Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ttower #2209 üzenetére

    Tápventilátor fordulatát a táphőmérséklet (azon belül is a szekunder oldali egyenirányító diódák fűtenek a legjobban) alapján kell szabályozni, hőérzékelőt arra szerelni.

    Ha az alaplapra kötöd a tápventilátort, az mi alapján fogja tudni a diódák hűtőbordájának hőmérsékletét? Nem lesz hőfokvisszacsatolás, simán túlmelegedhet a táp, hacsak nem pörgeted állandó max. fordulaton.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz BiOszi #2238 üzenetére

    Lehet például lézeres hőmérővel, amit csak rá kell irányítani a mérni kívánt alkatrészre.

    Vagy egyes multiméterek tartozéka szokott lenni a vezetékes, hőelemes szenzor. Mivel ez egy mm átmérőjű gömbben végződik, én az alumínium hűtőborda oldalába fúrtam egy kis lyukat, ami a tápegységen kívülről is hozzáférhető, abba dugtam bele a hőelemet, pasztázva. (Régebben kísérleteztem valamit ezzel kapcsolatban, hogy meddig lehet csökkenteni a fordulatot.)

    Természetesen a szekunder oldali diódák hűtőbordájáról beszélek, nem a primer oldali kapcsolótranzisztorokról, vagy az aktív PFC FET-ről, ahol a borda hálózati feszültség alatt van, tehát azt laikusoknak ki kell hagyni az ilyen játékokból. De az nem is szokott annyira melegedni. Az is melegszik persze, csak kevésbé.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz djpety #2275 üzenetére

    Az első linkkel kapcsolatban: [link]

    A tápegységek bordái és alkatrészsűrűsége úgy van tervezve, hogy legalább valami minimális légmozgást mindenképp igényel (különben még a szomszédos alkatrészek is egymást fűtik), de aki ilyen kísérletekre adja a fejét, azt nem lehet csak úgy hasraütésre, hanem méréseket kell végezni.

    Pl. a topikban nemrég is szóba került lézeres infra hőmérővel, vagy egyes multiméterek tartozékét képező hőelemes mérőfejjel.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz talpas #2289 üzenetére

    Annyi hátulütője lehet az írásodnak, hogy a jelek szerint te sem használtad a Google-keresőt, így azután úgy tűnik, fogalmad sincs az önkenő, szinterezett bronzperselyes csapágyakról. Meg arról sem, hogy gyárilag miért nem kell kenni őket.

    Nem új a dolog ugye, hogy eredetileg olaj "féleség" ami keni a tengelyt, perselyt. Miért az? mert állandóan visszafolyik

    Szerintem inkább azért, mert vákuumban, magas nyomáson és hőmérsékleten, jól lehet telíteni a porkohászati eljárással készült, porózus perselyt ásványolajjal. Zsírral ezt nem nagyon tudnád megtenni, ennek pedig semmi köze a visszafolyáshoz. Az olaj különben is inkább kiverődésre hajlamos, szerintem. Főleg, amit utólag raksz bele. Ami gyárilag szivárog ki a pórusokból, az hatékonyabb, elvileg.

    Amikor meg már annyira kopott, hogy kenéssel kell kísérletezni, már úgyis mindegy neki, de szerintem valamivel hatékonyabb a zsír, mert nem verődik ki, jobban megmarad.

    Valamikor dolgoztam audioszervizben, voltak még akkoriban Tesla lemezjátszók, bolygókerekes meghajtással, szintén bronzperselyes. Köztudott volt, hogy olajjal ne kenegessük, mert hamarosan visszahozza az ügyfél, akár pár nap után is, mert az olajtól megszorul. Megszívta magát olajjal, vagy nem tudni, mi kínja volt, de tényleg be tudott állni rendesen. Csak a zsír volt jó neki.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz HartgeH3-2.8 #2305 üzenetére

    Akkor azt valaki rosszul rakhatta be, kártékony módon. A terelőlap célja kb. ilyen irányba terelni a levegőt a hűtőbordákra:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz BiOszi #2311 üzenetére

    Életvédelmi szerepe is van, noha földelt konnektor használata esetén nem tud megrázni, csak tönkremegy és/vagy lenyomja a biztosítékot.

    De véd egy véletlenül beesett csavar ellen is, vagy a panel megnyomódása, behajlása ellen, még ha erre kisebb is az esély.

    Bár kicsit kínos megírni is, de csak a tanulság kedvéért: több évtizedes szervizvállalkozásom egyik legszégyenletesebb esete történt pár hete, amikor egy monitor tápadapterét javítottam, és összerakáskor egészen barom módon kifelejtettem azt a vékony, műanyag lapot. Pontosabban nem is volt még összerakva, csak beraktam és becsavaroztam a panelt az alumínium sínbe, hűtőfüleket is rögzítettem, hiszen egyébként hűtés nélkül terheléspróbát sem lehet végezni rajta.

    Egy ilyen adapter jóval zsúfoltabb felépítésű, úgyhogy a büntetés nem is maradt el. A panel valahol leért az alaplemezhez, azonnal elpukkant, primer oldalon úgy szétégtek részek, hogy az már javíthatatlan, keríteni kellett egy új tápegységet.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz HartgeH3-2.8 #2322 üzenetére

    Normális esetben van belépési pont és kilépési pont, közben esetleg tervezett terelő útvonalak a levegő számára. Zárt rendszernél mindegy, hogy a kilépésnél húzom vagy a belépésnél tolom. Ha pedig mindkettőt végzem, akkor a két hatás összeadódik.

    Hogy a ház elején és/vagy oldalán is van egy-egy belépési pont, az is lényegében mindegy, amennyiben a kialakuló légáram mindent elér, amit akartunk.

    Levett oldalú háznál csak annyi az eldöntendő kérdés, hogy ilyenkor maradt-e a számítógépnek olyan alkatrésze, ami légáram nélkül maradt, pl. az alaplap valamelyik "zuga" vagy bármilyen kritikus hely a gépben? Általában nincs ebből probléma.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák