Áttörések az adattárolásban, újabb Wikileaks botrány

12 TB HDD, okosgumi, luxustáp, gyorsuló GeForce-ok

A héten jelent meg a képalkotó eszközökkel, kamerákkal foglakozó szervezet, a CIPA legújabb, 2016-os évet összesítő jelentése, ami nem fest túl jó képet a fotós piac állapotáról, sőt egyenesen kijelenthető, hogy nem jó most fényképezőgép-gyártónak lenni. Nem mintha a PC-s piacnak oka lenne az örömre, de messze nem olyan nagy rossz a helyzet, mint fotós téren, viszont egyes piackutatók már a megmentőt is látni vélik, amit az IDC legfrissebb jelentése is megerősíteni látszik. Bármennyire is rossz a helyzet, a fejlesztések nem állhatnak le, így a cégek továbbra is ontják magukból az újdonságokat, főleg azokat, amelyeket még nagy haszonnal lehet értékesíteni. Az egyik ilyen a cégek számára készülő hardverek, mint például az adattárolók. A Seagate pontosan nekik szánja legújabb, 12 TB-os merevlemezét, amivel tárkapacitásban utolérte a WD kezében lévő HGST-t. A Kingston ugyanennek a szegmensnek a meghódítását célozta meg, csak SSD-vel, a gyorsaságra kihegyezett DCP1000-rel.

Az adattárolással foglalkozni egyébként is kifizetődő, hiszen a digitalizáció tovább hódít, így a kutatók már a jövő tárolóeszközeire koncentrálnak. Egészen pontosan inkább kísérleteznek, hiszen merőben más megközelítést használnak, mint jelenleg. Erre két példa is volt a héten, a DNS-alapú, valamint az atomi szintű adattárolás. De visszatérve az adatközpontokra, az AMD is ebbe az irányba tartó fejlesztését, a 32 Zen magot tartalmazó Naples processzort jelentette be, ami a nemrég tesztelt Ryzen szerverpiacra szánt változata lesz. Ha már megemlítettük az AMD Ryzent, akkor érdemes egy pillantást vetni az első Mini-ITX formátumú alaplapra, ami fogadja az említett, AM4-es foglalatba illeszkedő központi egységet.


[+]

Nem tétlenkedett az NVIDIA sem, ám szerverek helyett inkább a mesterséges intelligencia vonalát részesítik előnyben az utóbbi időben, ahova most elkészítették az erre a terepre kihegyezett Jetson TX1 platform utódját. A gyártó neve egyébként felmerült a papíron a múlt héten bejelentett, de csak a minap rajtoló GTX 1080 Ti kapcsán is, amikor közeli rokona, a Titan X nyomtatott áramköri lapjához hasonlították a 1080 Ti-ét. Ha videokártya, akkor meg kell említeni, hogy mind az AMD, mind pedig a szóban forgó NVIDIA adott ki frissítést, ráadásul utóbbi a jelenlegi csomaggal nagy teljesítménylöketet ígér a DX12 és a Vulkan API-kat használó programok alatt.


[+]

Picit visszautalva a gyártókra és azokra a területekre, ahol lehet még az átlagosnál nagyobbat szakítani egy-egy terméken, az egyik ilyen a luxuscikkek piaca, ami bizony az IT iparban is fellelhető, a másik pedig a gaming, és mindkettőre akadt kiváló példa az elmúlt napokban. Luxushardvert a Cooler Master hozott, méghozzá egy minden hájjal megkent MasterWatt Maker tápegységet, aminek nem is a teljesítménye, sokkal inkább a minősége lehet az, ami megnyerheti magának a vastag bukszával rendelkezőket. Ami pedig a gaminget illeti, egy új, TKL mechanikus billentyűzetet hozott a Logitech, míg a Kinesis Gaming szintén billentyűzetben utazik, de olyanban, ami szintén numerikus pad nélküli, de mégis két részből áll.


[+]

Végül, de nem utolsósorban ismét tapasztalhattuk, hogy az okosodó, internetről elérhető és felhős szolgáltatást használó eszközök korántsem veszélytelenek, ahogy azt eddig is tudni lehetett. Most nem a Pirelli okos autógumijára gondolunk, ami egyébként szintén újdonság, hanem például azokra a kínai IP kamerákra, amelyeket több név alatt árusítanak, és akár méretes botnet kialakítására is lehetőséget nyújtanak. Persze nem kell messze menni ahhoz, hogy márkás eszközök között is találjunk olyat, ami biztonsági szempontból nem kevés kívánnivalót hagy maga után, elég, ha csak a WD MyCloud hálózati adattárolót hozzuk fel példának, amin továbbra is hatalmas biztonsági rés tátong.

Wikileaks botrány, adatlopás, játékos csalás

A Google és a Microsoft is megduplázta hibavadász programjával maximálisan elérhető díjazását, bár a redmondiak csak májusig tartó akciót hirdettek. Most érdemes igazán bejelenteni a bugokat a cégeknek, mert akár kilenc millió forintot is érhet egy-egy komolyabb észlelés.

Kilencmilliót is érhet a hiba
Kilencmilliót is érhet a hiba (forrás: Duplázta hibavadász jutalmait a Google és a Microsoft) [+]

A félrevezető, hamis hírek ellen úgy próbál fellépni a Facebook, hogy a felhasználók által jelzett tartalmakat külsős szakértőkkel olvastatja el, ha pedig kérdéses az igazságtartalom, a megosztások mellé figyelmeztető címke kerül. Szűk körben tesztelés alatt van a lefelé mutató hüvelykujj (dislike) reakciója is, viszont a közösségi oldal nem úgy vezetné be, ahogy azt a felhasználók jelentős része szeretné.

Olvasónk visszajelzése alapján már Magyarországon is próbálkoznak azzal a telefonos csalással, melynek keretében az áldozat arra a kérdésre felel igennel, hogy hallja-e a másik felet, de tudtán kívül mégis rásóznak egy szolgáltatást.

Még kísérleteznek vele, félnek bevezetni
Még kísérleteznek vele, félnek bevezetni (forrás: Dislike gombot tesztel a Facebook, de nem úgy) [+]

A dark weben Gmail és Yahoo fiókokat árulnak szakmányban, az újdonság most az, hogy filléres tételekről kellett beszámolnunk. A párezer forintért elérhető adatbázisok között félmillió fiókot tartalmazó csomagokat is találni. Ez persze eltörpül a napokban felfedezett, 1,4 milliárd felhasználó adatait rejtő backupfájl mellett, igaz, ahhoz jelszó nem tartozik, csak valódi nevek, e-mail és IP címek, illetve sok esetben lakcímek.

Fillérekért adják a hozzáféréseket
Fillérekért adják a hozzáféréseket (forrás: Gmail és Yahoo fiókok a dark weben)

Kellemetlen hibára bukkantak az Uber szoftverében: egy viszonylag egyszerű trükkel ingyen lehetett igénybe venni a szolgáltatást. Jogosan merül fel a kérdés, hogy akkor mire figyeltek az Ubernél, ha arra nem, hogy az utasok ne taxizhassanak ingyen. Például arra, hogy a sofőrök elkerülhessék a hatóságok képviselőit, illetve a "veszélyt jelentő" utasokat.

Még az idén elindítja fizetős kvantumprogramját az IBM, amiről az egyik kutató, aki részt vett a Quantum Experience nevű, ingyenes programban is, azt mondta: a legnagyobb kihívás, hogy a kutatók olyan algoritmusokat írjanak, amelyek a valódi, tökéletlen hardveren is eredményeket hoznak.

A szolgáltatóknak kicsit meg kellene nyugodniuk, javasolja a Cisco ausztráliai és új-zélandi technológiai vezetője. Arra hívja fel a figyelmet, hogy az 5G szabványosítása még folyamatban van, addig bárminemű fejlesztés komoly kockázatokat hordoz.

Fizettek is érte, hogy jobbnak tűnjenek
Fizettek is érte, hogy jobbnak tűnjenek (forrás: Pert nyert a Riot a botszolgáltató ellen) [+]

Ahogy kockázatos a csalás az online játékokban is, ezt bizonyítja például, hogy a League of Legends készítője pert nyert a Leaguesharp ellen. A szkriptekkel és botmóddal megtámogatott csalószolgáltatással a játékosok jogosulatlan előnyt szerezhettek a többiekkel szemben; a bíróság 10 millió dolláros kártérítést ítélt meg a felperesnek.

Két izgalmas adattárolási tanulmányról is beszámolhattunk a héten, az egyikben szintetikus DNS-be rögzítettek adatokat a kutatók, a másikban pedig az atomi szintű mágnesességet használták ki a minél kisebb helyen történő tároláshoz. Ez utóbbi tűnik az olcsóbb megoldásnak, emiatt izgatottabbak a tudósok is, bár kétségtelen, hogy az 1 gramm DNS-be írt 215 petabájtnyi adat sem hangzik rosszul.

A CIA számára nincs akadály
A CIA számára nincs akadály (forrás: Óriási botrányt robbantott ki a Wikileaks, a CIA-nál takarítás kezdődhet) [+]

Újabb botrányt robbantott ki a Wikileaks azzal, hogy elkezdték publikálni a CIA eszközeit, amelyekkel hozzáférnek a digitális rendszerekhez. 8761 dokumentumot tartalmaz a Vault 7 nevű csomag, amire néhány nagyvállalat már reagált is.

A Microsoft úgy döntött, bezárja Socl nevű közösségi oldalát, ami négy év alatt nem tudott olyan utat bejárni, mint azt a vállalat kutatórészlege szerette volna. Nem volt mögötte marketing sem igazán, de a koncepció még jobban hiányzott. A Windows 10-be csak bekerül a reklám, a Microsoft saját felhőszolgáltatásának promóciójára használja az operációs rendszert a következő, Alkotói Frissítést követően. A funkció szerencsére kikapcsolható.

A Nest nem csak okostermosztátot gyárt, hanem többek között biztonsági kamerákat is, a felhasználók pedig elküldhetik érdekesnek ítélt felvételeiket a cégnek. Ezekből készült egy válogatás, vannak köztük tényleg viccesek is.

-szp-, Daywalker