Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • waccamár

    senior tag

    válasz UnA #4 üzenetére

    A vállalkozás célja a profit. Ha van egy törvényes mód adóoptimalizációra, akkor nem fog moralizálni rajta a cégvezetés.
    Ez is a verseny része.
    Ha ők nem adóoptimalizálnak, akkor más attól ugyan úgy fog - ergo ők jobb helyzetben lesznek.
    Persze, sokkal jobb lenne ha minden szereplő nem csak a törvénynek megfelelően, hanem a közösség érdekeit is figyelembe véve adóznának.
    De nem egy ilyen világban élünk.
    Filozofálgatni lehet rajta, hogy de jó lenne, ha ...
    Ha neked lenne egy brutálnagy céged, és tudnád azt, hogy mindenki így csinálja, és dollármilliárdokat spórolhatnál meg, akkor te élnél ezzel a lehetőséggel, vagy engednél a lelkiismeretednek, és befizetnél minden adót - még akkor is, ha tudod, hogy teljesen törvényes más megoldások is vannak?

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz UnA #13 üzenetére

    a tőkeadónak az az egyik problémája, hogy korábban leadózott jövedelemből termelődik a tőke, azt utána évente ismét megadóztatni nem helyes.

    az adóhatóság tökéletesen tisztában van a nagy cégek bevételeivel, hiszen az ügyfeleik oldaláról megkapják a vevői oldal "kiáramlási" adatait. tehát azt, hogy mennyit keres a google, pontosan tudni lehet abból, hogy gipsz jakab kft. mennyit költ a google-ra.

    fenti tények miatt jövedelemeltitkolás nem lehetséges. nem az történik, hogy a google keres x pénzt fehéren, és azt legálisan fullban leadózza, meg keres y pénzt feketén, és abból nem adózik semmit sem, hanem az, hogy keres x+y pénzt és ezt a jogszabályok által engedett lehetséges legkisebb mértékben leadózza.

    de menjünk tovább egy lépéssel. a poszt arról is szól, hogy adóparadicsom pfujj pfujj és adóelkerülés meg satöbbi nem szép. de mi van azokkal a cégekkel, amelyek esetén Magyarország a @ jó végén áll? Ugyanis Magyarország egy csomó cégnek, kiemelten az autóiparnak, adóparadicsom. Itt van rögtön az audi. Az audi amiatt, hogy nálunk kedvezőbbek az adókulcsok, úgy szórakozik a transzferárakkal (cégen belül nyújtott termékértékesítés házon beüli elszámoló ára), hogy a konszernt bevételének jelentős része, ami nem nálunk termelődött, az is, az audi hungária kft-nél kerül kimutatásra a könyvben, mert itt adóparadicsomi szinten adózhatja le.

    Akkor az audi hátsóját is szét kell rúgni, amikor mi pont jól járunk az adóoptimalizálásukkal?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz UnA #19 üzenetére

    ha nem látszott rendesen, hogy mit gondolok erről, akkor megpróbálom kevésbé burkoltan:
    ha nagyon hagyományos eszközöket akarunk bevetni, akkor azt kell megoldani, hogy ne legyen lehetőség adóbefizetéssel trükközni. tehát a triviális megoldás az, ha megszüntetjük az adóparadicsomokat.

    de ez a triviális megoldás akár rossz megoldás is lehet, ha nagyon közgazdász szemmel nézünk rá. ha ráhúznánk pár liberális és/vagy szabadpiaci elvet a témára, lehet, hogy jobb megoldás lenne az, ha maradna minden így, ahogy van. most ugyanis arról szól a történet, hogy a globalizáció eredménye az, hogy nagyjából bárki bárhol fizethet adót, így az országok elkezdtek az adófizetés, mint egy lehetséges termék, piacán versenyezni a vevőkért, vagyis az adófizetőkért. tehát lehetne piaci szemszögből nézni. vagyis akinél sok az adó, attól elmennek. tehát ez egy nyomás az államra nézve, hogy kevesebb adót szedjen, mert ha túl nagy a különbség, akkor sokan távoznak az országból. kevesebb adót pedig úgy lehet szedni, ha racionalizálja (hosszabb távon csökkenti) a kiadásait. vagyis a távozó adófizető cég az én nézőpontom szerint nyomást gyakorol a kormányra a rosszul működtetett állam javítása irányába. ha megszüntetjük az adóparadicsomot, akkor ez a nyomás megszűnik. tehát nem lesz semmiféle erő, ami az államot, mint egy pszeudo-vállalatot, a hatékonyságának javítására kényszerítene.

    tehát:
    1. a céget büntetni azért, mert jogszerűen optimalizál, tévedés
    2. közepes megoldás, ha egységesítjük az adószabályokat, így nem lesz értelme, lehetősége több országot egymás ellen kijátszani
    3. jobb megoldás, ha marad minden a régiben, és a picsogó államok elfogadják, hogy kaptak a fejükre egyfajta felügyeletet, ami elvárja a hatékonyság növelését.

    jobban belegondolva nem annyira meredek, pláne nem is újszerű ez a gondolat. ha azt vesszük, hogy mi kell egy termékhez: alapanyag, emberi munka, költségek, adó. az emberi munkánál már több évtizede divat, hogy oda telepítik az adott munkafolyamatot, ahol olcsóbb a munkaerő. miért lepett meg bárkit is, hogy oda telepítik az adófizetés feliratú munkafolyamatot, ahol ez olcsóbb?

    szerk: a magánszemélyek ingatlanadóját mindig is utáltam, ki is fejtettem ezirányú véleményemet, mert azt gondolom, hogy az, hogy a múltban egy pillanatban olyan gazdasági helyzetben volt egy ember, hogy tudott venni egy ingatlant, semmit nem mond arról, hogy a jelenben vagy a jövőben a közteherviseléssel szembeni teherbíró képessége milyen. például tudott venni egy lakást, majd 20 év munka után elbocsájtják, akkor miért alapértelmezett, hogy ki tudja fizetni az ingatlanadót? az ingatlanadó is egy kétségbeesett kísérlet arra, hogy rosszul gazdálkodó önkormányzatok további harácshoz jussanak.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz UnA #29 üzenetére

    de normális esetben az állami beszállítók között verseny van, tehát feltételezhető bizonyos költségcsökkentési tényező.
    ez összhangban van azzal, hogy hatékonyabbá teszik az államot.

    oké, ha azt mondod, hogy ebből a szempontból nézve egy állam se normális, elhiszem :)

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • adamssss

    veterán

    válasz UnA #48 üzenetére

    Az sem lenne konnyebb megoldas. Gondolj bele, hogy minden nemzetnek mas a tao kulcsa ami beepul az adorendszerbe, a gazdasagpolitikaba. Egy egyseges tao rendszer nagyban szukitene az egyes nemzetgazdasagok fiskalis politikajanak a mozgasteret.

    Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

  • Coyot

    őstag

    válasz UnA #71 üzenetére

    Pontosan ezt mondtam én is, csak a "genyóság" felkiáltással nehéz ferofmálni, mert van akinek genyóság és van akinek nem. Aki a jó oldalán van az egy kicsit sem érzi genyóságnak aki meg pénzt vár belőle az hangosan fogja a ordibálni, hogy genyóság és tartja a markát.

    És ebben sajnos semmilyen oldalról nincsnek sem erkölcsök sem méltányosság, ahol kevesebbet vesznek ki a cégek zsebéből ott fognak adózni.

    Má' nem

  • Gyurka6

    őstag

    válasz UnA #91 üzenetére

    Hali!
    Az Apple/Facebook drágulásával valószínű semmit, a guglival nem tudom, a keresőjét fordítóját használgatom.
    A közel 0 nyelvtudásommal több mindent tudok elolvasni. Teljesen mindegy ki fizet több adót mindig az emberek fizetik meg. A cégeknek/államoknak a dolgozóktól van mindenük, amennyiben azok nem termelnek a pénzükkel kitapétázhatnák a lakásukat, az aranytéglákból meg kerítést lehetne építeni sk.

    Gyurka

  • oszi666

    őstag

    válasz UnA #105 üzenetére

    Szó sincs róla, adózni kell szerintem. Csak azt értsék meg az emberek meg a szavazók, hogy amikor egy párt azt hangoztatja, hogy mennyire megadóztat majd egy szektort vagy céget, azzal a fogyasztók járnak rosszul. Az nem feltétlenül a cég számára büntetés.

    Szerintem nem mindig sült el rosszul, ha egy közszolgáltatást privatizálnak. Sőt, ha megfelelő mennyiségű piaci szereplő van, és a privatizáció normálisan zajlik le, akkor akár hasznos is lehet.

    It is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.

  • nyisziati

    veterán

    válasz UnA #108 üzenetére

    Igen, de nagyon nem mindegy az arány.
    Amerikában dollárszázmilliárdokkal tartoznak a cégek, nálunk legfeljebb pármilliárd forinttal. Több nagyságrend különbség van köztük.
    Itt még elnézhető, de Amerikában már komolyan veszélyezteti az államot.

Új hozzászólás Aktív témák