Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Cifu #1 üzenetére

    Az összes ilyen program leírása nekem valahogy mindig olyannak tűnik, mintha nem lenne normális programmenedzser és programgazda. És egyesek meg csodálkoznak, hogy sehova nem jut az űrkutatás.

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Cifu #13 üzenetére

    Hasonlóan fájót sikerült már Európában is alkotni:[link]
    A probléma pedig. CATIA V4 vs. V5. A V4 a lelke mélyén mindent inchben számol, de mm-ben kommunikál. Tehát kétszer konvertálja a méreteket. A V mindig mm-rel dolgozik, ha azt adják meg neki mértékegységnek. Konverzió során ez pedig eltéréseket okoz, amelyek halmozódása beboríthatja a projektet.

  • #28752640

    törölt tag

    válasz Cifu #35 üzenetére

    Szerinted lehet ez egy valós elbaltázás mert nekem lehet egy sárkányrepülő is gondot okozhat, de nekik ez nem egy amatőr hiba? Ilyen alapon akkor félúton gondol egyet és visszafordul.

  • Geffry

    aktív tag

    válasz Cifu #39 üzenetére

    Egy kis helyesbítés... Amerikának is sikerült a leszállás a Vénuszon, a Pioneer Vénusz szondákkal, bár nem leszállásra voltak tervezve, de egy mégis megúszta a becsapódást, valószínűleg a nyomásnak köszönhetően és pár órán át még méréseket is tudott végezni.
    De az oroszok az egyetlenek akiknek fotót is sikerült készíteniük a (gonosz) "testvérbolygónkról". :R

    Mellesleg egy elismerésreméltóan ambíciózus program volt, több ilyen kellene szerintem.

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Cifu #41 üzenetére

    Nincs értelme ezt egyedileg tologatni, párhuzamosan fejlesztgetni. Összevonhatnák egy egységes szervezetbe az amcsi-orosz-kínai-japán-indiai-EU űrkutatást, minden adatot megosztva, egységes stratégiában indítva az űreszközöket.

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Cifu #44 üzenetére

    Igen, sajnos ehhez először mint emberiség kellene felnőnünk.

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • #28752640

    törölt tag

    válasz Cifu #39 üzenetére

    Na jó. Bocs. Csak nekem volt lehet egy kicsit izgalmasabb ez a verzió. :DDD

  • Geffry

    aktív tag

    válasz Cifu #41 üzenetére

    Szeretem amúgy a "mi lett volna ha" beszélgetéseket, egy kis agytorna aaz utólagos rálátás bölcseleteivel.

    Én személyszerint az űrsiklót mint nemzeti e-péniszt egy az egyben töröltem volna a NASA repertoárjából, az űrállomás... más tészta. Néha értelmetlennek tűnik hogy lassan 50 éve nem ment messzebb ember mint ameddig egy golflabdát el lehet ütni, de valahol indokolni tudja magát azzal hogy megalapozza a távolabbi utazásokat. Mert lássuk be, az emberekkel csak a baj van.

    Tény, ha például Schiaparelli-t egy ember vezette volna, akkor nem csapódik be, hiszen el tudja dönteni hogy a negatív érték nem ésszerű szabadesés közben, tehát a robotok sem kivételek és velük is van sok nyűg. De ha ezek megoldódnak, márpedig volt rá pár példa hogy még a lehetetlennel dacolva is sikerült utólag korrigálni "apró" (értsd akár a küldetés végét jelentő) problémákat, akkor akár évtizedekig is szolgálhatnak anélkül hogy akárcsak egyszer is nyavajognának olyan ostobaságok miatt minthogy elfogyott a kaja vagy nincs levegő...

    Csak pár példa, a Voyager 2 már az indulása után bemondta az unalmast, a Szaturnusz után pedig még ínhüvejgyulladása is lett, a Galileonak nem nyílt ki az antennája, mitöbb, évekkel később indult mert azt a "remek" űrsiklót kellett eröltetni, ahelyett hogy egy töredékárú Atlas-Centaur konfiggal indították volna el. (és akkor ki tudja milyen lenyűgöző képek készültek volna a Shoemaker–Levy 9 üstökös becsapódásáról a helyszínen, így csak félúton sikerült rápillantani...) De ide sorolhatjuk az Opportunity-t is ami már lassan ijesztővé válik. Lehet hogy így szabdultunk meg Skynet-től? :)

    És még sorolhatnám a pro-con érveket, ki mit lát előnyösnek. Én pártolom az emberi űrkutatást is, de padlógázt nyomnék a robotikus kutatás terén, pláne az egyre kompaktabb gépek által nyújtott lehetőség miatt.
    Számomra már nem elfogadható érv az hogy "mert nem fér bele a költségvetésbe. A Grand Tour majdnem teljesen meghiusult volna ha nem facsarják ki azt a kis extrát a két Voyager-re amik az emberiség (görbe tükrei) utolsó emlékművei lesznek jóval azután hogy minden más nyomunk eltűnt.
    De a 70es években 4 személygépkocsi méretű robotot elindítani még valóban költséges is volt, mostmár teljesen másképp vagyunk a Cubesat-ok elterjedésével, ezek mellékküldetésként robognak fel minden második rakétán mert elférnek.

    De az igazi bajt már többször kihangsúlyoztuk, fel kell nőni hozzá. Ahogy írtam is, még a tudományos világ is országhatárokba ütközik, pedig én itt nem látok egyet sem berajzolva.

    [ Szerkesztve ]

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

  • Geffry

    aktív tag

    válasz Cifu #51 üzenetére

    A leírtakkal mind egyet is értek, illetve ismerem is a történetet. Én azért sarkítottam le kissé csúfolkodóan mert már így is egy új cikk írásába kezdtem :D

    A Von Braun féle Mars küldetés valóban túlment már az ambíción, inkább a lázálom felé húzott. Épp ezért is mondtam hogy még ha gyér eredménynek is tűnhet az űrállomásosdi, értelme azért bőségesen volt. Csak ahogy én ezt dióhéjba sűrítve leírtam, a nagyközönség szemében elég kevés az ha nincs közvetlen, kenyeret az asztalra eredménye valaminek.
    Igazából kissé merészen én azt mondanám hogy az állomás kutatásokkal nekem csak annyi a bajom hogy itt maradtunk vele a Föld körül, holott elérhető távban van egy idegen világ. Persze tudom hogy a Hold az nem a Mars és nem megfelelő tesztkörnyezet stb stb. De kutatás szempontjából érzem igazán szomorúnk azt hogy 1972 óta senki nem járt ott. Tudom hogy politika hajtotta azokat a leszállásokat is és tudom hogy épp ezért nem mentünk vissza mert ehhez a tudomány önmagában nem elég értékes... De majdnem két generáció keleltt ahhoz hogy újra nekivágjanak és végeredményben ugyanazon az elven fognak menni mint 40 éve, csak rácsapnak két SRB-t mert ez haladás.

    Ennek ellenére én elismerésreméltónak tartok mindent ami az elmúlt 50 évnyi űrkutatásban történt. Tény, egy másik, ambíciózusabb, ideálisabb idősíkban valószínűleg sokkal többet elérhettünk volna, de a valós, szerényebb sikereink is olykor egészen hősies mértékeket öltöttek, legyen szó emberi vagy robotikus küldetésekről.

    Az űrsiklóról viszont megtartom az általános negatív véleményem. Személyszállítónak nem lett volna rossz ötlet, tehát ahogy írtad is, kisebb kivitelben, de csak miután volt infrastruktúra ahova szálílthatta a személyeket. Viszont mint hordozó... Gazdaságtalan és túlbonyolított. De látványos, innen az e-pénisz jelző. Igaz hogy a Saturn V fallikusabb volt, de abba a gépbe belacsaphatott egy istenverte villám és még úgy is teljesítette a feladatát, mindezt úgy hogy egy zsebszámoló számítási teljesítménye repítette (vagy kevesebb) a Shuttle egy O gyűrű hibájából is szétesett...

    [ Szerkesztve ]

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

  • Alba Game

    tag

    válasz Cifu #51 üzenetére

    Jaaajjj, te atomtudós! Ugyan már, ecseteld légyszíves tudományosan, hogy mi volt a hsz. -emben a Blikkbe való! Pont az ilyen szkeptikus nagyokosokra gondoltam, amikor említettem, hogy várom az "értelmes" hsz. -eket. Nem vagyok sem fizikus, sem asztronómus, sem matematikus. De látom te sem. Csak adod itt elő a műokoskodásodat. Pont hidegen hagy a beképzelt stílusod. Tartsd meg a véleményed. Egyszerűen csak egy laikus, külső szemlélő, egy nem hozzáértő(!) véleményt közöltem. Látom, nem jött át. :D Nem kell a felsőbbrendű pojáca stílusod, te kis túliskolázott... :-/

    [ Szerkesztve ]

  • Geffry

    aktív tag

    válasz Cifu #57 üzenetére

    Persze, teljesen egyetértek. Szokásomhoz híven lesarkítom a dolgot. Ha nagyon részrehajlóak vagyunk akkor mindenképp igazad van. És bár gyerekesnek tűnhet hogy most mentegetem a saját álláspontom, de ha a megvalósult űrsiklót vesszük figyelembe a hagyományos rakétákkal szemben, akkor egy kis részigazság van a negatív kritikámban, természetesen pontosan azért amit le is írtál és én is megemlítettem. Túlbonyolították.
    Az Apollo programot nem kimondottan technikailag isntenítem, de ebbe most tényleg nagyon off lenne belemenni.

    Továbbá tény, az O gyűrűs dolgot rosszul fogalmaztam, de azzal arra céloztam hogy egy ilyen apró kis részlet is halálos lehetett, ellenben az Apollo 13 balesete, szerintem, de én kissé elfogult vagyok, egy sikeres küldetés lett végül, hiszen a legénység élve visszatért, ami mindenek felett kell hogy álljon. Az Apollo 1 kigyulladása pedig a szoros határidők és figyelmetlenség eredménye volt, akárcsak a Challenger...

    A Hold fikciómról pedig annyit hogy én is valahogy így képzeltem, csak nem fejtettem ki. Tesztelési terület lenne különböző technológiáknak. Többszörös biztonsági és menekülési rendszerek a felszínen és Hold körüli pályán, illetve egyfajta Moonlab a Skylab analógiájára ami az elsődleges menekülési pont lett volna, illetve a bázisépítés frontvonala...
    Tiszta sor hogy 400km magasból "könnyebb" visszahozni a legénységet ha baj van, de lássuk be, a terven felüli visszatérés nehézsége minden emberi küldetés veszélyforrása, így ezt is érdemes gyakorolni, természetesen sokszorosan biztosított módon.
    Szóval átgondoltabb a fiktív ötletem annál hogy bumm, menjünk a Holdra mert meg tudjuk csinálni, épp az volt a gondolat lényege hogy volt rá eddig 40 év hogy ennek legalább egy része megvalósuljon... De sajnos az első kis lépés után megálltunk és visszahúzódtunk az anyukánk szoknyája mögé.

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

Új hozzászólás Aktív témák