Új hozzászólás Aktív témák

  • tomek1988

    csendes tag

    Bloodpantus- huhh komolyan hangzik:)

    Tetszik nekem ez a téma rendesen. Lelkes kezdő vok, de ugy látom a lelkesedés nállad meg Zolikánál meg a többieknél megmaradt:)

    Tanulunk mi technológiát is, itt vannak érdekes dolgok-eszterga számítások, feladatok,
    tudjátok nbe Vf meg a többi:)

    Sima esztergátol sem esek kétségbe, eléggé szerettem csinálgatni. Igaz csak tengejes szabájos munkadarabokat.

    A marókhoz lövésem sincs, de majd ezután oktatják:)

    Németből,Angolból megértetem magam, igaz míg itthon vagyok fojamatosan felejtek:S
    De azért évente volt eddig valami nyelvtupir- külföld.

    Várom már, hogy megtanuljam az alapokat, megkapjam a papírt és kipróbáljam magam élesben:)

    -_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

  • tomek1988

    csendes tag

    A fizetésekről meg annyit, hogy bizony 3-4-5 év tapasztalat után kellene legalább fél misis fizetés, mert azért annyira komikus? vagy nem, hogy ír haverom érettségi nélkül annyit keres,
    filézéssel.
    Tegyem hozzá, most kezd haldokolni az ország, ausztráliában az épitőipar a menő.
    (ott is az volt, csak kiépült minden, honapok alatt egész városrészeket építettek ki.)

    Ja Peterd: 2 vezérlőprogram van benne, az nct90t és azt hiszem talán a másik a hunor.

    Írd meg hogy mns a cím vagy email és repül is:)

    [ Szerkesztve ]

    -_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

  • Jakuzakill

    csendes tag

    az nct 90 programot én is elkérhetném?? :) vagy egy linket ahonnan lelehet tölteni :)

  • zolikaDB

    veterán

    Bloodpandus: a rozsdamentes, KO-s anyagok igencsak tetük. Nálunk is csináltak, valami atomerőműves cuccot, de az lelógott az asztalról, ezért a hűtés lefolyt (nyitott a marógép), ill tényleg kedvezőtlenül forgácsolható!
    Tomek: akkor hajrá, tessék járni a szakkörre! Mellesleg: nekem is az eszterga volt a szívem csücske, a maró csak úgy "jött", de nagyon komoly és szép dolgokat lehet vele csinálni, én szeretem! Napról napra mindig csak tanulok, ill fontos, h egy rajzot (tele furattal, több száz darabbal) jól átláss, memorizálj, a műveleteket megfelelő, logikus sorrendbe állítsd! Már írogattam szabadkontúrt is, és ez is csak gyakorlás kérdése, ahogy fentebb írják, NEM SZABAD MEGIJEDNI SEMMITŐL! Magabiztosság a kulcsszó!
    A fél misis fizetés: nem kamu, nem komikus, elvárható! Ha tudnánk/tudjátok, mennyibe is kerül egy elkészített munkadarab! van azért rajta haszon bőven!
    Apropó! Ma volt nálunk egy 7.5 tonnás öntőszerszám! Állati látvány volt! :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz péterd #147 üzenetére

    Kegyetlen módon őszinte leszek (mindig az vagyok):

    Ha félsz a géptől, akkor inkább hagyd a fenébe.
    A zöld startgombot megnyomni: azt jelenti jelképesen és valóságosan is, hogy kiderül, jó lett-e a program, és vállalod-e a hibáidat.
    A gép nem hazudik, ha jó a progi, a nullpontok, szerszámnullpontok és a technológia, akkor annak a darabnak jónak kell lennie.

    Ha valami törik, nem jó, akkor baj van valahol abban, amit csináltál.
    A nagyobb baj ott kezdődik, ha esetleg nem jössz rá magadtól, hogy hol a hiba.

    Géphiba miatt a munkadarabok 2%-a (!!!) szokott elcsesződni, kopott szerszám miatt olyan 15 százalék, de valahol ebben is benne van a szaki, mert kopott szerszám csak kivételes esetekben jó (pl, a dörzsár, ha nagyon új akkor nagyobbat tud vinni, és ugrott a H7...)

    Akkor a legjobb, ha tudsz nagyon alapos lenni, nálad itt ez már egyrészt bukott.
    (nem személyeskedés képpen, de akit az sem érdekel, hogy szinte olvashatatlanul tagolatlan az írása, akkor a melóban sem tud a szükséges szinten alapos lenni.
    Ha érdekelne téged az írásképed, akkor odafigyelnél, alaposabb lennél.)

    Szerintem egyenlőre keress egy olyan helyet, ahol sok az egyedi gyártás, megbocsájtó a főnök, és egy ilyen helyen próbálj valamennyi rutin szerezni.
    Hacsak nem gombnyomósnak akarsz kimenni. Viszont arra itt is megvannak a német ürgék, és azokat itt sem veszik komolyan, sem emberileg, sem anyagilag.

    Egyébként én csak olyan céggel állnék szóba, ahonnan már mentek ki emberek, és jó a visszajelzés. Ezeket az embereket meg meg lehet találni, ha találékony vagy, mert arra is sok szükség van...

    :K :K :K

  • rudi66

    újonc

    válasz BloodPandus #146 üzenetére

    Hello pandus
    Látom neked már van gyakorlatod a CNC szakmában.
    Én most szeretném megtanulni.
    Vettem egy Kiwa gépet,hibás fanuc vezérlés van rajta kb20 éves.
    Uj vezérlést szeretnék rá szerezni ,venni nct -sekkel már beszéltem,
    de még nem döntöttem .
    Mert lehet hogy jobb lenne más fajta, a könnyebb programozhatóság
    miatt ( kis szériákra kellene a gép).
    gép tipusa Excelcenter-4 Fanuc system 3M
    550x450x450mm mozog 16db forgós szerszámtár
    Tudsz segíteni?
    Tanuló gépnek szeretném megépíteni,
    magamnak és a fiamnak.

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz BloodPandus #159 üzenetére

    Javítottam. :)

    [ Szerkesztve ]

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz rudi66 #157 üzenetére

    Azért nekem is van még mit tanulnom... :))

    Azt jó lenne tudni, hogy a vezérlőben mi a hiba, elképzelhető, hogy piti dolog csak, és meg lehet javítani.

    Az nct annyiban jó, hogy támogatja a szabadkontúrprogranozást, amíg a Fanuc nem.
    Esetleg, ha anyagfilag megengedheted magadnak akkor javaslom az NCT98M vezérlőt.
    Annyira már nem új, ezért talán olcsóbb is lehet.
    Kicsit Fanucos, viszont már színes kijelzője van, és minden szerszámpályát más színnel tudsz megrajzoltatni, akár 3D-ben is.

    Ha nekem lenne ez a masina, akkor kideríteném, hogy nem lehetne-e esetleg valami normál PC vezérlőt ráakasztani.
    Például elég egy PIII hozzá, valami izmosabb prockóval, meg Mach3.

    Idézek a Mach3 kezelésijéből:

    4.2. Amit a Mach3 irányítani tud
    A Mach3 egy nagyon rugalmas program olyan gépek irányítására tervezve, mint például a marógépek
    (vagy például az esztergagépek, igaz, ezeket itt nem tárgyaljuk). Ezeknek a Mach3 által irányított
    gépeknek a jellemzői a következők:
    —Felhasználói kezelőszervek. Kötelező egy vészstop (EStop) gomb megléte minden gépen.
    —Kettő vagy három tengely, melyek derékszöget zárnak be egymással (úgynevezett X, Y és Z
    tengely)
    —Egy szerszám, ami a munkadarabhoz viszonyítva mozog. A tengelyek origója rögzített a
    munkadarabhoz viszonyítva. Ez a relatív mozgás természetesen kétféle módon lehetséges: (i) az
    eszköz mozgatásával (pl. egy maróorsó tüskéje esetében a szerszám a Z irányban mozog, vagy a
    keresztszánra szerelt eszergakés és szán esetében az X és Z irányokban mozog), illetve (ii) az asztal és
    a munkadarab mozgatásával (pl. a konzolos marógép esetében az asztal X, Y és Z irányokban mozog).
    És feltételesen:
    —Néhány kapcsoló, annak jelzésére, hogy az eszköz mikor van kiinduló helyzetben
    —Néhány kapcsoló az eszköz engedélyezett relatív mozgáskorlátainak meghatározására.
    —Egy vezérelt „orsó”. Az „orsó” a szerszámot (marás) vagy a munkadarabot (esztergálás) forgatja.
    —Legfeljebb három követő tengely. Ezek lehetnek forgó tengelyek (azaz a mozgásukat szögeben
    mérjük) vagy lineáris tengelyek. Az egyes követő lineáris tengelyek az X vagy Y vagy Z tengelyt követhetik. Ez a kettő mindig együttesen fog mozogni az alkatrészprogramban lévő utasításokra és az
    Ön kézi, finombeállító mozgatására reagálva, de mindegyik külön-külön ajánlott (további részletekért
    lásd a követő tengelyek konfigurálása (Configuring slaved axes) c. fejezetet).
    —Kapcsoló vagy kapcsolók, melyek összekapcsolják a védelmi (biztonsági) berendezéseket a gépen.
    —A hűtőközeg (folyadék és/vagy permet) szállításának vezérlése.
    —Már meglévő alkatrész digitalizálása a szerszámtartóban lévő tapintóvalű
    —Enkóderek, mint például a lineáris üvegskálás enkóder, amelyek a gép részeinek pozícióját
    mutatják.
    —Speciális funkciók
    A legtöbb összeköttetés az Ön gépe és a Mach3-at futtató PC között párhuzamos (nyomtató)
    port(ok)on keresztül jön létre. Egyszerű gép esetében elegendő lesz egy port, míg összetettnél kettőre
    lesz szüksége. Kapcsolatokat a „billentyűzet emulátoron” keresztül is létrehozhat, ami látszólagos
    (pszeudo) billentyű leütést idéz elő válaszul a bemeneti jelekre.
    Az olyan speciális funkciók, mint például az LCD kijelző, a szerszámváltó, tengely satuk vagy a
    forgács szállító, a felhasználó által definiált M-kód makrókkal, soros porton keresztül (COM)
    irányítottak.

    A Mach3 mind a hat tengely mozgását irányítja, együttes mozgásukat lineáris
    interpolációval összehangolva, vagy két tengelyen (az X, Y és Z közül) körinterpolációt hajt végre,
    miközben egyidejűleg lineárisan interpolálja a másik négy tengelyt a körinterpoláció kanyarodási
    szögével. A szerszám tehát szükség esetén képes elvékonyodó spirális útvonalon is dolgozni. Az
    előtolási sebesség. Ezen mozgások közben az előtolási sebességet az alkatrészprogramban
    megkövetelt értéken tartja, alárendelve a tengelyek gyorsulásának és maximális sebességének
    határainak.
    Ha az ön gépének mechanizmusa robotkar-szerű vagy „hexapod” (hatlábú állvány), akkor a Mach3
    nem alkalmas az irányítására a kinematikai számítások miatt, amihez az „szerszám” pozíció X, Y és Z
    koordinátáinak és a gépkar hosszának, valamint forgásának összekapcsolásához lenne szükséges. A
    Mach3 be tudja kapcsolni az orsót, forgathatja bármely irányban, és kikapcsolhatja. A forgás mértékét
    (fordulat/perc) is irányíthatja és ellenőrizheti a szögpozíciót olyan műveleteknél, mint például a menet
    vágás.
    A Mach3 a hűtőközeg két fajtáját tudja be és ki kapcsolni.
    A Mach3 ellenőrzi az EStopot és feljegyzéseket készít a referencia kapcsolók, a biztonsági reteszelő és
    és végállás kapcsolók működéséről.
    A Mach3 256 különböző szerszám tulajdonságainak tárolására képes. De ha az Ön gépének van
    automatikus szerszám váltója vagy tárolója, akkor sajátkezűleg kell irányítania

    Az egész doksit le tudod tölteni a www.hobbycnc.hu-ról vagy a www.cnc-elektronika.hu-ról.

    Mielőtt valaki megvádolna reklámmal, közlöm, hogy semmi közöm ezekhez az oldalakhoz, csak a saját gépemen is ezt fogom használni... ami még építés alatt van... :)) :C

    Van még egy másik progi is a WinpCNC de ezt nem merem ajánlani, mert én is csak most töltöttem le, még bele kell másznom.

    Ez a két progi egy PC-t használva a vezérlő helyett G kóddal tud mozogni, de ha kell, akkor 3D marásra is képes.

    Gyakorlatilag ledobod a Fanucot, beraksz egy asztalt a PC-vel és a gépet teljes mértékben ki tudod használni. Ha meg tudsz 3D-s melókat is szerezni idővel, az még jól is fizet... :K

    Ezen meg lehet tanulni mindent...

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz tomek1988 #151 üzenetére

    Azért hangzik komolyan, mert én véresen komolyan veszem ezt a dolgot. :)) :DD
    Másképp nem lehet, illetve nagyon nehéz fejlődni, vagy a csúcson maradni.

    Rám még vár a csúcs... :B

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz BloodPandus #161 üzenetére

    Ja, igen, az utolsó két kiemelt mondat kicsit ellentmond egymásnak, hogy most vezérli a szerszámtárat, vagy nem?
    Ennek kell utánakérdezni...

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz BloodPandus #163 üzenetére

    Közben eszembe jutott, hogy esetleg arra gondol a második kiemelt mondat, hogy pl nem váltja be automatikusan a szerszámot, mint a Hurco, hanem neked arra programsort kell írni.
    Pl: M6T6

  • zolikaDB

    veterán

    válasz BloodPandus #164 üzenetére

    Hát, ööö...
    Heidenhain:
    begin pgm
    blk form
    blk form
    tool call Txxxx tengely S F M DR DL
    M6 Txxxx

    Ha egyszerszámos, nem kell az M :DDD A Hurcot nem ismerem!
    A Fanuccal hogyhogy nem lehet szabadkontúrt írni? Metsző/érintő egyenesek, körök, dőlésszögek... Ha egy egyenest/kört túlhatározol, a következő mondatban szereplő egyenes/kör minden adatára nincs szükség, nem?!

    Vezérlő: én úgy tudom, h a mach3D kellékei: PC, rajta a szoftver, ill egy vezérlő egység a maróra, és itt épp ez a drága (a progi 200 dollár), ill elkel pár szervomotor is a szánmozgatásra...
    Otthonra bohóckodni, meg kínlódni jó a G kódos vezérlő is, pl NCT, de ha vki dolgozni akar ebben, egy Heidenhain ismeret nem árthat! Plusz, ha rendesen meg akarsz tanulni programozni, nem elég írni 5 mondatot NCT90 esztergára. Tudni kell különböző változókat alkalmazni, képleteket beágyazni a programba stb...

  • BloodPandus

    csendes tag

    Még ráérek, tehát írogatok, aztán majd vagy lesz reagálás, vagy sem. ;)

    Nézegettem a videókat a t2cnc.hu-n.
    Kicsit elmosolyogtam, hogy mennyire "komoly" masinák vannak akár 1 milláért is.
    Igaz, hobbi kategória, de ahhoz meg kicsit drágállom...

    Ha olyan tempóban marnék a melóhelyen, akkor már nem lenne melóhelyem sem... :)

    Kis eszmefuttatás a szakmát most tanulóknak, hátha egyszer még jól jön... :B

    Az utolsó videó nagy baklövés szerintem:

    1, ez az "alkatrész" nem 3D hanem sima 2D, ezért elég hozzá 2 perc, nem kell 40!!!

    2, ilyen drága gépre már érdemes olyan motort rakni, aminek az alsó határa olyan 2000 körül van, ott még van nyomaték, és lehetne neki küldeni. Fogásban is, tolásban is.
    Max fordulat meg... mondjuk elég 8000, én ezzel a fordulattal pilinckázok néha aluban 1mm-es maróval, és jó. (meg nagy poén, mikor csak a nagy gépen nem ketyeg semmi, és azon csinálom a műszerészdolgaimat, meg a fusimat. 1625x863x762 mozgású masina, nekem meg éppen benne van egy cuccom, cirka 10x20... és éppen gravírozok... :)) :D )

    Nekem pl sima, 1,5 kW-os motor lesz rajta, szénkefe nélküli, 2-3 sebességtartományos bordásszíjas áttétellel. Helyem lesz rá a gépen, mert nem konzolos gép, a fordulatszámot pedig finoman tudom állítani tartományon belül elektronikával. Azzal majd lehet rabolni... :)
    Valamint, ha készen lesz, 3-4 millát simán fog érni, ha összevetem ilyesmi nagyságú gyári CNC-kel... Pláne, hogy az enyém most 80%-ban rozsdamentesből van... :P

    3, "mindent egy szerszámmal" módszer először jó gondolatnak tűnhet, de alaposan utánagondolva... nem az. Mások a forgácsolási tulajdonságai egy nagyolómarónak, mint egy simítónak. A simító nagyobb fogást nem visel el, ha túléli, a felület lesz randa.
    Tehát a megmunkálás sebességét behatárolja a szerszám, egy simítóval baromság nagyolni. Az én gépemen nem lesz szerszámcserélő, de patron az igen.
    És nem leszek lusta bemérni a nagyoló után a simítót, ha kell, mert amennyi időt megtakarítok, azalatt ötvenszer is bemérhetek 6 szerszámot... :)

    4, A szerszám hossza.
    Ahol max 10 mm-t kell lemenni fogásban, akkor nem ezt a hosszú marót kellett volna berakni, hanem egy rövidebb, 3 élűt. Annak is van keresztéle, és a fogásvételnél nem fogta volna ilyen csúnyán vissza azt a motort. Azonkívül a szabvány fogása, amit elbír, az 15-20mm.

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #165 üzenetére

    Nos a Hurco-nál nem mondatok vannak, hanem blokkok, és azon bevül a szegmensek.
    Mivel olyan egyszerű, mint egy szög, ezért párbeszédes, hogy a buta amcsik is tudjanak rajta dolgozni... :DDD

    Gyakorlatilag a Hurco program előre megírt blokkokból áll, csak ki kell tölteni.
    Nagyon gyorsan be lehet verni egy bonyolult programot.

    Nincs nála blk form, egy szerszámhoz egy korrekció tartozik (néha ez miatt nem lehet vele trükközni)

    Szabadkontúr...

    Nos, a Hurco-hoz képest a Fanuc nem is tud szabadkontúrozni... :)
    Mivel egyeneseknél mindig van szög meg egyenes hossza is, így inkább alulhatározott pontokból is képes számolni.
    Nincs I,J,K, nincs szokványos polárkordináta.

    Nem emlékszem már, de tudja azt a Fanuc, hogy elküldök a kezdőponttól (0,0) egy 150mm-ert X100-ra és megadja a szöget, és az Y méretet?

    Mivel van külön grafikai képernyője, így ki tudom szerkeszteni a rajzról hiányzó adatokat is...

    Mach3

    Rudinak tulképp csak a PC-re van szüksége, mert a motorok az elektronikákkal már rajta vannak a gépen, és mivel a Fanuc is csak egy PC, csak arra van szükség, hogy a Mach3-nak betanítsa a motorvezérlőket. Innen meg már repülhet is a forgács.

    Egyébként tengelyenként kell egy vezérlő, meg +1 táp a motoroknak/vagy az elektronikáknak. Rudinak minden benne van a gépében, gyakorlatilag csak az "eszét" cseréli ki.

    Heidenhain
    Utoljára a Bólyain nyomkodtam, több, mint 10 éve... :O

    NCT

    Attól függ, mit akar marni a manus.
    Ha nem valami egetrengetőt, vagy csak nagyobb szériákra kell, akkor oda jó az is.
    Tény, ha valaki sokat akar tudni, akkor azzal picit szenvedni kell, de azt én nem tartom bajnak. Egyrészt, mire kihozza az áhított kontúrt a masinából, sokkal többet tanul, tehát többet fog tudni, másrészt könnyebben tanul meg más vezérlőket.

    Olyasmi a viszony, mint a hagyományos meg a CNC marógép között: Aki nem tud tisztességesen dolgozni a hagyományoson, az soha nem lesz jó marós. Lehet hogy brillírozni fog a CNC-n, de vért fog izzadni a hagyományos gépen, mert ott csak te vagy, meg a gép.
    Nincs monitor, meg gombok. Max útmérő, meg 16 fix fordulat, meg kb ennyi tolás. Oda jobban kell tudni.

    Aki a G kódoson fainul le tudja tenni a melót az asztalra, az egy párbeszédes módú vezérlőn csak szórakozik már, és dalolva oldja meg a legszarabb melókat is.

    Van egy cimbim, világéletében Heidehain gépen volt, azon is tanult. Nagyon király volt, istencsászárnak tartották, ő volt az Űbermen. Nem is volt rossz, az tény.
    Cég megszűnt, útilapu.
    Most Fanucon van régebbi verzión, ami nem nyalja ki a seggét, és épp megüti a közepes szintet a többiek között, pedig már egy éve ott van. Valahogyan nem megy neki a G kód.

    Nekem "szerencsém" volt, mert amikor én tanultam CNC-t akkor már 5 éve nyomultam hagyományos gépeken (maró, eszterga, horizontál, tömbszikra, köszörűk), viszont akkor még a párbeszédes vezérlők baromi drágák voltak, tehát G kód volt a "bölcsőm". A huzalszikra meg ráadásul szalagos NC volt... :))

    Utána jött 2 kemény év, mikor kaptam az egyik cégnél egy Fanuc revolveresztergát 8 hajtott szerszámmal akár, palástra, homlokra egyaránt.
    Két napig írtam otthon a programot, de utána megmartam a cég logóját egy aluhenger palástjára is, meg a homlokára is.
    2 nap múlva kaptam 55e bruttó fizuemelést, mert megemlítettem a tulajnak a tisztesség kedvéért, hogy másik helyet keresek, mert kevés a kavics...

    Végül csak el kellett jönnöm 3 hónapra rá, mert a meósból lett csoportvezetőm nem nézte jó szemmel a történéseket, meg azt, hogy amíg otthon hesszelt betegácsiba 2 hétig, addig nekem a rúdanyag mellett volt időm nyomni az ő gépét is, tehát nem volt olyan nélkülözhetetlen, mint gondolta. Meg elkúrtam a normáit is kb felére, mert nem tutam, hogy van neki, csak utána derült ki. (mellékesen baromira félt az esztergától, mikor a száladagolóban márt zörgött az anyag, mert rövidebb volt és vergődött, 2 méternél nem jött közelebb a géphez ;] ;] )

    Én azt mondom, a létrának minden fokát végig kell járni...

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #165 üzenetére

    Itt vannak a Hurco-k :)

    Miközben olvastalak, eszembe jutott a mondás, hogy mindegyik paraszt a saját szamarát dícséri. :DD :))
    Nálam is így van... :R

    Holnap fényképelek pár Hurco képernyőt, hogy legyen kép is...
    Kihozták az új winmax verziót is, esztergán kipróbáltam... beszarás....
    Hogy ez milyen szar lett!!!!!!!!

    Amikor végzel egy adattal, akkor enter, normál esetben.
    Ezek a barmok meg kihozták a legördülő menüket, á 'la winfos, onnantól nagyon nehéz vele programozni.
    Az alapelv az jó, az megmaradt, de a kezelés valami borzalmas, nehézkes lett.

    Pédául az unimax verzióban a képernyő jobb oldalán helyezkednek el a választható lehetőségek, mint F1, F2,... (kontúr nincs, kontúr bal, kontúr jobb,, ráállás körívvel, ráállás érintőirányban, lebontás jobbról, lebontás balról,...)

    A Winmaxban meg vacakolj a legördülő menükkel, ahol tényleg görgetni kell néha, mert nem fér el egyszerre a legördülésben. Gyakorlatilag az ember programozás helyett a képernyőt piszkálja egy műanyag pöcökkel, szabványos wines betűmérettel, egy 17"-os monitoron.
    A "múlt", amin dolgozom most:
    Fekete háttér, sárga/zöld/piros betűk/számok, egyszerű menü, semmi keresgélés, mindent látsz egy lapon, ami kell...

    "A fejlesztés néha azt jelenti, hogy elrontják azt, ami jó volt..., különben miből élnének a fejlesztők?"

  • zolikaDB

    veterán

    válasz BloodPandus #166 üzenetére

    Jah, h ki tudod szerkeszteni... Hát, azt se minden gépen lehet!
    Az egyszerszámost úgy értettem, h az én gépemen nincs szerszámváltó, és minden művelethez nekem kell kézzel beraki és bemérni a szerszámot! És persze, h minden célra más maró alkalmas... Az enyém pl arra jó, h baromi nagy, több tonnás lapokat is meg lehet rajta munkálni (na, bármit, nemcsak lapokat :DDD ), nagy a mozgástartománya! Viszont néha kénytelenek vagyunk simítani is rajta, mert bár csak 2500-at forog, de egyszerűen nincs más gép a cégnél, amire ráférne egyik-másik munkadarab!

    Ui: én is dolgoztam G kódos NCT100-as marón... Nem szerettem!

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #169 üzenetére

    Akkor te "nagygépes" vagy... :)
    Ismerős a szitu, 97-ben volt 40 éves a horizont, amin matattam akkoriban.
    Ha fent dolgoztam, akkor létra kellett mindenhez... :)))

    Legnagyobb melóm a 64-esen egy 5m hosszú darab volt, mindkét oldalán kilógott, baloldalról el kellett költözteni egy polcot, hogy tudjak vele mozogni... :)

    Ott kellett igazán észnél lenni, mert ha kihoztam a darabot, akkor csattant a burkolat.
    Egyébként imádok úgy 30H7-et mérni, hogy a szerszám már nem megy följebb, X-ben már nem tudok menni, mert ott az esztergagép a darab végénél, és buktatni kell a furatmikrót, hogy be tudjam rakni a szerszámtól (Y ban tudtam mozogni néha akár 200mm-t is, de néha nem, és kellett volna még 5 mm. Tiszta mázli, hogy otthon ismerik az ütőkést, itt fogalmuk sem volt róla, míg nem csináltam egy nagyon durva nagyot, a melóhoz (átmérőben tudott 400-at, és 1.6 Rz-t csináltam vele...). . Akkor nekem is kézicserés volt a gépem a 40-es tár ellenére... :O

    Ja igen, 2 hét alatt lett kész, nagyot kaszáltak rajta, tiszta jó volt: nekem nem kellett lebontani a burkolatot, valamint a kis gépeken csináltam meg a cuccokat a lefogáshoz, meg esztergán a többi szart. Hegeszteni nem én hegesztettem, egy forgó szerszámot én nem hegesztek magamnak, nem akarok meghalni... ;]

    Ráadásul nem mindenhol fért bele a mozgástartományba a legközelebbi mart felület...
    Egyébként ezek a németek hülyék. 3 méterre beadni 5 tizedes tűrést...
    Megcsináltam, de megmondtam, ha mégegyszer ilyet hoznak, akkor hazamegyek Hungáriába. Pénzem nem lett több tőle, igaz, azóta én vagyok itt az istencsászár, de most már kamatozni is kéne a dolognak.
    Igaz, minden reggel megfőzik a kávémat, és most már nem hordja el a két lakatos a cuccaimat... Meg mindig az enyém a legújabb tolómérő... ami azért nem utolsó szempont nekem, aki szeretek nullára dolgozni 2 tűrésnél is... :DD :DD :DD :DD :DD

    Meg most már "kápó" vagyok rossz fordítással, afféle helyi okostojás főnöki támogatással, meg kollektív beleegyezéssel a német kollégák részéről. :B

    Az elején, mikor még nem tudtam németül (most sem tudok, csak már kicsit kevésbé nem tudok), és kérdezték, hogy ezt, vagy azt hogy csinálom, akkor azt mondtam: magic
    Ha meg elbasztam, akkor meg maus. :)
    De alakulnak, mert ha valami elkúrja magát akkor már nem sajze, meg sajztreck, hanem megy a ba**meg, meg az anyázás, meg a "picsába".
    Különösen egy török kölyök jeleskedik a káromkodásban, és élvezi, mert a német, az nem tud káromkodni.
    A magyarnál jobban senki. :B

    Azon a szóláson, hogy "Bagoly mondja verébnek, hogy nagyfejű" egy hétig gurultak, mert ilyeneket nem nagyon hallanak.
    Cserébe engem tanítanak svábul a német mellett... :Y :Y :))

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz BloodPandus #171 üzenetére

    2 tized tűrést akartam írni...

    Egyébként most marhára unom magam, mert kolléga tegnap ment haza, én majd csak jövő hét végén a céges furgonnal (haza kell vinnem egy csomó dolgot, mert egyéb okok miatt valszeg itt kell hagynom ezt a fain kérót. Az egyéb ok az itteni kontaktmanus, összerúgta a port a háztulajjal, úgyhogy lakáskeresés van. Pedig innen van vagy 3 perc mire beérek a céghez. Gyalog.), úgyhogy sörözök, lesegetem a halaimat, Pink Floydozok, és fórumokba írogatok... :)

    A sör miatt van szófosásom, de lehet, hogy csak szimplán nagyon egyedül vagyok itt kint, momentán... :O

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #169 üzenetére

    Most nézem, 2500-at forog a géped...
    Már egy 160-as fejjel is nagyon szépeket lehet vele simítani, ha nem lóg nagyon a főorsó a rabolástól. Ha meg lóg, akkor ki kell "sepertetni a felületet", de szerintem már tudod te azt... :))

    Nem mindig a fordulat a menő,bár, valszeg az enyém nem zakatol úgy 8000-nél, mint a tied 2500-nál... :))) Kis fordulattal is lehet király dolgokat csinálni, csak szerszám, meg idő legyen.

    Ha van lehetőséged, nyomhatnál egy képet a gépedről... :K

    [ Szerkesztve ]

  • zolikaDB

    veterán

    válasz BloodPandus #173 üzenetére

    Kaptam nemrég egy vadiúj 100-as marót, nekem az a legnagyobb, ami van! Megfelelő fogással a 2500 is elég! Persze ez micsoda ahhoz képest, hogy van egy gépünk, ami 13 ezerrel is simít, illetve az azon lévő srác dolgozott olyannal, ami meg 30 ezret tudott! (Rhoeders)
    A levegő, hacsak nem fúrásról van szó, mindig megy - nálunk olyan szerszámok vannak (össz-vissz 2 v 3 márka, a kisebb, tömör cuccok bevonatos vidiák), amik nem igényelnek vizet!
    Gondoltam rá, h majd teszek fel képet a gépről, de a fényképezőgépet nem viszem a retekbe, a telefonnak az optikájába meg nemnagyon fér az egész gép! :)
    De van róla gyári fotó!
    TOS Kurim FS 80

    Adatai:
    - asztal: 2000x800 mm
    - terhelhetőség: 5000 kg
    - mozgástartomány: 2000x900x1400 mm
    - 4 tengely, 3.5 D, tehát tud horizontban is marni
    - a főorsó 18 kW-os (v 22?)

    Mi az az "ütőkés"? (kiesztergáló?)

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #174 üzenetére

    Emléxem már, ez a kép már volt itt, most beugrott.
    Az én gépeimet meg már belinkeltem, de majd keresek cégest is... :)

    Ne mondd már, hogy nem tudod, mi az az ütőkés????
    Vadássz rá holnapig, a neten, ha akkor sem tudod, akkor elmondom. :P
    Lehet, hogy más neve van, de ahol jártam, mindenhol ez volt a neve, tehát, ütőkésre fel!
    Az ittenit én terveztem, volt vagy 20 kiló, de másképp nem lett volna meg az 1,6Rz.

    Én jobbára tömör keményfémekkel nagyolok, simítok, rozsdamenteshez néha nagyon beválik a HSS (gyorsacél) maró, de csak nagyolni használom. Aluhoz nagyolni, ha elfér, akkor berámolom a 25-ös nagyolót, 7000-es fordulat, olyan 2000 tolás körül, 40% lapolással, 35 mélyen, aztán hadd menjen. :)
    A víz mindig megy, fúráshoz keményfémeket használok mindenbe, belsőhűtéssel.

    Egyedül a plazmavágotthoz nem használok vizet, ott 2mm fogás, alá a vágott szélének, 30-as ötlapkás maróval, cirka 900-as fordulat, meg 800-as tolás. :)

    A szerszámok nálunk jobbára a WHM katalógusból vannak, néha rendelek máshonnan is, ha extra igénye van a melónak.

    Pl 12-es négyélű keményfém-maró, St37-be 3000-es fordulattal, 1000-es tolással, hűtés nélkül, 15 vastag anyagot alávágva simán viszi. Olyan egy óráig, utána elég, és lehet cserélni. :(
    De addig dől a forgács, meg izzik minden. Speciel én nem szeretek így melózni, de az öreg német, aki lelépett nemrég, az imádta. Tény, hogy neki volt a fajlagosan is legnagyobb szerszámköltsége havonta... :)

    Elhúztam aludni, mindjárt kelhetek a bútyába... :O

  • CNCBank

    csendes tag

    Üdvözletem szaktársak, érdeklődők!

    Örömmel olvastam a CNC és megmunkálás témát érintő őszinte tabuk nélküli tapasztalatokat, kérdéseket, válaszokat ezen az oldalon és topicban, egyben gratulálok is hozzá.
    Viszont az egyik szemem sír a másik nevet, ugyan is sajnálom, hogy ezek a mondatok nem az általunk létrehozott CNCBank CNC Szakipari Portálon hangzanak el a fórumban.
    Talán a szakmai portálnak nagyobb a cél irányzott látogatottsága, és szembesülhetne ott néhány cég önmagával, valamint képet kaphatnának néhány mostanság igen csak fontos szakmai tényről.
    Mikor kb. 3 éve elkezdtem építeni fejleszteni a portált, azzal a szándékkal tettem, hogy a szakmai közösségnek legyen egy olyan átfogó honlapja, ahol nyíltan minden problémát felszínre lehet hozni, bérpolitika, programozási gondok, javítási gondok, dokumentumok, tananyagok, szoftverek, vélemények hiányosságok, képzés stb.
    Még ha a nagy halak (vállalkozók, cégvezetők, multik) nem is írogatnak a fórumban, de tudnotok kell, hogy előszeretettel olvassák... és ez már rész cél, fél siker.
    Nem reklámozni akarom itt a portált, csupán ajánlani, mert pont ilyen gondok miatt élne.
    Sajnos itt ebben a topicban kell találnom egy olyan közösséget, akik szerintem oda valók, mármint hozzánk is. Nálunk valahogy rajtam kívül kevés emberke mer írni őszintén a fórumban, pedig anonim és amennyiben problémákat vésnek le - többnyire ki-ki hogy ér rá, úgy segíti válasszal tippel a másikat.
    Pl. jó pár hónapja van egy statisztikai publikus gyűjtés, ahol nem csak a nettó bért adják meg a szakik, hanem az ország mely területén és milyen munkakörben, mennyi órával, műszakkal stb.
    Örülök, hogy nem akartok beállni a sorba és a napi üzletpolitika céljaként eltűnni, valamint elhinni, hogy ez csak gombnyomkodás....( Igaz zongorázáshoz is csak a megfelelő időben a megfelelő billentyűket kell ütögetni... :F ) Adjunk írásos bizonyítékot a piacnak, hogy ez a szakma mozgatja valójában a világot és ez ha tetszik ha nem pénzbe, megbecsülésbe kerül. :W
    A portál fórumában rengeteg topik (téma) van melyben szerintem mindenki megtalálja a véleményének, problémájának helyét, és írni kell bátran.
    Az elérési címe: www.cncbank.hu
    Köszönöm, hogy elolvastatok, remélem nem aprózódik el a szakmai közösség..., célom, hogy együtt egy helyen hatékonyabbak vagyunk és látványosabbak :K

    Üdv.: A CNCBank Szakipari Portál-ról

  • CNCBank

    csendes tag

    Elnézést... beragadt az egerem és kétszer ment el az üzi....
    Nem tudom törölni, ezért írtam ezt ide :D

    [ Szerkesztve ]

    Üdv.: A CNCBank Szakipari Portál-ról

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz CNCBank #177 üzenetére

    Semmi gond, majd megnagyoljuk az a rakoncátlan jószágot... :)

  • rudi66

    újonc

    válasz BloodPandus #166 üzenetére

    Pandus
    köszi a felvilágosítást.
    Pc is jó lenne a gépemhez nyilván ez sokkal olcsóbb lenne,csak
    kellene hozzá ki és bemeneti csatoló kártya tudsz ebbe segíteni?
    A gépemen a x y z tengelyeket még eredetiFanuc Dc servok mozgatják
    valószinű ezeket is le kell cserélni.
    Főorsót( 5.5Kw) egy omron freki váltó szabályozza.
    Amúgy elektroműszerész vagyok és ipari elektronikákat javítok,
    tehát az elektronikákat be tudom kötni. (ha a vezérlési elvet magtanulom)
    Cnc programozáshoz abszolult nem értek.(csak egy kézi tekerős marógépem
    van igaz ezt felszereltem digitális útmérővel)
    Debreceni vagy ? Én bajai.

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz rudi66 #179 üzenetére

    A kártyák ügyében keresd mega t2cnc oldalt vagy a klavio.hu-t.
    A kimenet a pc-ről sima nyomtatóporton megy, a te gépedhez esetleg kell egy PCI-os plusz nyomtatóport-kártya, hogy mindent tudj vezérelni.

    A klaviónak vannak servo vezérlői, szerintem a motorok maradhatnak, még az is elképzelhető hogy a fanucos vezérléseket is tudod majd használni, csak a jelet kell hozzá csatolni.
    Mivel még mindig nem tudom, mi a baja az eredeti vezérlőnek, így csak vaktában lövöldözöm... :F

    Ne hagyd magad, a hobbycnc.hu oldalon sokat megtudhatsz a Mach3-ról, és nem mellékesen a vezérlésről is, ha elolvasol onnan pár cikket.

    Keress rá a "cnc", "hobby" szavakra, és rengeteg információhoz fogsz jutni, ami segít majd a legoptimálisabb döntés meghozatalában. :C

    Egyébként Jászfényszarui vagyok, csak momentán Gaildorfban dolgozom... :)

    [ Szerkesztve ]

  • CNCBank

    csendes tag

    válasz BloodPandus #180 üzenetére

    Milyen meglepően kicsi a világháló.... :D
    Hajrá Szabi... :C

    Üdv.: A CNCBank Szakipari Portál-ról

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz CNCBank #181 üzenetére

    Valóban.
    Egyébként én regisztrálva vagyok a CNCBankportálon, sőt, onnan kaptam olyan körlevelet, amiben a mostani munkahelyem álláshirdetése szerepelt... :))

  • tomek1988

    csendes tag

    Huhh beindultunk.

    Erre a cncbank-ra énis ránézek majd:)
    Egyelőre időm nincs, de ha van időm olvasgatok,hozzászólok:)

    Sziasztok

    -_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

  • zolikaDB

    veterán

    válasz tomek1988 #184 üzenetére

    Jaja! Kezdtük vagy 60 hozzászólással, mostmeg!
    Nekem nincs semmi bajom a cncbank-kal, szép, jó, összeszedett oldal, sok infóval, leírással! Csak annyi, h én a prohardveren nap-mint-nap fentvagyok, és ez a fórum esik kézre! Integrálni kéne ezt a topicot a cncbank-ba! Illetve ez nem annyira szakmai, mint azok - inkább kötetlen csevegés a szakmával ismerkedők, és a kevésbé v igen tapasztaltak között a szakma mikéntjéről! Szóval itt nem sok szó esik komoly programozásról, meg a vezérlők sokszínűségéről!

  • péterd

    csendes tag

    Tomek ha ráérsz durancsd már át lécci az nct vs hunort köszi.

  • CNCBank

    csendes tag

    válasz zolikaDB #185 üzenetére

    Sziasztok!
    A CNCBank portálon is van csevegésre lehetőség a fórumban az általános topikban.
    Egyszerűen nyitsz egy kötetlen csevegő témát és már indulhat a csevej.
    Nem kell megijedni attól, hogy elég nagy nevű cégek reklámoznak rajta, az még csupán annyit jelent, hogy számukra kedvezőnek tűnik marketing szempontból. Valamint az üzemeltetéssel járó költségeket fedezik.
    Sokan vannak úgy, hogy nem merik beírni a problémájukat, kérdéseit mert attól félnek, hogy nem épp szakszerű a megfogalmazás, vagy esetleg meg mosolyogják.....
    Erről szó nincs és nem is hagyják a moderátorok.
    Viszont előnye, hogy első kézből szakmai válaszokat kaphatsz.
    A fórum legfőbb célja pont a gépközeli felhasználók ismereteinek, problémáinak megosztása, egymás kölcsönös segítsége valós tapasztalatok alapján.

    Üdv.: A CNCBank Szakipari Portál-ról

  • zolikaDB

    veterán

    válasz CNCBank #187 üzenetére

    Huh, na ezt kipróbálom! Thx :DDD
    De ezt a topicot se hagyjuk el, ha már így "feljött"!

    [ Szerkesztve ]

  • tomek1988

    csendes tag

    Légyszives legyetek türelemmel, a héten átküldöm.
    A gépen amin van, ahhoz nincs monitor, holnap veszem a monitort,szombaton jövök haza.
    köszönöm,

    Az emial címeket adjátok meg ismét légyszives.
    (akinek kell nct-90t,hunor) software.Igaz menteni nem fogtok benne tudni,de azért jó az:)

    -_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

  • péterd

    csendes tag

    válasz zolikaDB #190 üzenetére

    Valami plusz othonra aminek vanköze az iskolában tanultakhoz,én még nct90-en és hunoron kivül nemláttam müködögépet vezérléssel de megkönnyebülésemre látoom a külömbséget menyivel felhasználobarát az újab (nct90)gondolom manapság ez méginkább igymüködik.még nagyon az elelyén vagyunk, ref, flo meg nemtom mi a 3-madik G elökészitö funkciok g00 g01 g02 g03 vezérlö gombok funkcioi,megjegyezni melyik mi az még ok de hogy ményom nc startot amikor megérinti az anyagot meg vmikor elfogadásra I betöre nyom :U nembaly vigasz még van 5 honap a tanfolyambol mostmár van mini emco maro, eszterga 2nct,2hunor de 2honap alatt a tanár összesen 1/2 orára kabcsoltabe és csak refre jártunk +szerszám bemérés.

  • zolikaDB

    veterán

    ÁÁÁÁÁÁÁÁÁ: baly... elelyén... Miéééért? Tanuljatok helyesen írni!!!!!!! Én szégyellem magam helyettetek!

    Mindegy :((
    Mondom, emellett érdemesebb a cncbankról leszedni a heidenhain vezérlő könyvét, mert abból legalább lehet is valamit tanulni! Mert ez az nct-zés annyira alap, h egy hdh kezelésénél újraértelmezed az egészet!!!

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #192 üzenetére

    Én már nem is tépem a számat a helyesírás miatt.

    Sajnos, egyre jobban terjed, hogy a magyarok nem tudnak magyarul, helyesen írni, nincsenek tisztában az alapvető nyelvtani szabályokkal sem. És ez mondjuk a 25 éves és fiatalabb korosztályt érinti, tehát minél fiatalabb valaki, annál könyebben lehet kínvallatni az írásával másokat...

    Ekkor jönnek az ilyen fizikai fájdalmat okozó kommentek, amikor a mókus úgy ír(na), ahogyan beszél, csak fogalma sincs semmiről.
    És ez mondjuk a 25 éves és fiatalabb korosztályt érinti, tehát minél fiatalabb valaki, annál könyebben lehet kínvallatni az írásával másokat...
    (és-sel például nem kezdünk mondatot, de én legalább tudom, másrészt még tisztában vagyok a mondat fogalmával...>Đ )

    Témához szólva: van rengeteg szimulátor, amiben sima G-kód van, azokkal is lehet gyakorolni.
    Ami az NCT érdeme, azt elismerem, de mivel gyakorlatilag csak otthon vannak ilyen vezérlős gépek, és azokból is egyre kevesebb, így nem árt, ha a tanulnivágyó emberke a többi vezérlővel is kezdi kialakítani a maga kapcsolatát. :DD

  • péterd

    csendes tag

    válasz zolikaDB #192 üzenetére

    ezcsak 1 blog nem mindig gondolomát a mondat helyességét, ami pont az eszembejut 1 msn chatelésre sem fogok mindent gyöngy fogalmazásba leirni evan :o

  • zolikaDB

    veterán

    Ez az, h nem blog... Illetve: ne kelljen már átgondolni a baj, ill. elején szavak helyesírását!!! :((

    A másik: jó, végülis az égvilágon minden G-kódos... A hdh program is G01-ekből (L) és G02-kből (C) épül fel. Én a helyetekben olvasgatnám a hdh könyvet, illetve ismerkednék vele, és nézegetném a mintafeladatokat - mindenképpen hasznotokra válik!

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz péterd #194 üzenetére

    Ezzel a hozzáállással majd azt is fogod egyszer mondani, hogy ez csak egy önéletrajz, ahol esetleg csak kézzel írottat fogadnak el.

    Lekörmölöd, elküldöd, és csodálozol majd, hogy senkinek sem kell a munkád.
    Első blikkre olyan az írásod, mint akit éppencsak átrugdostak az általános iskolában.

    Mielőtt megsértődnél, közlöm, hogy igenis kapcsolatban van a címmel a téma.
    Te rábíznál egy több milliós gépet olyan emberre, aki még írni sem tud?
    (amit te művelsz, az nem írás, hanem szégyen. A tiéd... :O )

    A másik pedig, hogy ez nem blog, hanem fórum. Azért, mert mindkettőbe lehet körmölgetni, attól még nem ugyanaz.
    Sohasem mindegy, hogy mit teszel, és rálegyinteni valamire, hogy: "Ó, ez csak egy ...!"
    A fejedben sem ártana rendet tenned, ne kelljen gondolkoznod rajta, hogy mi a jó, hanem az legyen a természetes.

    Én személy szerint egy kalapácsot nem bíznék rád, nemhogy egy CNC gépet, ahol minden apróság számít, sőt, azok számítanak csak igazán.

    Ha meg esetleg beleléptem az önbecsülésedbe, akkor azt tudom mondani, hogy inkább én most, és talán tanulsz belőle; vagy szarsz rá, és később lesz fájdalmas a koppanás, Hogy szar melóhelyek jutnak, és nem fogod érteni, hogy miért....

    "evan", <- idézet tőled...
    :(

    [ Szerkesztve ]

  • péterd

    csendes tag

    válasz BloodPandus #196 üzenetére

    Na neked aztán tényleg belekellet ugatni agymen, ehez igy áltamhozzá máshoz másképpen.Najolvan csüsssz

  • zolikaDB

    veterán

    Mi ehhez is úgy állunk hozá, amin nagyon sok múlik. Azért beszélünk róla, segítünk, válaszolunk, h nektek is jó legyen, h kedvet kapjatok ehhez a kissé (?) nehéz, de nagyon szép szakmához.
    És nem szabad a helyesírást sem elintézni egy kézlegyintéssel. Mert most egy szót írsz el, melóban meg majd egy előjelet, vagy egy koordinátát és kész a baj. Egyébként miért pont az életpályádat jelentő szakmához kell így állni?

    Apropó: nah, akkor mi is az az ütőkés? Ezt még mindig nem beszéltük meg!
    Amúgy érdekes dolgokat írtál, a hosszú cumó a tűréssel tetszett! Nekem most 1196x744x176 mm-en volt 0.1 mm tűrés az anyag vastagságában.

    Plusz: érdekelne, h egy CNC horizont marón hogy néznek ki a tengelyek? Melyik melyik? Vagy ugyanazok, mint a vertikálison, csak elforgatva? Horizontmarón esztergálni is lehet? (kvázi, mint egy karusszelen)

    [ Szerkesztve ]

  • péterd

    csendes tag

    Jó persze a hozzá állásomonkéne a dolgokhoz javitanom,majd igyekszem

Új hozzászólás Aktív témák