Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • keIdor

    titán

    válasz Dili006 #6 üzenetére

    Újra fel kéne találni mindent. Mert tudjuk mi a balta és a csákány, tudjuk hogy néz ki, de meg tudnánk csinálni egyet a semmiből? Fát kell kivágni a nyélhez és megmunkálni. Majd fém, azt is megmunkálni, csak mivel? Hogy kezdenénk hozzá? Mert én nem tudom a fát, amiből baltanyelet szeretnék készíteni mivel vágnám ki balta nélkül. Kő, fém ugyanez. Honnan szereznék vasat? Vagy erősebb követ és azt mivel kezdeném el megmunkálni? Csiszolás, pattintás? Mert lehetséges, csak nincs mivel csiszolni, pattintással meg soha nem lesz elég jó.

    Szerintem a mai ember kihalna.:) Egyszerűen én se tudok gondolkozni áram, üzletek, szerszámok nélkül.

    Gondoljunk bele, a hajó is tudjuk hogy néz ki, de tudnánk építeni szerszámok, mérőeszközök nélkül mondjuk egy 50 személyes csónakot? Nem. Újra fel kéne találni gyakorlatilag, mert tudjuk miről van szó, csak legyártani nem tudjuk.

    Lenry: Értelek. Mivel tudnánk nagyjából mit akarunk csinálni, így azt mondom az eredeti történelem idejét eloszthatjuk kettővel, de újra fel kéne találni a generátort. A semmiből (illetve a természetből) kéne előállítani egy működőképes darabot. Néhány generáció kéne hozzá, hogy ez el is készüljön.

    [ Szerkesztve ]

    ¡GLORIA A LAS PLAGAS!

  • keIdor

    titán

    válasz Dili006 #12 üzenetére

    Lehet ezt még nyújtani.:D Kivágtad a fát, rendben, akkor csinálj a nagy törzsből egy vagy több megmunkált nyelet. Szeld fel a törzset, munkáld meg a nyelet méretre és csiszold meg. Természetesen ugye eszközök nélkül. Az se mindegy ugye milyen fa, mivel nincs konkrét éghajlat. Így lehet az puha afrikai balsa fa, ami tök alkalmatlan nyélnek, meg lehet kőkemény dió is. Na azt vagdossad "maszek" szerszámmal. :DDD

    Oké, van mellettem egy mérnök, aki ért a generátorokhoz, mert gyártott. Okés, tegyük fel kiszedted valahogy a fémet. De abból is ugye nehezen csinálsz kész alkatrészt, mert azt is egy gép csinálja meg a gyárban. De gyár nincs, gép sincs, a mérnök meg csak azzal tudná legyártani. Sakk matt. Tegyük fel van egy ember, aki a gyár minden porcikáját ismeri. (ilyen nincs) De akkor is fel kell húzni a gyárat a semmiből. Áram nincs, építészmérnök nincs(?), nincs daru, nincs targonca.

    Ez sakk matt.

    Én amondó vagyok, hogy mire eljutnánk a gyárig már rég kihalna az első bagázs, ahol a generátoros mérnök volt. Kezdhetnénk az elejéről, ahogy őseink.

    adam014: Persze hogy nem. De egy mérnök is szerszámokkal és különböző mérőeszközökkel dolgozik. Meg nem egyedül. Az se mindegy kivel dolgozol, milyen emberekkel. Azok vajon ott lennének? Mert egyébként ugye eszközök nem lennének, amivel a mérnök tud dolgozni. A tudás megvan a fejében, csak megfelelő eszközök nélkül, vagy emberek nélkül kivitelezni nem tudja. Még egyelőre egy baltát nem tudnánk csinálni, szóval előbb oldjuk meg azt, a csatornától messze vagyunk addig úgyis. :D

    [ Szerkesztve ]

    ¡GLORIA A LAS PLAGAS!

  • Dany007

    veterán

    válasz Dili006 #12 üzenetére

    Na igen. A kérdésre adott válasz valahogy így tűnik nekem is reálisnak.
    Így viszont szerintem több száz évbe telne hasonló szintre fejlődni.
    Pont azért, mert a legalapvetőbb dolgoktól kell elindulni kb. mint a tűzrakás, tűzgyújtás.
    Ezt meg nehéz átélni abban a korban, amikor bárhonnan veszel egy kis benzint, öngyújtót vagy akármit.
    Így az egész mocskosul nehéz.

    És ez a szisztéma csak fokozódik a komplexebb tárgyak építésénél. Pl generátornál nem csak nyersanyagra van szükség, hanem annak megmunkálására szolgáló gépekre. Na de azokat a gépeket is elő kell állítani valamivel.

    Amúgy nem is biztos, hogy a bányászattal érdemes kezdeni. Lehet, hogy fából már lehetne olyan gépeket építeni, ami felgyorsítaná mondjuk magát a bányászatot vagy más folyamatot. Tehát gyorsabb lenne így, mintha egyből nekiugranánk bányászni valami összetákolt csákánnyal. A komplexitás miatt ezt viszont lehetetlen lenne kiszámolni, vajon melyikkel lesz gyorsabb a cél elérése.
    Szóval érdekes gondolat. Sok időtök van :D De lelövöm a poént. Kb több száz évre lenne szükség. Nem ezer évre, de párszázra biztosan.

  • Raucher

    tag

    válasz Dili006 #81 üzenetére

    Törit is meg tudod tanulni, pedig nem élted át.

    A történelem mindig változik, csak a jövő állandó. A technikai tudományoknál már nem lehet ennyire rugalmasan kezelni az ismeretanyagot.
    A mai iskolák rendszere, pontosan demonstrálja a tudás átörökítésének nehézségeit. Rengeteg dolgot megtanítanak az első 12 osztályban, aminek szinte semmi hasznát nem vesszük a valós életben. Megtanulod. Számon kérik. Elfelejted. (Az iskolás korúak egy része, még az írás - olvasás és számolás tudományát sem tudja készségszinten elsajátítani, nemhogy olyan ismereteket, amiket csak generációkkal később lehet hasznosítani.)

    Gondolod, hogy ma ezen a földön nem okoz veszteségeket a már egyszer megszerzett tudás elvesztése?
    A németek atomtechnológiában jártas szakemberhiánnyal küzdenek. Ha tovább akarják használni az erőműveiket, vagy pótolni azokat, már be kellett volna indítani a kiemelt szakember képzést.
    Amerikában számítógéppel szimulálják az atombomba robbantást, hogy szükség esetén legyen mindig képzet szakember, aki a meglévő tervek alapján, építeni tud.

    Persze az atom energiával kapcsolatos ismereteink elvesztése, talán nem nagy veszteség. Vagy mégis az.

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

Új hozzászólás Aktív témák