Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Andie

    őstag

    válasz DarkByte #18 üzenetére

    Hejh, hát az agy megérne még 1-2 témát, de mivel felületes infóim vannak csak, inkább nem kezdek bele - majd valami jobban hozzáértö.
    Az biztos, hogy csak amit tudok róla, már az is megdöbbentő. Nem csak az az adatmennyiség, amit el tud tárolni, hanem maga a folyamat, ahogyan tárolja! Ha emlékeim nemcsalnak (ugye, már megint :D ), akkor nem úgy tárolódnak a képek, emlékek, tudás, illat, stb, mint egy memóriakártyán, amúgy digitálisan, vagy szalagon analóg módon - ez ugye nehezen is lenne elképzelhető. Hanem az idegpályák egy adott szabályszerü bejárása egy -egy emlék! Az agyban az idegpályák ugye rendkivül szövevényesek, oylan, mint egy hatalmas és rendkivül sürü 3D pókhálórendszer. Szinte minden mindennel kapcsolatban van egy adott területen. Namármost pl az, hogy egy alma piros és kerek, azt úgy tárolja az agy, hogy a 15435. ideggócból elindulva egyet jobbra, aztán egyenesen, aztán balra le, balra, jobbra le, és vissza hátra fel. Ez a pálya azt jelenti, hogy az alma kerek és piros.
    Najó, tudom nagyon parasztmódon fogalmaztam, de kb ez a lényeg, úgy emléxem :D
    Sztem érdemes utánnaolvasni, vannak irományok amik kezdőszinten magyarázzák el ezeket a dolgokat.

    Ami engem igazán érdekel, az a tárolókapacitása, és ugye amiröl azt állitják, hogy egy átlagos ember élete során a 2%-át használja el, egy zseni, pl Einstein meg max a 10%-át.
    Mire van a maradék 90%?? És miért nem használjuk?
    Egy vincsi és az agyunk között az alapvetö különbség ugye az, hogy az agy felejt. Szép is lenne, ha a vinyón a 2 éve nem használt file-ok szépen eltünnének.
    Az agy viszont a régi infókat szépen egyre lejjebb teszi, és a végén beporosodnak a fent emlitett pályák, elfelejti a bejárási útvonalat, és egyszerüen nem jut eszünkbe egy-egy régi dolog.
    Ehhez azis hozzátartozik, hogy az agy többféle tárolási módot használ.
    Van a felületes tárolás. Ezekre néhány mp-ig emléxünk. Milyen volt az imént elsuhanó autó tipusa, szine, hány ft-ot fizettünk a boltban, milyen bakit vétett a tvbemondó, stb.
    Aztán van az ideiglenes tárolás, amiröl tudjuk, hogy rövidesen kelleni fog, és egy kicsit elmélyitjük, mondhatni jó vastagon kihúzzuk az idegpályát. Jelszavak, tananyag, vers, egy film jobb jelenetei, stb stb. Ezekre napok, sőt, hetek múlva is emléxünk, ha meg újra és újra felidézzük, akkor akár az idők végezetéig.
    Végül a bevésődött emlékek, amiket talán soha nem feleljtünk el. Rendkivül erős ingerek, akár negativ, akár pozitiv hatás szülte is őket. Baleset, halál, extrém élmény, stb. Ezeket fel sem kell eleveniteni havonta, akkoris emléxünk rá 70 évesen a kandalló mellett.
    - persze a fenti 3 kategóriát meg lehet közölni újabb köztes kategóriákkal, de sztem elég az a 3 most. -

    Úgy tudom, ezeket a különböző tipusú emlékeket az agy nem is egy területen tárolja. Emellett vannak az ösztönös, - és most nem jut eszembe a pontos kifejezés, ez tiszta ciki, itt regélek az agyról erre az enyém mond csődöt :D - szóval azok az emlékek, információk, sőt, nemis emlékek, inkább beivódott, öröklött?? ösztönök, amiket nemis tanuljuk szinte, hanem tudjuk. Hogy a tüz éget, a fáról leesve agyonütjük magunkat, az autó autó alakú, az ég kék, meg ilyen, magától értetődő emlékek, infók. Hogy a kisnyúl tudja, futni kell a róka elől, pedig soha senki nem tanitotta meg rá. A gyerek tudja, hogy honnan követelje a tejet, meg ilyenek.

    Szerk: (úgy belebonyolódtam, hogy elfelejtettem a végére, mit is kezdtem el az elején :D )
    Szóval azt akartam kihozni, hogy itt ez a hatalmas tárolókapacitás, tán a 90%-át üresen hagyjuk, nemhasználjuk - de miért nem? Akkor miért felejtünk? Miért nem marad meg betüröl betüre az elolvasott tankönyv? Miért nem emléxem milyen ruha volt az embereken 1 órával ezelőtt a tescoban? Miért nem tudom felmondani a legutóbb Alán irásomat - pedig én irtam!!! Akkor mire ez a hatalmas, bonyolult agy? - ami ha nekem nincs is, de nektek talán igen?
    Van valami képesség, amit még nem használunk - és annak kell? Pl ugye csak az embereknek van hátul a nyúltagy (??), ami különböző emberi tulajdonságokért felelős - a beszédért, a mélyebb szintü logikus gondolkodásért pl. De akkor a többi 90% ? Netán pl gondolatolvasásra is alkalmas? Vagy olyan infók feldolgozására amit nem érzékelünk? (pl sejtik, hogy kutyák, ill bizonyos élőlények látják az ember körül az auráját, ami függ az egészségétől, hömérsékletétől, nemétől, stb stb). Nyilván ennek a feldolgozására, érzékelésére számunkra jelenleg nemhasznált terület szolgál(hat).

    Asszem utánnaolvasok mégjobban ezeknek a dolgoknak... bár ha sok okos tudós egy életen át nem jött rá...

    [Szerkesztve]

    Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

  • Stalker-2572

    addikt

    válasz DarkByte #18 üzenetére

    Namost, ha ezt ingerek érik akkor nem ébren fogsz maradni?

    Nem ezt írtam? :) Viszont a monoton ingerek hatására elalszol, mert a ''megszokás'' fokozatosan kioltja az ingerek iránti érzékenységed.
    Szóval bárányoka számolni nem hülyeség (nekem mondjuk nem jön be). Lényeg, hogy ne koncentrálj semmire, arra sem hogy nem koncentrálsz... hagy összemosódni a gondolataid. :)

    All Black...

Új hozzászólás Aktív témák