Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shtml

    őstag

    válasz MaciG #12 üzenetére

    Nem hiszem, hogy ez egy vagy-vagy dolog.

    Az meg tényleg figyelembe kellene venni, hogy az LCD-k a kisebb elektromos fogyasztásukon keresztül csökkentik is a felmelegedést.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz Bici #15 üzenetére

    Nem kell rögtön letámadni az ilyen cikkeket. :(

    Pedig épp egy efféle cikkre fér rá a letámadás. Hogy miért?

    A címe: Az LCD-k miatt gyorsul a globális felmelegedés

    Elég egyoldalú és kimondottan hazug megállapítás, nem igaz?

    Az első mondata: A folyadékkristályos paneleket előállító gyárak nagyobb mértékben gyorsítják a globális felmelegedést, mint a széntüzelésű erőművek.

    Bulváros és hazug szöveg ez is, ugye?

    Nehogy már én legyek egyoldalú, ha egy a tényeken durván egyoldalúan beállító írással szemben megemlítem az érem másik oldalát is.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz ngabor2 #19 üzenetére

    bocs, ha túlságosan előjött volna belőlem a vegyész...

    Én inkább megköszönöm az infókat. :)

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz Erasmus #23 üzenetére

    Pl. azért, mert valótlant állítanak?

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz #06658560 #40 üzenetére

    5-6 éveket azért nem mennek az LCD monitorok, mert ez a technológia sokkal olcsóbban teszi lehetővé a méretnövelést, mint a CRT. Vagyis a pár évvel ezelőtti LCD monitorok nem műszakilag, hanem erkölcsileg avultak el.

    Ugyanez a CRT-knél nem jelentkezett ilyen mértékben, mert a gyártási költségek valahol 19 coll fölött már nem tették lehetővé a tömeges eladást.

    LCD-nél lehet cserélni a hátsó megvilágítást. Azt persze nem tudom, 5-6 év múlva lehet-e majd kapni megfelelő fénycsöveket a most pár hónapos monitoromba.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz #06658560 #47 üzenetére

    Nincs sok értelme, az tény - szerintem csak úgy érdemes növelni a képernyő méretét, ha arányosan nő a felbontás is. Ez logikus is, hiszen íróasztalon adott távolságból nézzük a monitort, és ha a méret és a felbontás nincs arányban egymással, akkor vagy elmosódnak a részletek, vagy látjuk az egyes pixeleket (pl. ha 19 collos monitornak 1280*1024-es felbontása van, ahogy írod is). Viszont nem hinném, hogy a 20 collhoz illő felbontásnál megállna az élet.

    Abban is egyetértünk, hogy jobban kedvelem a 4:3 vagy még inkább 5:4 arányú monitorokat - tudom, ez utóbbit sokan utálják, én viszont nem. A wide monitoroknak egyedül filmnézésnél van létjogosultságuk, én viszont sokkal többet használom a gépemet böngészésre, olvasásra vagy időnként programírásra. Ezeknél a felhasználásoknál nagy hátrány a túl széles, ám nem elég magas képernyő. Baromi hasznos, ha kétoldalt van sokszáz pixel kihasználatlan terület, de szinte folyamatosan függőlegesen scrolloznom kell a kis magasság miatt (pl. 1280*800 vagy 1440*900 pixel versus 1280*1024 pixel).

    Filmnézéskor persze épp a wide monitor praktikusabb, de mindenki eldöntheti, melyik kompromisszumot választja.:)

    A filmnézés amúgy is kissé más, mert azt egyszerre többen is nézhetik, akkor pedig távolabbról kell nézni, vagyis azonos felbontáshoz itt indokolt a nagyobb méret. Amit nyilván projektorral is elérhetsz, ahogy írod is.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz ngabor2 #54 üzenetére

    remélhetőleg azért előbb-utóbb lesz a co2-ra is valami hasonló, építő jellegű megoldás, mint a kén-dioxidra/trioxidra született gipszkarton/gipsztégla.

    Erről még nem olvastam, ugye arról van szó, hogy a gipszkartonban tartják megkötve a kéndioxidot? Mi történik, amikor bontanak és hulladéktelepre kerül a gipszkarton? Belekerül a talajba, talajvízbe vagy a levegőbe?

    A CO2-re olvastam már olyasmit, hogy a tengerek mélyére akarják pumpálni, remélem, ez nem fog megvalósulni.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz Bici #64 üzenetére

    Kétlem, hogy itt bárki félreértette volna a cikket vagy arra a következtetésre jutott volna, hogy bárki is vissza akarná hozni a CRT monitorokat oda is, ahol már jobbak az LCD-k. Elhiheted, mindenki megértette a cikk tartalmát, de engedd meg, hogy akit zavar, az szóvá tehesse a cikk egyoldalúságát és pontatlanságát. Ebből ugye még nem következik, hogy az illető félre is értette a cikket? Vagy szerinted következik?

    Akkor a letámadásban meg kell említeni, hogy a cikk egyoldalúsága, és a pontatlan, bulváros, hatásvadász szövegezéssel van a bajod/bajotok.

    Mintha épp ezt tettem volna a 20-as számú hozzászólásomban, amelyre most reagáltál.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz Bici #67 üzenetére

    Meglepő, mennyire nem érted vagy nem akarod érteni az összefüggéseket. :((( Na de sebaj, megpróbálom elmagyarázni, bár Kopi31415 már elkezdte itt előttem - ennyit arról, hogy szerinted egyesek nem értik a dolgokat. Az is érdekes, mire következtetsz a tőlem idézett mondatból.

    Az LCD-k környezeti terhelését nem szabad egyetlen szempont kiragadásával megítélni. (Ezt persze explicite a cikk sem teszi, de sajnos nem kicsit tendenciózus.) A cikkben említett károsanyag-kibocsájtás mellett pl. azt is figyelembe kell venni, mennyi energiát takaríthatunk meg az LCD-monitorok használatával, hiszen csak a pozitív és negatív hatások együttes mérlegelésével lehet ítéletet alkotni. Az LCD-monitorok energia-megtakarítása ui. csökkenti az erőművi emissziót: CO2, kéndioxid stb. - legalábbis a fosszilis tüzelőanyagok erőművi elégetésének arányában. Vagyis a felmelegedés ellen hat.
    És akkor persze ott vannak még a gyártás során keletkezett káros anyagok (mind CRT, mind LCD esetén), amire Kopi31415 is célzott.

    Másik szempont, hogy az LCD-k várható élettartama (a műszaki, nem pedig az erkölcsi élettartamra gondolok) minden bizonnyal hosszabb, mint a CRT-ké. Kb. 40,000 üzemóra után is csak a hátsó világítást kell cserélni, aminek környezeti terhelését elsősorban a fénycsövek gyártástechnológiája határozza meg, hiszen a kompakt fénycsövek egyre fokozódó elterjedésével a monitorokban egyre kisebb hányadukat használják fel - és akkor még nem beszéltünk a LED-es LCD-k terjedéséről.

    Negatívum viszont, hogy a nagyobb képátlók terjedése a fogyasztás növekedését eredményezheti, továbbá emiatt hajlamosak az emberek hamarabb lecserélni a monitorukat - ez az ún. erkölcsi avulás, amire fentebb céloztam. (A CRT-k korában már 19 collos monitora is csak kevés embernek volt, LCD-kből viszont egyre általánosabb a 20+ collos monitor.) Ám ez nem nevezhető az LCD-k hátrányának.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

Új hozzászólás Aktív témák