Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Egon

    nagyúr

    válasz stevve #4 üzenetére

    Nem feltétlenül. Mi is jól megvagyunk nélküle (bár időnként jól jönne). Van helyette Hivatali Kapu (ami ugye Ügyfélkapura épül).
    Attól (is) függ az e-aláírás szükségessége az államigazgatásban, hogy milyen szolgáltatási szinten intéznek ügyeket elektronikusan.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • VIC20

    őstag

    válasz stevve #12 üzenetére

    "még ha olyan minimális is, mint hogy egy zongora a fejedre esik az utcán"

    Nem hinném, hogy ilyen bagatell lenne ennek a veszélye. (Nem a feltörésére gondoltam, hanem a megszerzésére.)

    "Van lehetőség arra, hogy az expediált dokumentumok ne veszítsék el a hitelességüket és nem kell minden addigit újra előkaparni és aláírni."

    Hogyan?

    "Az alkotmányjogi kérdést nem értem. Fizetőssé tették (nyerészkedésből), van rá törvény, ami hatályos, így az alkotmányosság jelenleg nem kérdés"

    Bocs, de azt hiszem, ehhez nem annyira értesz. Más a legalitás és más az alkotmányosság, az Alkotmánynak való megfelelés kérdése. (Hoztak azért pár törvényt az elmúlt években, teljesen szabályosan, aztán mégis megsemmisítette azokat az Alkotmánybíróság.)

    Az alkotmányjogi problémával kapcsolatos pár szempont:

    - Szerintem jó, hogy vannak ilyen eszközök, amelyek megkönnyítik az ügyintézést, kellenek is ezek. De mindig lehetővé kellene tenni a hagyományos utat is. Lehet, hogy az ezt választó ügyfél elesik egy csomó előnytől (pl. gyorsaság), de lehetővé kell tenni.

    - Bármikor bekövetkezhet a a technikai rendszer üzemzavara vagy akár összeomlása. Jó, persze, tudom, zongora, meg minden, de akkor is. Túl nagy súlyú ez a zongo... illetve ez a probléma ahhoz, hogy félvállról vegyük. Garanciális biztosíték, hogy egy okirat - eredeti példányának - elolvasásához ne legyen szükség segédeszközre, elég legyen hozzá az emberi szem. Tehát lehet róla csinálni digitális másolatot, alá is lehet írni digitálisan, de mindig legyen egy eredeti, ami kézzelfogható és szemmel elolvasható.

    -Ehhez kapcsolódóan: az aláírás a legszemélyesebb dolgok egyike. Kicsit fura, hogy digitálisan igazából nem is én írok alá, hanem egy szolgáltató ír alá - jobb esetben - a nevemben.

    -Mi az, amit meg lehet követelni az állampógártól? Írni-olvasni tudást mindenképpen, hiszen ezért van kötelező oktatás. Na de számítógép-használatot már bajosabb. Azt, hogy valaki rendelkezzen is számítógéppel, tehát megvegye, aztán fizesse az internet-elérést, meg a hitelesítés-szolgáltatót, azt már pláne nem.

    Vagyis: lehet nyerészkedni, meg törvényeket hozni ennek érdekében, de a jogbiztonság, és a joghoz való hozzáférés állampolgári joga továbbra is alkotmányos alapelv.

    (És persze mondom mindezt én, aki napi szinten használom az elektronikus aláírást, mert muszáj...;)

    [ Szerkesztve ]

  • VIC20

    őstag

    válasz stevve #16 üzenetére

    Persze, tudom, tudom: tényleg vágyálom lehet sok minden. De azért ne feledjük, hogy pl. az AB nagyon sok területen, nagyon sok kérdésben azért nem fogalt állást, mert nem kérdezték, nem hívták fel a figyelmét beadvánnyal. És természetesen akik ebben a testületben ülnek, azok, hát, finoman szólva nem műszaki beállítottságúak, tehát saját maguktól nem biztos, hogy felfigyelnének ilyesmire.

    De meglátásom szerint ahogy az idő halad, és ez a technika terjed, egyre inkább érik az idő a digitális kor első AB-határozatainak megszületéséhez. Ezek jelölik majd ki a lehetőségeket, a mozgásteret.

    Tudom, tudom 2. :) Tudom, én is archiválás-szolgáltatóval dolgozom. De ez is csak x évig garantálja az aláírás hitelességét. Ha ez letelik, akkor fuccs az egésznek, időbélyeggel együtt avagy anélkül. (Az időbélyeg is az aláíráshoz kapcsolódik, ugye.)

    Összegezve: egy kicsit más-más dologról beszélünk.

    Tény, hogy pl. hivataloknál jól (is) működhet ez a rendszer, és az aláírások megújítása is megoldható.

    Én azonban a magánszféra, az átlagember felől közelítettem. (A bevezetést megelőző oktatásokon már digitális aláírással érkező ügyfeleket vizionáltak az előadók...) Ezen a területen viszont - én legalábbis - nem tudom elképzelni a problémamentes és aggálytalan működést.

Új hozzászólás Aktív témák