Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • UnA

    Korrektor

    válasz stutga #4 üzenetére

    Így van. Vagy elég gyakori megoldás szokott lenni a mérési egységek dupla telepítése, amivel mérsékelni lehet az ilyen esetek arányát.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz stutga #4 üzenetére

    Ott kezdődik a kérdés, hogy honnan tudod, hogy milyen magasan vagy? :F

    Mert erre a Földön két viszonylag bevált megoldás van, az egyik a légnyomásmérés, ami mondjuk nem túl pontos, ráadásul abszolut magasságot ad meg, de azért bármilyen körülmények között működik.

    A másik megoldás a rádió-magasságmérő, egy kvázi radar, amely a valós talajtól mért távolságot adja meg, viszont ehhez egy lefele néző antennára van szükség. Ennek másik alternatívája egy lézeres távolságmérő, ami viszont például nagy porban nem ad értékelhető eredményt.

    Sőt, mivel saját energatermelő-rendszere (napelem, RTG, stb.) nincs, csak az akkumulátoraira támaszkodhatott. Ezeket a leoldás előtt maximálisan feltöltötte a TGO. Aztán leválasztotta, 3 nappal a beérkezés előtt. Azért kellett ennyire korán, mert ilyen, viszonylag kis szögeltérés esetén a TGO keringési pályára tudott állni, míg a Schiaparelli pont belépett a Mars légkörébe.

    Mindössze egy órával a Mars légkörébe érkezés előtt ébredt egyáltalán fel a lander, ekkor kapcsolta be a rádióadóját, az érzékelőit és a többi.

    A szondának volt radar-magasságmérője, de energiatakarékosságból csak akkor kapcsolt volna be, amikor leoldja az ejtőernyőjét és a "tetőt". Ahhoz, hogy működjön, előtte le kellett oldania a szonda hasán lévő hővédő pajzsot, hiszen az elfedte az egész szondát. A szondának voltak gyorsulásmérői és giroszkópjai, ezek adták addig az adatokat. Ezek egyike jelzett olyat, ami alapján a szonda tévesen úgy azonosította, hogy már elérte a felszínt.

    Nevetségesnek tűnik, de bizony nem volt olyasmi biztonsági kör, amit te leírsz. Legalábbis a jelek szerint...

    @Cathfaern: Alapvetően igazad van, valóban korlátozni kellett a tömeget, de az is tény, hogy legalább három érzékelőtől származott adata (gyorsulásmérők, giroszkópok, radar magasságmérő). Szóval elvi szinten valóban elég lett volna annyi, hogy ha az egyik forrás azt közli, hogy hopp, a felszín alatt vagyunk, akkor minimum ellenőrzi még egyszer a többi szenzor adatát, és ha nem támasztják alá a felszínen való landolás tényét, akkor kihagyja a továbbiakban a döntéshozatalnál.

    A szonda viszont nem így reagált. Sőt! Leoldotta az ejtőernyőt (3,7x magasabban, mint kellett volna), majd begyújtotta a hajtóműveket (amit csak 1000 méter körül kellett volna), de még a leszállási procedurát se vitte végig, hanem egyből ki is kapcsolta őket (mintha már a talajon lenne), és elkezdte bekapcsolni a fedélzeti műszereket, amelyeknek a leszállás után kellett volna csak.

    Tehát egyetlen hibás adat miatt konkrétan továbbugrott abba az üzemmódba, amely szerint már le van szállva...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz stutga #4 üzenetére

    Hja:

    (őszintén nem kellett volna szoba méretű atomóra, több km-es magasságból nem másodpercek alatt esik le valami, még ha marad is valamennyi az 5km/s marsi szökési sebesség környékén tanyázó orbiter-sebességből).

    #17: pontosan. El nem tudom képzelni, hogy voltak képesek egy többmilliárd €/$-os projektet egyetlen műszerre hagyni. Dehát eurokratáktól és az általuk működtetett intézetektől sok logikát ne várjunk. #1-ben elhangzott, hogy a sokmilliárd zsetont összevissza tologatták, jókat meetingeltek éveken keresztül a fejesek. A Macskafogós klip teljesen stimmel :D.

    30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

Új hozzászólás Aktív témák