Új hozzászólás Aktív témák

  • MaCS_70

    félisten

    válasz anulu #21 üzenetére

    Nekem otthon jelenleg három 2009-es Athlon / Phenom II-es gépem van, értelemszerűen Windows 10-zel. 14 év alatt kaptak SSD-t és RAM-ot, egyébként remekül teszik a dolgukat, eszemben nem lenne kidobni őket, amíg futnak.

    A Linux nálam nem pálya, pedig 1994 óta szinte folyamatosan telepítve van, próbálkozom vele, népszerűsítem egyetemi oktatás keretében, tanultam és vizsgáztam belőle az egyetemen nem csak felhasználói szinten, sőt, anno elvi okokból még vettem is dobozos Linuxot -- de képtelen vagyok megszokni, megszeretni. Úgyhogy nálam marad a Windows a dolgozós és a privát gépeimen is, mégpedig trükközések, kerülőutak nélkül.
    Ez lehetne az én egyéni problémám, de ez egyáltalán nem egyéni példa.

    Nagyon sokan családi gazdasági okokból nem akarnak idő előtt gépet váltani, megfelel nekik a W10 és megfelelne a W11, a Linux pedig nem, nem és nem az átlagfelhasználó útja. Na, velük most kemény kicseszés helyzete áll fenn, és komoly mennyiségű hardver mehet a szemétre -- nagy részük helyett újabb használt vásárlása árán.

    Amikor bejött ez a W11-es őrület, megkérdeztem egy harsány környezetvédő kapcsolatomat, hogy mégis terveznek-e valami akciót, hamár egészen röhejes célok mellett olyan intenzíven ki tudnak állni. Szerinte itt nincs probléma -- igaz, szerinte az is rendben van, hogy a soha ki nem oldódó ólmos forraszanyagok kivezetésével nagyságrendekkel növekedett az elektronikai hulladék mennyisége és ezzel együtt az újratermelési kényszer.

    Mert ez itt a másik oldal, ami sokak értelmi képességeit meghaldja: a számítógépek mennyisége nem változik, a szemétbe menő mennyiséget újra elő kell állítani, miközben elhanyagolható az érdemi újrahasznosítás.

    A környezetvédők ezt nem akarják észrevenni, sokkal látványosabb és számukra kifizetődőbb dolog az eldobható autók követelése (vö. Euro 5-6-7-...), miközben meg valójában mindenki örüljön, mert pörög a gazdaság.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Új hozzászólás Aktív témák