Új hozzászólás Aktív témák

  • DJS

    tag

    válasz dabadab #94 üzenetére

    Az, hogy a Magyar Közlöny csak elektronikus formában jelenik meg, teljesen légből kapott állítás. Szép is lenne... 1395 Ft a legfrissebb, 11. szám, ha nem szereted a PDF-et.

    A kilencvenes évekbeli magyar könyvkiadásról csak annyit, hogy akkor zajlott le éppen egy teljes gazdasági szerkezetváltás, úgyhogy az nem egy igazán mérvadó időszak. Ahogy egyesek mondják, akkor még vadkapitalizmus volt (bár mások szerint még most is az van). Valószínű, hogy az osztrák könyvkiadás nem volt igénytelen akkor sem.

    A DRM-mentesség nem légből kapott, csak nem értem, miért létezik egyáltalán. De várj, megpróbálom megérteni.

    A DRM-mentesség a kalózkodás és a technológia függvénye lehet. Jelenleg a DRM erősen korlátozó, mert nem ismernek igazán jó másolásvédelmi technikát, ugyanakkor még van egy jelentős réteg, aki fizet a zenékért, és van egy erős törvényi védelem, ami alapján bármelyik letöltőt csillagászati összegekre lehet perelni, ha rosszul megy a bolt. Ez a három együtt teszi lehetővé azt, hogy DRM nélkül áruljanak zenét. Ha a jövőben feltalálnak egy olyan megoldást, ami erős védelmet biztosít, de nem korlátozza a felhasználót, akkor újra elterjedhet a DRM. Ha enyhülnek a szerzői jogok, akkor is. Ha eltűnik a fizető réteg, akkor is. Persze az is lehet, hogy a mai típusú DRM helyett egy olyan technikát dolgoznak ki, amivel monitorozni lehet az illegális letöltőket, mint már ma is pedzegetik.

    Ugyanezekre lehet számítani a könyviparban is. De én egy földhözragadt ember vagyok, nem bírom elképzelni, hogy a kiadók eltűrjék a jelentős kalózkodást. Hacsak nem arról lesz szó, hogy még így is megéri nekik, a legális letöltők nagy száma és a nyomdaköltségek eltűnése miatt. Akkor lehet, hogy hamar átállnak az e-piacra.

    "A formátumokkal kapcsolatos izéket sem értem, az epub tulajdonképpen a szabvány, de egyáltalán nem jelent problémát a különböző formátumok közti konverzió sem."

    Ez egy elvi izé, én már nem bízom a formátumok konvertálhatóságában. De alá lehet támasztani. Az epub ma "a" szabvány, de csak 2007 óta az, előtte más volt a sláger. Már kiadták a második verzióját, és tavaly kezdték tervezni a harmadikat, ami megoldana néhány technikai problémáját.

    Eddig a formátumokat általában úgy fejlesztették, hogy a visszafelé kompatibilitás nem volt abszolút elvárás. Ha ezt a gyakorlatot folytatják majd az epubbal is, akkor megnézhetjük magunkat. Persze lehet, hogy pont a könyvek miatt körültekintőbbek lesznek, meg hát azért ezt konvertálgatni technikailag mégsem olyan bonyolult... de egyelőre rossz tapasztalataink vannak a formátumokkal.

    Én a múltkor a régi PRC könyveimmel vacakoltam jó csomót, amíg olvasásra bírtam őket. És a formátumok konverziója ma még nem alapvető ismeret, az átlagembert iszonyúan meg tudják vezetni. Például a múltkor találtam egy cikket, ami szerint a MEK anyagai kizárólag LIT formátumban érhetőek el...

Új hozzászólás Aktív témák