Új hozzászólás Aktív témák

  • HENE

    aktív tag

    válasz kpityu2 #107 üzenetére

    Ez azért eléggé leegyszerűsíti a dolgokat. Melyik fizetőeszköz menedzselése? Értelemszerűen a sajátjáé. Ezzel együtt simán voltak és vannak párhuzamosságok. A hivatalos fizetőeszköz mellett a kevésbé stabil gazdaságú országokban (nagyobb infláció) simán előnybe részesíthetik valamelyik keményvalutát (régebben pl. német márka vagy dollár, manapság euro). Az eladó dönthet úgy, hogy csak ezekért ad el árut, mert számára ennek van értéke. És itt jön be, hogy a pénz értéke a bizalomtól függ. Hogy mennyire bíznak benne az emberek, a befektetők, stb. Az állam ezt a bizalmat próbálja megteremteni a saját eszközeivel. Ha nem bíznak a pénzben, nem lesz értéke.

    Semmilyen gazdasági teljesítmény nem indokolta a svájci frank rendkívüli erősödését, csak az iránta megnyilvánuló fokozott kereslet. Ha valamiből többre van szükség, mint amennyi elérhető, akkor annak felmegy az ára. Így van a pénzzel. (ebbe egy ideig, bele tud nyúlni és bele is nyúl a jegybank, de nem a végtelenségig).

    A bitcoinnál és a hasonló valutáknál technikailag szabályozott a kibocsátás folyamata. Ha összhangban van az igényekkel akkor stabil lesz. Ha csökken a kereslet (a bizalom hiánya miatt), akkor csökken a bitcoin értéke is.

    A rendeltetésszerű felhasználás mellett (fizetőeszközként használás) a spekuláció is befolyásolja az árat, de ez a hagyományos valutáknál is így van.

    A technikai fejlődés következtében a korábbi "monopóliumok" lassan megszűnnek. Az átlagember is sokat olyat meg tud már csinálni, amit korábban csak nagyon kevesen. (pl. újságkiadás vs blogírás) illetve fizetőeszköz kibocsátást.

    Az állam nyújt bizonyos garanciákat, de pl. a forint vásárlóerejét nem tudja garantálni.

    Jó lenne, ha a technikai megoldás bekerülne a hétköznapi pénzügyi folyamatokba, de az a bankoknak nagy érvágás lenne, így szerintem egyelőre kicsi az esély erre.

Új hozzászólás Aktív témák