Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz huskydog17 #117 üzenetére

    Igen. Előírja. Másképp hogyan tudnál írni egy termékről, ha nem hallgatod meg, hogy mit mond a cég a róla?
    Nagyjából a következőképpen történik ez az egész. Az adott cég ír neked egy levelet. Abban ad két időpontot, amikor lesz a briefing. Neked meg kell jelölnöd egyet, hogy elmész rá. Ilyenkor arra az időpontra vonatkozóan ráraknak egy listára, és ha bejelentkezel az újságírói regisztrációddal, akkor a cég úgy értelmezi, hogy beléptél a briefingre, és ezzel elfogadottnak tekinted a feltételeiket. Ha egy médiában kevésbé bíznak meg, akkor van egy előzetes szerződés is, amit ki kell nyomtatni, ki kell tölteni, majd scanben visszaküldeni, de például nálunk már nincs ilyen, mert megbízható médiaként vagyunk elkönyvelve, akik nem szokták az NDA-t megszegni.
    Ha nem mész el a briefingre, amire feliratkoztál, akkor a cég úgy tekinti, hogy nem akarsz részt venni a termék megismerésében, így az újságírói regisztrációdat az adott hardverre vonatkozóan letiltják. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy hiába írod be az azonosításod a fájlmegosztóra, az új hardverhez tartozó adatokat nem látod.

    Nincs alternatív NDA. Mindenki ugyanazt írja alá. Annak semmi értelme, hogy egy cég megengedi egy-két médiának, hogy hamarabb írják meg a termék híreit. A többi média erősen becsapva érezné magát. Ha az aláírás ellenére megszeged ezt, akkor tiltólistára kerülsz egy ideig, és legközelebb már a mail sem érkezik, hogy beszámoljanak a briefing lehetőségekről. Ezt fel lehet oldani azzal, ha mondjuk először csinálod, és megírod, hogy szánod-bánod, tudod, hogy hatalmasat hibáztál, de többet nem fog előfordulni. Én is jártam így pár éve, ráadásul kétszer is, az AMD-vel és az NV-vel. Aztán megírtam nekik, hogy elbaszcsiztam tudom, de szeretnék továbbra is információkat kapni. Mindketten visszaírták, hogy semmi baj, de legközelebb figyeljek oda. Azt nem tudom, hogy hány lövése van egy újságírónak, az első félreperecelésért nem kaptam dorgálást, visszavettek egy mail után. Azóta nem sértettem meg az NDA-t, és nem is panaszkodtak, hogy bármi rosszat tettem volna, tehát kb. elvagyunk, már megbízható listán vagyok, így aláírogatni sem kell.

    Azt akarom mondani, hogy a PH olvasóközönségének halvány fogalma sincs, hogy működik ez a háttérben. Ez nem baj. Valószínűleg a többség sose látott ilyet. A gond az, hogy azt hiszitek, hogy a gyártókat át lehet verni ezzel. Nem lehet. A nagyobb gyártók még a fórumot is monitorozzák. Múltkor nem azért hagytam abba az 5500-as vitánál kialakult dolgot (ami megjegyzem ugyanez volt), mert meguntam, hanem mert írt a skype-on az AMD egyik kontaktja, hogy az lesz a legjobb, ha lerakom a billentyűzetet, mielőtt még olyat írok, amit nem lenne szabad. Ugyanígy az NV is szokta monitorozni a fórumot, termékbejelentés előtt szinte mindig.

    Régen az a pár hétre előre megírás működött, de már nem igazán működik, mert a gyártók nem egy héttel a termék startja előtt briefingelnek, hanem három-négy héttel is. Ők is tanulnak, tudják hogyan lehet elejét venni ezeknek a híreknek.

    A dolog az, hogy én eleve tudom a pontos információkat. Ahogy a korábbi Igorslab anyag kapcsán is írtam, semmi értelme nem lett volna megírni pletykaként egy olyan hírt, hogy jön az 5500 XT és az 5600 XT, miközben pontosan tudtam, hogy ilyen termékek nem jönnek. Értem, hogy éltek-haltok a pletykákért, de nem látom értelmét a hülyeséget megírni pletykaként, amikor pontosan tudom, hogy hülyeség.

    (#118) bambano: Én semmilyen véleményt nem írtam róla. Annyit írtam csak, hogy mindenki csinálja a szponzorációt.

    (#120) Dr. Akula: Ez szerintem igaz, de nem én szabom a szabályokat.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák