Új hozzászólás Aktív témák

  • bocX

    tag

    ''A tandíjból befolyt összeg az egyetemnél marad, legkevesebb egyharmadát, maximum felét kötelezően ösztöndíjra kell fordítaniuk.''

    ''A fer - az a tandíj neve - bevezetése után az egyetemre kerülő első évfolyamosok még nem fizetnek tandíjat. Az első év végi eredményeik alapján dől el, kinek kell fert fizetnie. A legjobb eredményt elérő 15 százaléka a diákoknak ugyanis mentesül a tandíjfizetés alól, sőt ők ösztöndíjat is kapnak.
    Tandíjmentességet élveznek majd a halmozottan hátrányos helyzetűek, a doktori képzésben tanulók és az első felsőfokú szakképzést végző diákok is''

    ''Fontos feltétel, hogy a diákoknak egy évben legalább 30 tanulmányi kreditet kell majd teljesíteniük. Az állami képzésen legrosszabbul teljesítő 15 százalékát a diákoknak átirányítják a jóval drágább költségtérítéses képzésre, míg a jól teljesítő költségtérítéses hallgatók bekerülhetnek az államilag finanszírozott körbe.

    A tandíjból befolyt összeg az egyetemnél marad. Legkevesebb egyharmadát, maximum ötven százalékát kötelezően tanulmányi ösztöndíjra kell fordítani. A fennmaradó összeget az intézmény fejlesztésére költhetik.

    Mint Hiller István kiemelte, a fer bevezetése a központi költségvetést nem érinti egyetlen fillérrel sem. A miniszter szerint a mai helyzet igazságtalan, mert az adófizetőknek minden államilag finanszírozott hallgató évente 525 ezer forintjába kerül, függetlenül attól, hogy szorgalmas vagy lusta.''
    Forrás: index.hu

    Szerintem nem hüjeség a tandíj bevezetése, tényleg sok a túlképzés, illetve az sem állapot ténylegesen hogy az adókfizetők pénzéből egy lusta kölyök eljár a 3éves (főiskolai) képzés helyett 6 évig. az 5éves (egyetemista) meg 8évig, mert a kreditrendszer lehetővé teszi. Legalább rá lesz kényszerítve hogy tanuljon, mert ott van hogy a felső 15% például mentességet kap - kialakul majd egy versenyhelyzet is, talán ez a legkisebb baj, és talán lesz színvonal is.
    A régi vizsgarendszerben nem volt ám ilyen, mint most hogy ha nem sikerült egy tárgy, akkor továbbvitte az ember keresztfélévre, hanem komoly szankció voltak, igy pl kötelező féléves halasztás, elküldtek az egyetmről fél évre, és meg kellett ismételned ujra, miután visszamentél.

    Tény hogy nem mindenki részéről lesz igazságos, mert aki közvetlen érettségi után megy, nincs önálló keresete, a szülő fogja állni az ujabb terhet, ebből a szempontból nem szerencsés.

    Felvetődött az a lehetőség is. hogy aki 3éves képzésben vesz részt annak 3év jár az 5évesnek 5, és ne tovább, de ez is igazságtalan egy részről.

    Aki meg nem szeret tanulni az ne menjen egyetemere /főiskolára. Rá kéne jönni hogy saját jövönket építjük, de tisztában kell lennünk saját képességünkel, lehet jobban boldogulunk egy két kezi munkával (szakmunkása bizivel), mint a diplomával. Bár ezt nehéz igy megmondani, mindenkinek saját magában kell eldönteni mire képes.

    Bocs ha sokat irtam, és köszi aki elolvasta!

    sok munka és ugyanannyi lazaság

Új hozzászólás Aktív témák