Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #86564352

    törölt tag

    Érdeklődésből egyszer-kétszer nekifutottam a Linux-nak, egy-két hétnél tovább nem tartott egyik se. (Ubuntu, Mint... ) Szerverek, infrastruktúra ott kiváló, desktopon nem voltam hajlandó szórakozni vele. Amibe belefutottam:

    Ismerős laptop: trackpad, extra funkcióbillentyűk nem mentek jól, nyomtatóról is kiderült nem teljesen kompatibilis
    Saját gép: nem két fillér Logitech egérhez teljes támogatás csak Windows és Mac, ami oké a Logitech sara is, viszont nem az eszköz fog repülni, hanem a Linux

    Idős usernek, digitális analfabéta usernek a Windows-t is eléggé hülyebiztossá lehet tenni: böngészőbe reklámszűrő, beállítani nem telepíthet programot, ez már töredékére csökkenti a "valami gond van a géppel" segítségkéréseket.

    MS Excel ha tetszik, ha nem, bizony de facto szabvány. Ha pedig csak halálegyszerű táblázat kell, azt az ingyenes Office online vagy GDocs is tudja.
    Számomra Windows elviselem, Mac és iOS amit kedvelek, desktop Linux és Android számomra inkább nem kell személyes használatra, mert kiráz tőle a hideg.

    Nem adtam fel rögtön pedig, de amit nem lehet 20 perc google után megfejteni, az részemről felejtős és a gyakran fapados design se jött be. Ami probléma volt még: Az ingyenesség hátránya nincs mögötte cég, érdek és motiváció javítani bugot, foglalkozni problémával. Rákeresel egy problémára, találsz google 3. oldalon végre egy vonatkozó threadet, reménykedve megnyitod és akkor jó esetben kapsz valami buherálós leírást amit még először fejtsél meg, rosszabb esetben azt kapod az agyonfragmentált linuxos tájképről, hogy másik disztrót kellene használni, fejlesztő miért írjon ötvenféle verzióra, még rosszabb esetben arrogáns kioktatást kapsz, hogy dobd ki a drága egered mert nem a szent Linux hibája és igazi férfi csak parancssort használ, nem értesz a számítógéphez menj vissza Microsofthoz vagy vegyél Apple-t. Windows és Mac OS esetében első reddit találatban van normális megoldás, könnyen telepíthető alternatíva, vagy az hogy a cég tud a problémáról és készül a javítás a következő rendszerfrissítéssel.

    Linus Torvalds on why desktop Linux sucks

    [ Szerkesztve ]

  • #86564352

    törölt tag

    válasz CPT.Pirk #102 üzenetére

    Az a korosztály jellemzően bemegy MediaMarktba, levesz a polcról egy laptopot (a fehér színű tetszik alapon) 150-ért és van hozzá Windows előtelepítve. Nem kell külön fizetni, meglévőnél pedig Win7-ről 8 -> 10 -> 11 frissítés ingyenes és nem kell agyalni vajon jó a nyomtató, webkamera, trackpad, vezérlő gombok, egér...
    Néhányszor próbáltuk ismerősi körben "átlag otthoni használatra jó lesz egy Linux is" című történetet Ubuntuval, Minttel, pár hét után bukta lett mindig ilyen-olyan okokból. Mindenki olyan rendszert használjon, ami számára megfelelő.

    Ami problémára angol oldalak nem dobnak ki megoldást, mit számít, hogy van magyar linuxos topik is? Attól még nem tudtam beállítani X évvel ezelőtt a Logitech egérre a profilokat, hogy melyik programban melyik gomb mit csináljon. Itt egy valaki MX Master gombjai problémával, nincs rá válasz, haladó vagy ubuntu topikban is logitech keresésre csak webkamera, egér probléma, igazi megoldás nem nagyon, akkor nem mindegy angolul vagy magyarul nem kap választ? :)

    #106fatpingvin

    Neked is: Mindenki olyan rendszert használjon, ami számára megfelelő.

    "tessék a Logitechnél püfölni az asztalt"

    :N szerintem ez nem így működik. Írtam, hogy a Logitech sara is, de attól még userként engem csak az érdekel, hogy a Windows és Mac támogatva van, Linux nem. Akkor itt a történet vége, nem a drága egér, webkamera, nyomtató fog repülni, hanem a Linux. A példában felhozott népszerű MX Master egér a 3. generációnál tart, hat év alatt nem lett hozzá támogatás se a cég részéről se a linuxos fejlesztők nem dobtak össze. Nem életszerű várni arra egyszer valaki a sokféle Linux fajtára megcsinálja. Ingyenes platformon nincs gazdája a problémának.

    [ Szerkesztve ]

  • #86564352

    törölt tag

    válasz CPT.Pirk #109 üzenetére

    Ez a friss találat rámutat az említett problémára. Ez a logiops az eredeti MX Master és 2S idejében évekkel ezelőtt 99% nem volt, különben megtaláltam volna. És elriadtam volna :D hogy milyen buherálás, megy-e minden disztrón stb. Miközben Win/Mac csak kattintasz párat a hivatalos szoftverben. A linkelt blog is friss Master 3-asról szól, 2021 ősze. Tehát 5-6 évbe került és így is csak félmegoldás, githubon elnézve van sok issue vele.
    Aztán ha egy dolog félig megoldva, más eszközzel jön a következő probléma. Linus bácsi korábban linkelt véleményével értek egyet, az egy 2014-es videó és azóta is csak 2% a Linux desktop.

    Azért szólnak nekem vásárlás előtt és ajánlom SSD feltétel a géphez, a bloatware-t egyszer kell legyalulni. Csodák egyébként nincsenek, a 30 db megnyitott Chrome tabon a Facebook kiakasztaná Linux alól is az 5400 RPM gagyi gépet. Úgy szoktam öregeknek, hogy SSD, szűz Windows lekorlátozva, backup beállítva, reklámszűrő beállítva. Nagyon ritkán van probléma.

  • #86564352

    törölt tag

    válasz Oldman2 #112 üzenetére

    Settings (Gépház) - Apps részen kiválasztható csak MS Store-ból lehessen telepíteni. Az kárt nem nagyon tud okozni, és könnyű az uninstall is. Vagy Pro esetében gpedit szabályokkal korlátozni.

    #113 KubanitoS
    2009-ben jelent meg a Windows 7. Az a licence átvihető 8-10-11 verziókra. Az otthoni userek döntő többsége előtelepített Windows laptop vásárló, benne az árban, egyszerűen nem téma. Aki olyan laptopot vesz, amin nincs Windows vagy otthon szereli össze a gépét alkatrészekből, neki is csak egyszer kell megvenni és kész. Én most olyan Pro kulcsot használok legozott gépen, amit 2012 őszén vettem Win8 promó akcióban 30 euróért, frissítettem vele 10-re, ha akarnék 11-re is, tehát minimum 20 év Windows használat. Ha nem lett volna akció, akkor csak Home verzió olcsóbban, ennyi év alatt az is filléres tétel.

  • #86564352

    törölt tag

    válasz oszi666 #117 üzenetére

    Nekem azon akad fent a szemem mindig, hogy "kenyérpirítón is elfut". Miközben pont az a bajom, hogy XY márkájú videókártya, egér, trackpad, webkamera, TV tuner, nyomtató éppen szerencsejáték vajon működik rendesen vagy csak fapados módban extrák nélkül vagy egyáltalán nem. Elavult vason is jól megy téma se olyan rózsás tapasztalatom szerint, régi processzor, 5400 RPM HDD tök mindegy mert mindkét rendszer tekeri.

    Szolgáltatásoknál is az állandó dilemma vajon van hivatalos kliens, csak bökkenőkbe futottam be. (pl. onedrive, apple music) Az oké több dologra van nem hivatalos projekt githubon, de szerencsejáték egy hobbifejlesztő foglalkozzon folyamatosan. Ingyenes platformon nincs a bajnak gazdája.

    Az ingyenes opensource dolgoknak a sok előny mellett sok hátránya is van. Másfelől több ingyenes opensource dolgot használok, mert jobb mint a gyári megfelelő. Mac-re is van sok hasznos program pl. rectangle a wines ablakkezeléshez, az IINA lejátszó, nekem Windows-ra filmlejátszó az mpv vagy képnézőnek imageglass. Na utóbbinál most éppen kibukott az egyszemélyes hobbiprojekt hátrány: a fejlesztő belerakott valamilyen rossz kódot, aztán kapkodva visszavonni és magyarázkodni kellett. [link]
    Közben iróniával a Windows saját képnézője frissítésekkel most egy fokkal már kevésbé szarabb, így az átlaguser használja alapértelmezettként.

    A végén azért egyszerű a történet bármelyik rendszerről, okostelefonról, mindenkinek azt jobb használni, amivel ő kevesebbet szív. :)

  • #86564352

    törölt tag

    válasz CPT.Pirk #118 üzenetére

    "Ők csak szimplán nem akarják, mert így is megveszed a cuccukat, minek törjék magukat..."

    Így van, ez már ördögi kör marad mindig szerintem. A cégek miért foglalkozzanak 2% Linux támogatással és akkor még azon belül is fragmentált hány fajta van. Támogatás nélkül miért nőne az elterjedtség.

    Aztán egyébként is arrafelé megy a dolog, hogy böngészőben csinálsz dolgokat, főleg tartalomfogyasztás kategóriában, igaz egyelőre még butábbak a web playerek a natív programoknál.
    Hogy áll most a Linux, nem tudom pl. 4K Netflix lehetséges? Pár éve amikor voltak a rövid életű linuxos próbálkozásaim úgy emlékszem 1080p nem ment, Windows alatt a régi Edge simán vitte + letölthető natív kliens.

    Vagy én ugyan nem használom, pl. a Notion őrület ami megy most az ezernyi jegyzetelős szolgáltatás között, hiába trendi, a FAQ azt írja nincs Linux kliens és nem is tervezik, használd a webes felületet.

    A legtöbb cégnek nem számít a 2% desktop linux, csak több problémájuk lenne erőforrást fordítani erre. User szempontból pedig miért kínlódjon átlagember ez se megy, az sincs dolgokkal, nem hivatalos macerákat keresgélni fórumokon, amikor Windows-ra és Macre minden is van rendesen.

  • #86564352

    törölt tag

    válasz CPT.Pirk #125 üzenetére

    Ismerem a Netflix DRM okot, viszont user szempontból megint egyszerűen annyi a történet, hogy MacOS alatt a Safari és Windows alatt az Edge viszi a 4K Netflixet, Linux alatt nem lehet. (Linux Chromium Edge sem viszi, mert hiányzik a szükséges DRM cucc) Linux alatt örülni kell legalább 720p Netflix van alapból és kiegészítővel legalább 1080-ban megy, pl. az Amazon Prime Video csak 480p :D most erre lehet mondani Bezos egy köcsög (az) viszont user szempontból kit érdekel mi a technikai ok, ő csak HD-ben szeretné nézni az Expanse-t és Linux alól nem tudja.

    Programok és szolgáltatások nélkül nem tud növekedni egy platform, főleg ha van már másik kettő amit belaktak a cégek és userek. (A Nokia Lumia Windows Phone is elbukott tíz éve appok és támogatás nélkül, hiába vert köröket az akkori Android rendszerre és voltak olyan funkciók, amelyek iPhone-nál is is csak hosszú évekkel később lettek. Hivatalos Google appok és egyebek nélkül a Microsoft saját bénázásával halálra volt ítélve, hiába nőtt dicséretes 10-15%-ra pl. olaszoknál vagy briteknél.)

    Nem user dolga éveket várni és kisírni külön minden cégnél, hogy jaj legyen eszközökhöz és szolgáltatásokhoz hivatalos támogatás, hanem könnyebb a Linuxot dobni. Megoldottam magamnak. :)

  • #86564352

    törölt tag

    "Érdekes, amúgy az Adobe fejlesz Mac-re, de Linuxra nem..."

    Miért fordítson az Adobe erőforrást egy 2%-os piacra ahol userek alapvetően inkább ingyen akarnak mindent, az egész opensource filozófia egyik része ez. A Mac gépeket Adobe célközönség kreatívok is szívesen veszik, működnek a kiegészítők, nagyobb a fizetési hajlandóság.

    Linus Torvalds: Fragmentation is Why Desktop Linux Is Behind

  • #86564352

    törölt tag

    válasz totron #193 üzenetére

    Szervereken, infrastruktúrában, programozás azokra mind kiváló a Linux, szerintem az otthoni consumer piacon még sokáig maradni fog ilyen kicsi szinten a desktop Linux. Ahogy írod túl sok tüske:

    LibreOffice jó lenne, ha nem lenne más. De van más. Office 365 csomag évi akár 10-15K akcióban, 1 TB OneDrive tárhely, és de facto szabvány Word, Excel... Mac vásárló gépén ott van az iWork csomag. Alap dolgokra pedig otthoni usernek ingyenes GDocs vagy Office Online is elég böngészőben. Pl. kollaborációs feladatoknál százszor inkább GDocs, mint LibreOffice.

    Átlagembernek consumer otthoni dolgokra én még nem láttam a környezetemben túl sok Linux sikersztorit.

    Olyat láttam régi gépre alap otthoni dolgokra jó, vagy aki utálja a Windows-t az elégedett vele. Más azt mondta a Linux problémák helyett inkább a megszokott Windows problémák, kisebb rossz alapon. Ami otthoni usereknél befutott Linux alapon az a Chromebook, mert ott van mögötte a Google és elég sokan el vannak a G ökoszisztémában.

    Aki pedig elkölt 300-400 ezret egy gépre, akkor ott már talán vannak egyéb igények és nem érdekli technikailag melyik cég, szolgáltatás "hibája" valami miért nem megy Linuxon, hanem csak azt látja Win és Mac működik, Linux nem. Ha vesz valaki egy 4K gépet és nincs 4K Netflix, nincs Tidal kliens , akkor a tartalomfogyasztás szempontjából se tökéletes, ha nincs gazdája a problémáknak, nem érdekli kinek a hibája.

    Amikor zöldfülű bele akart kóstolni, akkor egyrészt a fragmentáció miatt többször az jön hát a Mint az egy bloatware disztró, használj másikat, harmadik beleszól ne azt a másikat, hanem még másikabbat, jaj az a hardvered nem fog menni vegyél másikat, jaj az a program, szolgáltatás hivatalosan nincs de van egy fapados alternatíva ami vagy jó vagy nem, "meg lehet oldani" alapon amiről sok fórum turkálás, macera, várakozás, github egyfős abbahagyott projekt. Éppen trendi 3rd party cégek örülnek, ha bírják erővel lefedni a nagy Windows, Mac, Android, iOS négyest, nem még desktop Linuxra is melózni, hogy talán négy ember fizetne is a termékért.

    Mostani világban amerre haladunk felhő, streaming, okos hangfal, okos lámpa stb. otthoni kényelem, ott usernek az számít mondja hey google, siri, alexa kapcsold le philips lámpát, adj négy banánt a bevásárló listához, számítógép és telefon szinkronban stb. helyzetek.
    Tavalyi távoktatás időkben kiderült néha abban sincs túl sok köszönet, ha egy cégnek van hivatalos Linux kliense, a Zoom és Teams kapcsán is első tanács volt inkább Wine, VM. (amivel két kattintáshoz szokott mezei Win user nem fog szórakozni Linuxon, hanem elkönyveli vissza Windows) Nem a Linux hibája, ha a cégek nem tudnak jó kódot írni rá és üzletileg se éri meg, mert csak két alkalmazottat irányítottak rá, végeredményben user szempontból annyi látszott linuxos teams eléggé szar, a windowsos és maces is szar, viszont legalább használhatóan szar. ;]

    Ha már van egy kialakult piac, nehéz változtatni alulról. Másban is így van, pl. mobilos chat app kategória: Androidon a Google elcseszte egy évtized alatt tucatnyi elkaszált app, Apple-nél iMessage, Facetime USA-ban az a de facto és üzleti érdekük a lock in, cserébe fasza is a minőség. Világ többi részén Whatsapp, FB Messenger az alap, üzleti érdekük a reklámos adatgyűjtős platformra bezárás. Kínában állami Wechat. Egyebek Viber, Telegram, Line, Teams, Skype. Most én és két másik kocka barátom hiába mondjuk a faszságoktól mentes Signal a szuper és azt kellene mindenkinek, ha az ismerősök nincsenek rajta, akkor én is kénytelen vagyok a fos adatbányász, reklámos Messenger gagyikat használni a fos tömörített képekkel.

  • #86564352

    törölt tag

    Dehogynem része a nyílt rendszereknek, hogy amennyiben lehet inkább ingyen legyen, mondhatod szerinted hivatalosan nem, gyakorlatban mégis és ez számít, amikor az a kérdés 2% piacra miért nem költ az Adobe és más cégek, üzleti öngól lenne. Hát azzal kezdődött itt is a beszélgetés, hogy jaj a Windows licence pénzbe kerül, a Linux ingyenes, MS Office fizetős, LibreOffice ingyenes. Miközben a többség számára a Windows bent a gép árában előtelepítve, vagy egyszer kell megvenni és Windows 7-8-10-11 is érvényes 20 év Windows használat egyszeri áron... Az iPhone topikban rendszeres, hogy Androidról érkezők pislognak nincs YouTube Vanced és tört Spotify APK.

    Említettük többen, hogy a Microsoft Office 365 gyakran van akcióban 10-15 ezerért, csak a keresőt kell használni pl. most itt 10 ezer az egyszemélyes. Persze, ha akarod veheted közvetlenül MS-től is 25-ért.
    A hagyományos egyszeri vásárlás Office csomag és az Office 365 két különböző termék, azt hibásan hasonlítod össze. Előbbihez nem jár 1 TB tárhely, véges a támogatása, nincs folyamatos support. Miért vegyek egyszeri vásárlás Office 2021-et 50 ezerért, amiből fele szolgáltatás hiányzik, 2026-ban lejár a terméktámogatás, miközben évi 10 ezerért a 365 fullos mindennel és folyamatosan legfrissebb. És rugalmasabb, ha közben váltasz másra, vagy már nem használod ki, lemondod. Ha pedig többszemélyes változat kell, akkor még jobban megéri.

    A Linux megalkotója ökörségeket beszél, értem. Hozod a formád. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • #86564352

    törölt tag

    válasz CPT.Pirk #201 üzenetére

    Általában az út úgy van, hogy vérpistike letorrentezi a warez Photoshopot, megtanulja és megszereti használni, felnőttként jól keresőként probléma nélkül megveszi legálisan = Adobe örül van egy ügyfél egy életre

    A kalóz Windows-ra is azt mondták régen a Microsoft fejesei egymás közt, addig se mást használnak. (nyugati világban pedig elenyésző probléma a szürke kulcsos Windows, ebay-es kamu Office kulcs)

    Az Adobe helyében te költenél pénzt és energiát arra, hogy 2% Linux tábornak csinálj Premiere-t és Photoshopot, miközben nincs elég fizetési hajlandóság? Miközben a Mac vásárló kreatívok jó piac, a sok Windows user jó piac.

  • #86564352

    törölt tag

    válasz CPT.Pirk #204 üzenetére

    Minden jó példára van a másik oldalról rossz is. Neked jó, az jó. Másnak nem jó.
    user oldalról: nem használ Linuxot, mert nem működik XY hardver, nincs igazi szolgáltatás, nem megy a 4K Netflix, nem használja a LibreOffice-t mert neki az a felület nem jön be és az Office-szal produktívabb
    vagy nem vesz Office-t, mert ingyen Gdocs, Office Online is elég (Mac vásárlóknak iWork), tehát minek a LibreOffice amivel a kollaboráció nem olyan kényelmes

    cég oldalról: nem fejleszt Linux-ra, mert kicsi fragmentált, nincs annyi pénzkereseti lehetőség

    nyílt és elterjedt = remek, Androidra fejlesztésben van pénz, van is szinte minden hivatalos app, max. a minőségük nem mindig egyezik az iOS változattal
    nyílt és nem elterjedt = ez a desktop Linux probléma, nincs egy csomó hivatalos dolog és nincs motiváció csinálni

    Nem feltétlenül csak és kizárólag a nyíltság a kérdés, hiszen a zárt Windows Phone is elbukott, mert nem csináltak rá hivatalos appokat, nem tudott elterjedni, főleg a Google érdeke volt elkaszálni, mivel az akkori alsó- közép androidos készüléket verte a Lumia stabilitásban, sebességben.

    Netflixet én úgy nézek 1-1 hónapra befizetek, nincs annyi jó tartalom rajta, hogy megérje folyamatosan fizetni. Aztán mivel van a magyar Netflix, de engem az amerikai Netflix katalógusa érdekel, viszont hivatalosan innen nem elérhető, akkor mindenféle szívfájdalom nélkül irány a torrent. Utálom az interneten az országhatárokat.

  • #86564352

    törölt tag

    válasz Gargouille #210 üzenetére

    Mac és Windows alatt néha várni kell bugfixre, új VGA driverre, vagy most az M1 Mac átállás, hogy minden Adobe program, plugin jól menjen, én is kétlem csak olyan pikk-pakk egyszerű lenne többféle Linuxra is megcsinálniuk. Igaz, szerintem döntően anyagi szempontból nem éri meg nekik.

    #211
    Nincs rossz pályán a Mac:
    Mac Continued to Grow Faster in 2021 Than Any Windows Brand
    Macs reach 23% share in US enterprises

    Van az 1 trillió dolláros cég Microsoft, az 1 trillió dolláros cég Apple, sok userrel és sok fejlesztővel, valahogy én nem látom mikor jön már el a desktop Linux éve.

  • #86564352

    törölt tag

    válasz bambano #212 üzenetére

    Hozod a formád ismét. :U Nem ferdítettem, végig a desktop linuxról beszéltem! Ahogy ezt több hozzászólásban is jeleztem, olvasd el vagy idézzem? Az ipari infrastruktúra, szerverek, programozás az mind kiváló Linux terület. Teljesen felesleges folyton ezt felhozni, mint egy joker kártyába úgy kapaszkodsz. Ezt senki nem vitatja. Az otthoni consumer világról van szó végig. A ki kit fizet le elméleteid nem érdekelnek, bocs. Az sem számít semmit, hogy te nem mersz felhőbe rakni semmit és nem akarsz fiókot regisztrálni, a gyakorlatban emberek milliárdjainak van Google, Microsoft, Apple fiókja és használ valamilyen felhő szolgáltatást. Átlagusernek felhőtől védett LO-ban sajátgépen pötyögve elszáll a cucca akármiért az szevasz, ha nem backupolt, ugye átlaguser nem szokott. Átlaguser Office 365 vagy Gdocs pötyögi a fontos irományait és meghal a gép, felhőben megvan minden. Kinek mi az előnyös.

    #217
    A mondanivaló nem változik, ha úgy jobban érted van a baromi nagy cég MS és Apple, baromi sok userrel és fejlesztővel, akkor üzletileg oda éri meg csinálni valamit, nem a kevés user fragmentált desktop Linuxra. Mert még a 2% Linux tábor se bír megegyezni melyik változat a jobb. Sokat számít ha van egy fő csapásirány és egy cég beáll valami mögé: Android beállt a Google, beállt a Samsung a saját fűszerezésével. Szerintem natúr chromiumot is csak kevés kocka főz magának, a nép számára a Chrome, Opera, Edge számít.

    [ Szerkesztve ]

  • #86564352

    törölt tag

    válasz bambano #221 üzenetére

    Én az offline két helyen és felhő mentés javaslok mindenkinek. Attól még átlaguser aki ilyenhez nem ért és már a mentés, mentés másként is bonyolult neki, az ő adata bizony jobb helyen van a felhőben, mert sokkal nagyobb eséllyel a helyi gépe romlik el, lopják el, ég le a háza, mint valamiért felfüggesszék az online fiókját. Ismétlem milliárdnyi ember használ ilyen Gdocs, O365 féle felhős dolgokat évek óta 99% probléma nélkül kényelmes kollaborációval, ezt a tényt nem tudod felülírni kalapból előhúzott anekdota sztorikkal, hogy volt már valakinek felhőben is eltűnt az adata. Biztos volt. Ennyi erővel olyan is volt aki Linuxon veszített el adatot.

    #222
    Windows fragmentációról annyit, hogy ami futott 7-en az futott 8-on és ami futott 10-en az futni fog 11-en is 99%-ban hiszen a kompatibilitás az egyik fő előny.
    Amikor lejárt a 7 támogatása és erővel átlökték 10-re a többséget milliárd felett az aktivitás, amikor a 10-nek lesz kuka, akkor a 11 lesz "A" Windows, nincs igazából fragmentáció.
    Microsoft says Windows 10 now on 1.3 billion monthly active devices

    + van 300 millió O365 vásárló, ebből 50 millió consumer, ne csináljunk úgy ennyi vállalat és ennyi személyes user állandóan Windows kékhalálokkal és Word makróvírusokkal küzd.

  • #86564352

    törölt tag

    válasz doc #229 üzenetére

    Linus bácsi is ökörséget beszél tudod...

    [ Szerkesztve ]

  • #86564352

    törölt tag

    válasz bambano #244 üzenetére

    Szerintem te a Google Workspace-ről beszélsz, ami mögött support stb. minden is van, az fizetős. Milliárd otthoni átlaguser pedig a Google fiókjával használja ingyen a Gdocs szerkesztést kollaborációban mással és felhőben mentve. Kényelmesebben mint LO.

    Tök poén mi itt beszélünk milliárdos user halmazokról, de te abból indulsz ki van random ismerősöd aki 2009-ben megjelent Win7-en van még mindig és akkor szerinted ebből következik a Windows fragmentált? Atya és anyaúristen!

    Jó ez a topik, azt is megtudtam hiába a Windows fő előnye a kompatibilitás, de a 25 éves Office 95 nem megy az új rendszeren akkor az sakkmatt ellenérv. Lyézus!

    "hát ja, nincs tele az itcafe se olyannal, hogy folyton megborogatnak mindenféle rendszereket"

    mivel több mint 1 milliárd ember használja ezernyi hardverkonfigban, ezer szoftverrel, ha 1%-nál van hiba ekkora számoknak abból is tele van a net. Sokszor van a Win frissítés szar, sok rossz döntés a fejlesztésben, sokszor user error, aztán mégis működik a világ valahogy.

    Most elköszönök, elvakultsággal ellen semmit nem számítanak az érvek és tények. Ha jól esik gondold azt nem a 2% Linux problémák miatt nincsenek hivatalos programok, hanem mert minden cég gonosz és le van fizetve, a Win és Mac userek pedig hülyék és van pofájuk felhőzni is, egyéb igényeik. Razer, Logitech amiért nem csinálnak programot a drága egerükhöz, Tidal és Deezer amiért nem csinálnak lejátszót, a Notion jegyzetelőt, az Adobe Premiere-t és Photoshopot stb... ez mind nagy összeesküvés! :D Pedig állítólag pikk-pakk lehetne!
    Véletlenül sem az alkotó Linus indokai, véletlenül sem az anyagi megtérülés probléma, véletlenül sem a technikai probléma miatt.

  • #86564352

    törölt tag

    válasz bambano #259 üzenetére

    Utolsó segítség:

    "2022. július 1-től megszűnik a díjmentes régi G Suite-kiadás. Ha nem szeretne lemondani az eddig használt szolgáltatásokról és fiókokról, a Google Workspace-re kell váltania."

    Akkor szólj, ha az ingyenes GDocs szűnik meg vagy lesz fizetős. Mert én otthoni átlaguserekről és GDocs-ról beszéltem végig alapfeladatokkal, nem olvasod el, mit ír a vitapartnered? :P Nehezen hiszem el, hogy átlaguser Mari néni eddig a fullos saját domain, nagy tárhely, 24 órás support mindenféle tokkal-vonóval rendelkező
    Google Apps / G Suite / Google Workspace user lett volna. Teljesen bambán keverted ezt bele.

    Átlaguser azt se tudta mi az, azt se tudta létezik, én arról beszélek amikor átlag Mari néni regisztrál mezei Google fiókot (bárki akinek Gmail címe van ezer éve, YouTube user, Chrome user, Android telefonja) akkor tud kényelmesen kollaborálni közösen receptet írni az ingyenes GDocs felületen, felhőben tárolva a cucca, verziókövetés, nem kell gondolnia semmire, kényelmesen megosztva mással. (MS-nél ingyenes alap Office Online)
    Nehezen képzelem ugyanezt az átlag Mari nénit, hogy LO esetében ugyanilyen kényelmesen közösen szerkeszt mással, ennyi a történet.

    Te azt állítottad:

    "jaja, milliárdnyi ember használ gdocsot, ezek most mind megszívták, hogy ingyenesből átmegy pénzesbe"

    Ami hatalmas félrebeszélés részedről, mert a GDocs továbbra is ingyenes, mezei Google regisztrációval használható. Ugye? Amit linkelsz hupról korábbi ingyenes G Suite -> fizetős Workspace váltás hírt, az más dolog. MS Office csomagokkal se voltál teljesen tisztában...

    Amúgy érdekes, egyszer az a duma az ingyenesség nem fontos, utána másnál pedig "megszívták" ha egy elég tuti szolgáltatásért fizetni kell.
    Egyszer az a duma az Adobe elképzelt bevételt hagy az asztalon, amiért nem csinál Linuxra mindenféle disztróra és architektúrára, máskor az az érv bizony a LibreOffice jobb mint MS O365 (szigorúan a legdrágább áron belinkelve), mert a LO az ingyenes. Ha eldöntötted MS Office szar, LibreOffice jó, akkor neked mindegy előbbi nincsen Linuxon. Azt csak találgatni tudom vajon, ha a LibreOffice lenne X tízezer forint, azt megvennéd? Tudva jelenlegi formájában kevesebb szolgáltatást kapnál mint O365.

    Úgy látszik mégis számít az ingyenesség, akkor bizony egyértelmű a cégek részéről, többek közt az Adobe is kiszámolta nem éri meg a munkát egyelőre.

    Tyúk és tojás esete a dolog, mert ha jobban elterjedt lenne a desktop Linux, akkor több cucc lenne rá, de nem tud jobban elterjedni amíg nincs rá több cucc. Sajna ez van. Viszont az önámítás, hogy a Linux-nak semmi problémája ebben a helyzetben, csak és kizárólag a gonosz cégek miatt van.

  • #86564352

    törölt tag

    válasz doc #275 üzenetére

    A fájlformátumok ismertetése (microsoft.com)

    Müncheni Linux-LibreOffice sztori talán ismert, LiMux projekt története még mindig nem tudni nyertek vagy buktak vele. Hamburg is próbálkozik stb. máshol Barcelona váltását olvastam elmúlt évekből.
    Az elv jó lenne, a gyakorlat más tészta. Átállás, tanítás, támogatás. A közigazgatási dolgozói állomány nem biztos jó alany megszokott dolgok megváltoztatására.

    Elvben az is jó, amikor mondjuk középiskolában szövegszerkesztést és táblázatkezelést tanítsanak, ne Word & Excel párost, gyakorlatban inkább mégis mert majd multinál is az lesz. És jobb lenne már eleve angol menüs szoftverben angolul tanulnák a parancsokat, mert úgy könnyebb az élet.

    Szerintem az is érdekes gondolat, hogy hát igen MS Office volt előbb, gyakorlatilag szabvány lett, azt mondjuk ez rossz a versenynek ezért a megoldás legyen inkább állami cégeknél Linux, LibreOffice kötelezően? Az se nagy verseny.

    [ Szerkesztve ]

  • #86564352

    törölt tag

    válasz doc #290 üzenetére

    Azt írtad nem tudod, hogy MS Office tud-e ODF-be menteni. Belinkeltem, hogy tud. :)
    Bővebben: Office apps now support OpenDocument format 1.3
    Azt ne kérdezd vajon mindig 100% szerencsémre én .docx és .pdf küldözgetéssel elvagyok és az online GDocs, nem kell mással foglalkoznom.

    A régi .doc fájlokat már el kellene felejteni, 2007 óta van .docx csak sajnos állami bürokráciában könnyen előkerül minden régi, belefutottál.

  • #86564352

    törölt tag

    válasz CPT.Pirk #302 üzenetére

    Csak tipp: pandémia közben ne kapjon rossz sajtót, hogy Linuxra nincs, lehet mondani van és egyébként Nadella óta nyitottak kicsit. (WSL, Android appok Windows-on)
    Hogy milyen a Windows változathoz képest az más kérdés, a Linux userek maguk közt elmérgelődtek rajta:

    When can we expect a full featured teams linux client?

    Can anyone tell me, why the MS Teams Linux Client is sooo underdeveloped?
    I'd rather have Microsoft pull the plug on the Linux client than what they're doing now: pretending to support Linux to boost their reputation.

    #304
    Azaz, a Win és Mac Teams is szar, viszont legalább használhatóan szar. Valahol pedig azt olvastam lezüllesztett Skype szteroidon. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • #86564352

    törölt tag

    válasz sh4d0w #314 üzenetére

    Pl. az, hogy átlaguser amikor átnevezi a dokumentumát, nehogy kitörölje véletlenül a kiterjesztést is és akkor nézhet a megnyithatatlan üres fehér ikonra.

    Ha pedig a Margot Robbie-nak gondolt .jpg ikonos fájl valójában egy cryptominer futtatható .exe, akkor jó esetben letöltéskor szól a smart screen, a defender, uac hogy hello vigyázz ez mégse egy kép fájl.

    Ha nem vagy átlaguser, akkor egy pipa a nézet menüben, hogy mutassa a kiterjesztést. Meg a rejtett fájlokat stb.

    [ Szerkesztve ]

  • #86564352

    törölt tag

    válasz Gargouille #310 üzenetére

    Egyetértek, mindenki a saját céljainak megfelelő, vagy legkisebb rossz alapon választott rendszert használjon. Aki egész életében linuxozott, és azt szokta meg akkor hiába ültetem le egy hónapra csak Windows, nem fog neki tetszeni. Ez fordítva is így van, aki Win, Mac user és akkor szembesülne Linuxon mi nem úgy van, milyen program hiányzik, akkor nem nyert semmit a váltással.

Új hozzászólás Aktív témák