Keresés

Aktív témák

  • mzx

    senior tag

    Vadiúj ubi user vagyok, egyelőre nagyon kicsi hdd-m van
    -az xp-t is hasznalom, az is kell-
    EZERT LIVECD-s kérdéseim vannak.

    Frankón izzik a livecd, most ismerkedem vele.

    (-Ubi: mzx
    -Mzx: ubi :) )

    1)
    Van eleve tűzfal a livecd módban?

    (A Firestarter nevű firewall TELEPITÉSÉT ajánlja fe la livecd mód a megfelelő menüben, amikor már befejezte a boot-ot, amikor már bent vagyok a rendszerben.
    Ezek szerint mégsincs eleve beépitett tűzfal a livecd-s módban? Vagy a Firestarter az egy ajánlott ubi tűzfal a sok közül és lecserélhető egy esetleges eleve beépitett tűzfal a Firestarterrel?)

    2)
    hogyan tudok netre csatlakozni? Modemes vagyok.

    3)
    egy apróság:
    Logout során bár kinyitja automatice a cd tálcát és kiirja, h vegyem ki a lemezt, majd nyomjak enter-t a folytatáshoz (ezeket megtettem), de öt perc várakozás után se történt semmi.
    Miert? Mit tegyek? vagy egyszeruen ne törödjek vele?

    (Power gomra kilép, CTRL+ALT+DEL -re meg se moccan.)

    Mzx

  • mzx

    senior tag

    válasz harry #13761 üzenetére

    1)
    igen , a 8.10 -est próbálom.
    Ebben találhato az eleve beépitett iptables tuzfal?

    2)
    alapbol mindent átenged a beépitett tuzfal? hogyan lehet mindent bezárni és csak a feltétlenul szukséges portokat kinyitni? (pontosabban csak a netet aktualisan hasznalo progik által kért portokat kitni , semmi mást)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz rtom #13763 üzenetére

    igen, adsl modemet hasznalok.
    figyu, total kezdo linux user vagyok :) , szoval megkérdem azt is:
    tudsz kezdőknek szánt linux "work shop" linket, a terminál (parancs sor) használatához? Valami alap szintűt? Köszi elore is :)

  • mzx

    senior tag

    válasz rtom #13763 üzenetére

    igen, adsl modemet hasznalok.
    figyu, total kezdo linux user vagyok :) , szoval megkérdem azt is:
    tudsz kezdőknek szánt linux "work shop" linket, a terminál (parancs sor) használatához? Valami alap szintűt? Köszi elore is :)

  • mzx

    senior tag

    válasz Sianis #13768 üzenetére

    igen, azert ilyen szinten képben vagyok ;)

    APROPO, BOCSI MIDNENKITOL AZ ELŐBB IDUPLIKÁLÁSÉRT!
    AZ ELŐBB HIBÁT JELZETT HSZ KULDESEKOR, EZERT KUDLEM UJRA.

  • mzx

    senior tag

    válasz dbius #13771 üzenetére

    Vladi megelőzött a köv. kérdésemmel, igy eggyel beljebb vagyok. ;)
    Csak kissé elszomorodtam: totál kezdő linuxos vagyok, ezert elbizonytalanodtam, h a jövő héten megvásárlásra kerulo 1GB pendrive -omra leszek -e majd képes liv-USB persistent -et feltenni...

    Egyáltalán: 1GB -os pendrive -n képes mukodni a live-USB persistent?

    Tehát NEM installálni akarok, hanem számomra is a live+beállitások elmentése lehetőség kell, egyelőre.

    Vagy lehet, h számomra mint kezdő: esetleg kisebb gond lenne vinyót particionálnom a meglevő XP-m mellé, mint pendrive -t ?... Bár az xp-met nagyon féltem,
    kezdőként nem akarom esetlegesen tonkre tenni...

  • mzx

    senior tag

    válasz zodo #13784 üzenetére

    köszi, de
    nem windows-BÓL,
    HANEM
    FELVÁLTVA windows -zal szeretném hasznalni az ubit :)

    PONT AMIATT szeretném o l y k o r windows HELYETT a linuxot, hogy a windows sérulékenységét
    (hackertámadások rendszeressége, virusok stb.)
    addig is 99%-ban elkerulhessem, amig linuxozom neten. :)

    Szoval tudtommal windows -bol inditott linux már nem annyira védett netezést eredményez, bár lehet, h rosszul tudom.
    Mindenesetre szeretnék biztosra menni. :)

  • mzx

    senior tag

    válasz harry #13787 üzenetére

    köszi a választ, most lehet, h kezdek megnyugodni, ha jol értelek...
    na de nézzuk:
    a köv. kérdésemhez olvasd el légyszi a pár perccel ezelott irt hsz-emet előbb (mégha konkretan
    nem is rád reagáltam azt), abban értesulhetsz az egyik fő szempontomról :)

    Nos, azt szeretném tisztán látni, érteni, hogy ha végre linuxbol (ubuntu) netezek, akkor valoban szinte 100% -os (na jo, 99% -os) védelmem van-e a black hat hackerekkel és virusokkal, trojaiakkal szemben,
    pontosabban egyedul már csak a nyitott portok (betörésvédelem) miatt kell csupán aggodnom??

    Azazhogy épp ezt szeretném kihámozni . :))
    Tehát hogy bár azt irod: átlagos esetben -ha jol értelek- nincs min aggodnom,
    na de most akkor csak az aktualisan futó alkalmazások által használt portok lesznek nyitva
    LIVE CD-s üzemmódban,
    vagy az összes tobbi portom is??

    Nah, erre szeretnék kilyukadni . :)

    Mivelhogy linux alatt virusoktol nemigen kell virusoktol, trojaiaktol tartani,
    ugyanakkor tűzfal kell, legalábbis zárva kell hogy legyenek a portok (leszámitva az aktualisan futo alkalmazásokét), merthát betörni néha linuxra is megkisérelnek egyesek...

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz dbius #13789 üzenetére

    nah, ez is megnyugtato válasz, szoval ennyivel elobbre vagyok, koszi,
    ugyanakkor szeretném megismételni: TOTÁL KEZDŐ linux user vagyok :)
    Tehát nem tudom, HOGYAN tegyem fel leendő 1GB pendrive -mra az
    ubuntu 8.10 -et live usb-t persistent módban? :)

    Azt látom, h a napokban adtál erről valakinek linket,
    és bár alapfokon birom az angolt, de amikor valamihez teljesen kezdő vagyok,
    akkor csak magyar leirással boldogulok. :)

    1)
    Tehát esetleg egy magyar leirásról, hogy hogyan lehet ubuntu 8.10 -et live usb persistentként feltenni 1GB pendrive -ra
    linket
    tudsz adni? :)

    2)
    Valamint megismétlem másvalakire reagált hsz-emből:
    tud valaki -szintén magyar- leirásról
    linket
    adni az ubi konzoljának (parancs sor) használatához? :) (lexikonszerűen is oké, parancsokról, vagy ha csak az alapparancsokrol leiras, az is megteszi :) )

    köszi előre is :)

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #13827 üzenetére

    nagyon koszi a manualokat, Vladi :) :R Ma bele fogok kukkantani.

    A pendrive megoldas csak felvetődött bennem, raadasul
    nem telepiteni, hanem persistent-ként.
    Nem tudom, h live persistentként telepithető-e bármi is, akár pl. tűzfal... :F

    A pláne: közben meglett a pendrive -om, de nagyon lassú, ezert kihagynám :(
    bááár... :
    1)
    van olyan megoldas, hogy live-cd-zek ubival, ámde a beállitásokat pendrive-mre menti el? TEHÁT AZ UBI CD-RŐL LIVE MENNE, A PENDRIVE-RA MEG CSAK AKTUALIS BEALLITAS TÁROLÓDNA?
    A cd rom -om legalabb 32x sebességgel olvas, mig a pendrive-mat
    -ha cd rom-éhoz viszonyitom- kb 8X cd sebességre saccolom ha ír, ha olvas,
    bár lehet, h ez a PC-m lassú procija miatt van (?)

    2)
    ez esetben gondolom meg pláne nem telepithető semmi (?). Tehát tűzfalon hogyan zárom a feleslegesen nyitva maradt portokat live-cd módban?

    köszi előre is a választ :)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz dbius #13840 üzenetére

    köszike, sajna az időközben megvásárolt pendrive-omról tapasztaltam, hogy nagyon lassu, ezert lasd: előző hsz-emet, hátha az új elképzelésemhez is tudsz tippet adni (livecd+pendrive a set -hez, valamint tűzfal kérdés). :)

    Köszi az eddigi ötleteket is ! :)

  • mzx

    senior tag

    válasz dbius #13892 üzenetére

    köszi! :)

    nem tudom, kinek higgyek, de remelem igazad van, és zártak a portok alapbol livecd-skor ubuntun.
    Azert paráztam itt a topicban, mert pár napja nekem valaki azt irta, hogy NYITOTTAK a portok live-cd-zés alatt... Remelem, neked van igazad, de akkor most bocsássam szavazásra a dolgot? ;) ....
    Mindenesetre most már egy kicsit van bizalmam a live-cd-zős ubival NETRE IS lépni, de jo volna mihamarább minél tobb forrásbol utána néznem ennek a port zárt/nyitott dolognak...

    (A másik probl. szerencsére a kisebbik proléma, legfeljebb
    mindent ujra állitok, reset utan; tul kicsi a vinyóm, a pendrive-m meg tul lassu, így marad a live cd megoldas; kár, h nem lehet livecd-zés alatt pendrive-ra menteni aktualis beallitasokat, mert az elfogadhato sebességgel zajlana konfigomon.)

  • mzx

    senior tag

    válasz Nkboy #13945 üzenetére

    értem, koszi nektek, remélem megnyugodhatok. :) hiszen épp a biztonsag az egyik fő szempontom a téren, hogy olykor linuxot használnék online, windows helyett :)

    irtad,h ubuntu esetén a livecd-zéskor is zártak a portok.
    KÉRDÉSEIM:
    - XUBUNTU ALATT IS zártak ? :)
    - hasznaltam eddig is pár oldalt porttesztre/tuzfal tesztre, windows alatt; azon oldalak épp ugy hasznalhatóak e célre
    linux (ubuntu/xubuntu ) alatt is ? :)
    (pl. wigwam tuzfaltesztje ...)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    live cd ubuntu alatt nem sikerult a vinyómon (vinyón XP) levő mp3-akat lejatszani a beépitett ubuntu-s mediaplayer-el.

    Hogyan lehetséges meghallgatni?

    hiába kattolok rá, hibát irt ki, tobb , kulonbozo mp3 file esetén is.

  • mzx

    senior tag

    válasz #16820480 #13956 üzenetére

    óóó :( hát ez nem jó hir :/ .... köszi a választ.

    Nos, amit egy tető alá szeretnék hozni:
    linux disztro kizárolag livecd-rol egyelore,
    ami:

    - kellően népszeru ahhoz, hogy találjak hozzá magyar doksit/fórumot/topicot, és megbízhatoan mukodik úgy egészében (eddig ubi és xubi : oké)

    -régi pc-n is elfogadhato sebességgel megy és elegendő számára régi konfig min minimum hardware kovetelmény (ubi belefér, pláne xubi)

    - windows alatt levő mp3-jaimat lejátszhatom vele

    Jó lenne ubuntu alatt megoldanom livecd-n az mp3 hallgatást , a fenti okok miatt, meg hát 1 megás ADSL-lel letolteni idő egy egész cd-nyi iso-t, ha újat választanék, aztan kiirni kis sebességgel, stb.... szoval ujabb macera lenne; egyedül a xubuntuval tenném csak meg a közeljövőben, amig
    nem akarok telepiteni linux-disztrót, azaz amig csak livecd-s lmegoldást hasznalnék.

    Semmi megoldas ubi live alatt... :( ?

  • mzx

    senior tag

    válasz #16820480 #13956 üzenetére

    bááár, jut eszembe, amivel egyelore megelégednék:
    az ubi livecd-t használva gond nélkul hallgathatók
    -a beépitett moziláján keresztul-
    a böngészőről is hallgatható netrádiók? :)

    Még csak ma fogom kiprobálni ubival a netre lépést, itt kaptam már körülbeluli ötleteket, hogyan tudok rálépni netre, remelem sikerul nekem is.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Major Major #13958 üzenetére

    livecd-zés során HOVA? :F Nem tudok vinyót particionalni,
    a livecd-zés alatti pendrive használat meg bius szerint nem mukodik :(

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Major Major #13962 üzenetére

    KÉRDÉSEM:
    öö... kaphatok megbizhato linket ezekre a pluginekre :) :
    "gstreamer bad és ugly csomagok"

    ....iiiiigen, kozben lett egy sejtésem :) , h memoriába telepit esetleg, de mivel windowshasznalat terén is viszonylag kezdőnek tartom még magam, ezert
    nem gondoltam volna, h létezik egyes oprendszerek alatt olyasmi akár,
    hogy memoriaba telepitődik egy alkalmazás (?)

    ( Egyébként -a virtuális memo felvetésedre reagalva- valahol olvastam (talan maga a disztro is írja?) , hogy a vinyóban a már windows alatt elkulonitett virtu.memót IS hasznalja a RAM-on kivul az ubuntu. :) )

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #13959 üzenetére

    (seven) UPPPPPPP :))

    (nehogy elfelejtődjön ;) )

  • mzx

    senior tag

    válasz Major Major #13965 üzenetére

    WOW :R naon szépen köszönöm neked is a segitséget :)

    Persze még maradt némi aggodalmam :))
    Nevezetesen: nehogy beleronditson / nehogy beleírjon a vinyóba/-ra a
    livecd-zéskor az ubi. Ha telepitek livecd-zés alatt, pl. amiket írtál:
    TUTI, hogy mellőzi a winchestert? (persze a virtu memot leszamitva)

    (bár, ha jol tudom, kizárt.... kivéve a virtualis memoriat a vinyón, az meg nem baj)

  • mzx

    senior tag

    Skacok, fent vok a neten livecd ubival, ujjííí :C
    Ugy orulok neki, mint egy kisgyerek az új játékának.
    :))
    Ma volt kedvem es időm megprobalni ubival netre menni, és kb. 20 perc szöszmötölés utan a sugoban
    - sikerrel jártam. :)
    Meg is néztem egy tuzfaltesztet, igazatok volt: bár csak a legfontosabb portokat néztem még, de mind zárva, szerencsére . :)

    Köszönöm a sok sok hasznos info-t nektek. :)
    Meg is ragadom az alkalmat újabb kérdések feltevésére :)

    1)
    ! ! DUPLA sebességgel netezek,ahhoz képest, ahogyan xp alatt
    :))
    (gondolom mert nem terhelik a windowsos biztonsagi alkalmazasok, ezert, nemde? ;) Példaul xp alatt antivir azonnal ellenoriz; itt nincs ilyen... :) )

    2)
    És úgy tűnik, a grafika minőségibb, mint xp alatt, ugyanazon gépen ,u.a. monitorral :) Ez a gnome szabványnak koszonheto? :)

    3)
    sajna volt egy komolyabb gond: már net offline is fagyott az ubim ... :( , aztan kovetkezo boot soran már net online is ...
    Ezt kovetoen xp -vel boot-oltam és megnoveltem a virtu memot, azaz a lapozo file méretét.
    EZ LEHETETT A LUDAS? Mármint h a RAMmal egyutt
    nem tett ki 1 GB memót, ez lehetett a fagyások oka?
    (P3 -as gép, 384 MB RAM.)
    Nah, most a RAM+ virtu memóm együtt 1GB felett van . Fél oraja vagyok net online, de elotte még tovabbi fél oran át voltam offline is , és
    egyelore NEM fagyok :)

    4)
    a)
    Pendrive -ra le tudok szedni net-rol file-okat LIVECD-ZÉS ALATT IS ? :)

    b)
    Ha véletlen vinyóra irányitanám, gondolom
    nem képes megteni szerencsére , jol sejtem?
    (hiszen vinyóm kizarolag xp-re van particionalva. E kérdésnél mellőzük a vinyón levő lapozófile-t mint tárhelyet, hiszen bár használja az ubuntu, de az átmeneti.)

    (Most nem tudom a pendrive-os dolgot kiprobalni, csak kesobb, emiatt is kérdem,
    na meg hogy ne szurjak el semmit ;) )

    ELŐRE IS KOSZI AZ ÚJ VÁLASZOKAT :)

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #14123 üzenetére

    (jéééééééééé, és a Prohardver előléptetett TAGgá engem
    - micsoda örömök , egymas utan. Köszönöm! Ilyen sokat pofáztam, h ez lett a vége? ;)
    :)) )

  • mzx

    senior tag

    válasz #16820480 #14141 üzenetére

    értem, koszi. :)
    időközben megkiséreltem pendrive-ra, bár csak kozvetett módon.

    1)
    Jol értelek, hogy akkor hát csak arra kell ügyelnem a kizárolag windows-ra particionalt hdd-m kapcsán, hogy hdd particiok ne séruljenek?
    Ha igen, akkor ezek szerint nem kell aggodnom, mivel korabban azt is irtad: az ubutu
    nem particionalja át a vinyót, megkérdezés nélkul.

    2)

    Más jellegű kérdésem, de tovabbra is livecd-s ubi keretein belul maradva:

    a)
    hagytam futni bizonyos alkalmazásokat, majd
    LOG OUT-oltam abból a célból,
    hogy csak kódommal lehessen visszalépni.
    (Előtte készitettem is USERt, hozzá kódot, és a logout-olt állapotbol korábban már léptem vissza sikeresen, és kamu kóddal nem engedett, ellenőriztem.)

    De ami ma tortént:
    az első percekben még gépnél voltam, és várta is a login nevet a rendszer, majd ott hagyva , hadd fusson progi, és óra mulva vissszatérve
    meglepve tapasztaltam, hogy időközben beléptette magát a rendszer !

    Hol itt a biztonság, hogy más ne férhessen gépemhez? Vagy valamit rosszul csináltam?

    b)
    live cd-vel boot-olva ugyebár
    live session user
    az alaapértelmezett.
    hogyan lehet ehhez is kódot rendelni?

    (Az 'Edit users an groups' -on belul
    csak root
    szerepel (ez a live session user ?? ),
    valamint azon user(ek), mely(eket) én készitettem.)

  • mzx

    senior tag

    válasz #16820480 #14149 üzenetére

    igen :) nagyon tecc az ubi nekem is, és szivesen feltelepiteném
    (kulonos tekintettel arra, h régi procimnak nem mindegy , hogy cd-vel bajlodik, vagy hdd-vel, raadasul rendszeresen kivágja ubi a live-cd-zés alatt valamely session-ömet/abklakomat, hasznalat kozben :( ... ),
    de sajnos túl kicsi a vinyóm, az xp-re is szukségem van,
    ráadásul ha lenne is ubinak elegendő hely vinyómon, akkor még mindig ott az a probléma,
    hogy kezdő userként nem merem particionalni, aminek végrehajtásárol egyelore fogalmam sincs, és haladóbbak szerint kezdőként könnyű elcseszni és adatok sérulhetnének akkor ...
    (egyetlen megoldásnak látom egyelőre, hogy
    nagyon olcsó hasznalt 10-20 GB hdd-re vadászom , HOGY KETTŐ LEGYEN ÖSSZESEN, és akkor nincs gondom particionalasra. az új vinyóra telepiteném az ubit (meg elotte akár azon gyakorolhatnám a particionalast) :) )

    KÉRDÉSEM:
    jaja, néztem a lock sreen-t is , de tanácstalan voltam.
    szoval:
    mely opcion belul lehet kódot rendelni a zárolt képernyőhoz?
    (APROPÓ: MIT ÉRTESZ LOGIN JELSZÓ ALATT EZ ESETBEN? ugyanis live-cdzés alatt alapesetben van a
    live session user, ehhez
    nem tudok kodot rendelni,
    de ha csinalok E MELLETT usert, ahhoz tudok. Utobbi lesz a képernyő-lock kódja is egyben? vagy máshol kell képernyő lock-hoz kódot megadnom? vagy az AKTUALIS belépett user loginkódjára gondolsz? :) utobbi esetben
    live session ussser alatt nem fog menni)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz #16820480 #14151 üzenetére

    hm.... köszike, most livesession userke vok,
    ugyhogy a lock screen
    -értelemszeruen- nem kért jelszot,
    amikor visszalépett,

    de most akkor fejest ugrok a masik userrel ;)

    Bár dupla sebességgel megy a netem ubin, az xp alattihoz képest,
    ÁMDE mivel cd-ről megy ubi, igen igen lassu minden egyéb (alkalmazások elinditása, stb.), plussz adjuk hozzá, h régi procim van...
    .. szoval kis idő, mig engedi kiprobalni a konfig ;)

  • mzx

    senior tag

    válasz #16820480 #14151 üzenetére

    hát...sajna most fagytam userváltáskor, ezert hagyom is egyelore... valszeg megtelt a lapozofile is, és idővel kivág alkalmazásokat, most meg ez ...
    :/ ... de sebaj, live-cd mégse u.a., mint hdd-re telepitettrol, altalaban sem u.a.

    Mindenesetre valamikor kiprobalom majd. :)

    köszi a válaszaid; perceken belul bemásolom a tegnapi , kevésbé lényeges kérdéseimet is, a megválaszlatlanokat, hátha valakinek van kedve, ideje azokra is írni ;)

    Az eddigi fontosakra reagaltatok (te is), úgyhogy köszönöm szépen nektek :)

  • mzx

    senior tag

    a kevésbé fontos kérdéseim tehát (de azert ezekre is érdekel válasz valakitől) :

    1)
    ! ! DUPLA sebességgel netezek,ahhoz képest, ahogyan xp alatt
    :))
    (gondolom mert nem terhelik a windowsos biztonsagi alkalmazasok, ezert, nemde? ;) Példaul xp alatt antivir azonnal ellenoriz; itt nincs ilyen... :) )

    2)
    És úgy tűnik, a grafika minőségibb, mint xp alatt, ugyanazon gépen ,u.a. monitorral :) Ez a gnome szabványnak koszonheto? :)

    3)
    sajna volt egy komolyabb gond: már net offline is fagyott az ubim ... :( , aztan kovetkezo boot soran már net online is ...
    Ezt kovetoen xp -vel boot-oltam és megnoveltem a virtu memot, azaz a lapozo file méretét.
    EZ LEHETETT A LUDAS? Mármint h a RAMmal egyutt
    nem tett ki 1 GB memót, ez lehetett a fagyások oka?

    (P3 -as gép, 384 MB RAM.)
    (azóta lapozofile+RAM egyutt 1 GB felett van, de pár óra elteltével egyes esetekben alkalmazás megnyitása más alkalmazás ablakát kivágta, valamint fagytam user-váltáskor.)

  • mzx

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #14170 üzenetére

    lehet h tenyleg nem az az oka , fene tudja ... :U

    ...amikor hamarabb fagyott kétszer is egymas utan, akkor még csak 400 MB lapozo file-t allitottam be (xp alatt), amikor csak órák mulva fagyott, ámde csak user váltáskor (ami a P3-on a procim windows alatt példaul nagyon nehezen visel), addigra már 800MB -ra tettem a lapozófile max. méretét. Tehát esetleg a 400 kevés volt mégis (?).

    (ismétlem: LIVE-CD-zek ubin! ez tobb hibalehetoséget adhat, pláne régi processzorral; és eseteg több memót igényel, nem? :) )

    Még valami: azt irod: "Ált. nem is igen használják a swapot."
    A vinyóm miert dolgozik , általaban egyidejuleg a cd-rom -ommal? Azt gondoltam, talán mert a vinyót mint virtu.memó használja ilyenkor;

    - mégsem ez a helyzet ilyenkor?

    - feltételezem, h CSAK ram-ba ír ELEINTE, ugye? (ennek ellenére mégis vilog a hdd led-je, már boot-kor is, meg rendszeresen ,amikor a cd-rom is megy)

    - mit tesz ilyenkor a hdd, hogy állandoan dolgozik, mialatt a cd-rom -om is?

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    (ha esetleg más is reagálna - hogy ne kelljen keresgélnie a vonatkozo előzményt: P3 -as gépemen a RAM:384 MB ! :) )

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    Üdv!

    Ubuntu 8.10 -t szeretnék installálni, 40GB vinyóra.
    Live cd-ként már használom egy ideje.

    Op. rsz-t még sose installáltam, semmilyet, Windows-t se.

    Gép: 500 Mhz P3
    Videokari: ATI RAGE

    A két vinyóm közül az egyiken WinXP van telepitve.
    A masikat leformaztam (40GB), erre tennék Ubit (Ubuntu-t) ÉS XUBUNTUT IS.

    KÉRDÉSEIM:
    (Alant vastagon szedve osszes kérdésem, de a tobbi részt is kéretik elolvasni ;) köszi ;) )

    1)
    Lámer kérdésem, mert ovatos vagyok:
    - kihuzzak gépházban vmiféle kábelt, nehogy beleírjon a linuxtelepitő a WinXP-s hdd-mbe?
    - Vagy nem muszaly?
    - Javasoltok valamiféle ovintezkedest ez ügyben?
    - Netán BIOS-ban állítsak át vmit ehhez?

    2)
    Újabb lámer kérdés; gőzöm sincs a file rendszerek mibenlétéről, épp csak halvány fogalmam. Az XP-s hdd-ről formáztam a 40 gigás hdd-t (utobbira tervezem tehát az ubit és xubit). Formázáskor valami
    NTSF (?) file rendszert engedett XP, és 4096KB -ot jelzett alapértelmezettként, de valaszthato kisebb is
    (nem tudom, mire utal ez a 4096 KB
    ... szektor?
    ...már nem emlékszem, de nem is értek ehhez... cilindert is csak a cirkuszban lattam utoljára, azt még kapisgálom is. ;) )
    - Kérdésem még , hogy ubi és xubi installkor formázzam-e le ujra a 40 giga hdd-t?
    - Vagy jo ugy, ahogy a masik vinyóról megformáztam?

    3)
    Live cd-s ubi használatakor tapasztaltam, h képes hasznalni az XP-s file-kat, legalabbis egy részét probaltam, sikeresen. Azt hallottam valahol: az ubi egyidejuleg két file rendszert használ ...
    - ... vagy képes két féle file rsz-t felismerni?
    - Melyeket?

    (Tehát ezert képes olvasni a WindowsXP alatt készult file -okat ,mint példaul JPG, TXT)
    - Az NTSF az egyik filersz, amit az ubi hasznalni kepes?
    - Az XP milyet használ?

    4)
    A huzosabb kérdésem: látom ezen a forumoldalon szerepel egy link a particionásálhoz. Elso ranezesre kissé ijesztonek tunik, bonyolultnak hat.
    - Mit javasoltok első lépésben, hogyan végezzem a particionalast?
    Szándékom, hogy 4 GB particio legyen Xubuntunak (Xubuntu-t azert szeretnék, mert P3-as gépemen méggyorsabban fut, bár az Ubi is jol megy nalam livecd-ről, meg a Xubuntu live cd-m is, de az Ubi érdekel elsősorban.)
    A többi, azaz joval nagyobb helyet pedig Ubuntu-nak szánnám.
    Kérdezem továbbá:
    - mivel 20 GB számomra tisztán médiafile-knak kell, muszály három részre particionalnom a 40 GB hdd-t?
    - Vagy elérik ezen file -okat mind a WinXP a masik vinyóról, valamint majd a Xubuntu is, és az Ubuntu is, akkor is, ha Ubuntu particioján tárolom majd a média file-okat (avi, mp3...)?
    - Vagy csak kettéparticionáljam? (4 Giga xubuntunak, a többi, jóval nagyobb rész meg ubinak és médiafile-knak)

    5)
    - Ahhoz, hogy váltogatva használhassam ubuntu-t és xubuntu-t (pl. egyik nap egyiket, masik nap masikat), ahhoz muszaly particionalnom a hdd-t?
    - Ha nem, akkor van mód arra, hogy KÖNNYEDÉN, átváltsak xubi-ra a telepitett ubiból, meg vissza, bármikor?

    (Annnyit hallottam, h le lehet "butitani" a telepitett ubi-t xubuntura, na de
    - nem tudom, hogy pár muvelettel és gyorsan megoldhato-e ez, ÉS HOGY VISSZAFELÉ IS KÖNNYEDÉN, GYORSAN?)

    Előre is köszi a valaszokat:
    Mzx

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #21843 üzenetére

    KIEGÉSZITÉS:
    ... jut eszembe, azert készítenék kulon particiót a 20 Gigányi médiafile -oknak, mert ha -neadjisten'- adott esetben újra kellene telepítenem Ubi-t (pl. mert valami -magyarul mondva- "elcsesződött"),
    akkor a médiafile-k particiója sértetlen maradna.
    - Vagy tudtok biztonságos eljárást kétparticios megoldással is erre, vagy pláne particionálás nélküli megoldást minden elképzelésemre? :)

    köszi - Mzx

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #21846 üzenetére

    Vladi, köszi szépen! :DD Hónapokkal ezelott volt utoljara ubi iránti erdeklodesem, akkortájt is te voltal az egyik aktív segitőm,
    ez úton is még egyszer köszike :D
    ... a stílusodat meg csipázom :D
    De azert nem úszod meg az újabb ... na nem sok, de 1-2 lámer kérdésemet ;) ...
    Lehet, h túl ovatos vagyok, és csak neki kellene vágnom már az ubuntu installálásnak, de hajlamos vagyok valamilyen szinten elméletben is előkésziteni a dolgokat, foleg, ha laikus vagyok adott témában ;)

    1)
    Azert vetettem fel a masik hdd fizikai lecsatolását, amire XP van telepítve, mert aggódom, nehogy beleírjon az ubi telepitő, azonban a hardverhez se értek nagyon, bár a napokban életemben először magamtól benyomtam a gépházba egy vinyót, jumpereltem, BIOS-ba állítgattam, XP-ben felismertettem az új hdd-t... minden simán ment :D .. számomra ez is valami, tekintve ,hogy először csináltam ilyet :D Csak hogy addig mág oké nekem, hogy SLAVE kábel volt szabad és primary slave hdd lett az újabból, de ha lecsatolom a kábelről a primary mastert (az XP-s vinyót), akkor
    nem lesz gubanc a masik vinyóra történő ubi intallálás során? Mi fog történi? Primary master lesz az új, "üres" vinyómból, amire ubi tervezek? Ha visszadugom ubi installálás után az XP-s vinyót, akkor megint az lesz a primary master?
    ...Szoval nekem mint lámernek ezek bizonytalanságok ám... ;)
    Egyébként ha semmit nem módositok, nem csatolok le stb. a gépházban ,
    akkor sincs min aggódnom, hogy beleír esetleg az XP-s vinyóba az ubi telepítő?

    2)
    Volt egy "KIEG" hozzászólásom is tegnap, légyszike, adj javaslatot arra is:
    Szerinted hogyan jobb?: azonos partícióra simán mehet a 20 gigányi mp3, avi stb médiafile-k, vagy a biztonság kedvéért particionaljam a vinyót és KÜLÖN particiora tegyem a médiafile-kat arra az esetre, ha egyszer -neadjisten'- ubit újra kellene telepiteni, hogy sértetlen maradjon a 20 gigányi médiafile gyűjtemény?
    (Hiszen nem az ubival azonos particiora kerul abban az esetben, ezert maradna tuti sértetlen.)
    Szóval én kezdőként particionálásra -ha nem feltétlen muszály-
    nem adnám a fejem... tehát godnolom nem szukséges, ha nincs veszélyben az ubi esetleges jövőbeni újratelepitése során SEM a 20 gigányi médiagyűjtemény...
    ...de ha javaslod, akkor megprobalom a partícionálást, amint időm lesz rá
    (egyelőre az ubi installálásra is annyit tudok előre, hogy a napokban valamikor eljutok odáig :) )
    ... végulis "üres" vinyó, amire telepítenék, nagy bajt nem okozhatok...

    3)
    Ubi alól egyszeruen csak készitek egy Xubi-s fiókot és az alapból GNOM helyet Xfce -t fog használni, ami által méggyorsabb lesz a rendszer ? :D Ennyi az egész, hogy bármikor váltogathassam az ubit és xubit? :D

    4)
    RAM nem sok van ... csoda, hogy tavaly volt pénzem bővíteni 384 MB -ra.
    De úgy olvastam, elegendő, ha nem is valami sok. Egyébként csak 100 MHz-s RAM-ok.
    (A gép meg 500MHz, P3)

    5)
    WinXP alatt semmiféle particiom nincs.

    6)
    Torrentezést is terveztem, de akkor ne ntsf -re installáljam ubit, hanem ext3-ra, hogy tudjak torrentezni ubi alatt? És DC-zéshez milyen file rendszer használható?? ( Ismered, P2P rendszerű, gondolom
    nem mondtam újat a DC-vel. Sőt... :D )

    Nagyon kösz iaz eddigieket, és várom az újabb válaszokat. Szeritnem ennyiből már menni fog nekem is a dolog. ;)
    Persze az általad javasolt meta csomagrol majd érdeklődöm itt, amint eljutottam oda, hogy ubi feltelepítve. :D

    Mzx

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #21846 üzenetére

    ...ja, még valami mára, illetve néhány tovabbi kérdésem, Vladi:

    I)
    Az ubi install gondolom rá fog kérdezni ,hogy melyik betűjelű hdd-re menjen az install?
    (nálam F:\ az új, "üres", amire ubit tervezek telepíteni,
    és C:\ a WinXP-s hdd, amit féltek, nehogy beleirjon az ubi telepitő)

    II)
    a)
    Ha mégis muszaly lenne particionalnom (bár egyelőre nagyon
    nem szeretnék, bár most üres a vinyó, gyakorlásra jó lenne,
    nem tudom ...), szoval minden partíciónak külön betűjele lesz, mint ahogyan egy új háttértároló fizikai géprekapcsolásakor?
    Tehát G:\ , H:\, I:\ satöbbi jeleket kap majd minden egyes partíció?

    b)
    Ha minden partíción lenne külön op rendszer, bármenyikről lehetne boot -olni, a boot prioritást átállítva BIOSban? Pl. előre tenném a H:\ particiót, és arról próbálna meg a gép elsőként be beoot-olni?

    Köszike a leendő válaszokat is! :)
    Mzx

  • mzx

    senior tag

    válasz body007 #21874 üzenetére

    Igen, kezdőként aggódom is, nehogy épp a beállitásokkal csesszek bele az XP-s vinyómba, viszont dilemmám, hogy
    ha nem húzom le az XP-s vinyót, mialatt a masik hdd-re telepitek, akkor meg netán ezert kockáztatom az XP-s hdd tartalmát (?)...
    Szoval nem tudom , mit tegyek, de azt'szem
    nem húzom le a kábelt az XP-s vinyóról (sem), eredetileg is effelé hajlottam.

    Köszi, ezek szerint te is elolvastad kérdéseimet, örülök reakciódnak, kiegészitésednek Valdi válaszaihoz. ;) :)

    (Pár perc, és reagalok Vladira is. :) )

    Mzx

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #21872 üzenetére

    1)

    a)
    Ha az XP számára NEM használható file rendszerű hdd-n, vagy annak egy particióján lesz az Ubi,
    és ugyanazon a médiafile-jaim, akkor pl. 15 GB van utóbbiból és marad ott még 5GB hely, médiafile-nak:
    nos, ide nem lehet irnom az XP-s vinyóról XP-s alkalmazással semmilyen file-t, mp3-akat se?

    b)
    Pl. XP van boot-olva, és XP-s alkalmazással az Ubi-s hdd-re akarok letölteni médiafile-t, mp3-t , avi-t:
    lehetséges? Vagy mivel más filersz-re lett alakitva az Ubi-s vinyó , annak telepitésekor, ezert
    nem lesz megoldható?
    Vagy pl. XP-ből kiírt mp3 -kat tartalmazó cd-ről nem lehetséges az emlitett Ubi-s hdd-re másolnom mp3-akat?
    Avagy független a cd-re írt file, a hdd file rendszerétől?

    c)
    Az XP alatt cd-kre kiírt mp3-akat az ubi live cd-ről indított ubi beolvasta, lejátszotta,
    miután live cd használatkor telepitettem a szukséges plugin-t, mp3 olvasáshoz (vinyó lapozófile-ra ment a telepités,
    gondolom); épp ezert felmerul bennem: ezentul is XP-ből irjak ki mp3-akar cd-re?
    Vagy nyugodtan lehet (telepitett) ubi-rol is majd, mert XP-ről is fogom tudni olvasni
    az ubi-s hdd-ről ubi-val cd-re kiírt mp3-jaimat?

    2)
    SWAP = lapozófile(-knak hely a hdd-n, azaz virtualis memoria) ?

    3)
    Nagyon jól fog jönni a telepitésről szóló linked, külön köszönet érte . :)
    (Remélem, még ma eljutok odáig, lesz időm arra is, hogy átolvassam, mielott telepitek ;) )

    KÖSZI AZ EDDIGI ÉS LEENDŐ VÁLASZAID, VLADI ! :)

    U.i.:
    Állati az egyik korábbi linked - "linux bölcső" :D
    http://www.youtube.com/watch?v=bYcF_xX2DE8&feature=player_embedded#

  • mzx

    senior tag

    válasz body007 #21899 üzenetére

    köszi a válaszokat body007, Siriusb, TrollBalint :) Kettő még maradt az előzőből, légyszi valaki ezekre is irjon! köszi. :) :

    1)
    Az XP alatt cd-kre kiírt mp3-akat az ubi live cd-ről indított ubi beolvasta, lejátszotta,
    miután live cd használatkor telepitettem a szukséges plugin-t, mp3 olvasáshoz (vinyó lapozófile-ra ment a telepités,
    gondolom); épp ezert felmerul bennem: ezentul is XP-ből irjak ki mp3-akar cd-re?
    Vagy nyugodtan lehet (telepitett) ubi-rol is majd, mert XP-ről is fogom tudni olvasni
    az ubi-s hdd-ről ubi-val cd-re kiírt mp3-jaimat?
    AZAZ NEM TUDOM, A CD LEMEZEN IS KÉPZŐDIK-E FILE RENDSZER? :) Erre akarok kilyukadni. :)

    2)
    SWAP = lapozófile(-knak hely a hdd-n, azaz virtualis memoria) ?

    . . . ÚJ KÉRDÉS:

    3)
    Affelé hajlok tehát, h ubi telepitésekor nem húznám ki a WinXP-s vinyómat,
    mert nem tudok grubot állítani / írni. DE AKKOR MIRE FIGYELJEK TELEPITÉSKOR,
    nehogy véletlen beleirassak az XP-s vinyómba az ubi telepítővel?

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #21935 üzenetére

    Köszi a válaszokat Speeedfire, Siriusb, Vladi!

    Felmerult válaszotok után újabb bizonytalanság bennem;
    írjátok, hogy ubi telepítésekor úgy is az ubi-s hdd-t, illetve partíciót választom ki,
    ezert nem fog bele írni az Ubi-telepito a WinXP-s hdd-be / particioba - ez edddig oké is....

    Na de a particiok kozul honnan tudom, melyik-melyik?
    Windows betűjeleket ismertem eddig csupán:
    c:\ , d:\, g.:\ satobbi - ezek jellemzőek windows alatt ugyebár...
    Vladi, említetted korábban, hogy ubi alatt ilyen jelek lesznek:
    sdb1
    sdb2
    sdb3
    satöbbi....

    - Na most egyrészt kérdem: ezek particiók, vagy pedig fizikai háttértárolók (hdd, cd rom satobbi), vagy bármelyiket jelölhetik?

    - Valamint kérdem : honnan tudom, az SDB-k közül melyik a windows XP particioja/vinyója,
    melyik a másik (jelenleg "üres", ubi-nak szánt) hdd jele, illetve hogy azon belul mely leendő particionak mi lesz a jele?

    - Ja, és a telepito választja ki, milyen jelet ad, pl. amikor particionálok (automatikusan, mint a Windows), vagy nekem kell megadni?

    - Valamint édekel engem, hogy az Ubi-telepítő is sdb-kkel fogja jelolni a particiokat, illetve vinyókat?

    - Vladi válaszod végén említettél valami mbr-t... Mi is az? Lehet h már mondtad korábban,
    de "nem vágom" per pill ....

    Közben eldöntöttem, hogy a 40GB (ubi-ra szánt) vinyómat ubi telepitéskor particionalni fogom, de még egyelore
    épp csak azt tudom a particiokrol, hogy "nem eszik, se nem isszák" ;-) Sokkal tobbet nem ;) .
    Azonban muszaly lesz, mert kb 2 nappal ezelotti egyik válasz alapján megtudtam, hogy
    ha XP-ből is akarok irni, meg onnan olvasni erre/erről az Ubi-nak szánt vinyómra/-ról is, akkor egy NTFS particiot létre kell hoznom azon az ubi-s hdd-n.
    20 GB-t ot particionalok majd NTFS-ként. Legalábbis szeretnék. :D A masik fele elég lesz (kizárólag) ubi-nak , ubi-s file rendszerrel.

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #21971 üzenetére

    (...közben itt:
    http://hu.wikipedia.org/wiki/GRUB
    ráakadtam, mi az mbr ;)
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Master_Boot_Record
    Szoval mbr kérdés tárgytalan.)

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #21978 üzenetére

    KÖSZI MINDENKINEK a válaszokat :)

    Noh, Vladi, ha kész leszek valamelyik nap az "Uborka" mint rendszer "felállításával"(amint lesz rá időm), akkor azt'szem az enyém is felál örömömben :D ...

    Már stimm, alapjában, számomra, mire figyeljek install során. :)
    Ami még érdekel:
    Nem lesz-e gond telepités során amiatt, hogy a hdd-m 40GB-jából csak 37 látszik?
    Előre figelmeztettek is szakik engem, hogy mivel csak P3 -as a gépem, lehet, h nem képes ekkora vinyót teljes egészében érzékelni, pláne, hogy már van benne egy masik hdd, bár az utóbbi hdd jóval kisebb.
    ... vagy csak arrol van szó, hogy
    nem 100%-át mutatja a felhasználónak a rendszer? Ha igen: miert?
    (Pl. particionalaskor nem fog -e az Ubi telepítő hibát okozni, vagy adatvesztéssel
    nem jár-e?)
    Ráadásul hatvan-valahány MB-t jelzett foglatnak windows, amikor onnan leformáztam az a vinyót, de semmit nem lát onnan abbol, még a rejtett file-k láthatóvá tétele után se; mi lehet az a 60-70 MB ?? Mielott leformáztam volt rajta rendszer, egyébként, de
    nem én raktam fel, hanem akitől vásároltam, ő már használta.
    Tehát kiirja XP alól, ha megnézem, hogy
    37.2 a teljes mérete, és a szabad hely:
    37.1
    valamint konktéran detektálja ,hogy hatvanvalahány MB foglalt
    - KÖZVETLENUL FORMÁZÁSA UTÁN TEHÁT !
    (nem emléxem pontosan mennyi, legyen pl. 62)

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #21979 üzenetére

    ...ha jol ertem az ubi telepités leirasokban, minimum 3 particiot kell létrehozni az ubi számára:
    gyökér ( / ) , swap, /home
    Jol értem?

    Ami nem vili számomra, h miképp lehet a swap particiojat a vinyó legelejére tenni?
    Hiaba mutatja a leiras, meg screenshot -ban is, én nem értem... persze amikor épp csinalni fogom a telepitést, lehet, h egyértelmu lesz számomra, de
    nem kockáztatok, mert amikor élesben megy a dolog, akkor csak bámulok, mint borju az új kapura... szoval az abiztos, ha előre megkérdem itt tőletek. Gondolom, csak egy sima egérmuvelet, vagy TAB gomb ( de mi van ,ha mégse ... :D ) .

    (Javasloja, h swap legyen a hdd legelső particioja, h a vinyó feje a leheto leghamarabb elérhesse, és elegendő a lemez fizikai sorrendjében csupán masodiknak tenni a gyökérparticiot)

  • mzx

    senior tag

    üdv

    (KÉRDÉSEK VASTAGITVA ÉS ABC SZERINTI BETUJELEKKEL ELLÁTVA, DE LÉGYSZI MINDEN MOMENTUMRA,
    AMIKET NEM ÉRTEK, IRJON KI-KI, AKI TUDJA A VÁLASZT, VAGY HA FELMERUL BENNE, HOGY HULYESÉGET CSINALTAM, KÉREM, JAVITSON KI. :)
    KÖSZÖNÖM ELŐRE IS . :) )

    Első ubi installomban valami gubanc lehet, használhatatlan egyelőre. (Vagy eleve??)
    Kérek szépen tovabbi meglátásokat, javaslatokat.
    Optimista vagyok, addig nem nyugszom, mig elő nem teremtek mukodo telepitett Ubit.
    LÁTSZÓLAG SIKERES A TELEPÍTÉS, VALAMINT MEMORIÁK IS RENDBEN A TESZT SZERINT!

    _ mem-test:
    Kicsit aggodom, h esetleg hardware nem tetszik neki, bár a hiábavalo utolso, sikertelen ubi reboot, illetve inditás utani ma delelotti probalkozasaim után
    csinaltam egy memoriatesztet (továbbiakban mem-test), sokaig ment, 75 percen át, TEST #8, volt az utolsó, kb. 115% -ig ment a PASS felirat után, annak "#" karakterei képernyő széléig alkottak csíkot ekkor, ebbol is vélem, hogy végigment a mem-test (TEST 8#-ról is visszaváltott TEST 1# -re),
    csak azt nem értem, miert kezdte ujra, ámde szerencsére minden oké a memoriák esetén:
    "Pass complete, no error, press Esc to exit." (Ki is léptem erre Esc-pel.)
    (Ha ez informacio számotokra, mem-test egyik felirata, egész végig: "chipset: Intel i440BX")

    . . . A PROBLÉMÁK:
    -------------------------------

    Amit tudni kell gépemhez: ugy dugtam össze ATA-s , két darab hdd-met, hogy
    Primary Master: kis hdd, rajta régota feltelepitve : WinXP
    Primary Slave: a nagyobb hdd, egy hete XP-ről leformáztam NTSF -re; enek felére ubi -t telepitettem ma , ext3-ra.
    (Eleddig nem enged belépni rendszergazdaként, máshogy meg nem tudom, hogyan kell és van-e értelme rsz gazdai jog nélkul...)
    Az újonnan, napokban beszerzett nagyobb kapacitasu hdd-n csak annyit jumpereltem (szaki javaslatára), hogy levettem a pöcköt

    A) Ez a pöcök a jumper?)

    B) Rendesen érzékeli is XP és BIOS, azota is ezt az új vinyót. Ubi install alatt szépen particionaltam is, DE LEHET, H A BAJT NETÁN A MEGMARADT NTFS FELÉRE MÉRETEZÉSE okozta a particionáláskor? (az lett az sdb1)

    Ubi install előtt BIOS-ban elsőnek állitottam be boot sorrendben az XP-s vinyó HELYETT az addig még "üres", illetve ntfs -re XP-ből megformázott vinyót, amire aztán az ubi-t telepitettem (eleddig , úgy fest, hibásan telepitettem tehát(?)).

    AMI REJTÉLY SZÁMOMRA: a hibás reboot után az egyik jelzés:
    "PXE-E05 EEPROM checksum"
    (KETTŐ darab "E" betűvel!)
    ÉS NEM EMLÉKSZEM, HOGY CSAK ENNYI VOLT A FELIRAT, AVAGY FOLYTATODOTT -E ....

    C) Na most ,az eprom, tudtommal valami memoriafajta, nem? vagy nem?
    Ja és eeprom nem azonos az 1 darab "E" betűs eprom -mal ?

    Az emprom-os feliraton kivul még ennyi jelent meg a hibás reboot során:
    "Network boot settings uploaded. Please restart machine";

    ..ja és volt egy felirat még, asszem még ekkor: "hiányzó NTLDR";
    de lehet, hogy legelsőként csak ezt a hibaüzit irta ki .. .erre már ne memlékszem...

    D) Mi az az NTLDR ?

    MIALATT NEM NYULTAM SEMMIHEZ, VÉGTELEN CIKLUSBAN ISMÉTELTE MAGÁT A REBOOT, EZEN FELIRATOKKAL, 10-15 másodpercenként!
    Aztan power gombbal probaltam kikapcsolni,
    de nem érzékelte. Akárcsak live cd ubi használata végén, shut down utan szokta...
    ÉS F2 -T SE ÉRZÉKELTE, TEHÁT EKKOR BIOS-BA SE tudtam belépni.
    Tehát marad ilyenkor a gép áramtalanitása, majd 220V-ra vissza....
    _! ! ! AMI KULONOS: INNENTOL KEZDVE RENDESEN BOOT -OLT,
    MÉG A BIOS IS UJRA ELINDITHATÓ,
    EKKOR bios-ban a boot sorrendben visszaraktam legelsőnek az XP-s vinyót, majd
    bejott egy menu, 3 ubi-s menupont, meg egy WinXP-s menüpont is.

    E) EZ A GRUB?

    Itt a 3 ubi menupont az alábbiak, plusz egy XP-s (inditás),
    csak a lényegre emlékszem, ezt irtam fel magamnak (10 masodperc utan eltűnik az menü, és elindul, amin a fénycsik utoljára állt) _ :
    -ubuntu generic
    -ubuntu generic (recovery mode)

    F) KÉRDEM: EZ VALAMI UBI HELYREÁLLITO ? (mármint az ubi generic recovery mode)

    - ubuntu mem-test _ [EZ A 3. MENÜPONT]
    - winXP _ [EZ A 4. MENÜPONT]

    _ Gép áramtalanitasa utani Ubi indítás során fellépő hibák:
    Az install szépen lement, meglepetésemre kb fél óra alatt. (A súgók szerint órákig is eltarthatott volna, ráadásul csak P3-as gépem van.)
    Ezután hibás reboot - erről fentebb irtam...
    Na de a gép áramtalanitása után rendesen elindult
    a grub menü(?)-ből
    az Ubuntu ("ubuntu generic"),
    és bejött az üdvözlő képernyő, kérve az user nevet és passwd-t.
    TUTI JÓL MEGADOTT PASSWD ELLENÉRE NEM FOGADJA EL!
    (Jelezte, hogy vagy user név nem stimm, vagy a passwd. Ez már csak azert is meglepo, mert, ugyebár, amikor jelszot kell választani, mindig kétszer kell beirni;
    el is fogadta az install során még.
    De ettől fuggetlenul is tuti, hogy jol irtam be, amikor a gép áramtalanitása után ujrainditottam a gépet az ELSŐ ubis menuponttal, az ubi generic -kel
    (ami menü, gondolom, a grub). )
    Tobbszor is probálkoztam a passwd megadásával, és a user név is tuti ugyanaz, mint amit install alatt adtam meg.
    BETŰKET IS TESZTELTEM az user név mezoben is ,hogy lássam ,
    ne csak csillagozva, a klaviatura Z-jét, Y-ján, SHIFT -t, stb...

    G) Nem árulok el nagy titkot avval , he elmondom: volt nagy betu a kódomban ("SHIFT" billentyű). Ez csak nem okozott gubancot??

    H) HA NEM ADTAM VOLNA MEG PASSWD-T AZ UBI RENDSZERGAZDÁNAK (azaz magamnak mint rsz gazda), UTOLAG LEHET ADNI, HA SIKERESEN UJRA INDUL UBI?
    Lehet, hogy tehát jobb lett volna nem adnom passwd-t az ubi telepitéskor .... (?)

    Visszatérve: install végén tehát reboot- t kért, de épp úgy hibásan teszi, mint amikor pusztán live cd-vel ubizok - kinyitja a cd tálcát és azonnal visszacsukta,
    így nem tudom kivenni, emiatt -akár csak live cd-zés esetén-
    mivel semmire nem reagált a gép, POWER gombRA SE, ezert gépet áramtalanitom ilyenkor, majd 220V (feszkó) vissza.

    I) E muveletem megzavarhatta a reboot-t, pláne hogy install végén történt?
    (Amúgy tényleg nem volt más választásom.)
    Reboot-nak számit egyáltalán, ha egyrészt
    nem lép ki szabályosan a rendszer, és ez utan áramtalanitom a gépem, majd ezután elinditom a gépet a rendszerel?

    ___________

    u.i. VLADI részére : milyen igaz! ... nem gondoltam bele, hogy 1024 -gyel osztva csak 37 GB lesz a végeredmény :D ... koszi a meglátást :)
    ______________________________________________

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #22003 üzenetére

    sarkitott válaszom: igy van....
    (kissé le vagyok törve :( ... de nem adom fel! ...... )

  • mzx

    senior tag

    válasz FixY67 #22005 üzenetére

    köszi a meglátást :)

    Igen, elég összetett tapasztalataim voltak, ezert hat bonyolultnak a leirasom.
    Kiemelem az egyszeruség kedvéért:
    Úgy nézem, nagyobb volt az ijedtségem, mint amekkora a gond,
    szóval egyetlen nagy probléma maradt, hogy
    nem enged belépni , amikor elindítom a telepitett ubit...

    Nos, a leirasom nagy része avval fugg ossze, hogy a reboot mit okozott,
    a reboot gondot meg szerintem tehát az okozta (mint irtam), hogy
    ubi installálás elott a BIOSban a slave-t azaz az ubis hdd-t tettem boot sorrendben legelsőnek.
    Legalább is amint áramtalanitotam a gépet (másra nem reagált), és végre a 220 V -ra visszadugva már el tudtam inditani a BIOSt, és ott miutan visszaraktam legelsőnek s boot sorrendbe a masik, a windows-os vinyót (ami a primary MASTER),
    nos
    ezután az ubis vinyó (primary SLAVE) is beboot -olt ! :)
    CSAKHOGY.... nem enged be a jelszóval.....
    úgy fest, már "csak" ez a gond...

    Tehát a checksum, és hasonlók lehet, hogy pusztán amiatt jelentkeztek, mert a slave vinyó volt bios-ban a boot sorrendben a legelső?

    Kérdem ezt is : ami user nevet és jelszót kér a telepitő, az ahhoz tartozó fiók lesz a rendszergazdai fiók?
    (Nem tudom, ubi is fióknak hivja -e ezt, mint XP ?)

    Nos, egyetlen user nevet és hozzá jeszót kért a telepitő, azt tuti jol adtam meg és tuti jol irtam be amikor sikeresen boot -oltam végre a telepitett ubimmal,
    MÉGSE fogadta el ... így hát
    nem jutok tovább ubi -ban, mint a bejelentkező képernyő, egyelore...
    ...hacsak...
    hacsak nem a recovery mode -dal, ahogy sejtetitek velem ....

    MIT TEGYEK, mit javasoltok? Probaljam ki a recovery mode -t is ? ...........

    (Valszeg holnap, vagy holnap utan lesz időm ubi-t helyre rakni, de ide a forumra talán még ma, de holnap biztosan lesz időm jönni, raadasul ez az első, hisz előbb az info, és csak utána esek neki az ubinak.)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Kendek #22006 üzenetére

    köszi neked is a válaszokat, kulonos tekintettel annak részletességére :)
    Új kérdéseim (előző hsz-em) neked is szolnak és mindenkinek, aki hozzá tud szólni. :)
    Előre is (és utolag még egyszer) köszi mindenkinek! :)

  • mzx

    senior tag

    válasz FixY67 #22015 üzenetére

    megköszönöm, ha leirod részletesen, igen :) köszi :)
    Hangsulyozom: totál KEZDŐ vagyok, még XP-ben se vagyok tul rutinos.
    ;)
    Egyszer irtak nekem valamit a mount-olásrol, de azt se tudom, mire jo...

    Mindjart irok pár sort még, jelezve abban, mit gyanitok esetleges hibámnak a telepitéskor ....
    pár perc és irom....

Aktív témák