Keresés

Aktív témák

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #22016 üzenetére

    tehát.... bizonytalanságaim:

    1) Jól tettem , hogy készitettem ubi telepitéskor "/" (gyökér) particiót?
    2) Jól tettem , hogy elsődlegest állitottam be ehhez?
    3) Oké, hogy NEM hoztam létre "/boot" particiot?
    4) Az rendben lehet-e, hogy MINDEN ubis particiom amellett, hogy ext3 file rsz-ű:
    MINDET ELSŐDLEGESNEK állitottam be?
    (Tehát egyiket se logikainak készíttettem.)

  • FixY67

    senior tag

    válasz mzx #22016 üzenetére

    Jól értem, több partícióra van szabdalva a linuxod? Így egy picit macerásabb a dolgot elmagyarázni, pláne, ha még LVM-t is használtál a telepítéskor vagy titkosítottad a home-odat...
    Alaphelyzetben azt kellene, hogy elindítod a live cd-t. Amikor már üzemképes, elindítasz egy terminálablakot (xterm, kterm stb. - valahol az alkalmazások közt kell, hogy legyen egy ilyen)
    Lehet, hogy van olyan is, hogy "root terminal", ha azt indítod, akkor a rögtön root jogokkal rendelkező shellt kapsz. Egyébként a terminál indítása után ki kell adni egy 'sudo -i' vagy egy 'su -' parancsot. A live cd-n elvileg nem kér jelszót hozzá.

    Ha van root prompt (sor elején # van), akkor fdisk -l, ez kilistázza, hol, milyen partíciód van.
    Én (ha nem tudom, melyik a root), végignézném valamennyit linux típussal jelölt partíciót úgy, hogy felmountolom, megnézem, van-e rajta etc/passwd file, ha nincs, elengedem. Például:

    mount /dev/hda1 /mnt
    ls -l /mnt/etc/passwd
    ha ez hibaüzenetet ad, akkor nem ezt keressük
    umount /mnt

    Jöhet a következő linuxos partíció ugyanígy. Egészen addig, amíg meg nem találod azt, amelyiken a passwd file van, de valószínű, hogy a legelső linuxos partíció lesz az.
    Ha az ls nem ad hibaüzenetet, akkor nem kell az umount, helyette:

    chroot /mnt
    passwd usernév
    (a usernév helyére a te usered nevét kell írni - ha a passwd hibaüzenetet ad, akkor esetleg érdemes kilistázni a tartalmát egy cat /etc/passwd paranccsal és megnézni, mit írtál el)

    Ha ez megvolt, akkor
    exit
    umount /mnt
    reboot

    Amikor látod, hogy indul a BIOS program, akkor kiveszed a CD-t.

    ...

Aktív témák