Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz imibogyo #147 üzenetére

    Húh ez nagyon hosszú lett, csak az első bekezdést olvastam el, majd megyek további is....
    No, egy mondatban: régen más volt.

    Az én szüleim is megtudták csinálni, hogy felneveltek 2 gyereket úgy, hogy 20+ éve van saját lakásuk plusz megtehették hogy 1,5x nagyobba költözzenek plusz autó. 95-óta a nagyobb lakás is már a sajátjuk, nincs rajta hitel. Ekkor volt Apám 35 éves, anyám meg 34. Volt két gyerek, egy ~ 70nm-es saját lakás, plusz saját "nyugati" autó, ami nem volt több, mint 6 éves. Mindez mellett jártunk nyaralni és elég sokmindent megkaptunk a tesómmal azok közül amiket "kértünk".
    Mindezt úgy, hogy apám egy mezei asztalos, anyám meg egy mezei irodai munkás.

    Ma ugyanezt nem tudnád megtenni azoknak a munkáknak az átlagfizetéséből. A büdös életbe se. :) Mi a párommal 2 éve költöztünk külön lakásba. A lakás nem nagy, mindössze 45nm, de legalább nem panel, hanem újépítésű. A lakás árának 25%-át leraktuk kp-be, a maradék 75% kölcsön. Namármost egyikőnk fizetésének a fele csak a hitelre megy el. Így 2035-ig fogjuk fizetni a hitelt. Akkor én 51 éves leszek és lesz egy saját lakásunk amelyiken nincs hitel.
    Ahhoz, hogy 35 éves koromra elérjem azt, amit apám elért anno, ahhoz még van 6 évem. A dupla ekkora lakáshoz kéne még legalább 6 millió forint kp, plusz 1 millió a berendezésre, plusz legyen még fél-1 millió egy normális 6 éves autóra. Az azt jelenti, hogy a következő 6 évben össze kéne gyűjtenünk közel 8 millió forintot. Ez havi 93 ezer forint félrerakást jelent mostantól. Ennél alig keresek valamivel többet havonta.

    Úgyhogy régen más volt... Jóval több állami segítség volt. Volt szocpol - mikor mi vettük a lakást még nem volt - plusz "vállalati" kölcsönt is fel lehetett venni, amit kb nulla százalék kamatra fizethettél vissza. Meg még a fene tudja mi volt, de apámék ezt így megtudták csinálni bérből és fizetésből. Én most jobb képesítéssel, jóval magasabb iskolai végzettséggel nem tudom megcsinálni. És szerintem egy mai, mezei asztalos szakmunkás és irodai asszisztens se tudná már megcsinálni.

    No, majd olvasok tovább is. : )

  • Zolee11

    senior tag

    válasz imibogyo #147 üzenetére

    Ugyanezt elmondhatnám én is magamról, igaz az én szüleim ebben az országban a nulláról kezdték és egész életükben küzdöttek azért, hogy legyen valamink. Idővel sikerült még egy kis vállalkozást is elindítani ami egész szépen működött is a kétezres évek elejéig, aztán jöttek a multik...
    Ma már nem élnek Magyarországon, mert nincs itt semmi amit tudnának csinálni úgy, hogy ne éhbérért dolgoztassák őket. Amit elértek, mindezt hitelekből és minimálbérből sose tudták volna összerakni, mert a 0-ról indulva képtelenség lett volna. Tudom mi az a szegénység, tudom mi az amikor általánosban csúfolnak is mindezért. Az első crt tévémre is nyári munkával kerestem meg a pénzt, ahogy az első pc-re, kicsit márkásabb ruházatra, stb. Egyáltalán nincsenek nagy igényeim, sok álmomat elértem már saját erőből, igaz "még csak" 7 éve vagyok a versenyszférában munkavállaló.

    Látom én is a barátokat, ki hogyan dönt, merre tart, mikor vállal gyereket, és igen, vállalnak még akkor is ha nem tudják pontosan miből és hogyan fogják felnevelni tisztességesen. És itt nem azt értem, hogy a gyereknek hiper szuper dolgok pl. 100 ezres telefon kell, még nekem sincs és nem is lesz, hanem, hogy mindent lehessen biztosítani (pl. tanulmányok) ahhoz, hogy tisztességesen normális körülmények között tudjon élni.
    Nekem sincs új autóm, nemrég sikerült összegyűjteni egy 11 éves minőségibb autóra, és nem azzal járunk dolgozni. A szervizelést is megoldom magam amennyire értek hozzá, ha olyan adódik ami komolyabb hangvételű, akkor viszem szervizbe.
    Egyetlen szenvedélyem van az a PC, de ha megnézed az adatalapomat azért az sem egy erőmű, de ez nekem maximálisan megfelel, a gyerekeimet sem fogom elkényeztetni, ha lesznek, de jelenleg nem állunk úgy anyagilag, lehetőségileg (pl. saját ház), hogy ez lehetséges legyen. A mai napig próbálok előrébb jutni, tanulni, képezni magam, hogy lehetséges legyen mindez, és ne csak in medias res, majd csak lesz valahogy, eddig is volt mindig valahogy.

    Pl. ha lenne nettó 300 ezres fizetésem, akkor számomra már vállalható lenne a csemete is, de a mai napig úgy tudok csak félretenni, ha minden akciót, lehetőséget kihasználok a vásárlások során.
    Nekem akkor is volt tartalék pénzem, amikor csak picurka zsebpénzt kaptam, amikor nyaranként dolgoztam és így tovább, tudok a pénzre vigyázni, nem hinném, hogy elszaladna velem a ló. Én nem azért elégedetlenkedek, mert nekem milyen rettentő rossz, hanem mert látom, hogy másoknak még nálam is sokkal rosszabb és nehezebb. Ugyanakkor én nem látom ebből a kiutat, azt hogy lenne itt még 50-100 év amíg fejlőd(het)ne az ország.
    Nézzünk csak egy egyszerű példát 1985-ben 3 Ft volt egy bkv jegy, ma kb. 25 évvel később 320 Ft, azaz 100x a változás, és ez sok mindenre igaz, ha az átlagfizetést nézzük, akkor és most, akkor most félmillió kellene ugyanannyi bkv jegy vásárlásához.

    Én nem látom azt, hogy a gazdaság építkezne az emberekre, én inkább azt látom, hogy csak szolgaként használják, pont ugyanúgy ahogy Egyiptomban anno a piramis építkezéseken, vagy a néger rabszolgák esetében, csak éppen most eldönthetik saját maguk, hogy melyik gazdát választják. Nem kapnak se enni, se szálláshelyet, azt már maguknak kell megoldani. Ez megy 2000 éve, adóztatják a parasztokat, a megtermelt javak (munkájuk értékének) egy töredékét kapják meg, éppen csak annyit amitől életben maradnak, hogy robotolhassanak tovább. Ha emberségesen és emberként tekintenének ránk, akkor ez nem így lenne.

    Nem jut mindenkinek több százezres fizetésű munkahely, attól, hogy mindenkinek meg lenne hozzá a képesítése nem érne semmit, ma sok több diplomával rendelkezőnek nincs munkája sem. "Járni mindenkinek jár, csak nem jut."

    Nekem az a problémám, mindent megmagyaráznak nekünk, hogy miért nem lehet most jobb, miért kell ismét, meg ismét megszorítani. Természetesen nem ezen a 400 Ft-on múlik ami egy újabb adó, hanem azon, hogy a munkáltatómnak ha pl. 300 ezrébe kerülök akkor abból én 150-et látok kb., akkor akármit veszek megint elvesznek 27%-ot, mindenre még kitalálnak xy%-ot, hogy akkor azt is fizetni kell, lassan ott tartunk, hogy 300 ezerből (ami töredéke már elve a megtermelt értéknek), jó ha 80-90 marad az adók után. Amióta ezt kitalálták, ezek az adók csak szaporodnak, hol van itt a javulás? Annak a reménye is, hogy előre haladunk? Az a haladás, hogy egyre többet kell adózni nyakunkban a sok tartozással, és csak akkor marad stabil pénzügyileg az országunk, ha megint elfogadjuk a ránk traktált imf hitelt? Értem én, hogy gőzgép, csak mi hajtsa?

    no brain, no problem

Új hozzászólás Aktív témák