Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • copin

    őstag

    válasz #06658560 #14 üzenetére

    A crt évtizedekig is elketyeg, az lcd-ről nem tudok nyilatkozni, mert nekem soha nem volt olyanom. Biztos van valami statisztika erről, emiatt jó lenne valami szaki (neduddki) felbukkanása. Amúgy ez a hír elég rosszúl hangzik, hiszen a monitorokból egyre többet adnak el (ugye? :DDD ) és ez összességében elég káros minden crt típusú áramzabálóval szemben is. Ezt kell megoldani, nem a crt-k fogyasztásán csámcsogni, amit már nem nagyon kapni.

    t72killer Nem tudom hogy adják a projektorokat kint, itthon ha megveszed a cuccot, még azzal is számolnod kell hogy ha kiég a fényforrás megint kiadhatsz egy kisebb vagyont a projektorra, szóval ez pont hogy luxus monitornak használni, persze ha valaki 3 évente cserélgetné a monitorát, annak nagyjából mindegy. Ígyis-úgyis felmelegszik a föld. :)

    [ Szerkesztve ]

  • shtml

    őstag

    válasz #06658560 #40 üzenetére

    5-6 éveket azért nem mennek az LCD monitorok, mert ez a technológia sokkal olcsóbban teszi lehetővé a méretnövelést, mint a CRT. Vagyis a pár évvel ezelőtti LCD monitorok nem műszakilag, hanem erkölcsileg avultak el.

    Ugyanez a CRT-knél nem jelentkezett ilyen mértékben, mert a gyártási költségek valahol 19 coll fölött már nem tették lehetővé a tömeges eladást.

    LCD-nél lehet cserélni a hátsó megvilágítást. Azt persze nem tudom, 5-6 év múlva lehet-e majd kapni megfelelő fénycsöveket a most pár hónapos monitoromba.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz #06658560 #47 üzenetére

    Nincs sok értelme, az tény - szerintem csak úgy érdemes növelni a képernyő méretét, ha arányosan nő a felbontás is. Ez logikus is, hiszen íróasztalon adott távolságból nézzük a monitort, és ha a méret és a felbontás nincs arányban egymással, akkor vagy elmosódnak a részletek, vagy látjuk az egyes pixeleket (pl. ha 19 collos monitornak 1280*1024-es felbontása van, ahogy írod is). Viszont nem hinném, hogy a 20 collhoz illő felbontásnál megállna az élet.

    Abban is egyetértünk, hogy jobban kedvelem a 4:3 vagy még inkább 5:4 arányú monitorokat - tudom, ez utóbbit sokan utálják, én viszont nem. A wide monitoroknak egyedül filmnézésnél van létjogosultságuk, én viszont sokkal többet használom a gépemet böngészésre, olvasásra vagy időnként programírásra. Ezeknél a felhasználásoknál nagy hátrány a túl széles, ám nem elég magas képernyő. Baromi hasznos, ha kétoldalt van sokszáz pixel kihasználatlan terület, de szinte folyamatosan függőlegesen scrolloznom kell a kis magasság miatt (pl. 1280*800 vagy 1440*900 pixel versus 1280*1024 pixel).

    Filmnézéskor persze épp a wide monitor praktikusabb, de mindenki eldöntheti, melyik kompromisszumot választja.:)

    A filmnézés amúgy is kissé más, mert azt egyszerre többen is nézhetik, akkor pedig távolabbról kell nézni, vagyis azonos felbontáshoz itt indokolt a nagyobb méret. Amit nyilván projektorral is elérhetsz, ahogy írod is.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • Wolverine

    félisten

    válasz #06658560 #51 üzenetére

    De igen - viszont ettől még nem pontos a megnevezés, mivel a késztermék hidrogént máár nem tartalmaz. A szénhalogenid vagy a perhalogén-alkán pontosabb megfogalmazás.

    "I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

  • ngabor2

    nagyúr

    válasz #06658560 #51 üzenetére

    de igen, azért az a nevük, de akkor is helytelen. de ha minden szabálytalan nevet szabályosra cserélnénk, akkor az élet sokkal macerásabb lenne.

    a co2 mellett a nitrogénipar az, ami a természettel összemérhető mértékű változást okoz: azonos nagyságrendben "köti meg" és bocsájtja ki a nitrogénvegyületeket (leginkább műtrágya formájában), mint a természetben megtalálható nitrifikáló baktériumok. csak ennek még nem akkora a látható következménye, pontosabban nem annyira globális.

    Wolverine: próbálkoznak/próbálkoztak olyannal, hogy nem minden hidrogént cserélnek fluorra, csak az, mint korábban írtam, elég macerás, ezért drága.

    remélhetőleg azért előbb-utóbb lesz a co2-ra is valami hasonló, építő jellegű megoldás, mint a kén-dioxidra/trioxidra született gipszkarton/gipsztégla.

  • Bici

    félisten

    válasz #06658560 #72 üzenetére

    Szerintem elbeszélünk egymás mellett. Én ezekkel mind egyetértek, de van egy olyan érzésem, hogy ha a gyártók picit meg lennének szorongatva, akkor hirtelen lenne más módszer. Ha pedig mégsem, akkor jön az, amit Te mondtál. Legjobb tudomásom szerint a CRT-n kívül nincs működő alternatívája az LCD-nek, és a CRT-re való visszaállás több, mint érdekes lenne, ezért jobb döntés, ha először az LCD-t próbálják meg tisztábban gyártani. Persze, ettől még hasonlítani lehet.
    Én is eléggé környezettudatos vagyok, viszont azt feltételezem, hogy a gyárak nem azok. Kivéve, ha anygai érdekük fűződik hozzá. Vagyis, amíg nem kényszerítik rá őket szerződéssel a tisztább működésre, addig csak annyira foglalkoznak a témával, amíg az eladásokat és a profitot segíti (pl. ha nem drága a tisztább eljárás, vagy pedig divatos).

    [ Szerkesztve ]

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • Bici

    félisten

    válasz #06658560 #74 üzenetére

    Mert nagy, nehéz, villog, nem olyan éles a képe, mint az LCD-nek, és többet is fogyaszt.
    Inkább az OLED-et és társait kellene fejleszteni gyorsabban.

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • Bici

    félisten

    válasz #06658560 #76 üzenetére

    Nem a cipelés miatt baj, ha valami nehéz és nagy, hanem az elhelyezés, szemét mennyisége, kereskedői szállítás miatt is.
    "...de a teljes eletciklusa alatt vajon melyik fogyaszt tobbet?"
    Nem értem ezt a problémát. Arra gondolsz, hogy mivel az LCD hosszabb élettartamú, összességében többet fogyaszt? Nem mindegy fogyasztás szempontjából, hogy az elöregetett CRT helyett az újabb eszi az áramot, vagy az eredeti?
    Amúgy meg, ha tovább tart az LCD, akkor kevesebb szemét keletkezik.
    Az élességre visszatérve, van jópár CRT monitor, aminek az élessége felér egy VGA csatis LCD-vel. De ez esetben a legjobb CRT-t hasonlítottuk a leggyengébb LCD-hez.
    Az én ősrégi LG L1730S típusú LCD-men VGA-n keresztül minden pixel tökéletesen kivehető, nem lóg át egyikből a másikba, nem mosódik el kicsit sem. Ezt a régi 21colos trinitron képcsöves EIZO monitorom is csak 1280x960-ig hozta, kalibrálás után.
    Egyetlen érv - szerintem - a CRT mellett, hogy nincs natív felbontása.

    mod: A natív felbontás hiányából adódó előny elméletileg reprodukálható szoftveres, vagy hardveres úton, mivel a CRT-nél is egy diszkrét felbontású rácsot pásztáz végig az elektronsugár, és a optikai törvények miatt simul ki szépen a kisebb felbontások esetén a kép.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • Bici

    félisten

    válasz #06658560 #80 üzenetére

    ok, helyesbítek, az általad elöbb felsoroltak közül értettem.
    A betekintési szög és a kontrasztarány folyamatosan javul az LCD-k esetén is.

    "Gyartastol, a hulladekfeldolgozasig, teljes uzemelesi idejevel melyik kerul kevesebb ernergiaba, nyersanyagba." - írtam, hogy valóban érdekes lenne egy ilyen öszehasonlítás.

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • D4rkAv3ng3r

    senior tag

    válasz #06658560 #40 üzenetére

    Nem lehet összehasonlítani a kettőt. A számológépben egy sima monokróm fekete LCD van ami nem igényel háttérvilágítást. Az LCD TV-knél/monitoroknál nem a folyadékkristállyal van a gond, hanem az a hátrányuk, hogy igényelnek hátulról való megvilágítást különben nem látunk semmit se. Elég rágondolni miről van szó, ha lekapcsol a mobiltelefon háttérvilágítása (színes kijelzős telefonnál persze) akkor semmit se látni az LCD-ből. Mivel nincs örök fényforrás, így a háttérvilágítás LCD megjelenítőknél is kiég egyszer.

    Egyébként a fejlesztéseket látva ez a gond ha igaz is nem sokáig fog fennállni, mivel az OLED és egyéb más techonlógiák fogják átvenni az LCD helyét. Persze ez pár év múlva lesz, relatív a belsőégésű motorok használati idejéhez képest - ami több mint 100 év - ez semmi. A szabályozással viszont egyetértek.

    [ Szerkesztve ]

  • D4rkAv3ng3r

    senior tag

    válasz #06658560 #76 üzenetére

    Az lehet, hogy nem vibrál annyira a 100Hz-es TV vagy 120 Hz-es monitor CRT-ben, de röntegent azt sugároz ki ami hosszú távon (pl. munka) eléggé fárasztó és terhelő.
    Meg ki a fene sírná vissza a CRT-ket? Negy randa doboz a lakásban ami csak foglalja a helyet (még a Samsung Slim Fit-je sem veszi fel a versenyt a 40 cm-es mélységével egy LCD-vel.) Én örültem neki amikor a batár CRT monitoromat kicseréltem TFT-re és sokkal több hely is lett az asztalomon. :DDD
    Másrészt hosszabb munka az LCD előtt nem cseszi az ember szemét, nem könnyezik az ember stb.

    A meghibásodást meg nem kellene belevenni a dologban egy pixelhiba - amit ki lehet küszöbölni úgy, hogy vásárlás előtt kipróbáljuk - semmivel sem iegesítőbb annál amikor a CRT-men kiégett a piros szín egy hét után és majd egy hónapig volt távol a szervízben. Na azt vásárlás előtt nem lehet kiküszöbölni.

    [ Szerkesztve ]

  • D4rkAv3ng3r

    senior tag

    válasz #06658560 #80 üzenetére

    Betekintési szög? Na lol, én valahogy szemben nézem a monitort vagy te nem? :))

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák