Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cs1csó

    félisten

    válasz devil-k #18601 üzenetére

    Szia több megoldás is van:
    1. olcsóbb megoldás ha elég a pillanatnyi áramszünet áthidalása oda egy 25k-s UPS is elég
    2. ha akár órákig tartó áramszünet áthidalását szeretnéd akkor jobban járnál egy inverterrel kb. 30 ezer forint és mellé 1-2 db jó nagy akku
    A linkelt szakboltban biztos tudnak segíteni, az inverter itt is kapható de drágább, hogy mekkora akkut érdemes venni hogy 1vagy 2 darabot érdemesebb de ha 80k-t rászánnál abból mondjuk 30k az inverter akkor még 50k körüli összeg lenne akkura azért elég komoly tartási képességet lehet vásárolni.
    Persze ez az utóbbi nem túl esztétikus hiszen jó nagy doboz és az akkuk is "pucéran" vannak mellé téve csak kábellel összekötve de ha olyan helyen tárolnád ahol nem zavaró akkor jobb választás mint egy kicsi, esztétikus UPS.

  • PROTRON

    addikt

    válasz devil-k #18603 üzenetére

    Amit ajánlottak az a kolléga által írt 25k-s megoldás, profibb változatai. Pl az Eaton adatlapján látod hogy a diagramm szerint milyen mértékű terhelés esetén mennyi tartási időt lesz, ez egy 850VA-es, ami 510W tartására képes egység, ennél több fogyasztót nem szabad rákötni, de inkább ez alatt 30%-al. Ebben asszem 9 vagy 12 Ah aksi lehet.
    Az hogy hány VA, az csak utal az akkumulátor méretére, de nem lineáris, tehát egy 1500VA-s egység nem fog automatikusan 2x annyi időt tudni pusztán a VA érték miatt. Az akku kapacitás kell, azt kell megnézned az adatlapokon.

    Amit leírtál egységek az kb 200W, de nem írtál kamerákat, mert ugye a rögzítő valahonnan képet kell kapjon.

    Szerintem is jobb az inverteres megoldás, összeszereléskor oda kell figyelni, de igényre szabható.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • cinemazealot

    addikt

    válasz devil-k #18605 üzenetére

    "Elég bazi nagy."

    Sajnos nagy teljesítmény igényhez VAGY nagy kapacitáshoz (áthidalási időhöz) ekkora méretek kellenek. Szerintem első körben számolj utána, hogy pontosan hány wattot kellene kiszolgálnod (legyen mondjuk 300 W), szorozd meg a megálmodott áthidalási idővel (pl. 1 óra), majd válassz egy a feszültsége függvényében legalább másfélszer nagyobb kapacitású akkut (12 V-on 38...40 Ah, ami már akkora mint egy autó akkumulátor). Onnantól már csak annak kell utánajárnod, hogy azt milyen eszközzel adod át a fogyasztóidnak. És itt kezdődnek a kompromisszumok:

    - A kész (egy dobozos) megoldások általában arra vannak optimalizálva, hogy egy megfelelő teljesítményű PC-t a lekapcsolás idejére életben tartsanak.
    - Lehet variálni, hogy nagyobb teljesítményre méretezel, hátha az tovább tart, de akkor meg a hatásfokod nem lesz jó, a méret pedig ugyanúgy nagy lesz.

    A Cs1csó által linkel SPS SOHO inverternek van 300 VA-es változata is, az valamivel olcsóbb, méretben viszont nem kisebb, de talán nem is érdemes ennyire kicentizni a rendszer képességeit. Maradj legalább 600 VA-nél és egy ilyen inverterre később akár sokkal nagyobb akksit is rápakolhatsz, így teljesítményben akár még egy NAS-ra is lesz tartalékod. :K

    "...hogy dugjam be a rackbe?"

    Ez csak attól függ, mekkora a rack. ;) De egy akksinak és inverternek (vagy komplett UPS-nek) nem is túl szerencsés, ha egy elzárt rack szekrényben pihen más fogyasztókkal... hacsak nem szellőztetett az a rack.

    [ Szerkesztve ]

  • cinemazealot

    addikt

    válasz devil-k #18607 üzenetére

    "...a rack szekrény alá rakom az UPS-t valami állványra."

    Tökéletes lesz. :K Szerintem a 600-as SPS egy jó ideig ki fog szolgálni. Választasz hozzá egy megfelelően nagy kapacitású, UPS-ekbe való 12 V-os ciklikus gondozásmentes akksit (számítást lásd fent, én 40-50 Ah-nál lejjebb nem adnám) és meg is vagy.

    A cumó lakásban lesz, egy légtérben Veletek?

  • cinemazealot

    addikt

    válasz devil-k #18609 üzenetére

    Én azokat a webshopokat szoktam nézni, amik ajánlanak/kínálnak akksit is a UPS-ekhez. Az SPS SOHO 600-at pl. ezeken a helyeken nézegettem legutóbb: 1, 2. Utóbbi akku keresője pl. elég jól konfigurálható. Aztán elérhetőség, szállítási díj, ár, garancia, szimpátia stb. alapján rákeresek a kiszemelt típusra más üzletekben is. Én pl. kezdésnek a Genesis NP 38Ah 12V-t nézném ki, bár tapasztalatom sem az adott modellel, sem az inverterrel nincs. :B

  • cinemazealot

    addikt

    válasz devil-k #19630 üzenetére

    Én 1 UPS-t ajánlanék Neked megfelelő méretű akkumulátorral. ;]

    Össz. teljesítmény igény? Tápegység(ek) típusa? :))

    [ Szerkesztve ]

  • PROTRON

    addikt

    válasz devil-k #19633 üzenetére

    Ez a kimeneti oldal igaz?
    Ha jól számolom, akkor a bemeneti oldalon ez:
    48V*1,3=62,4 VA
    62,4/0,8=78VA - ugye ezek a kis tápegységek esetében jobb ha csak 80%-os hatékonysággal számolunk.
    Tehát: ha 3 órán át ezt tartania kell a szünetmentesnek ahhoz 234VAh fog kelleni.
    Erre számoljunk tartalékot, mert ugye sose merítjük 0-ra az aksit, tehát 20%-al 280VAh.

    Na ezt kell a 12V-os aksikkal biztosítani:
    280/12=23,4--->24Ah aksikra lesz szükséged.

    Hiába írod hogy neked csak kis fogyasztók ellátása kell, csakhogy nem 30 perc időtartamot szánsz, hanem 3 órát.
    A legolcsóbb ups-ekben jellemzően 1 db 7 vagy 9Ah aksi van.
    Az efölötti kategóriában már 2 aksi van, tehát 2x12= 24V9Ah, ami ugye 216VAh.

    De javítsatok ki ha valamit nagyon félretenyereltem. De azért gyorsan beírtam a 78W-ot az APC kalkulátorába és szerinte a 2 db 9Ah aksival szerelt egységek elméletileg max 1 óra 32 percig tudják ellátni, ami követi a fenti számításom, csak ugye az apc direkt alul becsül.
    Az eaton 5e 2000, amiben szintén 2 db aksi van doksi alapján szintén hasonló.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • Cs1csó

    félisten

    válasz devil-k #19635 üzenetére

    :(
    +1 devil-k és cinemazealot
    nem tudom, hogy a számításai jók e, de a linkelt két szakboltban ha írsz nekik emailt a pontos fogyasztási adatokról és az általad elvárt tartási időről és persze leírod hogy erre a 300VA-es inverterre gondoltál és mellé akkut akkor biztos ajánlanak akkut is mellé, méretben megfelelőt.

    Kell egy kis inverter és hozzá 1-2 db nagyobb akku. SPS SOHO 300
    Itt akkuval együtt is vásárolhatod: [link] [link]

    "plug and pay" nem nagyon lesz mert sajnos az olyan "kompakt" UPS-ek jellemzően "kicsi" akkuval vannak szerelve - legalábbis VA-ben ami neked kell csak kicsi akkuval vannak szerelve - de ha nagyobbat vennél akkor meg túlságosan felülméreteznéd és az sem lenne jó, és drága is lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • PROTRON

    addikt

    válasz devil-k #19635 üzenetére

    Teljesen igazad van, én is csak az elsősorban ülő kis diákként villogni akartam a tanárbácsik előtt, közben szétkönyöklök mindenkit magam körül. :D

    Szóval ami számodra a lényeg, hogy a terhelésed 1 óránál hosszabb ideig történő áthidalásához, sajna a legolcsóbb ups-ek nem elegendőek.
    A legbiztosabb(és tuti megint kapok a fejemre az ágyúval verébre elv miatt), ha eleve a sokat emlegetett SPS SH300 invertert szerzed be és ahhoz csatlakoztatsz egy nagyobb, 24Ah aksit, gondosan elolvasva az útmutatót. Aztán ezt eldugod valami szekrénybe.

    Ehhez képest sajna csak drága egybeszerelt ups-ek tudják azt az áthidalási időt ami Neked kell.

    Vagy használt piacról olyan szünetmentes, amiben 2 db 12V aksi számára van csatlakozás, és aksi halál miatt épp le van árazva.
    De persze ilyenkor neked kell elvégezni az aksi cserét és berakni a 2 db 8-9k hufba kerülő aksit.
    Én most így szereztem 5k hufért szünetmentest, amibe folyamatban van 2 db 8k hufos 10 évre tervezett aksi beérkezése, meg ráköthető hosszabbító, így megúszom az egészet kb 25k hufból.
    De fáradtan még én is benéztem a polaritás helyes visszakötését a csere aksiknak, szikrázott is egy pillanatra, mert előbb a negatívat kötöttem vissza, holott először a pozitív sarut kell, miután egymással már összekötöttem az egyik pozitívját a másik negatívjával.
    Pedig épületvillamosságban utazom...csak épp fáradt vagyok. :D

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • devil-k

    nagyúr

    válasz devil-k #19647 üzenetére

    Szóval, ha 1 óra áthidalási időt szeretnék…? :)

    - mozi bolondéria -

  • Cs1csó

    félisten

    válasz devil-k #19652 üzenetére

    Továbbra sem értem, korábban már itt is írtam ezeket de nem keresem meg leírom:
    A UPS-ek feladata, célja:
    1. áthidalja a PILLANATNYI áramszünetet
    2. TARTÓS (tehát ami már percekben mérhető) áramszünet esetén vagy legyen 5-10 perced, hogy mentsd a munkádat és SZABÁLYOSAN manuálisan leállítsd a gépet vagy ha nem vagy a gépnél és USB-s kapcsolaton keresztül a telepített program segítségével (NAS-nál automatikusa felismerés) AUTOMATIKUSAN leállítja a gépet még azelőtt, hogy az akkuk lemerülése okán ugyanúgy elszállna a rendszer ha addig ne jön vissza az áram
    3. ha van benne AVR mód akkor a különböző hálózati zavarokat is próbálja csillapítani, csökkenteni stb. pl. feszültségingadozás ilyenkor egyszerűen bekapcsol a UPS és kész már akkuról megy a táplálás nem az ingadozó feszültségű hálózatról. Nyilván a 230V-hoz képest 10-20%-os kilengést még jellemzően MINDEN otthoni elektronikai eszköznek bírnia kell így tervezik őket és olyan szabványoknak kell megfelelni, hogy BÍRJÁK.

    Ezek a FŐBB feladatok. Egy átlagos 20-30-50k-s vagy akár 100k alatti UPS-nél.

    HA - nevezzük 4. pontnak - az a cél, hogy 1-2-3-4 vagy hosszabb tartási idő legyen akkor NEM UPS az a megoldás amit keresel ilyenkor:
    - UPS kiegészítve egy benzines aggregátorral (gépészetileg valahogy megoldva, hogy ha elmegy az áram akkor a UPS átveszi a stafétát és beröffenti az aggregátort ami átveszi a táplálást és innentől már csak üzemanyaggal kell bírni.

    - egy INVERTER és mellé 1-2 db JÓ NAGY AKKU (persze e mellé is lehet aggregátort de az installálását ennek a kombónak nem tudom UPS/inverter/aggregátor de megoldható)

    Most nagyon el vannak szállva az árak - gyenge forint, háború, covid, kormány stb. - de a legjobb egy 300-600-1000 VA-es inverter - az itt sokat ajánlott SOHO család - és mellé az ajánlott 1-2 akku összesen mondjuk 30-50Ah kapacitással ami kb. már mindent is elbír.
    Megjegyzem ezek az inverterek akár 200Ah kapacitást is tudnak kezelni, tölteni stb.
    Egy ilyen pakk korábban akár 100k-ból is kijött ennyiért sima UPS fronton nem nagyon kapni minőségi tartási időt.

  • cinemazealot

    addikt

    válasz devil-k #19652 üzenetére

    100 W teljesítmény és 1 óra áthidalási idő igénnyel újrakalkulálva a korábbi gondolatmenetemet, a tárolandó (és az áthidaláshoz szükséges) energia immáron 100 VAh. Ezt 12 V-ról egy minimum 8,3 Ah-ás akkumulátor már képes lehet kiszolgálni (ideális esetben, ami ugye soha nem áll fenn).

    A két irány ezzel (gazdasági megfontolásból) leredukálódik a következőre: veszel egy bármilyen UPS-t, amiben legalább egy 12 V/9 Ah-ás aksi van. :) Oké, számoljuk át a fent említett 2. irányt, mert az nem igényel legózást: 100 VAh 10 perc alatt 600 VA teljesítménnyel képes "kiszáguldani" a UPS-ből. Tehát egy olyan készülékre lesz szükséged, ami minimum 600 VA-es. Ha nem vagy biztos a fogyasztóid teljesítménytényezőjében, akkor számoljunk Wattokkal, így viszont inkább az 1000 VA-es UPS-ek körében érdemes nézelődni. Ez egybe cseng PROTRON kolléga ajánlásával is. Viszont Cs1csónak is igaza van abban, hogy ilyen áthidalási idővel érdemes inkább egy könnyebben bővíthető akkumulátoros eszközt keresni.

    De hogy a realitások talaján álljunk: ajánlom figyelmedbe a pár évvel ezelőtti FSP Nano 600 tesztemet, amiben pont egy 100 W-os fogyasztóval vizsgáltam, meddig bírja a kis 600 VA-es (360 W-os) UPS. A benne figyelő 12 V/7 Ah-ás aksi 11 percig volt képes kitartani, ami nagyjából a hatoda annak, amit Te szeretnél. Akkor most mégis 3600 VA-es (2160 W-os) UPS-re volna szükséged? :))

    Továbbra is az a véleményem, hogy ha a költséghatékonyság jegyében lősz a "dobozos" megoldásokkal ilyen hosszú áthidalási időre, akkor lutrizol. Ezek rövid idejű kitartásra vannak tervezve. Hosszab távra legóznod kell, ami vagy 1 inverter + akku vagy 1 UPS + hozzá való akku pakkok formájában lesz realizálható. Előbbi olcsóbb. Utóbbi horribilisabb, de rányomhatod az industry standard matricát. :)

    Az olcsóság hajhászására még egy példa: lőttem aprón 10k-ért egy APC BK650EI szünetmentest. Most relét hajkurászok hozzá, mert elfáradt. És rohadt mázlistának érzem magam, hogy csak ez a baja. :K

    [ Szerkesztve ]

  • valakky

    aktív tag

    válasz devil-k #19652 üzenetére

    kb. bármelyik normálisabb gyártó 2x9ah akkus megoldása valószínűleg megfelelő lesz kb. 1 órára.
    bár igazából az eaton/apc/stb. árban legalja az kb. a noname gyártó legalja, csak kicsit drágábban. legfeljebb attól biztosan nem gyullad ki a ház.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák