Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alogonomus

    őstag

    válasz erer1000 #8 üzenetére

    A brit kilépés legfőbb oka valószínűleg az volt, hogy az EU vezetését lényegében kisajátította a német-francia tengely, meg a hozzájuk társult benelux-dán erőtér, így azok a brit befizetéseket a saját céljaik szerint használhatták fel, ami nagyon nem volt előnyös a britek szemszögéből.
    1984-ben Thatcher pont ezért harcolta ki, hogy ha már a briteknek nincs a gazdasági súlyukhoz mérhető beleszólása az EU dolgaiba, akkor ne is kelljen a gazdasági erejük arányában annyit fizetniük az EU kasszájába, mert azzal csak a "kormánykereket mozgató" országokat erősítik a saját gazdaságuk költségén.
    A franko-germán tengely EU-n belüli további erősödése láttán Cameron tovább szerette volna csökkenteni a brit áldozatvállalást, ha már még tovább szűkítették a britek pozícióit az EU intézményeiben. Cameron "fenyegetésként" bedobta a népszavazás rémképét, hogy ettől talán az EU tárgyalási hajlandósága megnő, de igazán sem Cameron, sem az EU vezetése nem vette komolyan a dolgot. Végül Cameron kénytelen volt tartani a szavát a népszavazás kiírásáról, és általános megdöbbenésre győztek a kilépéspártiak.
    A britek kilépése így szerintem főleg a súlyosan hibás közvélemény kutatási eredmények miatt történt. Senki sem gondolta, hogy a britek valóban meg fogják szavazni a kilépést, így senki sem kezelte a helyzetet a szükséges komolysággal. Utána pedig már sem az EU, sem London nem engedhetett a pozíciójából komoly arcvesztés nélkül.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz erer1000 #10 üzenetére

    Én még egyáltalán nem vagyok biztos abban, hogy a britek veszítettek többet a kiválással.

    Nem véletlenül volt például annyira sarkallatos kérdés a 2020-as tárgyalásokon a halászati jog. Brit vizeken halászott a legtöbb EU ország, és most elveszítették a brit vizekhez való szabad hozzáférésüket. Sok atlanti óceáni országban fog szerintem erősen visszaesni például a halászati szektor, ami komoly munkaerőpiaci gondokat fog okozni, csak a jelenlegi vírushelyzetben még senki sem foglalkozik ilyen csip-csup dolgokkal.

    Szóval szerintem mind a két fél komolyan alábecsülte a szakítás következményeit, és ez nagyon vissza fog ütni a vírushelyzet utáni időszakban, amikor a gazdaságokat újraindítanák.

Új hozzászólás Aktív témák