Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Superman

    nagyúr

    válasz Lortech #71 üzenetére

    Úgy gondolom ez nem ideológia, hanem egyfajta társadalmi beidegződés és szükséglet kérdése. A beidegződés az, hogy amit el lehet venni ingyen, azt vegyük is el. Ezt kiegészíti a szükséglet, vagyis az, hogy lassan már a szükséges hardverek megvásárlására sincs elegendő fizetőképes kereslet. Ahol lakom sorra zárnak be a boltok.

    A másik része a dolgonak egy másfajta kényszer: a munka kényszere. Vannak szerencsés emberek, akik olyan cégnél dolgoznak, amely megveszi nekik a szükséges szoftvereket, de jól tudjuk, hogy Magyarországon nem ez a fő tendencia. Photoshopra valóban nincs feltétlenül szükség otthon, de ha valaki mondjuk játékprogramok textúráit fejleszti ki, akkor igen. Vannak persze alternatív programok, mint a GIMP, de ha valaki már megismert egy programot, időbe telik neki átállni egy másikra és a megbízó nem fog várni, amíg ő megtanulja az új, ingyenes programot.
    A Porsche példája bizonyos értelemben találó, másfelől nem: ha A-ból B-be el akarok jutni, jó nekem egy LADA is, nem kell feltétlen luxusautó. Másfelől, ha mondjuk a szoftverfejlesztés terén, vagy grafikai, 3D-s tervezés területén el akarok jutni 0-ról az 1-re, akkor bizony figyelembe kell vennem az időfaktort is, hiszen vannak határidők, amelyeket be kell tartani. Mindent meg lehet oldani valahogyan, mindent lehet helyettesíteni valamivel, a kérdés csak az, mennyi idő alatt. Lehet, amit 3D Studio-ban meg tudok oldani 1 óra alatt, azt más programok kombinálásával is meg tudom oldani, de rámegy a délutánom. Egyszóval azt gondolom ez bonyolultabb probléma annál, minthogy rámondjuk azt, hogy ideológiát gyártunk, ha másolt programokról beszélünk.

  • Superman

    nagyúr

    válasz Lortech #75 üzenetére

    Nagyon leegyszerűsíted a kérdést, látszik, hogy nem sokat tudsz sajnos erről a témáról és közhelyekkel vagdalkózol.

    "(szegény szoftverfejlesztőként, brühühü), "

    Hát mit mondjak, ha Egerben és Sárospatak vonalán közlekedsz, akkor nyitottabb szemekkel is járhatnál. Itt a szoftverfejlesztők a negyedét sem keresik, mint amit az ország más megyéiben, esetleg Pesten. Az meg pláne nem segít a dolgon, ha valakinek ennyire egyoldalú a hozzáállása, mint tied, akiben egy szikrája sincs a másik véleménye tolerálásának, vagy megértésének.

    " ha nem fizettél érte és nem ingyen van, és igenis ideológiagyártásnak tartom, amit például most is csináltál, hogy jogot próbálsz formálni, amire nincs."

    Szelektíven olvasol, akárcsak a politikusok. Éppen azt fejtegettem, hogy a munkához való szoftvereket mind megvettem. Viszont hozzátettem: hazánkban a legális szofverek elterjedésének gátat szab - akár tetszik ez, akár nem valakinek - a társadalmi bázis hiánya, ez pedig közvetve-közvetlenül összefügg a gazdaság teljesítőképességével és területi megoszlásával (lásd: borsodi munkanélküliségi kérdések, munkahelyek hiánya, stb.). Mit nem lehet ezen megérteni?

    "Ha meg gyorsat és kényelmeset akarsz, akkor vegyél porsche-t, "

    Mondom, hogy nem jó a példád. Hogyan hasonlíthatsz még arányaiban is 30 millás luxusautót egy szoftverhez? Nem érzed, hogy az analógiád hibás?

    "Tehát a szükség törvényt bont, csak nehogy egyszer a te károdra tegye, mert akkor lehet, hogy nem fog tetszeni. Vicces, hogy pont a szoftverfejlesztést hozod fel, kicsit általánosítva éhenhalnál, ha senki nem fizetne a munkádért."

    Ezt majd akkor lesz jogod elmondani, ami egyébként úgy ahogyan van demagógia, ha te is annyit fizettél szoftverekért, mint én. De már megint nem érted a lényeget: azt fejtegettem, hogy én megértem azokat, akik így tesznek, nem azt mondtam, hogy én is közéjük tartozom. Mekkora betűkkel írjam ki és milyen köznyelven fogalmazzam meg, hogy megértsd?

Új hozzászólás Aktív témák