Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gargouille

    őstag

    válasz gabor7th #5 üzenetére

    "Egy felhőnél nem kell erőlködni megszerezhetsz egyszerre bármit, nem kell külön, több tízezer céggel bajlódni, amire nem is lenne úgy kapacitás."

    Ez sajnos teljes mértékben igaz. Egyenként rámenni cégekre csak "lőszerpazarlás" de a felhős infrastruktúra már elég zsíros célpont.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #17 üzenetére

    Mindenképp fizetni kell valakinek aki üzemelteti, ha on-premise, ha felhő, ez valóban hasonló költség.

    Ugyanakkor ha házon belül üzemelteted, akkor meg kell venned hozzá a vasat, szoftvereket (ha olyat használsz), mentésről gondoskodni stb. és fizikailag is kell valami infrastruktúrát kialakítani/fenntartani hozzá (klíma, zárt helyiség, rack, szünetmentes stb.), ez viszont összességében egy jelentősebb költség lehet (főleg KKV szinten). Már amennyiben nem a szokásos iroda sarokba rugdosott, porosodó PC-re + mellette a kábeldzsungel közepén egy 5 ezer forintos soho routerre gondolunk, mint helyi infrastruktúra. :D

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #21 üzenetére

    ""ez viszont összességében egy jelentősebb költség lehet": nem. ez jelentősebb *beruházás*. vagyis az elején egyben kiadod és a könyvelésnek egy adott főkönyvi számláján szerepelteted, amortizálod, stb. a felhőt meg a költségek között szerepelteted oszt jónapot. de egy másodpercig ne legyen kétséges számodra, hogy a felhőszolgáltató minden költséget rádtol, plusz még egy kis nyereséget is."

    Ha már KKV-k, akkor nyugodtan kiszámolhatjuk, hogy - nevezd akkor beruházásnak - mennyibe kerül megvenni a szervert, backupot, szoftvereket, szünetmentest, rack szekrényt meg az egyebeket, megfelelően védett helyiséget kialakítani stb. A legtöbb kis cég pont ezt nem tudja megugrani, mert nincs rá ennyi pénzük egyben. Részletkérdés, hogy könyvelésügyileg majd hogyan számolod el utána, attól még valahonnan elő kell rá teremteni a pénzt.

    Mi főleg KKV-knak üzemeltetünk, naponta találkozom ezzel a problémával. És ha megvették, akkor megint csak rendszeres kiadás ugye az áramszámla, a klíma, a HDD időnkénti cseréje és így tovább. No persze vannak olyan trógerek, akik ezt azzal elintézik, hogy lerakják az asztal alá a szervernek nevezett kiszuperált PC-t oszt' jóvanazúgy, megy amíg megy. Lehet így is csinálni, de azt a "rendszert" nem érdemes a cloud mögött álló infrához hasonlítani.

    Majd minden ügyfelünknél M365-öt is üzemeltetünk (többek közt nekem is van) így elég jól ismerem a költségeit. Nem olcsó, ebben nem is vitatkozom. De ha így egyben nézem infrastruktúrával együtt, akkor már nem is drága. A 3 éves számítás kb. stimmel is. A probléma inkább ott szokott előbukkanni amikor menet közben jelentkeznek olyan igények, hogy távmunka, meg üzleti partnerrel vagy ügyféllel kéne adatokat megosztani, kollaborációs igények stb. Na ezt egy pici helyi infrastruktúránál azért sokszor fejvakarós, hogy hogyan oldod meg úgy, hogy biztonságos is legyen, meg gyors is, meg az egységsugarú idegen is el tudja érni.

    "és még mindig elfelejti mindenki, hogy ha felhő, akkor távközlés. persze, vasból kell backup. azt elfelejtik, hogy ha így gondolkodnak, akkor internet szolgáltatásból is kell backup, és az ötkilences cloudot nehogy már a tegnaptáv flip családi csomagjával hasonlítsuk össze! akkor legyen két nagyvállalati internet kapcsolat külön szolgáltatótól, apercben meg is öli a cloud, mint költségtakarékosság című mítoszt."

    Szerintem itt pont magad ellen érvelsz, mert ha mondjuk felhőben vagy, akkor lokálisan nem kell semmilyen bérelt vonal, elég egy mobil kapcsolat akár, hogy elérj mindent. Backupnak legrosszabb esetben megosztod a netet a telefonodon és dolgozol tovább. Ha meg on-premise minden és mondjuk a levelező szervered helyben van, na akkor valóban kell a drága internet kapcsolat meg redundancia, különben ha elhasal a neted onnantól ugye a levelezésed is ment a levesbe.

    És mielőtt félreértenél, nem vagyok az ész nélkül minden áron mindent a felhőbe gondolat híve. Sőt. De szakemberként mindenképp látni kell ennek is a létjogosultságát, vannak kiaknázható előnyei. Nem jó mindenre és minden esetben. De nagyon sok olyan funkció van, ahol sokkal egyszerűbb és akár olcsóbb is, mint házon belül üzemeltetni az adott szerepkört.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #28 üzenetére

    "leírtál egy csomó költségnemet úgy, mintha azt a felhőből ingyen kapnád."

    Nem, nem! Dehogy kapja ingyen, nem ezt írtam hanem azt, hogy nincs egyszeri bekerülési költsége. Vagyis nem kell előkapnia a zsebéből hirtelen 1 millió forintot, hogy megvásárolja a "vasakat". És természetesen a vas üzemeltetésével, elhelyezésével, esetleges garanciáztatásával, pótlásával stb. sem kell foglalkoznia.

    "nálam a kkv azért épít infrastruktúrát, hogy a saját dolgozói használják. ül x darab ember a kkv irodaházában, és használja a szervert. nem azért, hogy külsős ismeretlenek piszkálják."

    Nekünk van sok kis könyvelőiroda az ügyfeleink között. 2-3 fős kis irodától a 30 fős komolyabb cégig. Nem mi döntjük el helyettük, hogy mire akarják használni a saját rendszerüket, meg hogyan. Szinte kivétel nélkül mindegyiknél állandó problémát jelentett régebben, hogy az ügyfeleik (akiknek könyvelnek) a különböző számláikat, papírjaikat folyamatosan el kell juttassák digitálisan is. Ezt régebben emailben tették de azzal állandó gond volt, hogy nem ment át, spambe került, túlméretes a csatolmány, rossz címre küldte. Volt aki saját FTP szervert üzemeltetett erre a célra, de a biztonsági problémákon túl, az kényelmetlen volt az ügyfeleknek (a sok Marika nem tudta hogyan kell egy FTP-re kapcsolódni) és az egyéb ilyen házi barkács megoldások sem igazán vezettek célra. Miután M365-be mentek egyből megoldotta a problémát, hogy OneDrive meg SharePoint van és egy kattintással bárkivel megosztanak bármit, vagy az ügyfél fel tudja tölteni két kattintással amit akar, mérettől függetlenül.

    De ez csak egy példa, sok ilyet tudnék még mondani. A lényeg, hogy erre a mai világban van igény KKV szinten is sok cégnél és erre (is) például nagyon jó megoldás a felhő.

    "tehát nem érvelek magam ellen. az meg marhaság, hogy felhőbe telepített cucchoz mobilnet. rotfl, a mobilszolgáltatás lefedettsége és minősége piszkosul nem az a szint, amin dolgozni lehet"

    Ezt részben adom, valóban korlátoltak a képességek. Node itt megint csak ha azt nézed, hogy mondjuk egy OneDrive-al simán kiváltasz egy egyszerűbb fájlszervert, akkor máris nincs sávszélesség para. Egy sima KKV-nál általában ennyi szokott lenni a szerver. Ha már alkalmazás kiszolgáló is van, az már más eset, az teljesen igaz, hogy ott már valóban kevés egy mobilnet.

    "persze, csak ha felhőben van a levelezés és az hasal el (mert el szokott, gyakrabban, mint az én cuccaim), akkor a *komplett* levelezésed ment a levesbe, ha meg házon belül van, akkor csak az aktuálisan elküldött pár levelet nem látod, a többit igen, és egy korábbi történetre tudsz reagálni telefonon. akkor melyik is a jobb? hint: nem a felhő."

    Őőőőő izé. Példánál maradva egy M365-nél az Outlookban (de szerintem bármelyik másik levelező kliensben is) ott van lokálisan a teljes postafiók cache, amit akár internet kapcsolat nélkül is állandóan elérsz. Miért ne érnéd el? Ez már az Exchange idejében is így volt 10 évvel ezelőtt is. Viszont a probléma rendszerint nem az, hogy nem látod a régi leveleket, hanem az, hogy nem kapod meg az újakat és küldeni sem tudsz. Pláne ha az on-premise szervered épp áll egy napot, mert tönkrement az alaplap, vagy áramszünet van, vagy elpukkant a táp, akkor akár vissza is pattannak a levelek, így sosem kapod meg. Ez viszont kritikus szokott lenni. Szintén a példát nézve az M365 fiókod ha fel van véve mondjuk a telefonodon postafiók (ma már ez is tök alap), akkor hiába döglött le a helyi neted, ugyanúgy látod a bejövő leveleket és küldeni is tudsz.

    De még egyszer: Nem akarok agitálni a felhő mellett és nem azt mondom, hogy ez a szent Grál és kivált mindent. Nem vált ki és van sok eset amikor az on-premise jobb megoldás vagy a hibrid környezet (félig saját félig felhő). Sőt személy szerint vannak biztonsági és üzleti szempontból is erős fenntartásaim vele szemben. De szakmailag nézve igenis van létjogosultsága.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #32 üzenetére

    "értem, tehát amikor indulna a cége, akkor nem kell megvenni a desktop gépeket se, az azokhoz való szünetmenteseket se, merthogy a szervert nem kell megvenni. szerintem vissza kellene kanyarodnod a valódi életből vett példákra."

    Egyáltalán nem mindegy, hogy csak a desktop gépeket kell megvennie induláskor (mert azt így is úgy is meg kell vennie) vagy ezeken felül még plusz a szervert és tartozékait is. Értem, hogy mindenképp ide akarsz mindent keverni, hogy neked legyen igazad, de ez nem érvelés. KKV-ról beszélünk, egy ilyen plusz költség akár megduplázhatja az induló kadásokat. Ez egyáltalán nem mindegy.

    "amikor ezt leírod, odafigyelsz arra, hogy mit írsz, vagy csak írod az ms marketing bullshitet ész nélkül?? ha az adatodat kiraktad a házból, akkor számít a sávszélesség. Ha a meghajtód a felhőben van amerikában, és fel akarsz rá tölteni a saját irodádból egy gigás fájlt, hogy megoszd, a szomszéd kollégád meg le akarja tölteni, akkor qvára számít az, hogy mobilneten töltöd fel meg le amcsiba, vagy réz etherneten a lépcső alatti szerverre. kanyarodjunk már vissza ahhoz, amit mondtam: a kkv az infrastruktúrát zömében MAGÁNAK építi, nem külsősnek."

    Eddig kis KKV cégekről meg könyvelő Marikákról beszéltünk, most meg hirtelen gigás fájlokat kell feltöltögetni folyamatosan. Döntsd már el, hogy egy pici cégről és hétköznapi valóságról beszélünk-e vagy sem. Ahová elég a lépcső alatti sufnituning szerver ott jó eséllyel nem az a napi gyakorlat, hogy gigás fájlokat mozgatnak a hálózaton. Ahol meg igen, ott meg már nem egy átlagos kis KKV-ról beszélünk.

    Megjegyzem arról írtam, hogy egy átlagos kis fájlszervert képes kiváltani, ez alatt értsd, hogy mondjuk word doksikkal meg excel fájlokkal dolgoznak, meg ilyesmik. Tehát sima dokumentumokról beszélünk, amik ritkán több gigás méretűek.

    "az meg, hogy emailen nem lehet könyvelésbe adatot küldeni, nevetséges. ftp szervert tudott üzemeltetni, email szervert meg nem? miért nem kért meg engem? én be tudom állítani a postfixet úgy is, hogy 128k-s levelet se fogadjon el, meg úgy is, hogy egy gigásat is elfogadjon. és a spamfilterét is be tudom állítani."

    Ehhez csak gratulálni tudok, ügyes vagy! :C Ritka de, azért vannak még rajtad kívül is, akik be tudják állítani az elfogadott csatolmány méretet, viszont a levelezésnél nem csak a te oldalad létezik, hanem a küldő oldala is, amire semmilyen befolyásod nincsen. Ha például az ő levelező szerveréről nem jön ki az a csatolmány, mert náluk például maximalizálva van 20MB-ban, akkor teljesen mindegy, hogy te mit állítasz be a saját szervereden. És ugyanígy visszafelé is mindegy, hogy te mekkora csatolmányt engedsz ki, ha a fogadó oldalon nem engednek be adott méretnél nagyobb mellékletet. Egyszerűen nem hiszem el, hogy te tényleg üzemeltetsz levelező szervert úgy, hogy ezzel sem vagy tisztában.

    "ja, a háztáji szervered biztosan fog állni egy napot, ha tönkremegy benne valami, mert arra nem lehet szerviz szolgáltatást kötni vagy tartalékot képezni úgy, mint ahogy a felhőben csinálják."

    Dehogynem lehet. Csak akkor még drágább lesz az az on-premise üzemeltetés, nem ingyen adják a gyors helyszíni garit vagy egy tartalék szerver sem. Mindent meg lehet csinálni, lehet clustert építeni meg redundáns storage, meg telefonfülkényi szünetmentest dízel aggregátorral... csak eddig folyamatosan azon érveltél, hogy milyen olcsón össze lehet rakni a lépcső alá kis szerverrel egy helyi infrastruktúrát (ami amúgy igaz lehet), csak ha már ilyeneket is belekalkulálsz akkor az nem lesz olcsó mulatság.

    Amúgy csak kíváncsiságképp kérdem, hogy neked amúgy mi bajod van? Mert ritka agresszív és ellenséges stílusban beszélsz mindenkivel, ahány hozzászólásodat látom itt a fórumokon, mindenkibe csak belekötsz, ki akarod oktatni meg lealázni. Ezt miért csinálod?

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #40 üzenetére

    ""egy ilyen plusz költség akár megduplázhatja az induló kadásokat.": mert ez érvelés? akár? ez bulvár, mint egy avon reklám. de megvárom, amíg bizonyítod."

    Mármint azt bizonyítsam be, hogy X db PC ára az kevesebb mint X db PC + szerver + szünetmentes + mentés + rack szekrény + stb.? Ezt tényleg "bizonyítani" kell? Ha egy 4 fős kisvállalkozásnak vennie kell 4db notebookot indulásnak, mondjuk 1 millió Ft-ért, vagy emellé még meg kell vennie + 1 millióért szervert, HDD-ket, stb. is, akkor nem 1m Ft-ba hanem 2m Ft -ba kerül az indulás, vagyis megduplázódott az induló költség.

    "mert többedjére is az onedrive + mobilnet kombóval jöttél elő, amiről megírtam, hogy marhaság, mégis előveszed újra meg újra. nem lehetne megérteni az én érveimet?"

    Teljesen logikátlanok az "érveid". Egyszer azzal érvelsz, hogy KKV-k, meg arra a minimális forgalomra amit a Marikák generálnak, bővel elég a lokális szerver. Aztán mikor leírom, hogy egy ilyen felhasználás esetén akár egy OneDrive is kiválthatja a fájlszervert (például ha már mondjuk a levelezésük O365-ben van akkor eleve ingyen adott 1TB/fő tárhely), akkor már hirtelen több gigás fájlok másolgatásáról beszélsz, ami nagyon nem mindennapi egy tipikus kis KKV cégnél.

    A gyakorlati életből, több olyan kis ügyfelünk is van, ahol helyi fájlszervert váltottunk ki vele. Nem azért mert mindenképp felhőbe akartuk vinni, hanem mert menet közben megváltoztak dolgok és a helyi fájlszerverrel nem lehetett kiszolgálni rendesen az igényt, illetve feleslegesen drága lett volna beruházniuk további vasba, miközben adott volt az O365 miatt a tárhely. Három ilyen ügyfelet tudok hirtelen, mind a háromnál - engem is meglepett - teljesen bevált végül. Ja és az egyikük mobilnetes, mert olyan helyen vannak ahol nincs más. Ezért is hoztam ilyen példát, mert ezt a gyakorlatban is látom működni.

    ""nem csak a te oldalad létezik": azt a harcot, hogy a saját it-je a saját üzleti érdekeit szolgálja ki, neki kell megvívnia, nem nekem. ha mégse hajlandó, akkor majd használja az én levelezőszerveremet."

    Ez is egy hozzáállás, de nem biztos, hogy így majd pont hozzád fog fordulni megoldásért az a másik is. :) Egyrészt sokszor a túloldalt is Marikák ülnek, nem fognak / tudnak küzdeni, meg csak ezért átkonfiguráltatni a saját levelező szerverüket (ami valószínűleg okkal van épp úgy beállítva ahogy). Másfelől az email, mint platform sem arra lett kitalálva, hogy X MB méretű csatolmányokat küldözgess, meg dokumentum tároló legyen. Lehet erőltetni persze, de ez megint csak ilyen "gombhoz igazítjuk a kabátot" módszer.

    Persze ez csak egy példa volt, sok hasonló helyzet van, amikor valamilyen módon a külsősöknek is interakcióba kell lépni az infrastruktúráddal és ez felhőben szintén elég könnyen és jól megoldható ez.

    "te folyton olyan állítások felé tereled a vitát, amiről már bebizonyítottam, hogy téves"

    A bizonyítottam meg a kinyilatkoztattam között van különbség. Te ez utóbbit teszed általában, kategorikusan közlöd tényként, hogy a felhő egy marhaság és mindent sokkal olcsóbb és jobb megoldani on-premise és pont. Én pedig azt mondom, hogy ez egy szélsőséges gondolkodás, mert helyzete válogatja, hogy melyik a jó megoldás.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #43 üzenetére

    "tehát bizonyítsd be, hogy egy kkv számára a szükséges és elégséges szerver megduplázza a kiadásokat."

    Magad idézted, még alá is húztad, én még ki is emelem neked: "akár megduplázhatja"
    Feltételes mód. Ráadásul odaírtam egy konkrét példát is, csak nem olvastad el.

    Ha csak belépő szintű szervereket nézel, akkor is alaphangon 200ezer Ft alatt nem nagyon jössz ki, de az annyira belépőszint, hogy valami alap proci, 8GB ram, meg 3 pici HDD. És akkor még mellé raksz mentésnek egy NAS-t + abba is 2db HDD + szünetmentes + valami rack és szoftverköltséget nem számolva is ott jársz fél millió forintnál és iszonyat kompromisszumos még mindig az egész. Egy kis cégnél, ahol a desktop oldal mondjuk 3-4db egyszerű notebookot jelent, ott ez kb. költség duplázás lehet. És még nem számoltunk sem gyors helyszíni garanciát, meg pótalkatrészeket stb., amiket szintén te kezdtél emlegetni.

    Na most azon kívül, hogy másodszorra írok le konkrét példát, te még mindig nem írtál semmit, csak hajtogatod, hogy tévedek. Akkor írj te is valami konkrétumot, hogy szerinted mégis mennyibe kerül egy lokális szerver infrastruktúra egy kis irodánál? Hogy néz ki az szerinted?

    És ha már így felhoztad, a lokális szerver - ami ennyire olcsó - vajon mennyire "GDPR compilance"? Mert ugye egy gonosz MS felhőnél azért erre a kérdésre is vannak konkrét válaszok, ott ez igazából nem is kérdés.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #50 üzenetére

    "tehát egy szervert két terányi diszkkel ki lehet hozni egy munkahely árából. ami 25%, nem "akár duplája". ha nasos mentést akarsz (nem hiszem, hogy kell), akkor a legolcsóbb synology nas 39 rugó, két lemezzel 80k körül kellene, hogy legyen. vagy pedig mented hálózaton."

    Akár NAS-ra mentesz, akár másra, akkor is kell hozzá eszköz, ez is pénz. Meg egy szünetmentes is mellé, meg el is kell helyezni... és még ez a lowend cucc, amiről beszélünk még így is plusz költség. Ha meg nem trógerul akarod összerakni, hanem korrektebbül, akkor meg sokkal többe kerül.

    És most csak egy mezei fájlszerverről beszélünk (amire egy szimpla NAS is megfelelő lehet akár). De ha már adatbázis vagy alkalmazás kiszolgáló is (mondjuk fut rajta egy Kulcs-Soft, Revolution vagy akármilyen egyéb könyvelő program, vagy egy raktárkészlet kezelő), akkor pedig egyáltalán nem biztos, hogy elég ennyi.

    De teljesen elfogadom, hogy a te ügyfeleidnél semmi szükség felhőre. Ez simán lehet. De úgy általánosságban kijelentened azt, hogy senkinek nincs rá szüksége - mert szerinted hülyeség -, az elég erős. :)

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

Új hozzászólás Aktív témák