Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • P.H.

    senior tag

    válasz Cathfaern #216 üzenetére

    "Mit értesz az alatt, hogy "érti a kérdést"? Hol a határ aközött, hogy "értem a kérdést", vagy csak "tudom, hogy erre a kérdésre ez a válasz"? Ez nem kötekedés akar lenni, próbáltam magamban megfogalmazni, de nem sikerült. Én egyedüli különbségnek azt látom, hogy a konkrét kérdésen túl mennyi többlet információval rendelkezik az adott témáról."

    Gyakorlatilag leírtad a "gyenge" és az "erős" MI közötti filozófiai különbséget, amit jól szemléltet a gyorsan talált (36. egyetemi tétel)leírás és a link, amit hozzáfűztem:

    Gyenge MI hipotézis: készíthetünk olyan „gépeket” amik látszólag intelligensek, de„valójában” nem feltétlenül van „elméjük” (öntudatuk).
    Erős MI hipotézis: készíthetünk, olyan „gépeket” amelyeknek „valódi” „elméjük” van.
    Turing teszt: leginkább „emberi cselekvés” teszt, azaz az ember rájön-e, hogy a másik szobában egy gép van?
    A gépnek képesnek kell lenni:
    · a, természetes nyelv feldolgozására
    · b, tudás reprezentációjára
    · c, következtetésre
    · d, tanulásra
    · stb
    Ha a gép átmegy a teszten, azt mondjuk intelligens. De attól még öntudata van? Egyáltalán, legközelebb is átmenne? Mik a nehéz kérdések? stb.
    Érdekes teszt, de az MI nem erre fókuszál elsősorban.

    Kínai szoba: egyik legfontosabb gondolatkísérlet
    1.) adott egy szoba, benn egy ember, aki nem beszél kínaiul
    2.) a szobán van egy ablak, ahol kínaiul írt szövegek (pl. kérdések, válaszok) jönnek
    3.) az embernek van egy nagy könyve tele szabállyal: ezek alapján számításokat végez, és legyárt kínai karaktereket, amiket nem ért.
    [megjegyzés: a szoba nem kell, az ember memorizálhatja a szabályokat]
    Ekkor: tegyük fel, hogy a „szoba„ átmegy a Turing teszten. Ráadásul az embernek öntudata is van. Akkor ez erős MI? Nem (mondja Searle (nagy vonalakban vázolva)) Miért ne? (mondják mások).
    Pl. a szoba, mint egész esetleg „tud” kínaiul, de: vegyük észre: a kínai szoba az univerzális számítógép (Turing gép) megtestesülése ugyanaz a viselkedés megvalósulhat nagyon különböző állapotátmeneteken keresztül (pl. univerzális Turing gép futtat egy univerzális Turing gépet, stb. rekurzión). Mindegyik megvalósulásnak van elméje (azaz itt: ért kínaiul)? Vagy csak néhánynak? Vagy egyiknek sem? Vagy csak egyetlen egynek?
    [a kínai szoba elsőre nem tűnik jó érvnek, de nem lehet könnyen lesöpörni]

    Ez tisztán filozófia. De nyilvánvalóan ha a Watson gyenge MI-t alkalmazott, és ha speciális Turing-tesztnek is tekintjük, mivel mindenki számára egyértelmű, hogy gépről van szó, mégis a saját természetes területén összességében sikeresebbnek bizonyult az embernél (noha vétett - emberi szemmel - blőd hibát).

    [ Szerkesztve ]

    Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

  • P.H.

    senior tag

    válasz Alchemist #229 üzenetére

    Ettől filozófiai a kérdés: hogy mit vársz el tőle.

    Egy orvosi vagy tervező rendszertől nem várod el, hogy mélyebb személyiséggel rendelkezzen, viszont azt igen, hogy az adott tárgykörben a lehető legtöbb tudással rendelkezzen , tanuljon, fejlődjön, alkalmazkodjon és hogy sose hibázzon.

    Egy "beszélgetőtársnak" viszont elnézed, hogy a tárgyi tudása sekélyes, viszont mutasson komplex személyiségjegyeket.

    Attól függ, melyiket lenne előremutatóbb kifejleszteni. Mondjuk először. Ezt is figyelembe véve.

    [ Szerkesztve ]

    Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

Új hozzászólás Aktív témák