Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nord_

    veterán

    válasz DJS #59 üzenetére

    Nohát, azért ez több sebből vérzik!

    Pl.

    elektronikus kütyüink ma fizikailag elég sérülékenyek
    1. Biztonsági másolat.
    2. Nadrággal együtt mosógépben kimosott memóriakártyáról olvasható maradt minden fotó. Pedig egy ilyen művelet eléggé messze áll a "fizikailag óvjuk" metódustól. ;)
    3. Talán a könyveink nem sérülékenyek?

    Ha véletlenül letörlöd, igényelhetsz-e a blokk ellenében új példányt a terjesztőtől?
    Ha véletlenül elveszíted a papíralapú könyvedet, igényelhetsz-e blokk ellenében új példányt a terjesztőtől?

    Mi biztosítja a fájl sérülésmentes átvitelét?
    Mi biztosítja, hogy a nyomdából kijövő, boltban megkapható összes papíralapú könyv sérülésmentes?

    Amíg egy nívós folyóirat régen és ma szakemberek csapatának hetekig tartó munkájából állt össze, addig a digitális világ tipikusan a sebtiben begépelt, másolt hírekből élő híroldalak és az ingyen dolgozó, laikus bloggerek terepe.
    Butaság, óriási butaság.
    Láttál te már folyóiratot digitális formában is megjelenni? Szerintem nem... mondok egy profán példát: nézd meg a Sanoma-tól a Story magazin Apple iPad-re készített digitális változatát!!

    De a gondos, lassú munka ellen szól, hogy az e-könyvnek gyakorlatilag nincsen anyagköltsége.
    Kitaláció, tények nélkül.

    Ma tíz dollárért adják az e-könyveket, mert még így is olcsóbbak a papírkönyveknél, de ha az e-könyv lesz a főáramlat, akkor ez az ár lehet, hogy lemegy egy-négy dollárra. Mint egy dal ára az iTunes-boltban.
    Hűha... Miért is dehonesztáló, egy egy dolláros dal? Amögött tán nincs munka??

    A szövegekért fizetett magasabb ár egyúttal egy másféle olvasási kultúrát is jelentett: az egyszer megvett lapot a legtöbben rongyosra olvasták, minden cikket figyelmesen elolvastak, hogy legyen értelme a vásárlásnak. Ez már ma is eltűnni látszik, a digitalizáció után pedig teljesen eltűnhet.
    Butaság. Nem az adathordozó típusától függ a figyelem! Az, hogy esetleg magadból indulsz ki, közel se jelenti azt, hogy mindenki más ugyanígy olvas...

  • julius666

    addikt

    válasz DJS #59 üzenetére

    Egyvalamit hozzátennék még az előttem szólók után a digitális anyagok "sérülékenyebbségéhez":
    Tessék olyan helyen vásárolni, ahol nem a példányért, hanem a letöltési jogért fizetsz! (Játékok esetében ilyen a Steam, ha valaki nem értené miről beszélek)
    A Google könyvesboltja ilyen.

    Ez rögtön rengeteget változtat a képleten, itt egyedül az jelenthet problémát, ha a cég aki a szolgáltatást nyújtja megszűnik. Azonban ne gyertek már 500 éves enciklopédiákkal meg egyebekkel, a consumer digitális könyvpiac arról szól, hogy minél olcsóbbért letöltöd a cumót, amit aztán kényelmesebben, rugalmasabban tudsz elolvasni. A könyvek többségét egyszer fogod max úgyis. Az archiválás egészen más téma, az nem ide tartozik.

    A minőséghez pedig: mint említetted is, itt van lehetőség javításra, olvasói visszajelzések kezelésére. Könyv esetében nincs. Nem is értem miről beszélünk.

    Ma tíz dollárért adják az e-könyveket, mert még így is olcsóbbak a papírkönyveknél, de ha az e-könyv lesz a főáramlat, akkor ez az ár lehet, hogy lemegy egy-négy dollárra. Mint egy dal ára az iTunes-boltban.

    De többen is vennék jóval mint a papírkönyveket...

  • Egon

    nagyúr

    válasz DJS #59 üzenetére

    Ahogy már előttem írták mások is, több sebből vérzik az érvelésed.
    Egyrészt amiről te beszélsz amikor a "digitalizáció"-t említed, az nem digitalizáció, hanem sufnimunka. Nem az illegálisan letölthető könyvek minőségéből kellene kiindulni. Vegyük például a Gamestar magazint. Különféle torrentportálokon fel szokott bukkanni egy-egy (beszkennelt) példány pdf formátumban, igencsak kifogásolható minőségben, 100 MB feletti méretben. Ezzel szemben a decemberi számhoz mellékelt DVD-n általában ki szokták adni az adott év összes példányát digitálisan is, néhány tucat MB méretben, tökéletes minőségben. Nem látom be, hogy miért lenne rosszabb a ki nem nyomtatott verzió, mint a kinyomtatott.
    Másrészt a papír alapú könyvek élettartamáról csak annyit, hogy anno olvastam egy felmérést a témában, aminek alapján a nyomtatott könyvek igen kis százaléka (pontosan nem emlékszem sajnos) éri meg a 10 évet is. Ennél sokkal jobbak a digitális példányok "esélyei".

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • grc999

    tag

    válasz DJS #59 üzenetére

    :) Gutenberg-bibliát akartál írni.

    "Sometimes it is hard to decide which side of the fence to be on. But to straddle it will just make your balls hurt."

Új hozzászólás Aktív témák