Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Giovan!

    addikt

    válasz Narxis #23 üzenetére

    Kezdhetné mondjuk Kína, pl. azzal, hogy megnyitja a saját belső piacát :)

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Narxis #26 üzenetére

    Ja, nem ő kezdte, azért lehetetlenítenek el már vagy egy évtizede olyan amerikai szolgáltatásokat az országban, mint pl. a Google keresője...

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Narxis #30 üzenetére

    Csak ettől az a korábbi állításod, hogy nem Kína kezdte, még nem lesz igaz :)

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Narxis #33 üzenetére

    Azért így sem ugyanaz mert Kína kitiltását a nyugati piacról nem Kínai kezdte.

    Lol, hát ennek nem is állította az ellenkezőjét senki, elég nehéz is lenne Kínának bárkit is kitiltania a nyugati piacról, saját magával meg oka sem lenne ezt megtennie. De én nem is erről beszéltem, hanem a protekcionista intézkedések bevezetéséről.

    Az objektivitás mellé nem árt némi háttérismeret is. A 2010-es évek elején történt egy irányváltás a CCP-n belül, rákapcsoltak a diktatúraépítésre és a külpolitikában is agresszívebb álláspontra helyezkedtek (gondolom a Dél-kínai tengeren való működésük és a Belt and Road Initiative megvannak). Többek közt ez váltotta ki az amerikai reakciót, ami ha megkésve is, de választ adott erre a fordulatra. Nyilván gazdasági érdekek is vannak a háttérben, de ennyire nyílt provokációt amúgy sem hagyhatott volna szó nélkül egy szuperhatalom, aki ezt várta volna el tőle annak a nagyhatalmi politizáláshoz kapcsolódó ismeretei elég komoly bővítésre szorulnak.

    Amúgy nem tudom milyen alaptalan vádaskodásról beszélsz, a Huawei nemzetbiztonsági kockázattá nyilvánításához az alapot a cég CCP-hez való kötődése adta. Az amerikai technológiáktól való teljes eltiltásuknál már az ujgurok "erőszakos asszimilációjában" való részvételük (lásd pl. itt) is bekerült az indoklásba.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Tüzi #14 üzenetére

    Na, pont ez az, amire a kínai képtelen. És úgy állecuzámmen egész kína.

    Szerintem fölösleges általánosítani, alapból semmivel sem rosszabbak ezen a téren sem a kínai emberek mint a nyugati társaik. A problémát inkább az jelenti, hogy a hatalom kifejezetten üldözi a kritikus gondolkodást, ami az innovációhoz elengedhetetlenül szükséges lenne.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Tigerclaw #68 üzenetére

    Ez a gondolatmenet csak ott bukik, hogy Kína és az USA egyelőre katonailag nagyon nem egy súlycsoport (lásd pl. az aircraft carrierek számát), és ezzel pontosan tisztában van a kínai vezetés is, a küszöbükön fekvő Taiwan lerohanásától is főleg ez tartja vissza őket. És akkor a NATO-ról és az USA egyébb katonai szövetségeseiről (pl. Japánról, aki az utóbbi időben szintén ráfordult a flottafejlesztésre), akik egy nyílt támadás esetén szintén aktivizálnák magukat, még nem is beszéltünk.
    Szóval a realitás az, hogy maximum atomháborúban tudnának egy döntetlent kihozni az elvtársak (és a döntetlen alatt a MAD-et értem), de azt meg nyilván ők sem akarják.

    Csak kíváncsiságból, szerinted mik lennének azok a lágyabb eszközök, amikkel elérhették volna, hogy az európai katonai szövetségeseik 5G hálózatait ne a kínai kormány befolyása alatt álló cég fejlessze?

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Tigerclaw #72 üzenetére

    Taiwan nem a Krím, a szigetország stratégiai jelentősége jóval nagyobb az amerikaiak számára, ráadásul gazdaságilag is fontos partnert jelentenek, szóval az USA nem fogja csak úgy megengedni Kínának az elfoglalását.
    Még ha feltételezzük is, hogy az amerikaiak nem avatkoznak be katonailag a sziget védelmében és tudomásul veszik az annektálását (amiben, mint fentebb is jeleztem, egyáltalán nem lehet biztos a kínai vezetés), az nem jelenti azt, hogy egyéb eszközökkel nem válaszolnának egy ilyen lépésre (pl. embargó).

    Azt hiszed a kínai hadiipari komplexum nem pazarló, csak mert a transzparencia teljes hiánya miatt nem szivárog ki semmi? Nyilván, elvégre mind tudjuk, a diktatúrákban még véletlenül sem szokott elburjánzani a korrupció... Oh, wait...

    De ettől függetlenül is, a kínai haderőfejlesztési programnak, bár tényleg szép eredményeket ért el az utóbbi években, egyelőre távolról sem sikerült behoznia az amerikaiakkal szembeni hátrányt ezen a téren. Alapból a haditechnika terén komoly lemaradásban vannak (lásd pl. a vadászgépeik hogyan viszonyulnak az amerikai vadászgépekhez).
    A logisztika sem jelent akkora problémát az amerikaik számára, a 7th Fleet parancsnoksága Japánban van, és azért az is elég jelentős csapásmérő erőt képvisel önmagában is, főleg, hogy folyamatosan erősítik, pont a kínai veszély miatt. 1-2 carrier mindig a térségben tartózkodik.

    Az agresszor meg jelen esetben hátrányban lenne (meglepetés erejéről beszélni egy ilyen léptékű katonai akciónál eléggé irreális, max katonai gyakorlatnak álcázhatnak egy ekkora haderő összevonást, de ilyenkor nyilvánvalóan készültségbe helyezik a taiwani hadsereget), mivel túl azon, hogy egy jól beásott, felszerelt és motivált ellenfelet kell legyőznie (nem beszélve a potenciális amerikai intervencióról), számolnia kell a nemzetközi visszhangjával is egy ilyen akciónak. Már Hong Kong autonómiájának megszüntetése se ment olyan simán mint gondolták (pl. a britek és az ausztrálok is reagáltak), egy ilyen hadművelet csak tovább rontaná Kína nemzetközi megítélését, ami érthető okokból nem túl vonzó opció Peking számára, pláne most, hogy a külföldi gyárak egyre nagyobb számban hagyják el az országot.

    Az általad javasolt puhább eszközök egyáltalán nem alkalmasak az amerikaiak céljának elérésére, vagyis arra, hogy az európai szövetségeseket meggyőzzék arról, hogy engedjék el a kínai hálózatfejlesztő cég ötletét. Mert az ok, hogy az USA odahaza elrendelheti, hogy csak a hazai/szövetséges országokban székelő cégek építhetnek hálózatot, de az európai országoknak nem parancsolhatja ezt meg, max "sugalmazhatja" nekik, hogy kövessék a példáját. De ha szép szóra nem teszik ezt meg, akkor nem rendelheti a vezetőiket Washingtonba "fejmosásra", hogy hazatérve szó nélkül végrehajtsák a kapott parancsokat. A NATO nem a Varsói szerződés, bármennyire is felfoghatatlan ez egyeseknek...
    Szóval mivel az érdekeik védelmében fel kellett lépniük (mert nagyhatalomról beszélünk), ez az egy út (vagyis a Huawei totális ellehetetlenítése) maradt a számukra. Vagy szerinted az amerikai diplomácia elemzői nem törték eleget a fejüket a dolgon?

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz attilav2 #75 üzenetére

    És ez az USA-nak azért érné meg, mert... miért is?
    Pont azért korlátozza jelenleg a consumer eszközöket mert a hálózati eszközök gyártásánál jóval kisebb részben szorul amerikai szabadalmakra és technológiákra a cég, a pótlásukat is könnyebben meg tudja oldani, így ha csak azt szankcionálja az USA, attól a Huawei boldogan erősödik tovább.
    Amúgy már rég nem csak a Google-ről van szó, rengeteg amerikai szabadalomra épülő komponenstől el van tiltva a Huawei, ha az EU-ba (ami a Huawei második legnagyobb piaca volt a szankciók előtt) szánt készülékek esetén megengedi ezeknek a beépítését az kb. azt jelenti, hogy mindenhol véget vet a szankcióknak. Egyelőre úgy tűnik, hogy ezt nem áll szándékában megtenni.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz doooo #95 üzenetére

    Nem is lehet tele a tökük, az USA gazdasága a jelenlegi status quo-ra van utalva, annak borulása beláthatatlan következményekkel járna rá nézve. Szóval bármennyire sokba kerül is ez, elemi érdekük az ún. "csendőrködés" folytatása.
    De jelenleg a közvélemény is a Kínával szembeni határozottabb fellépés mellett áll, szóval itt még arról sem lehet beszélni, hogy olyan politikát vinne az amerikai kormány aminek nincs odahaza támogatottsága.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

Új hozzászólás Aktív témák