Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Andie

    őstag

    Alvásra ugye azért van szükség, mert ébren-pihenéssel nem tudod kikapcsolni az agyad, mint a többi izmod. A testnek elég néhány óra nyugton fekvés - és kellő tápanyagcsere persze. Az agy viszont állandóan 100%on dolgozik, ha ébren vagy. Még ha semmire sem gondolsz.
    Viszont alvás közben a vegetativ funkciók maradnak egyedül, plusz néhány apróbb terület, kevésbé aktivan. Ilyenkor tárolódnak el pl emlékek meg a megszerzett információk. (ezért mondják, hogy aludj rá egyet, és ezért jók ezek a relax-nyelvcuccok).
    Node nem ez a téma.

    Én hálistennek jó alvó vagyok. Ritkán azonban velem is előfordult, hogy hiába voltam dögfáradt (testileg, de akár agyilag is), forgolódtam. És ahogy irjátok, egyre dühösebb lettem, egyre jobban belelovaltam magam abba, hogy basszus, aludnom kéne, mingyár kelni kell, és én itt kinlódok. Na igy aztán egyre rosszabb lett.
    Ekkor kényszeritettem magam, hogy valami semleges dologra gondoljak. Pl a régi win3.11 közeledő-csillagok-képernyővédőjére. Ez elég monoton és álmositó, de ha gyötört valami probléma, akár szakmailag, akár magánéletileg, mindig vissza-vissza tért, és azon morfondiroztam. Pedig ilyenkor, lestrapáltan már úgysem jut az ember semmire. Nem ilyenkor kell átgondolni a dolgokat, és megoldást találni.
    Tehát néhány álmatlan éjszaka után (de szó szerint 1-2) rájöttem a megoldásra : kifárasztás. A tuti technikám: befexem az ágyba, könyvet elő, olvasom, addig, amig le nem ragad a szemem. Ha elkezd ugrálni előttem a könyv, és már fél oldalt elolvastam úgy, hogy nemtudom mit olvastam, akkor leteszem, leoltom a villanyt, és még át sem fordulok a másik oldalamra, már alszok is. Hónapok óta bejött. Pedig azóta is voltak már átmeneti gondok.
    És rájöttem, sokkal kreativabb az ember másnap, kialudtan (igy irják?). Pl volt, hogy éjfélig, meg hajnal 1-ig ültem egy kód felett, mert egy istennek nem ment a program. Már vért izzadtam, olyan hibákat vétettem, amit zöldfülü koromban sem. Puff, lehibernáltam a gépet, olvastam fél oldalt, álomba zuhantam (szó szerint), felkeltem 9 óra alvás után, odaültem a géphez, és a homlokomra csaptam : mekkora barom vagyok!!!! és 5 perc alatt megoldottam az előző estés rejtélyt.

    Szóval bárányszámolás, nap átgondolása, jövö tervezése, morfondir sztem nem megoldás. Épp azt a részt stimulálod, ami akadályozza az elalvást. Egy jó könyv, csend, nyugi, pár perc, és alszol :)

    u.i.: mekkorákat tudtam volna aludni a céges meetingeken?! halljátok, az nem vót eccerü. összeültünk, jó hüvös klimás tárgyaló. Monoton beszámoló.... duruzs duruzs... marketingosztály szerint...duruzs duruzs.. az idei eredmény.. duruzs duruzs.. a szemem csukódik le, ásitok 2 percenként, csúszok le a székröl... fejem egyre nehezebb.. figyelni kéne!!! mingyár jön a részem... duruzs duruzs... volt, hogy úgy löktek oldalba! rémes. és tökmindegy, mennyit aludtam előtte, vagy hogy délelőtt volt-e...

    Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

  • Andie

    őstag

    válasz DarkByte #18 üzenetére

    Hejh, hát az agy megérne még 1-2 témát, de mivel felületes infóim vannak csak, inkább nem kezdek bele - majd valami jobban hozzáértö.
    Az biztos, hogy csak amit tudok róla, már az is megdöbbentő. Nem csak az az adatmennyiség, amit el tud tárolni, hanem maga a folyamat, ahogyan tárolja! Ha emlékeim nemcsalnak (ugye, már megint :D ), akkor nem úgy tárolódnak a képek, emlékek, tudás, illat, stb, mint egy memóriakártyán, amúgy digitálisan, vagy szalagon analóg módon - ez ugye nehezen is lenne elképzelhető. Hanem az idegpályák egy adott szabályszerü bejárása egy -egy emlék! Az agyban az idegpályák ugye rendkivül szövevényesek, oylan, mint egy hatalmas és rendkivül sürü 3D pókhálórendszer. Szinte minden mindennel kapcsolatban van egy adott területen. Namármost pl az, hogy egy alma piros és kerek, azt úgy tárolja az agy, hogy a 15435. ideggócból elindulva egyet jobbra, aztán egyenesen, aztán balra le, balra, jobbra le, és vissza hátra fel. Ez a pálya azt jelenti, hogy az alma kerek és piros.
    Najó, tudom nagyon parasztmódon fogalmaztam, de kb ez a lényeg, úgy emléxem :D
    Sztem érdemes utánnaolvasni, vannak irományok amik kezdőszinten magyarázzák el ezeket a dolgokat.

    Ami engem igazán érdekel, az a tárolókapacitása, és ugye amiröl azt állitják, hogy egy átlagos ember élete során a 2%-át használja el, egy zseni, pl Einstein meg max a 10%-át.
    Mire van a maradék 90%?? És miért nem használjuk?
    Egy vincsi és az agyunk között az alapvetö különbség ugye az, hogy az agy felejt. Szép is lenne, ha a vinyón a 2 éve nem használt file-ok szépen eltünnének.
    Az agy viszont a régi infókat szépen egyre lejjebb teszi, és a végén beporosodnak a fent emlitett pályák, elfelejti a bejárási útvonalat, és egyszerüen nem jut eszünkbe egy-egy régi dolog.
    Ehhez azis hozzátartozik, hogy az agy többféle tárolási módot használ.
    Van a felületes tárolás. Ezekre néhány mp-ig emléxünk. Milyen volt az imént elsuhanó autó tipusa, szine, hány ft-ot fizettünk a boltban, milyen bakit vétett a tvbemondó, stb.
    Aztán van az ideiglenes tárolás, amiröl tudjuk, hogy rövidesen kelleni fog, és egy kicsit elmélyitjük, mondhatni jó vastagon kihúzzuk az idegpályát. Jelszavak, tananyag, vers, egy film jobb jelenetei, stb stb. Ezekre napok, sőt, hetek múlva is emléxünk, ha meg újra és újra felidézzük, akkor akár az idők végezetéig.
    Végül a bevésődött emlékek, amiket talán soha nem feleljtünk el. Rendkivül erős ingerek, akár negativ, akár pozitiv hatás szülte is őket. Baleset, halál, extrém élmény, stb. Ezeket fel sem kell eleveniteni havonta, akkoris emléxünk rá 70 évesen a kandalló mellett.
    - persze a fenti 3 kategóriát meg lehet közölni újabb köztes kategóriákkal, de sztem elég az a 3 most. -

    Úgy tudom, ezeket a különböző tipusú emlékeket az agy nem is egy területen tárolja. Emellett vannak az ösztönös, - és most nem jut eszembe a pontos kifejezés, ez tiszta ciki, itt regélek az agyról erre az enyém mond csődöt :D - szóval azok az emlékek, információk, sőt, nemis emlékek, inkább beivódott, öröklött?? ösztönök, amiket nemis tanuljuk szinte, hanem tudjuk. Hogy a tüz éget, a fáról leesve agyonütjük magunkat, az autó autó alakú, az ég kék, meg ilyen, magától értetődő emlékek, infók. Hogy a kisnyúl tudja, futni kell a róka elől, pedig soha senki nem tanitotta meg rá. A gyerek tudja, hogy honnan követelje a tejet, meg ilyenek.

    Szerk: (úgy belebonyolódtam, hogy elfelejtettem a végére, mit is kezdtem el az elején :D )
    Szóval azt akartam kihozni, hogy itt ez a hatalmas tárolókapacitás, tán a 90%-át üresen hagyjuk, nemhasználjuk - de miért nem? Akkor miért felejtünk? Miért nem marad meg betüröl betüre az elolvasott tankönyv? Miért nem emléxem milyen ruha volt az embereken 1 órával ezelőtt a tescoban? Miért nem tudom felmondani a legutóbb Alán irásomat - pedig én irtam!!! Akkor mire ez a hatalmas, bonyolult agy? - ami ha nekem nincs is, de nektek talán igen?
    Van valami képesség, amit még nem használunk - és annak kell? Pl ugye csak az embereknek van hátul a nyúltagy (??), ami különböző emberi tulajdonságokért felelős - a beszédért, a mélyebb szintü logikus gondolkodásért pl. De akkor a többi 90% ? Netán pl gondolatolvasásra is alkalmas? Vagy olyan infók feldolgozására amit nem érzékelünk? (pl sejtik, hogy kutyák, ill bizonyos élőlények látják az ember körül az auráját, ami függ az egészségétől, hömérsékletétől, nemétől, stb stb). Nyilván ennek a feldolgozására, érzékelésére számunkra jelenleg nemhasznált terület szolgál(hat).

    Asszem utánnaolvasok mégjobban ezeknek a dolgoknak... bár ha sok okos tudós egy életen át nem jött rá...

    [Szerkesztve]

    Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

  • Andie

    őstag

    Bár a topikgazda már figyelmeztett, hogy nagyon offolunk, azért megkockáztatok még 1-2 érdekes dolgot nektek, hátha nem rúg ki :D

    Az agy emlékező - ill intuitiv képessége.
    Apám egyszer mutatott nekem egy érdekes kisérletet. Még sztem olyan 14-15 voltam, szóval kiscsirke, az agyam sem állt rá a nagybetüs Életre, pl ugye meg kell tanulni TANULNI is, amit főleg egyetemen vernek az emberbe (500 oldal könyvböl leszürni azt a pár oldalnyi süritett anyagot, ami a lényeg).
    Node a kisérlet:
    Felirt egy lapra dolgokat. Hétköznapi, kézzelfogható dolgokat az eccerüség kedvéért, 1-20-ig.
    1.: alma
    2.: kiskutya
    3.: ház
    4.: ürhajó
    ...
    20.: bögre

    Azt mondta, 1 perc alatt megtanulja melyik számhoz milyen szó tartozik, és még holnap is emlékezni fog rá. Én nem hittem. Fogadtunk. 1 percig nézte a lapot, majd átadta nekem, és kérdeztem.
    15? - tésztaszürö! - és télleg az volt!!!
    3? - ház! -bakker.
    20? - bögre!...
    A fogadás úgy volt teljes, hogy másnap is kikérdeztem (a lap nálam volt). 11? - sárgarigó!
    Agyam eldobtam.
    Nyilván sokaknak már nem újdonság, akiknek az, azoknak elmondom a módszert (nemcsak játékra jó!)

    Az agy úgy képes legjobban megjegyezni dolgokat, ha hozzá tudja kötni más emlékekhez, jólismert dolgokhoz. Intuitiv tudás. Ilyenkor annyi más ideggóc is hozzákapcsolódik az aktuális infóhoz, hogy elég sokáig megmaradnak a pályák.
    Hogyan lehet ezt megtenni a valóságban?
    Mindenki ismeri azt a kis hüje versikét, hogy
    1, megérett a meggy.
    2, csipkebokor vessző...
    stb
    Namost ezt mindenki ismeri, legalábbis sztem 90%-unk.
    Ez a versike olyan mélyen van bevésődve, hogy simán lehet rá épiteni, hozzá lehet ragasztani dolgokat.
    Mit csinált fater? Nézte 1 percig a listát:
    1: alma. Elképzelt egy meggyfát, amin almák lógnak. Megvan a kép? ok.
    2. kiskutya. Egy csipkebokor .. alatta ül egy kis pöttyes kiskutya, csóválja a farkát. 5 mp-ig memorizálta ezt a képet, és továbbment.
    ...
    10 után bajvan, mert ugye 10, tisztaviz... de mivan 11-el?
    Hát ott megint megérik a meggy. Nodehát márott lóg a meggyfán az alma? Sebaj! Ahogy itt valaki előttem irta, akár 7 dolgot is képes az agy multithreadben megjegyezni. Mi a 11? sárgarigó. Meggyfán lógnak az almák, és az ágon ott ücsörög egy kedves sárgarigó, feni a fogát (csörét) az almákra. 5 mp memorizálás, kész.
    És igy tovább.

    Próbáljátok ki, tökéletesen müködik. Sztem igy, huszonévesen már akár 50-ig, de lehet 100-ig is el lehetne menni. Végülis 10 képet kell megjegyezni, 10 motivummal.

    -------------
    Másik dolog amiröl irni akartam, az álom. Hogyan álmodunk?
    Van néhány ember, akivel vagyok olyan szoros kapcsolatban, hogy beszélgethettünk erről a témáról.
    Én speciel nem álmodok. Talán havonta 1x. Akkor is kizárólag képeket, és fekete fehérben. Felébredek, és 1 kép van előttem. De ilyen hüje elvont dolgok ám : egy sárkány, amint iszonyat sebességgel repül a levegőben, és elmosódik körülötte a táj. Megjegyzem , semmi közöm a sárkányokhoz, nem vagyok szerepjátékos, meg semmiféle sárkányos perverzióm nincs. Max a 3dMark sárkányos tesztje...
    Sokan persze azt mondják, ugyanúgy élménydúsan álmodok, csak nem emléxem rá. Lehet.
    Barátnöm : egész kisregényeket álmodik meg. Álmában gyilkosok után nyomoz, akár fő, akár mellékszereplőként. Szereti Agatha Christite-t, ez igaz. De néha fél óráig meséli, mit álmodott, olyan részletességgel, mintha filmben van könyvben látta volna. Eszem megáll. És tényleg igy van, mert rendszerint felriad, és olyankor fél percig beszél, mintha még álmodna. Vitázik, menekül, fél, telefonál álmában, konkrét egész mondatokkal, igaz kicsit gyorsabb tempóban mint ébren. És soxor leugrik az ágyról, elindul kifele a szobából, alig lehet visszatartani.
    A többiek általában e két véglet között vannak. Kisebb mozzanatokat, szép képeket álmodnak, vagy netán horrorisztikus elmosódott lázálmos párperces történéseket.

    Mitöl van ez? Miért kapcsolok én ki teljesen, mint egy gép, és mitöl él egy párhuzamos életet más álmában?

    ---------------
    Utolsó témám: A többszálas agyi tevékenység. Aki programozott már, vagy oprendszer szinten guru, tudja, hogy a mai operációs rendszerek támogatják a többszálú futtatást, úgynevezett multithreadinget. Ez azt jelenti, hogy egyszerre több feladatot is képes a program ellátni. Pl keres egy listában, és közben kockát forgat a képernyőn, sőt, még emellett harmadikként zenél is. Semmi gond, az oprendszer felbontja a proci időt 3 fele, és minden alfeladat kap egy pici időt.
    Node az agy alapvetöen nem ilyen. Oké, nevezhetjük végülis a vezetést is multithreadnek, hisz nyomod a pedált, kezeled a váltót, figyelsz a környezetre, és netán még közben beszélgetsz is. De ezek általában rutinszerü dolgok - márakinél.
    Viszont van egy kolleganöm, itt ül a szobában, aki megdöbbentö dolgokat csinál párhuzamosan.
    Legszembetünöbb megnyilvánulása : beszél telefonon valami szakmai dologról, konkrét adatokat, dátumokat sorol fel, tanácsad, stb, és közben passziánszozik. Úgy pakolja a kártyát, mint a villám. Márpedig ahhoz igen erősen koncentrálni kell, hogy melyik kártyát hova tehetem ugyebár, sőt, még rafkózni is kell, hogy le tudd szedni az összeset fentről. És közben kacifántos kérdésekre válaszol telefonban.
    Próbáljátok ki, nekem nem ment. Még egy laza beszélgetés sem. Vagy erre, vagy arra nem tudtam figyelni. Elmondtam egy mondatot, pl ''délután elugrok a mammutba, veszek headsetet'' - és utánna tudtam csak a lapot arrébb tenni, de közben a felét nem értettem meg, amit bnőm mondott.
    Lehet ezt tanulni? vagy adottság kérdése?

    [Szerkesztve]

    Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

  • Andie

    őstag

    válasz Tithian #37 üzenetére

    Mutass már kérlek valami objektiv cikket ezügyben, érdekel.
    A 10%-ot mi sem úgy értettük, mint egy polcrendszer, aminél 90% porosodik, és csak 10-re pakolunk árut. Hanem úgy, mintha egy ferrarival max 30-al közlekednél, pedig 300ra képes. Végülis jár mindene, müködik minden részegység, de nincs kihasználva.

    Vamp : Azér a passziánsz nem az a reflex-szerü játék, mint pl az aknakeresö, vagy egy doom. Igenis tökölni kell, hogy most rátegyem-e ezt a fekete 4-es arra a piros 5-ösre, vagy esetleg várjak még egy lapot, hátha király jön... hát nemtom, nekem nem ment :D (persze kattingatni énis tudok összevissza, de abból nem lesz nyertes játék)

    Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

  • Andie

    őstag

    Egyszerre reagálok sokmindenkinek :)
    Való igaz, a túl sok alvás sem jó. Megfigyeltem. Én képes vagyok éjféltöl másnap délig aludni. Minden gond nélkül, az elmúlt hétvége, és az azelőtti hétvége igy telt. Szombaton és vasárnap ''reggel'' is délben keltem. Barátnőm már megcsinálta az ebédet meg minden.
    És egész nap olyan voltam, mint akit fejbevertek. Ásitoztam, legszivesebben visszaaludtam volna még kora délután. Aztán este 10 fele már ágyban is voltam. Tiszta kómás napok voltak. Bár tagadhatatlan, kipihentem magam mentálisan és fizikálisan is.
    Megfigyeltem, nekem kerek 8 óra kell. Ha kevesebbet alszok, akkor rongy vagyok, ha többet, akkor nyomott, álmatag, kómás. Nem ugyanaz a 2 érzés, elég jól megkülönböztethetőek.
    Az, hogy mikor alszok, nekem szinte mindegy. Volt egy idö, mikor szinte bármikor bejöhettem reggel a melóhelyre (jó kis fejlesztői időszak), igy rendszerint 2-3 fele aludtam el, mint Wood, és 9-10kor keltem. Aztán mióta bankkártyán vagyok, 8-ra illik beérni, igy éjfélkor már alszok, ritka az, hogy fél 1ig fennvagyok (jó, tegnap volt a Fürész, az kötelező :D )
    De volt már, hogy diablo miatt reggel 6kor keltem, és 13-14 fele felébredve tök kipihenten ugrottam neki a napnak.

    A másik téma, a zajra elalvás. Csábitó a TV dörmögésére, vagy valami zenére elaludni, bár én sosem gyakoroltam. Viszont úgy tudom, nem lesz nyugodt az alvás, ha közben zaj van. Az agyad tudat alatt is reagál, figyel ezekre, és feldolgozza öket - pl módositja az álmaidat ennek ismeretében. Igy félig alszol csak, dolgoznak a reaktiv részek az agyban, nem pihened ki magad. Korábbi albérletünk a Móricznál volt, bizony ott éjszaka is, de reggel főleg volt forgalom, dudálás, hüje tüzoltó állomásnál reggeli ébresztö, meg a bunkó szomszédokról nem is szólva (felettünk srégen egy 10 év forma kislány lakott a szüleivel, és a kiscsaj ilyen gumimaci erobikos baxomistent csinált, és néha rájött, hogy apucinak 2 órás bemutatót tart, hát döngött a födém, a fal, minden, ezért is költöztünk el onnan)
    Most egy kis erdő közepén lakunk, igaz 10 lakásos házban, de átlagéletkor 60 év, és bennevan a szabályzatban, hogy a zajszintet minimálisra kell csökkenteni. pl este 6 után porszivózni sem szabad, nemhogy kopácsolni. Elsö napokban mikor odaköltöztünk, még volt ugye mit fúrni faragni, és hát biza szombaton (14 után csend!!!) nekem 15 kor jutott eszembe egy vékony fát elfürészelni (kb fél perces müvelet). No, 15 mp után átkopogtak a szomszédból. Eldobtam midnent :D de örültem neki, mer ezexerint itt csend és nyugalom van.
    És tényleg!!! gyerekek, akik eddig nálam jártak, aszonták ez egy szanatórium. reggel madárcsicsergésre ébredsz, éjszaka max az erdő susog. A szomszédok lábujjhegyen állnak ki a garázsból, és hangós szó nem hallik.
    Na azóta kipihenten ébredek, mert az éjszaka siri csöndben telik. Ha délig kivánok aludni, akkor nem kezd el senki 8-kor radiátort szerelni vagy a feleségét a falhoz csapkodni.

    Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

Új hozzászólás Aktív témák