mert ragad a rászáradt emulzió.
    Miután sikerült daruhoz jutni, meg feltenni, mérek egyet (hármat): 176.16, 175.95, 176.15. Ööö, mi legyen? Leemelem az alátétekről, ráengedem az asztalra, hogy akkor hátha síkolni kell - ui van benne 2 H7-es oszlopvezető, ha azok nem merőlegesek a felületre, akkor csókolom, el lesz cseszve az egész. Jön a művezető, akkor síkoljam fel. Felpakolom a másikat is mellé. Síkolás (100-as maró, 6 lapkás, S450, F500). Előtte pontos mérés taszterrel az asztalhoz képest. Leveszem mindkettőt, megfordítom, felteszem (meg várok a darura). Síkolok, mérek taszterrel, ui a maró, új lapkával is (attól függ milyen napja van, és mennyire nyomja el az anyag), random select módon 0.03-0.05 mm-el többet visz. Hajrá! Kész!
    Leveszem az egyiket, másikat fenthagyom, megemelem, alátétek, leszorítók, és elkezdem kiállítani.(Várakozás a darura vol 3.) Kiórázom (az oldala kb IT 40, nem tudom, mivel marták fel, de sztem le is reszelte az óra gömbjét, annyira érdes volt), nullpontot veszek fel, és indítom a munkát.
    Mivel 176 mélyen kellett fúrni, és akkora fúró nincs (ha van is, annak meg túlságosan nagy a kinyúlása), ezért két oldalról kellett fúrnom, a következőket (vegyük úgy, h természetesen a programozásra, koordinátaírásra nem fordítottam időt, mert síkolás alatt megvolt 5 perc alatt):
    1, 2x33, 54 H7 elé
    2, 4x25.5
    3, 2db M16x32

    Egyszerszámos gép. Minden művelet előtt körülményes szerszámcsere:
    1, MDI üzemmód
    2, fej horizontba forgás
    3, M6 (zöld gomb, ajtónyitó gomb, hajtás gomb) és pedál nyomás, szersz kivesz
    4, szersz be, fenti mozdulatok
    5, fej visszaforgat
    6, szersz-t bemér

    Központozás, fúrás, kiemelés gyakran, mert olyan 100 mélyre lefúrtam, nem akartam, h megragadjon a forgács, 25-ös négyszer, 14-es kétszer.
    Felmarás 53-ra, majd élek letörése. Illetve 40x45 fokos letörés 6 mm mélyen a jobb és bal felső sarokra.
    Anyag le, fordít, fel, óráz, ugyanez végigmegy - csak: plusz esztergálás, H7-re, illetve a felső élre 35 széles, 50 mély könnyítés marása 1196 mm hosszon (52-es maró, S900, F2000, fogás Y-ban 32 mm, fogás Z-ben 1 mm - 40 perc). És a leszorítást is át kellett variálni emiatt.

    Na, ilyetén, elkészült a két gerenda 3 műszak alatt (én, plusz a váltóm dolgoztunk rajta).
    Erre jött a pofázás (plusz a főnöknek kötekedhetnékje volt), h miért nem 2 műszak alatt lett kész? Anyádért...

    Na, ennyi. Szerintetek is lassú volt ez, vagy normális?

  • zeee

    senior tag

    válasz zolikaDB #210 üzenetére

    baaaa meg, Egy félórán keresztül irtam hogy hogy lehet megcsinálni 12-ora alatt erre meg ellszállt az egész :o :O :W :W :W :W :W

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #210 üzenetére

    Gyors leszek a válasszal, mert nincs sok időm.
    Pénteken megyek haza a céges furgonnal, viszaem haza azokat a dolgokat, amikhez nem nyúltam uszkve 2 hete (tehát momentán nincs használatban, itt felesleges).
    Mivel válság van, azt itt is megérezni.
    Ahelyett hogy kb 10 meló között fel tudtam állítani fontossági sorrendet, most úgy van, hogy megkaptam ma az első januári határidős rajzot, aki benne van, tudja, mit jelent.
    Tehát viszem haza a cégessel, ami nem létfontosságú, hogy ha gyorsnak kell lennem lakásilag, akkor gyors tudjak lenni...

    Egyébként a főnököd esetleg csinálja meg gyorsabban, ha tudja...
    Régen csak az lehetett főnök, aki minden melósnál többet tudott, tehát ő volt a koponya (normális helyeken), mostanában egy friss diplomás is dirigálhat úgy, hogy fogalma nincs semmiről.
    Én főnökként sosem vártam el olyat a melóstól, amit én nem tudtam volna megcsinálni, pl adott idő alatt, vagy szar gépen pontos melót.
    De, ha tudtam, hogy meg lehet csinálni, akkor odaálltam, és megcsináltam, az aktuális ürge pedig figyelte, hogy mi merre hány méter... :)
    Nekem/nálam ez a minimum.

    Tessék odaszólítani a nagy fejűt, hogy, gyere, mutasd meg... Általában beválik, bár engem ezért a GE-től rövid úton lehetetlenné tett a csarnokvezető, és mennem kellett, mert nem voltam hajlandó bólogatni, hanem voltak kérdéseim is. (mertem, én tanítottam be az egész bandát ott az új gépekre, ami nekem is új volt, mégis mennem kellett)
    Tehát vannak kockázatok. :/

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zeee #211 üzenetére

    Megírnád újra?
    Csak a kedvemért, ki tudja, mit tanulhatnánk...
    Megírod sima szövegszerkesztőben, amikor minden kész, copy-paste, és már olvassuk is... :C :DD

  • zeee

    senior tag

    válasz BloodPandus #213 üzenetére

    Csak a kedvedért igy lefekvés előtt, éjszakás müszak után:)))
    Szoval adott a két gerenda, amin van 1-2 mm-er ráhagyás. Első oszlop fel az asztalra x-el II-ra indikálva, 2 spanájzli, ha 3 az sem baj, velük szembe oldalszoritó. Fontos hogy nem szabad lekalapálni az első sik marásánál olalszoritó használatakor, ill ha nagyon hepehupa az alja, inkább alábájlingolni( ez inkább a sik lapokra vonatkozik), bár jelen esetben ennél a gerendánál nem kell. Szoval egy érintő, amig tisztára ki nem jön. db-csere, ugyanugy érintő. forditás, most jön jól hogy indikálva tettük ffel az elején. Mostmár le lehet ütni a darabot az asztalra, mivel sik az alja, és készre lehet marni a sikot. ha a sik kész a 32-es furóval 200-as fordulat, 40-50-es előtolás. ledöfnék az aljáig, asztal elé 1-2 mm-er, db csere, ugyanez a másikon. Ha kész ujra fordit, fel kell emelni alátétre, indikálni, nullpont stb, a maradék 5-10 mm-ert kimarni a 32-es furo után amit hagyott az előző müveletnél, majd egy 25-ös lapkás maróval, már ha van hozzá megfelelő hosszuságú szár, 0,5 vagy1-mm-es süllyedéssel furatmarással felmarni a kiesztergáló elé, lesz hangja az tuti, de nyomni kell neki, hogy ne tudjon beremegni. 2000-2200-as fordulat, 2000-3000 előtolás, ez a 3 lapkás r1.6 os fejre érvényes, de egy jó kis 25-ös feedmillel még jobb a helyzet, de ott elég a 0.5-ös süllyedés. Mivel ilyen hosszuszárnál a marot elnyomja rendesen, egy 52-es körlapkással utána kell menni, de itt már süllyedhet 2-3 milit, egy 4-5 perc és ez is megvan, hiszen alig mozog az 52 az 54furatban. Jöhet a kiesztergáló, 54H7 kész. olalt a leszoritó horony marása egy feedmillel, bár nem szereti a lapka ha élen dolgozik, de hatékonyka nagyon, hamar megvan, erre még nem árt egy pár fogásos simitót ráengedni, mivel elég tréé a felület, de igazából nem számit mivel csak leszoritó férőhely. amig ezek mennek a maradék furatok programirása, és a 45-os sarkok programja izlés szerinti maróval, ami egyébként feszitő férőhely, a bácsi oda dugja a spájszerét, hogy szét tudja szerelni:))
    még valami, ha derékszöges volt a darab a készre munkálást egymás melett oldanám meg, mivel egy oldalról van méretezve minden furat y-ban, igy a programban, duplán irni a furatkoordinátákot +- y-ba, a többit meg elforgatni 180 fokkal mivel középen van az x0:))
    Halkan megjegyzem, hogy csináltam már jópárat egyenként, és együtt is. Szóval tuti, hogy 8 órába vigan belefér mindkettő, de kb 12 óra a normaideje, csak legyél kellőképpen motiválva :))) (bocs a helyesirási hibákért, és most alvás)

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zeee #214 üzenetére

    Ja, hogy ti valszeg ismeritek egymást, meg egymás melóit...
    Így könnyű rutinosnak lenni... :DD :DD :DD :C :R

  • zolikaDB

    veterán

    válasz zeee #214 üzenetére

    Igen, ismerjük egymást, csak zeee már máshol melózik, 5 tengelyesen :D
    Namármost:
    1, ráhagyásos, de középen "homorú", ott alatta is volt a méretnek - jó, művez szerint a lényeg, h sík legyen
    2, én a kettőt egyszerre síkoltam (egymás mellé, spani, oldalszorító)
    3, fordításkor miért jó, h indikáltuk az elején? mivel csak síkot marok, a módszered szerint indikálásnak a megfordítás után lesz értelme - szerintem, mert akkor kezdhető a fúrás is
    4, oks, fúróval majd jobban állatkodok, én 33-ast S180, F25-el küldöm (állandóan mondja a ZPS ura, h a fejet nemnagyon szabad terhelni)
    5, ezek szerint a másik oldalon ne is fúrjak, hanem egyből bele a 32-es marót???
    Azaz: 32 -> 25 seco lapkás -> 52 körlapkás (MAS 1000-től érkezett a tanács, h akkora maróval, ami majdnem olyan nagy, mint a furat, nem szabad csinálni, mert nem tud mozogni...) Én a 25-öst S2500/F1600/fogás 0.5 paraméterekkel küldöm. De jó tudni, h mit lehet vele :K
    A kiesztergáló, a hosszú szárral, kaka. Az első néhány (1-2-3) ugyanakkora fogásnál (0.3 mm) hol kevesebbet, hol többet visz (-0.04, +0.01)... (igyekszem a rögzítőcsavart finoman és ugyanúgy meghúzni, S kb 900, F kb 90, és nem változtatom a potméterrel...)
    6, leszorító horony: 52 körlapkás, S1000, F2000, fogás 1 mm -> 35-40 perc
    "nem szereti a lapka ha élen dolgozik" Ez mit jelent? Élen dolgozik?
    7, "még valami, ha derékszöges volt a darab a készre munkálást egymás melett oldanám meg, mivel egy oldalról van méretezve minden furat y-ban, igy a programban, duplán irni a furatkoordinátákot +- y-ba, a többit meg elforgatni 180 fokkal mivel középen van az x0"
    Ezt hogy érted? Hogy a darab oldala 90 fokot zár be a felszínnel? Mert ennek nem egészen volt így... Amúgymeg ha így lenne, akkor hogy lehetne megoldani, h a 2 darab tökéletesen egymáshoz simuljon? X és Y irányban egy-egy oldalszorító???

  • grma

    csendes tag

    Sziasztok!
    Régóta olvasom a fórumot, de csak most találtam el ide hozzátok!
    Cnc gépeken dolgozok olyan 4éve. Tekna Slw 143 + Elumatec Sbz 130. Kizárolag Aluminiumot munkálunk meg. (ezek a hulladékok csak arra jok).Programozás, beállitás, megmunkálás.
    Nálunk a fizetés:(olvastam a fórumon hogy mindenkit ez érdekel a legjobban :) )Nettó:830ft/óra.
    Túlóra nagyon ritkán u.e. De van egy pár haver aki Pesten dolgozik, ott nettó:1100-1200ft/óra.
    Nagyjábol ennyi. :))

  • zeee

    senior tag

    válasz zolikaDB #216 üzenetére

    3: Mert a spanájzli már ütközöként szolgál
    4: Én a sima 20-as furot ezen a gépen amin most dolgozom (AXA), gyenge a főorsoja legalább 70-80-al tolom, a zps-es ugyebár kicsit komolyabb ettől.
    5 ) ha a furatod már a 25-ös maró után, 53.3, most csak mondtam egy számot, nyugodtan engedd bele, és igaz a hir az 1000-es felől, de ha kicsi előtolást adsz neki, nagy süllyedéssel nem fogja szétrángatni a gépet, és még mindig hamarabb megvagy vele mintha ujra marnád a 25-össel. a kiesztergálónál vedd figyelembe a holtjátékot, lehetőleg mindig egyfele tekerd. De nem nagyon értem hogy hol többet visz hol kevesebbet. 1-2 tizedes fogással csinálod?
    6 ) feedmill? azt jelenti hogy kilép, belép a lapka az anyagba, folyton ütést kap a vágóél
    7 ) ha van benne néhány tized( a két darab között), nem számit, az a lényeg hogy már az alján felfekszik mindkettő, és igy huzd le, őket. minek egymáshoz simulni??? mnézd meg a trést az y-on méreteknél. A fröccsszerszám életében semmit nem zavar, de még csak nem is látszik hogy esetleg a gerenda kilog 2-3 tizedet oldalt. Az oldalszoritó hülyeség, mert eleve jancsin van, hogy át esztergáld a furatot:))) amikor meg a leszoritó hornyot marod át kell fogni. Jut eszembe, volt ugy hogy ugy csináltam, hogy a két darabot nem is toltam egymás mellé, hanem mindkettőt kiindikáltam, volt közöttük, vagy 30-40 mm, és igy át sem kell fogni amikor a leszorito hornyokat marod, csak a program iráskor figylembe kell venni, hogy mennyire van a nullától a darab széle. Szoval legközelebb tedd egymás mellé őket, és átfogsz amikor szükséges és a kettő között lesz a nulla y-ban. vagy hagyj közöttük 30-40mm-ert, ugy hogy az asztalnak a hornya legyen középen. de igazából ugy csinálod ahogy neked jol esik:)))

  • zolikaDB

    veterán

    válasz zeee #218 üzenetére

    Igazából úgy csinálnám, ahogy a legcélszerűbb/leggyorsabb!
    MAS 1000 beszólt, h meg ne próbáljam a 25-öst 2000-el tolni... Mert szétmegy a lapka! Na mindegy.
    1, bízhatok ennyire egy ütközőben?
    2, esztergára mondom, h az első 2-3 fogás ugyanakkora, 0.3 mm. Vagy 0.2! Én se értettem, miért...
    3, jah, a feedmill inkább pl a furatmarást szereti, azt jelenti, amit mondtál?! Most nem vágom, h az 52-es körlapkás (R6) feedmill-e?
    4, fúrás: én a TOS-on dolgozom, csak kapom a tanácsokat a ZPS felől...
    5, van benne néhány tized? A TOS amúgyse olyan pontos, van az asztalában néhol eltérés, és a fejben is. A szerszámosok mondták, h a gerendát köszörülni kéne. Művez szerint meg felmarni, amit meg is tettem. A vastagságban lettek százados eltérések (0.03-0.04)... De ha négykézláb állok, se tudok mit csinálni. Mert: a darab felfeküdt az asztalra, a százados lemez nem ment alá. A fej meg párhuzamosan mart az asztallal. Tehát hézagolni sem tudtam.
    Mindegy, ha óhajuk van, szóljanak. :Y

    Ui: mi a szar az a kidobó? Már akartam kérdezni!

    [ Szerkesztve ]

  • zolikaDB

    veterán

    Mi ez a pangááás?
    Na, mindegy, majd mesélek!
    Kedvenc témám a normaidő! Mesélte is a főnök vmelyik nap, hogy ő végülis nem bánja, ha egy 10-es maró azért törik el, mert jobban nyomja neki a melós.
    És kezdem tapasztalni, amit Pandus mondott, h milyen jó volt régen, amikor az lehetett főnök, aki okosabb volt a melósnál...
    Mai adag:
    kaptunk 4 darab, kb 850 mm átmérőjű alubronz karikát, ezek belül fogazva vannak.
    Feladat:
    (program számítógépen lett generálva - az első maró az úgy lett legyilkolva, h Z10 FMAX-al átment a maró a darab másik végébe, éshát a spani elgázolta... Na, ezt kellett átírni Z100-ra :DDD )
    a felszínébe marni kell egy síkmenetet, kvázi spirál alakú hornyot, melynek szélessége 9 mm, mélysége 7 mm.

    Adott:
    1, jól kikönnyített maró (widia, bevonat nélkül)
    2, 7es átmérő (a program úgy volt megírva, h ezzel kell kimarni, kétszerre, oda-vissza)
    3, 2 fog
    4, mélység 7 + spanájzli 25 = 33 mm-es kinyúlás

    Paraméterek: a váltóm a következőkkel hagyott itt délután: S2500 (a gép itt tilt, nem lehet tovább nyomni neki), F1000, fogás 1 mm.
    Na, elkezdte az első köröket róni, jött is a főnök, bólogat, nézi, h jó, jó, jó lesz ez. És egyébként, hogyan tudnám még jobban csökkenteni a megmunkálás idejét???
    Ööö, hát, fordszám növeléssel. Ahha... Na, jó, hadd menjen.
    Ezekkel a paraméterekkel egy kör 25 perc. 7x25 perc + mellékidővel lett volna meg egy darab!
    Természetesen a kis kikönnyített maró nem bírta, mert túl nagy volt az előtolás, fogás, lepattogott az éle, eltört. Na én kötöttem az ebet a karóhoz, előtolás 800, új maró, hadd szóljon. Pinnngggg. Eltört.
    Na, vakarózok, h ez nem lesz jó. Szólok a koponyáknak, mi legyen. Jön a 2 szupermarós. És igazat adok nekik, ők átláttak a szitán!!!

    Tények:
    1, fogás nagy, előtolás nagy
    2, maró ki van könnyítve, nem elég masszív, nem elég tömör a közepe, ill az a két fog... kevés
    3, ebben az esetben élek letörnek, maró törik
    4, kisebb előtolással élek lassan lekopnak, majd maró törik
    5, érdemes lenne a fordulatszámot minimum olyan 4000-re növelni...

    Megoldás:
    1, maró marad, köszörül, és imádkozik a melós, h bírja
    2, fordsz marad, előtolás 750, fogás 0.5

    Holnap mi lesz?
    Ugyanis a normaidő erősen nőtt: 14 x 0.5 mm = 7 mm -> 14 x kb 35 perc = kb egy műszak...

    Na, erre varrjatok gombot!

  • Fabot90

    csendes tag

    válasz zolikaDB #220 üzenetére

    hi!
    azt szeretném kérdezni hogy cnc forgácsoló szakra szeretnék menni és indul olyan is hogy cad-cam informatikus szerintetek melyiket érdemesebb meg csinálni?
    amúgy most végzem a faipari technikusi szakot idén, azon kívül van egy autocad-es vizsgám
    szerintetek melyiket cnc forgácsoló vagy cad-cam informatikus?

  • zolikaDB

    veterán

    válasz Fabot90 #221 üzenetére

    A helyesírásodat először is szedd rendbe...
    Másodszor: kérdeztek már itt ilyet - a válasz egyszerű: amelyikhez kedved van! El kell menni egy céghez, meg kell nézni, hogy ki mit csinál, és amelyik neked jobban tetszik, azt válaszd!

  • Jakuzakill

    csendes tag

    válasz zolikaDB #222 üzenetére

    "El kell menni egy céghez, meg kell nézni, hogy ki mit csinál, és amelyik neked jobban tetszik, azt válaszd!"

    Hmm nem tudom , hogy létezik -e olyan cég aki beenged a termelésbe nézelődni :F .Max sztem neten videókból tudsz tájékozódni vagy ha estleg van ismeretséged .

  • zolikaDB

    veterán

    válasz Jakuzakill #223 üzenetére

    Egész nyugodt lehetsz, hogy van ;)
    Amikor én még suliba jártam (tehát kvázi nem voltam senki), és elmentem cégekhez állásügyben tájékozódni, mindent megmutattak. Például akkor láttam életemben először mérőszobát, 20 fokosat, gránitasztalosat, CNC mérőgépekkel :DDD
    Na, ott fel is ajánlották, hogy maradhatok, betanítanak, ha otthagyom a sulit... Na én nem hagytam, és ebből látszik, mekkora is az igény a CNC forgácsolókra.
    Akkor lássuk, kinek mi a dolga! Nehogy azt hidd, hogy bármelyik szakma is egyszerűbb, könnyebb lenne a másiknál.
    Tehát, a CAD-CAM annyit tesz, hogy megrajzolod, esetleg 3D-s modell alapján beméretezed a munkadarabot, és ha szükséges, vagy annyira bonyolult, akkor valamilyen CAM programmal generálsz is rá egy maró-progit. Nem kell elájulni, rákatt a marni kívánt területre és OK. Ezért van az, hogy pl hatalmas csészék marásakor nálunk a maró cikk-cakkban "járkál" vagy vesz fogást... És ugye iylenkor, amikor egy görbét ír le, kisebb az előtolás, lassabb a megmunkálás. De van olyan csésze, amiben esetleg bonyolult formák is vannak, ezért kel PC-n generálni a progit. Régen, amikor nem voltak ilyenek, az igazi, jó programozók maguk írták. Nagy tudás, jó logika, térlátás, és matek-matek-matek kellett hozzá - ma az EdgeCAM ezt részben pótolni tudja.
    Marós: hát, ha ezt választod, nem mondom, hogy a könnyebbik végét választottad. Persze két fajatája van a CNC-seknek: zöldgomb-huszár, és az, aki tud programozni, és érti, mit csinál. Hadd mondjam el, a másodiknak nehezebb lenni :DDD
    Ahhoz, hogy jó CNC-s legyél ,rengeteget kell tanulnod, tehát a suliban nem éppen használható tudást kapsz :( Illetve, hazánkban leginkább a Heidenhain és a Fanuc vezérlők a legnépszerűbbek, a suliban meg max NCT, Emco van.
    Egy marósnak/esztergályosnak ismerni kell a különböző anyagokat, szerszámokat, tudni kell a jó forgácsolási paramétereket beállítani a megmunkálás jellegétől/szerszámtól/anyagtól függően, ismernie kell a legkülönfélébb felfogási/befogási módokat, pontos, tűréshez mért megmunkálást kell végezni, tudni kell rajzot olvasni, és az alapján, amit csak lehet, kézzel leprogramozni, a lehető legkevesebb fogásból elkészíteni a darabot stb, stb. Logika, térlátás, matek! Pl, amikor kell egy 5x30 fokos letörést csinálni egy furatra, arra nem nagyon van saroktörő szerszám, illetve "30 fokos letörőciklus" sincs. Neked kell kilogikázni, szögfüggvényekkel kiszámolni. És megírni egy kúp-programot! :DD
    Nálunk volt fent a múltkor egy hatalmas darab, volt, hogy naponta ötször voltam fent a programozó/rajzolónál, mert egyszerűen hiányos és hibás volt a rajz!
    Van néha olyan rajzunk, le-lemarad róla a metszet elnevezése, azt se tudod, mit nézz, illetve kaptunk olyat is Szlovákiából, hogy brrr. Úgy volt megrajzolva, hogy a gépre úgy nem lehetett feltenni, és a nullpont a darab felső harmadába volt téve... Nem lett volna gond, de a furatkoordináták ki voltak gyűjtve... Úgyhogy forgatás, tükrözés blablabla. koordinátatranszformációk tömkelege, művezzel fél óráig csak próbálkoztunk, hogy lenne jó.

    Egyszóval, összetett szakma ez, sokmindenhez kell értened, és jól kell dolgoznod. ÉS nem árt, ha többfajta gépet is tudsz kezelni. Mert pl esztergából is van pár fajta: jobbos, balos szerszámtartó, egyszerszámos, szerszámváltós, 3 tengelyes (forgó szerszámmal), ellenorsós, ikerorsós, aminek a főorsói veled szemben vannak és ikervezérlője van...
    Maróból a legelterjedtebb a vertikális (függőleges) szerszámváltóval. De van horizontális, portálmaró, ill ezek egy szerszámmal, van vertikális forgatható fejjel, ez a 3.5 D-s, mert megmunkálni egyszerre 3 tengely tud, de van egy 4. is (a forgó fej), ami megmunkálás közben nem mozog, de be lehet állítani adott pozícióba és úgy megmunkálni. Általában 3 tengelyesek a marók, de van 5 tengelyes is, ezeket kézzel már nem nagyon lehet leprogramozni. Forog, és/vagy dől a (kör)asztal.

    CNC-vel még elég sok szerszámgépet lehet működtetni:
    - sík- és palástköszörű
    - tömbös illetve huzalos szikraforgácsoló
    - láng-, plazmavágó
    - vízsugaras-, lézervágó
    - hegesztőgép

    Nagyjából ennyi! Ha vmi kimaradt, szóljatok!

  • Jakuzakill

    csendes tag

    válasz zolikaDB #224 üzenetére

    Frankó bemutatás lett ! Bár ezek alapján akkor cad-cam kicsit egyszerűbbnek tűnik :). Szikraforgácsolásról nincs valami hasonló infód ?? egy szikraforgácsoló programozása miben más mint egy maró v. esztergagépé ? ez a betanítás érdekes dolog mert amikor én menten 1- 2 céghez felvételizni akkor nekem sehol nem ajánlották fel a betanítást bár haveromat meg úgy tanították be szikraforgácsolóra és iszonyat nagy pénzt keres. Hogyan lehetséges az hogyha cnc programozáshoz ( legyen maró , esztergáló , szikraf) ennyit kell tanulni suliban meg ahogy írtad az életben, akkor azt másnak hogyan képesek betanítani ??? :F (bezzeg én állandóan vizsgázok ) egy másik ember meg bemegy egy céghez és mondják neki , hogy : gyere betanítunk és amíg én suliban vizsgázok éjjel nappal Ő meg király pénzeket keres betanítva :( mi a különbség a betanított programozó meg a képzett szakember között? (anyagismeretet , szerszámok fajtáit , matekot , mindent betanítanak ?? )

  • Fabot90

    csendes tag

    köszönöm a segítséget
    szerintem maradok a CNC forgácsolónál, én főleg faiparban szeretném ezt használni
    mert az lenne az majd az alap szakmám amit több éve tanulok,hát hogy ha át tudnám ezt valahogy építeni faipari gépre :) 75ezret meg ér szerintem :)
    autocadben tudok 3D-ben rajzolni meg elég sok mindent meg csinálni,papírom is van róla, félévtől tanulunk valamilyen CNC szimuláló programot :DD remélem így jó lesz a 3 papír együtt + nehézgép kezelői, vagy még lehet jövőre az egyetem :D

  • zolikaDB

    veterán

    válasz Jakuzakill #226 üzenetére

    Fabot90: hagyjad te azt a főiskolát/egyetemet! Ki lehet törölni vele a tudod, midet! :F

    Jakuzakill: huhu, akkor most bele kéne merülni a vezérlésismeretbe!
    Kétfajta vezérlő létezik:
    1, párbeszédes, pl a Heidenhain Dialog (320, 423, 530 stb): az a lényege, röviden mondva, hogy ő kérdez, te meg válaszolsz :DDD Pl, itt ciklusok vannak: ha körbe akarsz marni, csak ki kell tölteni a körmarás ciklust - biztonsági távolság, átmérő, előfúrt átmérő stb. Persze kontúrt is marhatsz L-ekkel (egyenes) és C-kkel (kör).
    2, G-kódos, pl Fanuc vagy a magyar NCT90, a sulik királya (ami nem teljesen tisztán az, hiszen MSZ szerinti G kódokkkal működik): nincs párbeszéd, minden alakzatot G kóddal írhatsz le, G01 - egyenes előtolással, G02/03: kör. Illetve a különböző megmunkálási típusok, jó, legyen, ciklusok is kapnak kódot. Itt is ki kell tölteni az adatokat, de közel sem olyan barátságos, szép grafikus és szájbarágós, mint az előző. Mondjuk úgy, ha nem tudod, mi a nagyolóciklus kódja, és mit jelent benne a Q, akkor lőttek az egésznek... (azt hiszem, Fanuc használ Q-t, ha nem, ne kövezzetek meg érte)
    x, vannak gyártók, akiknek ez nem elég, vagy nem jó (szerintük nem szolgálja ki a gépüket), azok saját vezérlőt használnak, de többnyire a fenti kettőre épülnek

    Huhu vol2. A programozás eleve abban is eltér, amiről meséltem, meg abban is, hogy különböző gépek ezek, különböző mozgásviszonyokkal, különféle és különböző számú tengelyekkel.
    Eszterga: Z - főorsó, X - keresztszán, illetev van a forgó szerszám tengelye is, ha van forgó szerszám. Természetesen esztergán a szerszám mozdul el (X) a forgó főmozgást végző munkadarabhoz képest.
    Maró: (vertikális) Z - főorsó, X - keresztben, Y - hosszában, B - fej, szögben. A többit nem tudom, nem láttam 5 tengelyeset még. Itt meg az asztal mozog, rajta a darab, és a szerszám végzi a főmozgást. Fúrásnál és Z irányú mozgásnál (fogásvétel) a fej mozog.
    Szikra: ??? Láttam, van is nálunk, de annyira nem érdekelt a tengelyrendszer. Annyit tudok, hogy a tömbös szikrában elforduló szerszám tengelye a C. (És talán a horizontmaró is használ C-t.) Tömbös szikránál a szerszám mozog (???), iszonyat lassan, huzalosnál meg fordítva.
    Ezeket a tengelyeket a különféle gyártók maguk is elnevezhetik, a fentiek a legáltalánosabb elnevezések.

    Huhu vol3.
    Betanítás. ez annyira sokrétű dolog.
    Két fajtája létezik:
    1, totál senki vagy, és ennek ellenére felvesznek, akkor a cég a 0-ról kezdi a betanításodat, de még a tolómérővel való mérést is megmutatja
    2, van egy szakirányú végzettséged (nem lakatos, bár az ismeri a tolómérőt, meg esztergát is látott, és nem lenézem, nagyra tartom őket, és ezt komolyan is mondom): ebben az esetben betanítanak egy adott gépre, azaz megtanítják kezelni a gépet.
    Ennyi.
    Lókukit!!! Az egy dolog, h megtanulsz kezelni egy gépet. De mellette megtanulsz ezer féle dolgot. Azokat, amiket leírtam az előző hsz-ben. Eleinte megmutatják, utána tanulsz magadtól, a hibáidból, a más hibájából, egyszóval tanít az élet. Max, ha szerencséd van, és olyan szériát/helyet fogsz ki, ahol sokáig lehetsz egy marós/esztergályos mellett, és sokfajta darabot gyártotok, ott tanulhatsz tőle sokat.

    Suliban nem kell magas színvonalra számítani. Ott van gyorsacél kés meg ujjmaró, oszt annyi. Ünnepnapokon 50 mm alu. Elméletben lehet, hogy jók, de mint már meséltem, annyi mindentől függ ez a meló. Máshogy munkálod meg nagyoláskor az anyagot, ill más szerszámmal, és más paraméterekkel tezsted ugyanezt edzés után.
    Ill munkahely és gyártás függő is. Lehet, hogy 5 évet lehúzol úgy, h csak aluval dolgozol. Utána meg rozsdamentes, meg KO-s anyaggal. Ott nem használhatod az alumínium megmunkálási ismereteid jó részét. De pl az alu és a sárgaréz is viszonylag "puha", mégsem lehet ugyanazzal a szerszámmal marni...
    De hidd el, hiába tanulsz x évet az egyetemen, ha odamégy gépészmérnökként dirigálni egy jó 60-as esztergályosnak, kiröhög és elhajt a francba. (nem szoktam 60-as esztergályosoknak ugatni) Úh képzett szakember... Nem tudom, h van-e és hogy hol ;)

    Szikra:
    1, huzalos
    2, tömbös

    1,
    Van egy folyadék, elektrolit, azaz vezető. Felteszed a darabot, az egy kvázi medencében van, felengeded elektrolittal. Beváltod a szerszámot, ami vezeti az áramot. Pl grafit, réz.
    Ennek a szerszámnak olyan a formája, amit bele akarsz nyomni az anyagba, csak annak a negatívja, érelemszerűen. Azt szokták szikrázni, amit nem lehet marni, mert nem fér oda, vagy gazdaságtalan. A negatívot kimarni rézből semmiség.
    Bármilyen mintát bele tudsz szikrázni a darabba, még menetet is, félgömböt, stb.
    De az ügyesebbek kontúrt is tudnak vele leírni.
    Persze ez egy nagyon lassú, és elég költséges eljárás.

    2,
    ehhez nemnagyon értek, látom nap mint nap, de eddig nem fogott meg (bár a másikat is látom). Felteszed a darabot. Mellette ki van feszítve egy rézhuzal. Beírod a programot (kontúrt, tehát nem térbeli, 3D-s alakot), elindítod, a rézhuzalra elkezd csorogni a víz, az meg forog egy tengelyen, kisülés keletkezik, és anygot választ le, ahogy belép a darabba. Kb vhogy így néz ki.

    Elégedett vagy a hsz-el??? :DD

  • zolikaDB

    veterán

    válasz Jakuzakill #229 üzenetére

    Bocs, a szikraforgácsolónál az első a tömbös, a második a huzalosra vonatkozó "leírás"!

  • péterd

    csendes tag

    Hát igen ntc-n ez nem tetszik hogy minden g kodot felyböl kell vágni és mellé a mondat cim láncait pl:g01 xpos zpos arc bev m00 fedd spin wait.Ez a legelsők között van de még csak a lánc felével vagyok tisztában x z kórdináták valamitől valameddig ,arc az a szög fűgvény (a meghatározás valszeg nem jó bocs ez csak azt tükrözi h még azért a fogalmakkal nem vaok tisztában) +bev -bev letörés ill lekerekités,feed az előtolás, de a m00 spin és a wait nem tom mi, a wait várj magyarul de hogy mikor mire miért,és ha lehetne pár kérdésem pl g40-47 pozicionáló parancs ugye és az alkatrész oldala szersszám beméréskor z0.000 x 20 akkor az azt jelenti ez esetben hogy a ref pontból oda áll? és utána lehet kontúrnagyolni ciklusba meg ilyesmi? Igazábol még a ciklusokkal sem vagyok tisztában csak azt irom amit felfogtam. Amit eddig vettünk az a g00,.g01,g02 g03 g40-g47 külön külön értem öket de 1 programban nem látom át pl pozicionálok csinálok egy 20 mm egyenes interpoláciot elötolással,mongyuk izé g40 zpos 20.000 akkor mi az x?de tovább megyek g02 kör interp orjárással megegyezöen és mongyuk rad 6 negyed kört akkarok megtenni vagyis inkább a rajz szerint megvan határozva h meddig tart a köriv 0 tol 45-re van akkor mit kell beirjak z45 x20????? de szerintem bazinagy hülyeségeket irtam :DDD :DDD :DDD

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #230 üzenetére

    Engedelmeddel, nem lesz így belőled szikraforgácsoló, ha hülyeségeket írsz róla... :)) :DDD
    Tény, hogy a képzés szikrára, mint olyan, nem létezik.
    Vannak paraméterek, és vannak a szakik, akik egymásnak adják át a tudást.

    Tehát, szikraforgácsolás.

    Vegyük először a tömböst.

    Az elektróda általában vörösréz, mert annak van a legjobb áramvezetési képessége, és relatíve kevésbé kopik. Jobbára finom munkákhoz használjuk, esetenként stemplizéshez, vagy bonyolult egyedi formákhoz.
    Felületminősége simításkor nagyon jó, polírozni is lehet vele, természetesen baromi sok idő kell hozzá. A kopásnak is jól ellenáll, de ez alakfüggő, valamint nagyban függ az öblítéstől is (szívó, nyomó, erős, gyenge, az öblítések elhelyezése és száma).
    Sorozathoz nem használjuk normális esetben. Finomabb munkáknál kell simító és nagyoló elektróda is.

    Van még a grafitelektróda.
    Ez szénpor, valamint különböző egyéb anyagok keveréke, amik befolyásolják az elektróda kopását, keménységét, áramvezetését és a kormolást.

    Nagyobb szériákhoz használjuk, megmunkálni könnyű, de elszívó nélkül tilos, a szénpor miatt. Finom melókhoz nem jó, mert ahhoz túl gyorsan kopik.
    Nagyoláshoz nagyon jó, én maxon 140 Amperrel mentem vele a legnagyobbat, de ennyit tudott a gép maxra... :)
    Jobban kopik, mint a vörösréz, baromi módon kormol, tehát a DIELEKTRUMOT
    nagyon kell szűrni miatta. A nagyobb ampereket jól bírja, viszont rossz paraméterekkel baromi módon be tud égni.

    A folyadék, vagyis a dielektrum.
    (az elektrolit máshol használatos, forgácsoláshoz köze sincs
    [I]"elektrolit

    ionokat tartalmazó szilárd v. folyékony halmazállapotú anyagok, amelyeknek olvadéka v. oldata az elektromos áramot jól vezeti. A szilárd halmazállapotú ionrácsos vegyületek megolvasztásakor a kristályrács összeomlik, az ionok a rácspontokból kiszabadulnak és szabadon mozgó pozitív töltésű kationok és negatív töltésű anionok lesznek. Az elektrolitok vízben oldva hidratálódnak; a dipólus jellegű vízmolekulák a kristályrácsban levő ionokat körülveszik, és közöttük elektrosztatikus vonzóerő lép föl. Ha a vonzóerő olyan nagy, hogy képes a rácsenergiát legyőzni, akkor szabadon mozgó, hidrátburokkal körülvett ionok kerülnek az oldatba. Ezt a folyamatot elektrolitos disszociációnak nevezik."[/I])

    A dielektrum mindig olajalapú folyadék.
    Régen kerozint használtak, mostanában valami petróleumkeverék, mindenféle adalékszarokkal.
    Fontos, hogy jó legyen a hővezetőképessége, valamint NEM vezetheti az elektromos áramot.
    Ha vezeti, akkor nincs forgácsolás, mivel zárlat van az egész gépen.
    Feladata a darab, és az elektróda hűtése, az iszap eltávolítás segítése, valamint hogy ne nagyon lebegtesse a szennyeződéseket, és a kormot. Nagy viszkozitás, és magas lobbanáspont ajánlatos.

    A forgácsolás tulaldonképpen folyamatos ívfények sorozata a md és a szerszám között.
    Tudom állítani a szikraközt, az ampert, az előtolást, a ciklus sebességét, valamint szikraközérzékenységet.
    A tengelyek gyakorlatilag hagyományos X Y Z, a fej is tud forogni, ő a C.

    A Huzalszikra.

    Ami közös a tömbössel, az az ívfény, valamint az elektróda anyaga, ami esetünkben középkemény rézhuzal, valamint a megmunkálás elve.
    Közös még az X Y tengely, de az alsó-fölső fejeknek már saját tengelyük van.

    Amíg a tömbösben a megmunkálás folyadékszint alatt történik, addig itt nincs árasztás, hanem nagynyomású vízzel történik az öblítés és a hűtés.

    Most talán páran felkiáltanak, hogy az előbb feltételnek hoztam fel, hogy a folyadéknak szigetelni kell, a víz pedig nem erről híres. Az ionkezelt víz viszont igen!
    Nem ugyanaz, mint az ioncserélt víz!!!
    Ebben az esetben a géphez tartozik egy külön berendezés, ami átalakítja a vizet, ettől az nem válik vezetővé/illetve elveszti az áramvezető képességét.
    Gyakorlat, mindenki keresse meg a neten a pontos folyamat leírását... :))

    A korom minimális, viszont a vízkőkiválás gondot szokott okozni, amennyiben csapvízzel töltik fel a gépet (magyarországon szinte mindenhol, de még németben is)

    Jellemző tulajdonság, hogy csak lemezvágásra ( akár 5 centi is lehet, nagyobb lemezvastagságot még nem láttam vágni rajta. Technológiai korlát.) használják, egyoldali szikraköz általában 1-2 tized.
    Nagyobbnál nem jön létre ív, kisebbnél sem nagyon, valamint nagy a huzalszakadás veszélye is. A huzalok 2 tizedestől az 5 tizedesig vannak átmérőben, és amikor a huzal lefogyott, megy a hulladékba, mert egyszer használatos.
    Az alsó, és a felső huzalvezető fej betétjei kerámiából vannak, és egymástól függetlenül programozhatók bizonyos határokon belül, tehát lehet vele alávágni is.

    Hirtelen velősen ennyi, de pár év tapasztalatát nem lehet ide levésni... :(

    Hogy itt mi újság?
    Ahogy hallottam, Franfurtból már küldik haza a melósokat, mert nincs munka.
    Nálam nem lesz ilyen gond, mert egyedül vagyok, tehát nekem mindig lesz munkám itt, akkor is, ha nincs meló. :U
    Egy dudás egy csárdában... :DD :DD :DD :DD
    Ha már engem is hazaküldenek, akkor itt már tényleg annyi lesz, mindennek... de legalább a cégnek.
    Onnantól meg már mindegy.
    Majd hazamegyek, és megcsinálom a magam műhelyét, speciális forgácsolás, és szaktanácsadás, valamint olcsó, és minőségi oktatás. :)

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz péterd #231 üzenetére

    A címláncokból a technológiát például ki lehet hagyni, mert öröklődik.

    Valszeg esztergáról beszélsz, mert nem láttam Y tengelyt írva... :)
    Az arc az az arcusz rövidítése, ami latinul szöget jelent, tehát azt kell ide beírnod, hogy a 0 fokhoz képest mekkora szög alatt halad az az egyenesed.
    Ha adsz neki egy Z végpontot mellé, akkor már pl nem kell X, mert ez polárkordinátának számít, tehát két pontja meg van határozva a végpontnak. Ez több, mint elég... :)

    http://www.nct.hu/pdf/NC_Documents/Magyar/Maro/magprm.pdf
    Ezt nyisd meg, minden le van írva benne.

    Ami pedig a példádat illeti.
    G1 G40 Z20 a szerszám kikapcsolt szerszámkorrekcióval halad a Z20 pozicióba.
    A többi tengely nem mozog, mert nem kaptak parancsot.
    Tehát, ha a munkadarb nullpontod Z0-ja a munkadarab tetején van (mert így szokott lenni), akkor a szerszámod a munkadarab felett van 20 mm-rel valahol XY-ban.
    Esztergánál pedig a munkadarab végétől van a késed hegye 20mm-re valahol X-ben, ahol eddig volt.

    G02 vagy G2

    Itt azért nem tudok mit mondani, mert előjön az, hogy nem értelmezhető pontosan, amit leírtál, a múltkor vázoltak miatt. :F
    Összefolyik az egész, nem tudom melyik adat melyik mondatba tartozik, mert azt sem tiszta néha, hogy melyik mondatodnak hol az eleje vagy a vége.

    Javaslom, hogy szerezz pár egyszerű rajzot (vagy rajzoljegyszerű kontúrokat).

    Van a matekfüzeted, az szép négyzethálós, tisztára olyan, mint egy koordináta-rendszer.
    Ott felrajzolod az X tengelyt függőlegesen, és felrajzolod a Z tengelyt vízszintesen.

    1 kocka 1mm.
    és ott elkezded szimulálni a szerszámmozgást.
    Lehet, hogy nagyon gizda a módszer, de ha ezzel megy, akkor menni fog később a nehezebb is. Ha nem, akkor ez nem a te szakmád. Megnyugtatlak, ez nem sikerül mindenkinek, viszont ettől még senki nem lett kevesebb.

    Itt képesnek kell lenned arra, hogy csak a programsorok alapján a fejedben le tudd rajzolni a kontúrt.
    Marógépnél még poénosabb, mert ott keményen 3D-ben kell sokszor gondolkozni, és van, hogy csak 2 nézetes a rajz, és neked bele kell látnod a rajzba a kész darabot. 3D-ben.
    Jó virtuális képzeletnek szükséges, valamint az, hogy ezt a fejedben létező kész darabot el is tudd forgatni, és megnézni pl a felfogatások miatt.

    Valamint a rajzok legmagasabb szintű olvasása is kell, mert ha valamit elnézel, vagy nem tudsz, akkor gyártasz egy selejtet, ami alak, vagy mérethibás.

  • zolikaDB

    veterán

    válasz BloodPandus #232 üzenetére

    Engedelmeddel, nem is érdekel a szikraforgácsolás, mint írtam is :D Amit láttam, csipegettem, azt leírtam!
    Az elektrolitot benéztem, de vki tuti hülye, mert valami ilyesmire emlékszem, amikor rákérdeztem (lehet én zakkantam meg :DDD )
    Viszont a lemezvágást megcáfolnám: nálunk öntőformába vágnak különböző alakzatokat, amik ugye meghaladják a 100 mm-es vastagságot!
    De tényleg valami petrós szar, mert amikor belenézek a gépbe, utána összeáll a két szemem :))
    Nálunk úgy marják a formát, hogy a szikraköz le van belőle számolva!

    Egyik haverom elkerült tőlünk, most egyedül dolgozik egy cégnél, egy Deckel Maho-n, duplaannyi suskáért, és irigylem tőle a pozícióját - kakas a ganédombon. CNC isten a cégnél :DDD

    Mit takar a speciális forgácsolás? Csupa KO megmunkálás, mint örömforrás? :P

    NCT90 témakörrel nem vagyok hajlandó foglalkozni, mert:
    1, nem értem a kérdéseidet, összefolyik a szöveged
    2, amit sikerült kihámoznom, arra fentebb már van válasz, és mivel alig több, mint 200 hsz-es a topic, nem lesz nehéz visszakeresned

    Na, itt egy kis videó! Aztán csak óvatosan! huzalos

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #234 üzenetére

    Jól van, én sem tudhatok mindent a nagyon sok mellé...
    Huzalban én is csak annyira vagyok okos, mint az, aki betanított. :)
    Akkor gyakorlatilag a huzalon a max vágásmélység a gép befoglaló mérete Z-ben?
    Egyébként a tömbös elektródákat mindig szikraközzel marjuk, csak hirtelen nem jutott minden az eszembe, pardon... :B

    A speciális megmunkálás valszeg finommarást fog takarni, azért még nem órás szinten.
    Meg talán lézer is lesz, ha az anyagiak engedik.
    Amit építettem gépet, annak a KO tabu lesz, mert nem arra találtam ki.
    Alu, műanyag, meg talán vas, gravírozás, meg finommarás.
    A tengelyek léptetése 1 ezred is lehet, ha kell, azt meg elbírja a masina, mert van annyira stabil.
    Meg speckó marók kellenek, és nekem is lesz egy ganédombom otthon... :DDD :DDD :DDD

  • zolikaDB

    veterán

    válasz BloodPandus #235 üzenetére

    Gyakorlatilag valami olyasmi! Csak azért mondom, mert a videón is egy jó 100 mm köeüli darbot sarabolt, de azt vagy 2 napig (4 műszak). Elvileg tud szögben is szikrázni, de mivel sohasem használták, be lett rohadva, és inkább csinálnak neki készüléket is. A videón is erről van szó, csak nemnagyon látszik, telefonos videó.
    (Ja, csak azok tekinthetik meg, akik youtube tagok.)
    Értem én, hogy finommarás, de mégis mi? Gravír tiszta, de mit fogsz gyártani?
    Mütyüröket, sakkbábukat, ilyesmi?
    Mennyire spéci marók? Anyagban vagy méretben? És ez hol lesz? Itthon vagy kint?

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #236 üzenetére

    Hogy mi lesz, azt hadd ne áruljam el.
    Eddig a neten kerestem róla infót, de még senki nem foglalkozik vele, így én lennék az első. :DDD
    Egyébként anyagban, és méretben is spéci, kereskedelemben kapható szerszámokról van szó.
    Otthon akarom csinálni, és ha beindul, akkor külföldre tudnék szállítani.

  • Realroni

    csendes tag

    Sziasztok!

    Lenne egy olyan kérdésem ha tudtok segíteni hogy TOPCAM be hogy lehet elérni hogy beívja a főprogram az alprogramot nct2000-be,mert egyszerüen mindig azt írja hogy nem létezik a program,és még nem igazán ismerem ezt a progit hogy mi lehet a baj?
    egyébként honnan lehet ne megszerezni ,mert én torrenten nem találtam:((

    előre is köszi a választ ha valaki tudja!!!

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #238 üzenetére

    Ha leszel olyan jó akkor, mint én most, akkor igen... :K :C

    Természetesen én vizsgáztatok, tudnod kell legalább két különböző vezérlőn esztergálni, marni, tudni kéne köszörülni, szikrázni, hegeszteni (AVI, CO-val is). :Y :DDD

    Ha én tudom, akkor más is tudhatja... :R :Y

  • zolikaDB

    veterán

    válasz BloodPandus #240 üzenetére

    Ha te tudod, én is tudhatom :DDD De egy ilyen géppark nem 2 Ft!
    Dolgoztam esztergán (TOS, csúcstávolság 2000 mm, elforduló kör ágy felett, ami nem kivehető hidas, 375 mm, ill Emco, fúróval kombinált műszerészeszterga és az a régi magyar, E400-as, úgy, hogy az előtolást kapcsoló kar ki volt akadva :)) ), hagyományos vertikális marón (TOS egyetemes szerszámmaró), FNGJ vertikális marón (Heidenhain útmérővel), síkköszörűn (valami lengyel gané, egy hétvégényi meló után nem bírta ki, valahol folyt a víz, és berohadt köv hétre - de szét is szedtük a kollegákkal), harántgyalun (Strigon, gyalultam szögben is), és a vésőgépet is ismerem picit.
    Tanultam NCT90, Fanuc esztergát (bal-, és jobbsodrású, egyszerszámos és dobrevolveres), dolgoztam NCT100 (vagy hanyas) marón (tehát G kód megvan), Heidenhain 530, 426 (és ami előtte van) marón (3 illetve 3.5 D-s).
    És amit láttam/látok, hogy működik (bár kissé hiányos "ismereteim" vannak): lefejtőmaró, horizontmaró, tömbös/huzalos szikra, palástköszörű.
    Tudok hegeszteni elektródával és hegesztettem argonnal is, AWI-t kollegák mutatták.
    :DD Mikor kezdünk? :C

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #241 üzenetére

    Úgy nézem, fel tudlak venni, a személyes tapasztalatok viszont kellenek majd. :R

    A másik fele az emberi tényező.
    A kollégám most ment át másik céghez, és a kis Hurco-n még az ő beállása volt fenn.
    Gondoltam, ráórázok a satukra, úgyis oda akartam vinni az egyik piciny melót.

    A 125-ös satuban volt 5 század!!!, a másik satu hozzá képest arrébb volt egy tizeddel és volt benne 3 század!!!!
    Ha ott lett volna, helyben megölöm, utána tarkónlövöm, hogy nyoma is maradjon. :((
    Nem viccelek. És jön oda a múlt héten, hogy nem tud századon belül marni egy 300 hosszú darabon, két satuban sem, biztosan szar a gép...

    Nem beszélve arról a sok szarról, amit a gépben hagyott, pl.:
    A tárban van szerszám, de csak elvileg, mert gyakorlatilag nincs benne semmi.
    A simító szerszámok hozzávetőlegesen beírkálva +-1 tizeddel. A 3D tasternek a hosszkorrekciója másfél!! tizeddel hibádzik (századra szoktunk dolgozni)

    Van külön szerszámlista papíron, hogy melyik szerszámot szoktuk használni melyik helyen (pl. 16-os keményfémmmaró nagyoló a 13-as helyen van mindig. A szerszámtár a Hurconál random elérésű, tehát oda teszi el, ahol hely van, de a táblázatban 13-as).

    Majdnbem bezúztam miatta egy hosszú (nagyon hosszú) 25-ös simítómarót, mert őnagysága arra a helyre rámolta, ahol a 20-as rövid szokott lenni.
    Beváltottam, várva a rövid szerszámot, erre bekaszál a hosszú cucc, majdnem ledarálva saját magát a satuban.

    Tehát, rendnek kell lenni, mert mindennek megvan a helye. Egyéb esetekben killerkedés, nincs bocsánat.

    Mikor kezdünk?
    2 év múlva megyek haza, addigra meglesz az induló géppark, és belevágok.
    Ez sem vicc.

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz BloodPandus #242 üzenetére

    Tehát meg kell gondolni, mit nyilatkozol. :K
    Emberileg engem nagyon jó embernek tartanak, akivel néha nehéz, de nem lehetetlen.
    Viszont a szakmában nincs bocsánat, mindig a legjobbat kell adnom/adni mert nincs pardon.
    Bak vagyok, piszkosul megáldva/megverve a rendszeretettel és a hivatástudattal.
    Kemény vagyok, de igazságos, és ez jól jött, mikor műszakvezető voltam.
    Kicsit tartottak tőlem, de tudták, hogy döntést csak alapos megfontolás után hozok.

    Tisztában vagyok vele, hogy az első munkáim után csak akkor jön a pénz, ha az hibátlan és 100% pontosságú. Tehát az első időben hitelre dolgozunk. A selejt ebben az esetben elfogadhatalan, gondolom, ez érthető.
    A munkák sorszámozottak lesznek, és egyediek.

    Valamint Jászfényszarun lakom, ott lesz a műhely is.

    Még mindig szeretnél velem kezdeni? :)) :))

  • zolikaDB

    veterán

    válasz BloodPandus #243 üzenetére

    Miután elolvastam, mondom azt, hogy igen!
    Jász-Plastic is arra van, nem?
    Fura a dolog, mert öcsém is bak, és fájóan rendetlen... :DDD
    Aki ismer, tudja milyen vagyok - a kinagyolt (furatmarás, pár zseb stb) lapot is századosra órázom. PEdig tizedes ráhagyások vannak benne. Szeretem, ha átlátható, tiszta, rendben van minden.
    Bár egyszerszámos a gépem, de az asztalra ki van készítve kúpban minden szerszám, ami az aktuális megmunkáláshoz kell. Fúrót, marót, ha kell magamnak köszörülöm. Marás előtt a szükséges koordináták külön fájlba vannak kigyűjtve.
    Nyilván a legjobbra törekszik mindenki. De ha vki hülye, az hülye - nem értem, h a francba kerül németbe egy olyan melós, aki nem tudja a század és tized közötti különbséget.
    Persze, ami még nagyon fontos: pontos gép/szerszám! Mert nekem a fejben és az asztalban is századok vannak - lehet ezzel is pontosan dolgozni, de ahhoz nyújtózkodni kell...
    Úh, szólj! :))

  • kobalt

    újonc

    válasz zolikaDB #49 üzenetére

    helló.
    kérdésedre szeretnék válaszolni. lehetöleg legjobb tudásomat adva.
    a portálmarógép egészen nagy akár szekrényméretű mdb-ok megmunkálására alkalmas. ha jol tudom akkor több főorsószánja van, ezt a marógépet hosszmarógépnek nevezzük másképpen, Ha a munkadarab átszerelése nélkül akar az ember több felülethez hozzáférni, akkor több szerszámot kell elhelyezni a darab körül. A főorsókat tartalmazó szánokat (marófejeket) az asztaltáthidaló kapuszerű állványnak az oszlopain, vagy gerendáján lévő vezetékek hordozzák.Egészen nagyméretű munkadarabok már álló asztalon vannak és a kapuállvány két oszlopát helyezik az asztal két oldalán elhelyezett vízszintes vezetékre, tehát az ilyen gépen az egész kapuállvány utazik. legalábbis ezt tanították. gépgyártástechnológiára jártam az egyik miskolci középsuliban. nemrég végeztem. cnc-sként keresem kenyerem esztergályosként. ugyanis egy technológiai technikusnak nincs akkora rutinja és szakmai évei mint egy egyetemet végzett embernek. hozzáteszem egy ép rajzot nem láttam még ott amiből lehetne melózni rendesen. . no komment.........

  • zolikaDB

    veterán

    válasz kobalt #245 üzenetére

    Ahha, értem már. Akkor ez komoly szörnyeteg lehet!
    Ezt viszont nem értem:
    "ugyanis egy technológiai technikusnak nincs akkora rutinja és szakmai évei mint egy egyetemet végzett embernek. hozzáteszem egy ép rajzot nem láttam még ott amiből lehetne melózni rendesen."

    Az egyetemet végzett, amíg kezdő, a hajára kenheti a diplomáját. Én voltam egy cégnél, ott mondta a góré a fiatal gépészmérnöknek, h fiam, csak úgy nem mutatkozz be, h te mérnök vagy. Lement, bemutatkozott az esztergályosoknak, azok meg kiröhögték...

  • Myoka

    csendes tag

    Sziasztok!

    Olvasgattam a fórumot. És ahogy látom nagyon jófej emberek verődtek itt össze. Ezért is "merek" tőletek kérdezni. :) CNC marós vagyok, 2éve kezelek egy Fanuc vezérlésű függőleges tengelyű marógépet. (mynx550) :) Nem vagyok profi, de otthon vagyok a szakmában, önálló programozás, meg minden ami hozzátartozik. A kezdetektől egyedi gyártással foglalkozom. Most fontolgatom a munkahely váltást, Budapestre szeretnék költözni, nem a meggazdagodás, csak a normális életkörülmények kialakításának reményében. A jelenlegi cégnél nem vagyunk túlfizetve...minimálbértől egészen a nettó100ig jutunk kb...a vér profik keresnek talán kicsit többet. Pénz nincs, de az elvárások nagyok...Szóval váltani szeretnék, természetesen tanulni és fejlődni is! Nagyon szeretem a szakmámat. De félek, hogy nincs túl sok esélyem nőként...Pedig ügyes vagyok, meg erős is ;)...ha meg valamit nem bírok el, szerintem mindenhol van daru... :)
    A munkakeresésbe már belekezdtem, de egyenlőre nem tudom felmérni milyen esélyekkel is indulok. Mennyit mondjak, amikor a bérigényre rákérdeznek? Egyáltalán mennyire számíthatok? Vagy, hogy számíthatok-e arra, hogy egy "komolyabb" cég alkalmaz engem CNC marósként ?....Szóval, szerintetek mennyire éri meg nekem Budapestről ábrándozni, mint nő, egy férfi szakmában...?
    Előre is köszönöm a segítségeteket!

    Sziasztok: Móni

    myomyo

  • zolikaDB

    veterán

    válasz Myoka #247 üzenetére

    Szia!

    Jó neked, akkor már te viszonylag tapasztalt vagy! Én még nemnagyon láttam Fanuc marót, ez párbeszédes vagy G-kódos? (de Heidenhain esztergát már láttam :P )
    "Pénz nincs, de az elvárások nagyok..." Hidd el, ez sok helyen így van, elsőre azt hittem, debreceni vagy! :Y
    Amúgy meg miért ne lenne esélyed? Ide is felvettek, ahol dolgozol. Illetve sok helyen van köszörűsnéni, régen menő női szakma volt!
    Annyit tudnod kell, hogy Pesten, ha nem munkásszállón fogsz lakni, akkor albérletet kell fizetned, ami elég magas!
    De a fizu jó - sztem olyan bruttó 1000 forintot kérhetsz! Sok sikert!

  • g@bo

    nagyúr

    válasz zolikaDB #248 üzenetére

    bruttó 1000 huf nem sok. 170k bruttó / hó egy cnc melósé? vicc. :o

    ( 21*8*1000 = 168.000 Bruttó )

  • Myoka

    csendes tag

    válasz zolikaDB #248 üzenetére

    G-kódos, sajnos nem kérdezget tőlem semmit :D Heidehain vezérlésben is otthon vagyok kicsit, meg az NCT G-kódos változatában, a miénk szinte teljesen olyan, mint a Fanuc, csak bonyolultabb a menürendszere... :S
    A mostani cégemhez csak azért vettek fel, mert nagyon nincs errefelé "szakképzett" CNC-s, de kapásból 20al kevesebb volt a bruttóm, mint az akkoriban felvett srácoknak...
    Jó... igaz már némelyiküknél többet keresek, de nálunk ez a több csak párezerben mérhető. Azért vicces volt az idei 1,7% béremelés a 10% infláció mellett, legalábbis év elején "csak" 10% volt az is....
    Na de nem panaszkodom, mert tanulásra meg tökéletesen megfelelt. :)
    Huh köszörűsnéni nem szeretnék lenni. Imádom a marást, kiélhetem benne a kreativitásomat. Az esztergálás is "túl egyszerű", sokkal jobban szeretek 3D-ben gondolkodni...már el is felejtettem, hogyan kell esztergálni. :B Jobb lenne sokoldalúnak lenni, de így legalább azt csinálom, amit szeretek is. :)
    Albiba megyünk 2 barátnőmmel, talán így kicsit könnyebb lesz. Hallottam, hogy némelyik cég ad albérleti hozzájárulást. Remélem sikerül kifogni egy ilyent.

    Debrecen szép hely. ;)

    myomyo

Új hozzászólás Aktív témák