Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hequila

    őstag

    válasz mikk2000 #2493 üzenetére

    Tudtommal kiszedik a trafókat, leszedik a sárga vackot rúluk, és simán lefújják / lekenik a tekercset. De mint mondtam, én ilyenben még csak elméleti szinten sem vagyok jártas, majd valaki, aki tapasztaltabb elmondja a pontos mentet.

    ''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

  • Hequila

    őstag

    válasz mikk2000 #2508 üzenetére

    Tehát gond csak akkor lehet, ha az elvezetendő hőt a cserélt venti max fordulaton nem bírja elvezetni.

    Mivel max. fordulaton csak max. szabályzási hőmérséklet mellett fog járni a venti (táponként eltérő ez a hőmérséklet), így kisebb teljesítményű ventivel lehet, hogy pl. 60 °C-nál eri el azt a légszállítást, amivel a gyári venti indul (25-30°C).
    Egy RPM figyelős vezérlés jobb megoldásnak tűnne, (lehet, hogy létezik is profibb tápoknál, ezt nem tudom) csak ott nagyobb a meghibásodás lehetősége.

    Nem vitatom hogy ez nem így van ahogy gondolom (ahogy eddig gondoltam) de mindenesetre béna módszer akkor ez így.

    Bénának nem béna, csupán a mérnökök nem kalkulálták bele (és ez így a helyes), hogy Pistike ventillátort akar a tápban cserélni.

    ''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

  • Hequila

    őstag

    válasz mikk2000 #2524 üzenetére

    Igen, úgy értettem, hogy a meredekség nem fog változni... De én is szeretek kötekedni, elnézem ezt most neked ;)

    Az előző hozzászólásomban is olvashatod, hogy végrehajtottam, és még mindig (kb. fél órája van bekapcsolva a gép) halkabb, mint volt. Szóval ebben én nyertem!
    Az rendben van, hogy Te, vagy én ventit cserélünk. De sajnos nem ritka (számítástechnikánál főleg nem), hogy Pistike is neki áll ventillátort cserélni, mert hallotta Józsikától, hogy az milyen jó dolog. És ha esetleg tönkretesznek valamit, akkor egyből a gyártó a szar. Erre a mérnökök egyszerűen nem tudnak felelőséget vállalni (és még mindig azt mondom, hogy ez így van jól).

    ''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

  • Hequila

    őstag

    válasz mikk2000 #2529 üzenetére

    Értette mindenki, mit akartam mondani, aki meg nem, az ne nyúljon ilyesmihez! ;) Úúúúgyis az enyém az utolsó szóóó! :P ;] ;] :Y

    ''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

  • Játékos

    addikt

    válasz mikk2000 #2532 üzenetére

    ''Eddigi kérdéseid alapján nem nagyon ajánlanám neked... '' :)
    Köszi az aggodalmat! Elég sok dologban matattam már, és nem rontottam el semmit eddig, attól függetlenül, hogy nem vagyok műszerész...
    Nem akarom ezt a ventit a tápban hagyni, szeretnék egy folyadékcsapágyasat bele, nem akarok forrasztgatni, csak akkor, ha feltétlen muszáj. Ez a Yate Loon amint beindul, hangos. Kis fordulaton hallani a motor hangját, nagy fordulaton meg a csapágyat is hozzá, meg a levegőt is...
    Egyébként addaig ameddig nem veszek ventit beletettem egy Fanmate 2-t, de mint említettem, így is hangos, legalábbis nekem...
    A táp nincs 2 hónapos, tehát még garis, de vigyázok, nehogy nyoma legyen a matatásnak. Az előző tápot, ami helyett ezt adták, úgy vittem gariztatni, hogy én csináltam rá garimatricát, ami jobb lett, mint a gyári :DDD . Ezen meg nincs is matrica, tehát nem hiszem, hogy ezzel a garis résszel gond lenne... Csak nem szeretném megfőzni, meg a gépet sem.
    Köszönöm a segítséget! :R

    Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

  • Hequila

    őstag

    válasz mikk2000 #2534 üzenetére

    Tehát a -12V-os ágról megvalósított ventitápellátás általános dolog?
    Valamit félreérthettél. Arra próbáltam célozni, hogy két, gyakorlatilag egyforma venti (gyártó, modellszám ugyan az) eltérő sebességet produkál azonos feszültségen (vagy ha úgy tetszik azonos fordulatszámhoz eltérő feszültségre van szükség).
    Jah, és a nevem Hequila... ;)

    [Szerkesztve]

    ''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

  • Csaba_20_

    őstag

    válasz mikk2000 #2551 üzenetére

    Ha nem szikramentes a kapcsoló(szerintem a tápokban alkalmazottak nem ilyenek), akkor ott is keletkezik szikra. Valamint amíg a hálózati kábel csatlakozójának cseréje elvégezhető a táp megbontása nélkül is, addig a kapcsoló cseréje már nem feltétlen. Az említett szikra egyébként a fali lámpakapcsolókban is jelen van, ezért nem ajánlott villanyt kapcsolni, ha erős gázszagot érzünk. :DD

  • Csaba_20_

    őstag

    válasz mikk2000 #2553 üzenetére

    mikk2000 írta:
    te azt mondod hogy ha van egy kapcsolós elosztó akkor az összes fogyasztón elfelejthetjük a ki/be kapcsolást

    Úgy látszik épp úgy nem értetted meg, amit írtam, mint a mérésnél, mert ilyet nem írtam.

    mikk2000 írta:
    Én azért se ajánlanám az elosztós bekapcsolást, mivel azon több nagyobb fogyasztó is lehet a gépen kívül, pl. crt monitor, lézernyomtató... és ezek egyidejű bekapcsolása még a bizitit is kiverheti, és ez még a jobbik eset hogy a bizti megy le...

    Ez alapján ne használjunk elosztós hosszabbítót. Az automata kismegszakítók korában azt hiszem felesleges aggodalmaskodás az, hogy leveri valami a biztosítékot. Az alatt pedig, hogy mi az ennél is rosszabb eset, nem tudom mire gondoltál. :R Egy TG kapcsolós elosztó is gond nélkül elbírja a számítógépet a CRT monitorral és a lézernyomtatóval együtt is még akkor is, ha egyszerre kapcsolod be őket. :R

  • didyman

    őstag

    válasz mikk2000 #2555 üzenetére

    Valahogy nagyon elrugaszkodsz a kérdés lényegétől, olyan kifogásokat találva, amik nem hogy gyakorlatban, de elméletben sem okoznak problémát.
    Az elosztó használata első körben praktikus. Miért ne kapcsolnál ki-be mindent, egyszerre?Egy bármilyen elektronika, legyen az egy sima transzformátor, hálózati feszültség alá helyezése mindig kockázatos manőver. De ugyanígy kockázat az állandó hálózati üzem a tüskék és az alkatrészek ekkor nagyobb öregedése, rezgése, melegedése miatt. Az, hogy két fogyasztó egyszerre indítva tönkreteszi egymást a nagy indulóáramokkal összefüggésbe hozható okból, hamuka. Nagy induktivitású berendezések nincsenek a számítógép körül, a demagnetizálóteklercs sem az. Egy jól működő elektronikának pedig az átmeneti, bekapcsoláskor saját belsejében jelentkező alacsonyabb feszültséget el kell viselnie.
    Az indításról annyit, hogy az első lökés a pufferkondik feltöltése. Ez önmagában egy tápegység esetén is elég egy kismegszakító leoldásához, ha nincs korrektül (NTC-vel) megfogva a bemenet, a monitor demagnetizálása már csekély késéssel érkezik, a lézernyomtató pedig ennél is később indítja be a fixírt tesztelni. Őszintén, megintcsak egy felesleges gyakorlati probléma. Suliban egy kapcsolóval 12 gép indítása van egyszerre ütemezve egy 10A-es kismegszakító mögött. Egyszerre, ugyanolyan típusú monitorból 12 nyomja meg a hálózatot. Ha a gépek is be vannak kapcsolva (ezek AT-s masinák), akkor néha már gond lehet. De azért érezhető, hogy egy egy gép-nyomtató-kiskazán esetén ez elég elenyésző dolog..

    A hagyományos biztosítékok reakcióideje és olvadási görbéi közel sem olyanok, mint egy rekatíve, ezekhez képest gyors kismegszakítóé. Erre egy példa, hogy a tápban, monitorban, stb. található wittmann üvegcsövesek sosem oldalnak le egy bekapcsolási lökéstől, holott amperértékük a kismegszakítók fele-harmada!

    Az meg, hogy egy összecsavart kontakuson vagy vezetéken melegedésről, áramterhelhetőségről beszélünk egy ms-os nagyságrendű esemény miatt, a mese világa. Fizikaiul, egy ilyen esemény képtelen annyi energiát hagyni egy vezetéken, hogy az amiatt felmelegedjen, a fajhőjéhez képest elenyésző dologról van szó. Még folyamatosan fel-le kapcsolgatva sem lehet elérni ilyet.
    Bekapcsoláskor, házi körülmények között a szikra legjobb oltása a minél nagyobb sebességgel történő kontaktusváltás (a szikra létrejötte egyébként NEM a nagy áramfelvétel egyedüli eredménye!). A kondenzátor már nem általános, tápokban nem nagyon találni kapcsolót áthidaló kondit.
    Egyébként az összecsavart-szigszalagozott megoldás nem szabványos. Pláne nem falban, vagy biztosítékszekrényben.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • Csaba_20_

    őstag

    válasz mikk2000 #2555 üzenetére

    mikk2000 írta:
    Akkor fejtsd ki bővebben hogy szerinted mit írtál amit nem értettem.
    Te azt mondtad hogy nem baj ha valaki a hosszabbító elosztó kapcsolójával kapcsolgatja a gépét, viszont ez magával hozza azt, hogy a hosszabbítóba más is be lehet dugva a gépen kívül, sőt nagyon valószínű hogy be is van, tipikusan pedig tele van. Ezért a gondolatmenet. Azt mégse gondolhattad hogy a hosszabbítós kapcsolós elosztóba a te kedvedért csak a gép van bedugva...


    Először is a kérdező azon kérdésére válaszoltam, hogy baj-e ha nem a táp hátulján található kapcsoló segítségével kapcsolja ki a gépét, hanem egyszerűen csak kihúzza a konnektorból. Erre a választ egyértelműen megadtam: nem baj. Aztán leírtam, hogy az említett szikrát pl. mi okozhatja. Hogy te ezek után mit igyekeztél belemagyarázni a mondandómba, azt olvashattuk, taglalni nem szeretném.

    mikk2000 írta:
    Nem mindenütt van automata, nem minden ház most épült. Úgy ahogy nem csak fiatal emberek léteznek a földön, sőt nem messze az egyik ismerős szénnel fűt, a gáz be sincs vezetve neki. Az automata nem feltétlen vált le egy nagy erejű löketre, és akkor ez a löket a vezetékeket éri, és bár a hőfejlődés ugyan nem lesz kritikus, de a csatlakozások (összecsavart vezeték/konnektor ér csavarozása) megkapja ezt a plussz terhelést. Mindez csak addig vigyorognivaló míg nem kell szétvésni az egész házat a vezeték után kutatva, és utána a festő számlája sem lesz boldogság okozója.

    Egyik ismerősöm a szabványos 16A-es műszercsatlakozós kábelt(nem a made in china kategória) dugta rá a hálózatra, amikor az elolvadt a kezében és pont a fázisra markolt így rá. Ennek következtében repült 2 métert és közben hallani vélte leoldani a Merlin Gerin 16A-es kismegszakítóját. A kismegszakító pár ms-os válaszideje elegendő volt ahhoz, hogy a 16A-re hitelesített kábel burkolata teljesen leolvadjon a rézről. Saját magam tapasztaltam, hogy egy helyiség(WC) áramtalanítása következtében a szakaszosan biztosított hálózat(16A-es kismegszakítók mögött 63A, 80A és 125A-es késes biztosítékok) 125A-re hitelesített főkapcsolója összeolvadt a 125A-es késes főbiztosítékok pedig kiégtek, de a 16A-es kismegszakítók meg se mozdultak. A kábelezés épen maradt. Szintén saját tapasztalat, hogy egy C és egy B karakterisztikájú 16A-es kismegszakító mögötti hálózati végponton fellépett túlterhelés egy legalább 160A-es szakaszolóban(pontosan nem tudom megmondani már mennyi volt) okozott olyan ideiglenes meghibásodást, hogy a 3 fázisból 1-et nem engedett át. A szakaszoló le- és felkapcsolásával az állapot helyreállt.

    Ezek fényében szerintem ne csináljunk problémát az elosztók kapcsolóiból. Aki akarja, kapcsolgassa a táp hátulján, aki akarja kapcsolgassa az elosztón, aki pedig akarja, húzza ki a dugót a falból. :R

  • Csaba_20_

    őstag

    válasz mikk2000 #2570 üzenetére

    mikk2000 írta:
    Én csak megvilágítottam kissé hogy miről van szó, mit ajánlassz, amire aztán didyman részletesen reagált is, tehát ha te nem mész bele mélyebben az azért van, mert megelégszel azzal amit ő írt mint indokokat. Szerintem mostanra túl lett tárgyalva.

    Amit írtam, egyértelmű volt. Te azt igyekszel folyton megmagyarázni helyettem, hogy mit miért írtam. Mintha tudnád...

    A másik bekezdésben a hálózati kábel esetében természetesen képzelj a kábel végére egy zárlatos fogyasztót. ;) A többi része a hozzászólásodnak ismét fantáziálgatás és belemagyarázás. Nem volt áramlopás, nem voltak háziak, akik kérdezték volna, hogy mit csináltam stb. A miérteket egyébként én se tudnám megmagyarázni.

Új hozzászólás Aktív témák