Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hallador

    addikt

    válasz hallador #167 üzenetére

    Ja bocs a Delete billentyű is parádés.... Mint a mesében, egy grimm mesében, az eredetiben nem a mostani szépen tálalt verzióban.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Raymond

    félisten

    válasz hallador #167 üzenetére

    Nem all kezre es fura a MacOS?

    "Én is 18 éve használok Linuxot, és most vettem magamnak egy MacBook AIR-t"

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • doc

    nagyúr

    válasz hallador #167 üzenetére

    A MacOS semmivel nem stabilabb, mint egy Mint. - Az en kb masfel evtizedes Maces es 20 eves Linuxos tapasztalatom alapjan (amibol ugy nagyjabol 4-5 evig hasznaltam napi szinten Mintet) de, meghozza SOKKAL stabilabb. Nalam Mac ezalatt a 15 ev alatt nagyjabol ketszer fagyott le, mindketto sok evvel ezelott tortent. A Mintnel havonta 2-3 komoly problema (GUI bug amitol hasznalhatatlanna valik az ablakkezelo es reboot kell, vagy elcrashel, stb) elofordul, pedig sokkal kevesbe hasznalom intenziven mint a MacBookot.

    idiótábbnál idiótább billentyűzet kombinációk - melyiket tartod idiotanak? Az egyetlen amihez en harom billentyut hasznalok az a screenshot (ami egyebkent windowson is harom billentyus shortcut).

    az FN+ctrl+commant+xzz billentyűzetkombinációk amit a Mac 3-4 billyentyűvel képes megoldani - mondjal mar nehany peldat legy szives, mert en 15 ev alatt nem talalkoztam ilyen kombinaciokkal :D (leszamitva a fent emlitett screenshotot). Egyebkent ha nem tetszik valamelyik shortcut, nyugodtan atallithatod barmelyiket ;)

    a MacOS, egy teljesen egérre optimalizált rendszer, és amint én nem egerek akarok használni, akkor rohadtul kényelmetlenné válik a rendszer. - En egeret egyaltalan nem hasznalok Macen (leszamitva nagyritkan egy kis Minecraftot), touchpadet nyilvan igen, de a menukbe szinte soha nem megyek be, kb mindent billentyuzetrol oldok meg (mondjuk az is igaz hogy a terminal, benne az mc meg a vim nalam mindenre eleg amihez nem kell kimondottan GUI)

    Majmolja a Linuxot ebből a szempontból, de nem megy nekik. - A Linux meg a MacOS-t majmolja, de nem megy nekik :D Emlekszem mikor az Ubuntu jopar eve behozta a bal oldalra pakolt ablakgombokat, meg a dock-utanzatot, de borzalmas volt...

    egy szövegben nem képes kijelölni két különböző szót, mert ezt a rendszer már nem tudja. - na ezt tenyleg nem ertem, mire gondolsz ez alatt?

    A MacOS, csak annak Just Works akinek nincs igénye, egy informatikust a halálba kerget a butasága, és az, hogy amit a Linux csípőből tud, na azt itt vért pisilve oldod meg, és csak külső programokkal. Szóval annyira nem jó a MacOS. - Khm, azert ez igy 20+ evnyi szoftverfejlesztoi multtal nekem eleg viccesnek hangzik :D Macre az egyetlen segedprogram amit en fel szoktam rakni az a CopyClip ami clipboard historyt ad, azt szeretem, ezt leszamitva a rendszerben alapbol ott van szinte minden ami kellhet (jo, olyanokat mint mondjuk egy Steam vagy Unity nyilvan fel kell rakni, de az eleg nagy botrany is lenne ha ez alapbol benne lenne...).

    Hozhatnal peldat erre a "Linux csipobol tudja, itt meg vert pisilve" dologra (azert ha lehet, legyen valodi eletbol vett, ertelmes pelda)

    A Frissítésekről nem beszélve, ami röpke 30 - 50 perc - Teny hogy sosem mertem a frissitesek idejet, mar csak azert sem, mert ez tok lathatatlanul, automatikusan mukodik :D a legkevesbe sem erdekel hogy eppen valami frissul a hatterben, miert is kene? :F

    ha valami baj lenne, akkor a Linuxokat 2 nap alatt befoltozzák a MacOS-t meg vagy igen vagy nem. - igen, ilyen is van. Meg olyan is amikor forditva van :D Eleg sok nagyon komoly security bug kerul elo amik 5-10-15 eve uldogelnek a Linux kernelben, adott esetben akar aktivan kihasznalva is. Komoly problemakra a MacOS is gyorsankap patchet. Bar engem igazabol ez sem erint nagyon, a harom hasznalt OS-em kozul egyikkel sem volt meg ilyen gondom, minimalis odafigyeles mellett ez szerintem tok marginalis problema (legalabbis otthoni kornyezetben). Azt tudom hogy az utobbi 1-2 evben a Windows frissitesek menetrendszeruen ki tudjak nyirni a rendszert, Linuxnal es Macnel ez azert szerencsere ritka :)

    egy ctrl+c,ctrl+v billentyűzet kombinációt akarsz használni, na a command billentyűt ennél szarabb helyre nem tehették volna.
    Külön van a ctrl, külön a command, és külön az option. - huuu, na ezzel befutottal a faXerdobe :D
    az option pontosan ugyanaz mint a PC-s billentyuzeteken az ALT. Vagyis ha szerinted a Mac azert sz@r mert van Option, akkor ugye azert is ugyanilyen hevesen hisztizel, hogy mas gepeken van ALT? :) A copy/paste meg szerintem EGYEDUL Macen van normalisan megoldva. Mire is gondolok?
    Volt ugye X evtizede a terminal, ahol a CTRL-C a BREAK volt, vagyis megallitja a terminalban futo programot. Aztan jottek a GUIk, ahol kellett egy copy-paste funkcionalitas, es valami zsenialis otlettol vezerelve egy mar letezo es hasznalatban levo billentyuzetkombinaciot sikerult erre talalni: a CTRL-C-t :D (a DOSos idokben azert elegge ment a CTRL-Insert/SHIFT-Insert is, de ez nagyon kikopott, ergonomiailag mondjuk tenyleg nem tul jo valasztas hogy el kell hozza mozditani a jobb kezfejet).
    Adodik a kerdes: mit csinal a CTRL-C? Megszakit vagy masol? Hat ugye az attol fugg... :D Bonuszkerdes: hogyan copy-zol terminalbol? Na erre a Linuxos terminalok valasza a HAROMBILLENTYUS CTRL-SHIFT-C kombinacio (ami miatt az elobb annyira hisztiztel, hogy milyen borzalmasan rossz a Mac, mert ott harombilletnyus kombinaciok vannak, BEZZEG Linuxon...).
    Macen ezt megoldottak egyszeruen: a COMMAND billentyu bevezetesevel egyreszt egy csomo uj lehetoseget nyertek, masreszt nem akad ossze a regi CTRL-C es az uj COPY parancs. Egyebkent ennek is van tortenelmi elozmenye a regebbi Unixos gepek formajaban.
    A Microsoft eleg eros kesessel, 20 ev utan jott ra hogy ez tenyleg nem hulyeseg, es azota naluk is van COMMAND billentyu, csak ok windows logot raknak ra :D
    A COMMAND elhelyezkedese meg szerintem a leheto legjobb. Nagyon jo helyen van, kezre all, ellentetben peldaul a CONTROL es FN billentyukkel, amiket rendszeresen keverek ha uj gephez kell ulnom, az egyik gyarto a bal also sarokba rakja az FN-t, a masiknal ott a CONTROL van, gaz...

    Arról nem beszélve, hogy sebességre és kompatibilitásra, a Mint elveri. - Mit ertesz 'sebesseg' alatt? Hogyan hasonlitottad oket ossze? Szerintem manapsag mar nincs ertelme arrol beszelni hogy egy oprendszer 'sebessege' milyen, az teljesen az alatta levo vastol fugg.
    A 'kompatibilitast' meg nem ertem... Mivel valo kompatibilitasrol beszelunk?
    Ha az OS regebbi verzioira vagy az azokra buildelt appokra gondolsz, akkor a Linux all a legrosszabbul szerintem (szoftverfejlesztokent a munkam soran tobb mint tucatnyi platformra buildelunk, koztuk sok Linux disztro sok verziojara is, szoval belelatok rendesen). A MacOS olyan szempontbol szinten gyenge hogy egy ideje teljesen dobtak a 32 bit tamogatast (amit aztan utanuk meglepett nehany Linux disztro is), igy jelenleg 32 bites Mac appokat nem tudsz futtatni egy mai oprendszeren. Ha a regi alkalmazasokkal valo kompatibilitasrol van szo, akkor a Windows bizony magasan ver mindent.

    Stabilitásban is hozza a MacOS szintjét, én még Mint-et MacBook minőségú hardveren nagyon nem láttam szétfagyni (HP EliteBook). - Nem tudom mitol fugg hogy valami "MacBook minosegu"-e, nekem Mint mar tobbszor doglott meg, bar az utobbi par evben nem hasznaltam HP-t, de Dell gepeket (notebookot es komoly asztali gepet is) igen, es egyik sem a gagyi kategoria, de az meg ne a hardvertol fuggjon mar hogy egy OS elcrashel-e...
    Egyebkent szegyen ezt kimondani, de az utobbi par ev alapjan a Windows szerintem stabilabb es megbizhatobb mint egy Linux... (az mas kerdes hogy _hasznalhatosagban_ meg mindig eleg gyenge, bar szepen fejlodik)

    De azért ha ilyen gép lenne PC fronton, akkor kellene a töknek a MacOS.... - szerintem ha ennyire ellenszenves a Mac, akkor valassz inkabb mas gepet :) Ugyanilyen nem fogsz kapni, de vannak azert eleg jol sikerult darabok, pl egyAsus Zenbook vagy Dell XPS jo valasztas lehet (bar szerintem a kijelzoje tobb kategoriaval van a MacBook alatt, a touchpadje kb hasznalhatatlan egy MacBookeval osszehasonlitva, az M1 procik teljesitmenyet egy atlagos intel proci nem hozza, a hutoventi idonkent nekiall uvolteni, es meg igy is vagy duplajaba kerul, ennyit arrol hogy az Apple az mennyire tularazott sz@r, mint ahogy sokan allitjak :D)

    [ Szerkesztve ]

  • .:ZS:.

    senior tag

    válasz hallador #167 üzenetére

    Érdekes, hogy azonos témában, emberek mennyire másképp látják a dolgokat, de ez persze teljesen rendben van :)

    10+ éve dolgozom aktívan linux környezetben a kernel szinttől a cloud native app fejlesztésig. Számomra a stabil és használható linux ott szűnik meg, ahol egy akármilyen desktop környezet képbe jön. Azt szoktam mondani, hogy a Linuxnak egyetlen használható falhasználói felülete van az pedig a bash. Nem is kell több. Régen volt egy jó Linux desktop környezet ami gyors, stabil és funkcionalitásban köröket vert a korabeli macOSre és Windowsra, ez volt a Gnome 2.x amit a Gnome 3-al gyakorlatilag kivégezték és ezzel szinte a teljes Linux desktopot is.

    A Microsoft pedig nagyon nagyott lépett előre a fejlesztők felé a WSL2-vel és a Visual Code-al. Rendkívül kényelmesen és jól használható kombináció ha van elég lokális erőforrás. De önmagában a Visual Code elég egy sima laptopon, ha van egy távoli SSH elérésű Linux szerver és máris megoldott, hogy Windowson nézem az Outlookot, fut a Visual Code szintén natívan windowson, de valójában egy linuxon debuggolok. Ennek ellenére én is most Macbook irányba mozdultam munka fronton és pont az általad említett HP EliteBook miatt. Csak annyit mondanék, hogy szégyen amit a HP csinál ezen a fronton...

    Illetve csak egy kis bónusz: Egy enterprise környezetbe illeszkedő Linux distro fenttartása iszonyatosan drága. Láttam olyat, hogy a monthly sw operations fee-je egy céges linuxnak 25x drágább volt mint a Windows és ebben benne volt a Windows licensz költsége is...

Új hozzászólás Aktív témák