Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ZollR

    tag

    válasz bambano #20 üzenetére

    Nagyon is van értelme a felhőnek, vegyünk egy db Exchange szervert, 150 AD fiókkal és 150 fizikai mailboxxal, ez egy közepes magyar KKV igénye alapján a költségek az alábbiak szerint alakulnak:

    Lokál vas:
    - Vas: 300+ÁFA
    - W2012: 200+ÁFA
    - 150 x User CAL: 1200+ÁFA
    - Exchange 2013: 220+ÁFA
    - 150 x Exchange CAL: 3450+ÁFA
    - Egyszerű(bb) mentőegység: ~800+ÁFA
    - Tartalékhardver: ~1000+ÁFA
    Vas összesen: 7370+ÁFA

    - Sysadmin (0,2 FTE): 400+ÁFA/hó -> 4 évre: 4*12*400*0,2= 19200+ÁFA
    - 10/10 szinkron vonal: 40+ÁFA/hó -> 4 évre: 1920+ÁFA

    Teljes költség: 28490+ÁFA, azaz 28.490.000+ÁFA

    vs.

    Felhő alapú szolgáltatás:
    - 20/20 szinkron vonal: 100+ÁFA/hó -> 4 évre: 4800+ÁFA
    - 150 db Cloud mailbox: 250+ÁFA/hó -> 4 évre: 12000+ÁFA

    Teljes költség: 16800+ÁFA, azaz 16.800.000+ÁFA

    Könnyen belátható, hogy az általad emlegetett "zsíros" profit ellenére is a Cloud ára kb. a lokál vas árának 60%-a. 4 év alatt lejárhatóak a vasak, amik után migrálunk megint, ilyen léptékben embermunkaórában a migráció még 1-1.5 millió forint.Azaz ha nagyon "szőrszálhasogatnék" azt mondanám, hogy a Cloud a lokál vas árának megközelítőleg a felébe kerül, nem mellesleg ha lokál vasat veszünk, akkor az instant ~7.3 millió ft költség és havi szinten 120 ezer további kiadás, míg a Cloudban van havi fix 350 ezer kiadás és pont.

    Ha a vasat és a licenszeket lízingeljük, mondjuk 4 évre, akkor a kezdeti nagy kiadástól megmenekülünk, és 3% THM mellett megkapjuk 48 hónapra 220 ezerért amire rájön a sysadmin és a vonal ára összesen havi 340 ezer + ÁFA. A 4 éves lízingszerződéssel kötelezettséget vállal a cég magára, ami megmutatkozik a mérlegben és rontja a cég pénzügyi mutatóit és besorolásait. A Could csak egy szerződés - hűségidő nélkül - amit addig fizet a cég amíg igényt tart rá.

    A Cloud szolgáltatótól akkor szállok ki amikor akarok, ha jobb ajánlatot kapok váltok, a Cloud szolgáltató nem lesz beteg, nem késik el és nem lesz szabadságon, nincsenek munkajogai és legvégső esetben nem lesz terhes / megy gyesre, ellenben a Cloud szolgáltató georedundáns és a világon bárhonnan elérhető tűzfalak és VPN-ek hada nélkül is (amit az egyszerűség kedvéért nem is számoltam bele a lokál vas árába). Továbbá a Cloud szolgáltató kötbérezhető, amivel kiesés esetén a cég hivatott a saját anyagi kárát fedezni (pld. a kommunikáció kiesése miatt tenderektől esik el a cég) a sysadmin pedig ha elbasz valamit a MTVK szerint 1.5 hónap anyagi kártérítéssel felelhet hibájáért)...

    Szóval az általad említett fejérorrú mánággerek igenis jól tudják, hogy van-e értelme a publikus felhőnek, te pedig gondold át a kijelentésedet még egyszer...

    Az lokál IT-nak pont annyira van vége, mint az ipari forradalomkor a céhek megalakulásakor az emberek önellátó gazdálkodásának. Lokál IT-ra speciális tudást igénylő feladatok miatt van szükség, amit a piacról nehezen vagy csak drágán tudunk beszerezni, de egy levelezőszerver és úgy általában véve az adattárolás, kezelés, forgalombonyolítás nem az.

    [ Szerkesztve ]

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz Penge_4 #39 üzenetére

    Ilyen mutyi megoldásokkal lehet, hogy spórol de egy vállalati megoldás figyelembe vétele mellett nemhogy a lokál van olcsóbb, hanem a kétszeresébe kerül.

    Olvasd el a fenti hsz-emet.

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz #25954560 #44 üzenetére

    Saját magadnak mondtál ellent:
    "...gyakorlatilag szinte tetszoleges hatarig kifizetodobb a szervereket egy helyen osszpontositani (tapellatas, hutes, felugyelet), mint tenyleg szetszorni a nagyvilagban."

    aztán pedig:

    "...hogy legpesszimistabb esetben pusztan felhoalapu adattarolassal termeszeti csapas, terroristatamadas, tetszoleges nagymerteku meghibasodas eseten lehet h nem is csak egy vallalat fontos adatai mennek veszendobe, hanem akar tobbe is."

    Most akkor kifizetődőbb vagy nem kifizetődőbb egy helyen tárolni. A lokál vas minden esetben egy helyen összpontosul, maximum mentések vannak elhelyezve máshol, ám azonban ha a datacentert éri valami és az infrastruktúra sérül a mentéssel nem sokra megyünk. hiszen nincsen szolgáltatás.

    A Cloud - jellege miatt is - georedundáns, és mivel a legnagyobb szolgáltatók 50-60 datacenterben vannak szétszórva, igen csekély a valószínűsége, hogy mind az 50-60 dc-t egyszerre mossa el az ár vagy bombázzák le...

    [ Szerkesztve ]

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz anulu #46 üzenetére

    Felhasználókhoz rendelt Standard kliens licenc (User CAL) Exchange Server 2013-hoz (Exchange Server Standardhoz vagy Enterprise-hoz, a korábbi verziókhoz is)
    (további infó) - 1 kliens licenc: 23 900 / 30 353
    Tehát nettó 23900 x 150 = 3585000 + ÁFA
    Ez nemhogy jelentősen olcsóbb, de 150 ezerrel drágább is az általam említettnél...

    100/100-as vonal? A felhasználói élményhez 250-300 kbit/sec kell userenként, ami 150 főnél ~37 mbit szinkron. Nem azt mondtam, hogy minden esetben jobb és olcsóbb a cloud de 10-ből 9x igen. Ráadásul a tárhely is pont ilyen.

    Egészen középtávig olcsóbb a cloud, 5-6 év felett már kezd drágább lenni, de egy valamirevaló cégnél 4 év után cserélik a vasat. Lejár a garancia és öreg lesz a vas. Ne olcsójánosékat vegyük alapul, mondjuk a cloud nem is az ilyen cégekre épít.

    A jogi aggályok mások, de én a kommentet bambano azon kommentjére írtam, hogy a cloud egyéltalán nem kifizetődő és nem értelmetlen.

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz Sanya #93 üzenetére

    Értem, ha te mondod biztosan túlárazott...

    Akkor sorolom:
    Vas: HP ProLiant DL360e Gen8 E5-2403 1.8GHz 4-core 1P 4GB-R Hot Plug 8 SFF 460W PS : 273e ft (300-at írtam, ezt túlkalibráltam)

    A szoftvert pedig a lokál vashoz ugyanúgy meg kell venni, vagy te warezban gondolkodsz? A warezt hanyagoljuk már...

    Az egyszerűbb mentőegység pedig pld lehet ez: HP StorageWorks X1400 G2 4TB SATA Network Storage System : 870e ft (itt 800-at írtam, alulkalibráltam). Ezt hívják mentőegységnek, és ez még csak az entry level. Az USB-s HDD nem mentőegység.

    A tartalékhardver árában van feltüntetve a HDD és a backup HDD ára és a backup hba. Tekintettel, hogy a DL360 egy 8 lemezes eszköz, gondolom kellene bele 8 lemez monduk RAID 10-ben meg mondjuk 2 lemez backupnak. A HP 600GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) SC ára darabonkénmt 97e ft, azaz 970e ft összesen. A backup HBA-t most nem fogom kikeresni de az kb 300e+ÁFA, szóval az 1 milla még kevés is az egészre.

    Ezek után mondd el nekem, hogy hol van túlárazva a rendszer? A kérdésedre, hogy lehet-e linuxon Exchange szolgáltatást nyújtani a válaszom: nem, nem lehet. Tehát igen kötelező az Ms rendszerével kiszolgálni a vállalatot.

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz bambano #104 üzenetére

    Normális cégeknél nincs körlevél, de ebbe nem fogok belemenni. Normális IT policy nem enged ilyet.

    A számításod ott hibádzik, hogy szerinted mindig mindenki egyszerre akarja ugyanazt csinálni. Egy átlagos business úgy néz ki, hogy az emberek 10%-a hiányzik, 30%-a tárgyal, és a maradék gép előtt ülve dolgozik.

    Nem tudom milyen mértékű vonalat tartasz elfogadhatónak, de a 300 kbyte/s userenként, vagy másképp fogalmazva 3 főnként 1 mbit a bevett szokás.

    Valamire való cégnél akkor cserélik a vast ha lejár a garanciája, namost ez max 3+1 év, azaz 4 év.

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz Male #106 üzenetére

    Értem akkor hasonlítsuk össze a P2 szerverrel... igazad van. szándékosan számoltam mindenhol belépő szinttel, hozhattam volna a TD-t mentőegységnek vagy 3 millás Blade-et mailszervernek, ugyanazt amit a DC-ben a Provider is felporcióz.

    De ha nagyon kötözködni akarsz velem, az említett példánál 16.5 millió volt a defficit a cloud javára, azaz havi 343541 ft-ot lehet vonalra fordítani cloud esetében, és akkor van a két megoldás ugyanott.

    Namost ennek a feléért garantált 100/100-at ad a Digi. Akárhogy próbálod kiforgatni ha valamit egy olyan cégre bízol amire az egész profilja épül nem fogsz tudni nála olcsóbb lenni. A local sosem lesz olcsóbb, még akkor sem ha 10x annyiért veszel vonalat mint eddig.

    Ha van egy 2. felső alapú szolgáltatásod is - mondjuk az említett Exchange-n kívül - akkor nem kell még egyszer megvenned a vonalat, de a különbözetet megint zsebre vághatod...

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz bambano #109 üzenetére

    Ez a 10-30 fős vállalatokra igaz 100 fő fölött sehol nem láttam PC alapú szervert omg és Linuxos gányolást sem, 100 fő fölött domain van és exchange. Hogy miért? Azért mert ami rövid távon olcsóbb (Linux és "PC-szerver") az hosszú távon drágább.

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz bambano #112 üzenetére

    Garantált sávszélesség: 100/100 Mbit/s
    Listaár (az ÁFA-t tartalmazza): 180 000 Ft/hó

    Forrás: DIGI

    Az 100 fő fölötti cégek nagy része nem eldugott falvakban alakulnak... Illetve az internetszolgáltatók is célzottan oda viszik az optikát ahol van felvevőpiac.

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz bambano #113 üzenetére

    Tudod te mire gondoltam... de szándékosan kiforgatod a szavaimat. PC szerver alatt azt értettem, hogy behánysz egy öreg desktop gépet, és légy szíves szállj le a magas lóról, köszi... :)

    [ Szerkesztve ]

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz bambano #117 üzenetére

    Értem, FYI a 28 millából 20 milla az bérköltség de ne zavarjon. Azt sem fogják ugye kifizetni, mert nekik mindenki ingyen dolgozik.

    Részemről befejeztem mert teljesen elcsépelt és meddő vita van arról, hogy a világnézeted szerint a cloud szar és drága. Ez bizonyíthatóan nem igaz, gondolj amit akarsz és továbbra is gyere a magas telekomköltségekkel. ~~ hisz annál nincs olcsóbb, mint egy desktop szerver meg "valaki" aki havonta ránéz és kész...

    Az ilyen vállalkozókat szokta a cégem leváltani, mert csak egyszer legyen adatvesztés és repül a homebrew cucc és a kisstílű megoldás kitalálója. :)

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz dragon1993 #120 üzenetére

    Másik cloud szolgáltatóra gondolsz v vmi lokál tárhelyre?
    Van olcsóbb cloud szolgáltató ahol a Sharepoint gigája €0.1 ~ 30ft (1500HUF~ £4.2) de mondjuk akkor mást is kell venned. Ráadásul mivel ez Sharepoint tárhely simán fel lehet windowsban mapelni "S" (~Storage) meghajtóként is...
    A lokál tárhellyel semmi sem tud versenyezni otthoni környezetben, főleg mert a DVD-k, és BD-k világában percenként több 10 gigát is megmozgatunk, cégeknél ez más, ezért a (privát) felhő leginkább vállalatoknak lett kitalálva...

    [ Szerkesztve ]

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz hcl #124 üzenetére

    Nem erről volt szó.
    Egy random mailszolgáltatásról, aminek valszeg webfelülete sincs és távoli elérést sem tud. Mindezt egy desktopon futtatva. Arra írtam hogy linuxos gányolás.

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz Male #130 üzenetére

    Mondj egy példaszolgáltatást amit olcsóbban összehozol lokálban embermunkaórával és tartalékemberrel / eszközzel együtt.

    A mbit / mbyte egy elírás volt...

    [ Szerkesztve ]

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz bambano #136 üzenetére

    Kb 7-8 féle Linux alapú levelezőszervert ismerek. Soroljam fel őket?
    SquirrelMail, Dovecot, DBMAIL, Exim, Courier, Postfix, Sendmail, Qmail.
    Egyik sem Exchange tudású. Van még kérdés?

    Mit csináljak a guggellel? Szar igen és? Egyáltalán nem felhasználóbarát, nem üzleti levelezésre való, hanem otthoni levelezésre.

    Soroljam hibákat?
    - Névjegyzék gyenge, idiótán importálható, eldobja a vezetéknevet és a keresztnevet a számot a comment mezőbe teszi.
    - iOS-el egyáltalán nem kompatibilis a naptár, elcsúsznak az értekezletek ha átmész egy másik időzónába, ha egész napos meeting volt akkor átteszi másik (következő) napra.
    - iOS-ben egyszer-egyszer invalid password/username-et kapsz, máskor meg megy, hektikus.
    - Windows Phone-al beragadnak az emailek a Draftba, és nem - mindig - küldi ki.
    - Ha lemondok egy meeting requestet és később úgy döntök hogy méigs elfogadom azt már csak webről tehetem meg, sem Outlookból sem semmilyen mobilról / PDA-ról még ha Androidos sem tudom elfogadni.
    - Számomra a legviccesebb, Androidon egyes naptárbejegyzések blank-en jelennek meg, semmi infó sem hogy mikorra van szerverzve, sem hogy ki szervezte és azt sem mutatja hogy miről van szó.
    - Nem lehet rendesen default shadow copy-t beállítani.
    - A házon kívüli értesítéseket nem lehet külön-külön konfigurálni és néha nem is küldi ki.
    - Ha egy groupba beteszek valakit, kimegy egy megerősítő email, hogy csatlakozik-e a groupba, ugyanis felkérték erre. 2 féleképpen lehet csatlakozni: válaszemailben (működik) vagy ha a gombra klikkek az illető (nem működik). Mivel mindenki a gombra klikkelne, ezért természetesen sosem megy....

    ...ezekről tudok jómagam, de mivel én már nem járok ügyfélhez, nem vagyok már képben.

    [ Szerkesztve ]

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz hcl #138 üzenetére

    Olvasni luxus?
    A vitánk 100-150+ kkv-kről szólt. Szabóné Kft sosem fogja tudni és nem is akarja majd megfizetni a felhőszolgáltatást.

    Nagyvállalati környezetben nem boldogulsz Exchange nélkül, lehet próbálkozni de semmi sem fogja hozni az Exchange tudását. Itt most nem az ilyen apró cseprő dolgokra kell gondolni, hanem: PKI / vmi SC autentikáció, ds modulok, offline mód, GAL stb. Ha nem tudod, hogy miért használnak valamit az nem az én bajom, sem nem az én hibám.

    A Lotus egy másik történet és már nagyon öreg, kevés helyen használják, és csak ott ahol a vállalatirányítási vagy crm modulokat is használják vele együtt, mivel az egy programcsomag... Admin oldalról nem annyira felhasználóbarát, GUI oldalon viszont nagyon egyértelmű, még akkor is ha picit fapados.

    Ugyan csak nevetsz, de igen ezek súlyos problémák. A vállalatok úgy működnek, hogy ha nem megy 10 embernek a levelezése, vagy ezzel szemben az igazgatóságon nem szinkronizál 1 iPad, akkor az utóbbi súlyosabb probléma. Tekintettel, hogy az (okos)maroktelefonok és táblagépek világát éljük igen elterjedtek a nagyvállalati szférában, tehát ha megvették szeretnék használni, ergo az IT oldja meg hogy menjen. Javíts ki ha tévedek de stabilabb mobile office interfész nincs, mint az ActiveSync.

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz bambano #139 üzenetére

    Akkor miről vitázunk? Én tehetek róla, hogy a Linux alapú levelezőszoftverek tudása elmarad egy másiktól?

    Megkérdőjelezted a vállalati szférában az Exchange létjogosultságát (illetve, hogy muszáj-e pont azt használni) most meg lefexel itt, hogy az alternatívák igazából elmaradnak tudásban?!

    egyébként az exchange meg az ad kiváló eszközök olyan problémák megoldására, amik exchange meg ad nélkül fel sem merülnek. :)

    Ezt elteszem, nagyon jó aranyköpés! Ellenben vázold kérlek, hogy miként oldod meg, hogy egy 3 fiókos vállalat (3 különböző telephelyen) úgy működjön, hogy egy domainban (groupban) vannak, nincs elsődleges autentikációs forrás, és egy esetleges, leállás akármelyik telephelyen ne térdeltesse le egyik telephelyet sem.
    Természetesen mindenki egy jelszót szeretne használni mindenfajta autentikációhoz, és osztoznának egymás erőforrásain is (A telephelyről nyomtatnak B telephely egyik nyomtatójára is).

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz bambano #151 üzenetére

    látod, ez a probléma, hogy mindenki azt hiszi, egy vállalati rendszert csak ad-vel vagy az ad-ben használt fogalom-rendszerrel lehet felépíteni.

    Értem. És ez kinek a hibája? Az Ms-é vagy azé aki nem készített alternatívát az AD-hoz?
    Kérem a piaci igények arra gerjednek ahol domain van, ahol egységes autentikáció van, ahol átjárhatóak a telephelyek erőforrás szinten stb. El kellene fogadni hogy a piaci ezt igényli, és aki a piaci ezen szegmenség nem tudja lefedni, ne a sebeit nyalogassa hanem építsen ezt kiváltó szolgáltatáscsomagot, utána pedig visszatérhetünk a témára.

    Látom odáig fajultál hogy most már a cégek üzletpolitikáját is felhozod. Van egy termék, amit beáraztak valahogy, nem túlzott szándékkal azért, hogy a vállalati szegmensből kiszorítsák az Androidot. Ez egy gazdasági döntés. Mi a gond ezzel? Nem kell ezért durcázni, inkább azért kellene, hogy hány db tracking cookiet kapsz a google-től naponta, mi lesz a törölt leveleiddel és miért kapok célzott reklámokat az adsense-ben az eddigi böngészési szokásaimnak megfelelően.

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • ZollR

    tag

    válasz bambano #158 üzenetére

    The ultimate can-do attitude ^^

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

Új hozzászólás Aktív témák