Új hozzászólás Aktív témák

  • VIC20

    őstag

    válasz stevve #12 üzenetére

    "még ha olyan minimális is, mint hogy egy zongora a fejedre esik az utcán"

    Nem hinném, hogy ilyen bagatell lenne ennek a veszélye. (Nem a feltörésére gondoltam, hanem a megszerzésére.)

    "Van lehetőség arra, hogy az expediált dokumentumok ne veszítsék el a hitelességüket és nem kell minden addigit újra előkaparni és aláírni."

    Hogyan?

    "Az alkotmányjogi kérdést nem értem. Fizetőssé tették (nyerészkedésből), van rá törvény, ami hatályos, így az alkotmányosság jelenleg nem kérdés"

    Bocs, de azt hiszem, ehhez nem annyira értesz. Más a legalitás és más az alkotmányosság, az Alkotmánynak való megfelelés kérdése. (Hoztak azért pár törvényt az elmúlt években, teljesen szabályosan, aztán mégis megsemmisítette azokat az Alkotmánybíróság.)

    Az alkotmányjogi problémával kapcsolatos pár szempont:

    - Szerintem jó, hogy vannak ilyen eszközök, amelyek megkönnyítik az ügyintézést, kellenek is ezek. De mindig lehetővé kellene tenni a hagyományos utat is. Lehet, hogy az ezt választó ügyfél elesik egy csomó előnytől (pl. gyorsaság), de lehetővé kell tenni.

    - Bármikor bekövetkezhet a a technikai rendszer üzemzavara vagy akár összeomlása. Jó, persze, tudom, zongora, meg minden, de akkor is. Túl nagy súlyú ez a zongo... illetve ez a probléma ahhoz, hogy félvállról vegyük. Garanciális biztosíték, hogy egy okirat - eredeti példányának - elolvasásához ne legyen szükség segédeszközre, elég legyen hozzá az emberi szem. Tehát lehet róla csinálni digitális másolatot, alá is lehet írni digitálisan, de mindig legyen egy eredeti, ami kézzelfogható és szemmel elolvasható.

    -Ehhez kapcsolódóan: az aláírás a legszemélyesebb dolgok egyike. Kicsit fura, hogy digitálisan igazából nem is én írok alá, hanem egy szolgáltató ír alá - jobb esetben - a nevemben.

    -Mi az, amit meg lehet követelni az állampógártól? Írni-olvasni tudást mindenképpen, hiszen ezért van kötelező oktatás. Na de számítógép-használatot már bajosabb. Azt, hogy valaki rendelkezzen is számítógéppel, tehát megvegye, aztán fizesse az internet-elérést, meg a hitelesítés-szolgáltatót, azt már pláne nem.

    Vagyis: lehet nyerészkedni, meg törvényeket hozni ennek érdekében, de a jogbiztonság, és a joghoz való hozzáférés állampolgári joga továbbra is alkotmányos alapelv.

    (És persze mondom mindezt én, aki napi szinten használom az elektronikus aláírást, mert muszáj...;)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák