Új hozzászólás Aktív témák

  • DJS

    tag

    #52 Tigerclaw
    "A kindle viszont jó pl. arra, hogy olyan könyveket/újságokat/magazinokat érhessek el, amiket itthon nem kapok meg, akár azért mert itthon nem adják ki, akár azért, mert fontos az idegen nyelv. Ráadásul azonnal elérhető, nem kell várni rá. Most pl. nyelvtanulás céljából előfizettem egy angol napilapra."

    A http://www.thetimes.co.uk/ nem jó nyelvtanulásra? Olcsóbb, mint a Kindle.

    #60 nord
    "Talán a könyveink nem sérülékenyek?"
    Nem olyan értelemben. A könyvek sérülékenysége egy megfogható dolog, amihez mindenki ért valamennyire, aki találkozott már papírral. Egy újság például olvasható marad azután is, ha kettéhajtod. Ez az iPadról nem mondható el :)

    "Ha véletlenül elveszíted a papíralapú könyvedet, igényelhetsz-e blokk ellenében új példányt a terjesztőtől?"
    Nem, de e-book esetén erre elvileg simán volna lehetőség. A Google-n kívül mégsem jutott eszébe senkinek, egyelőre nem ez az elterjedt üzleti modell.

    "Mi biztosítja, hogy a nyomdából kijövő, boltban megkapható összes papíralapú könyv sérülésmentes?"
    Az, hogy a nyomdaköltség nagy. Ha nagyon hibásan nyomnak ki egy kötetet, akkor a nyomda milliós nettó veszteséget könyvelhet el, senki nem fogja megvenni. Emiatt fontos, hogy odafigyeljenek a szerkesztők. Digitálisan ez a kényszer nem létezik. Viszonylag egyszerűen meg lehet oldani, valami hash-programmal, de egyelőre nem tudok arról, hogy tömegesen alkalmaznának ilyet.

    "Láttál te már folyóiratot digitális formában is megjelenni? Szerintem nem... mondok egy profán példát: nézd meg a Sanoma-tól a Story magazin Apple iPad-re készített digitális változatát!!"
    Ez lehet, hogy csak azért van, mert a Story papíron is megjelenik, illetve az elektronikus kiadása a papíralapú kiadásával versenyez. De azok a lapok, amik kizárólag az interneten jelennek meg, ma tipikusan tele vannak gépelési hibákkal, pedig az a szerkesztői munka minimuma lenne.

    "Nem az adathordozó típusától függ a figyelem! Az, hogy esetleg magadból indulsz ki, közel se jelenti azt, hogy mindenki más ugyanígy olvas..."
    A figyelem nem kis részben abból is fakad, hogy kapni akarsz valamit a pénzedért. Ha kevesebbet fizetsz, sokszor kevesebbel is beéred.

    #71 és #79 julius666
    "A minőséghez pedig: mint említetted is, itt van lehetőség javításra, olvasói visszajelzések kezelésére. Könyv esetében nincs. Nem is értem miről beszélünk."
    A visszajelzés viszonylag alacsony hatásfokkal működik. Elvileg van lehetőség a hibák jelzésére, a gyakorlatban a blogbejegyzések legtöbbje mégis gépelési és helyesírási hibákkal olvasható az interneten, mert nem használják ki ezt a lehetőséget. Azonkívül a javításokat el kell juttatni a tartalom vásárlóihoz, ami mindig bizonytalan. Hasonlóan például ahhoz, hogy a Microsoft ingyen kiad javításokat az oprendszereihez, de ezeket a felhasználók jelentős része nem telepíti, pedig az ő adatait lophatják el. Egyáltalán nem biztos, hogy a javítás lehetőségét ki is fogják használni.

    "De többen is vennék jóval mint a papírkönyveket..."
    Igen, ez egy hatalmas előnye lenne.

    "Nem ciki, pláne hogy nincs is mp5."
    MP5-nek azt az MP4-lejátszót nevezik, aminek sok kodekje van.

    "Szvsz maga a TV-nézés ciki. Nekünk is még CRT TV-nk van, ritkán nézem aztán arra felesleges a jobb."
    Sajnos a tévé még nem ciki, bár már kezd teret veszíteni az internettel szemben.

    #75 Egon
    "Vegyük például a Gamestar magazint. Különféle torrentportálokon fel szokott bukkanni egy-egy (beszkennelt) példány pdf formátumban, igencsak kifogásolható minőségben, 100 MB feletti méretben. Ezzel szemben a decemberi számhoz mellékelt DVD-n általában ki szokták adni az adott év összes példányát digitálisan is, néhány tucat MB méretben, tökéletes minőségben. Nem látom be, hogy miért lenne rosszabb a ki nem nyomtatott verzió, mint a kinyomtatott."

    Nem látom be, hogy a torrentportálokon miért nem ez a változat kering... Egyébként meg lásd fent, a Story magazinnál.

    #77 grc999
    Jogos. Ez egyébként pont azt igazolja, hogy ha az ember kevés időt szán egy kommentre, az rosszabb munkát eredményez :)

    #78 Arena87
    "Papír-festéken kívül nincs anyagi költsége"
    Nem tudom, hová számolják, de a nyomdagép üzemeltetésének, beállításának, rendszeres ellenőrzésének, javításának ára biztos nem nulla. És talán drágább is, mint egy darab desktop computer egy-két darab licensszel. Plusz raktárköltség, szállítás, stb.

    "Aki azt mondja, hogy silányabb minőségűbb lesz az e-könyv, mint a papír alapú. Attól megkérdezném, hogy egy silány anyagot megvenne? Nem hinném. Ezt a kiadók/írók is tudják."

    Valószínűleg lesz néhány kiadó, aki jobb minőséget kínál majd, magasabb áron, és lesz egy csomó másik, amelyik egy egészen minimális szerkesztői ellenőrzés után dömpingszerűen ontja majd a kéziratokat. Főleg a kevésbé népszerű könyvek esetén merülhet fel a kérdés, hogy megéri-e rendesen megszerkeszteni.

    Még egyszer mondom, ne a mai helyzetből indulj ki. Maga a könyv kultúrája is átalakulhat, ha új formát kap. Ugyanúgy, ahogy az olcsó nyomtatás feltalálása után megjelentek a gyalázkodó pamfletek és a bulvárszerzők is.

Új hozzászólás Aktív témák