Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz #40553216 #51 üzenetére

    "különben nekem pont az a bajom, hogy KI LEHET KAPCSOLNI! NE LEHESSEN! bár ez meg más problémákat okozna, nyilván!"

    Mivel Linuxban korlátlan szabadságod van, így elvileg onnan is ki lehet valahogy iktatni a sudózást, nem? Az meg, hogy GUI van rá, Linuxban meg nem már másodlagos.

  • Penge_4

    veterán

    válasz attila9988 #71 üzenetére

    "Egyébként is.. mp3 compatibility az mi akar lenni?"

    Gondolom mp3 playerek. Vagyis, hogy még a kínai dzsunka lejátszók is plug'n'play-ként működnek.

    Egyébként azok után tényleg jó cucc a Windows 7, hogy a Vistán még szopni kellett a Bluesoleil saját driverével (ami egy rakás hulladék), a Win7 pedig felismerte, párosította, next-next finish egyből.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz bambano #84 üzenetére

    Ha jól olvasom ki a kommentekből ez csak RC-n működik, RTM-en még nem sikerült működésre bírni az exploitot.

    És mikor a béta Linux kinyírta az Inteles hálókártyákat? Akkor senki sem volt ilyen vidám? :D

    Egyébként van olyan, akinek nyilvános hálózaton nincs letiltva a Fájl és Nyomtató megosztás? (költői kérdés volt) ;]

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz mefityiszto #92 üzenetére

    "es lass csodat CAD Photoshop istenem minden mukodik ahogy kell."

    Azokat is vetted, vagy csak a Windowst? ;]

    "1% user hasznalja (annak a fele valszeg szerver)"

    A 1% kizárólag a Desktop rendszer. A szerver olyan 70% körül van, magasabb, mint a Windows Server (bár mostanság nem tudom hogy áll a statisztikákban).

  • Penge_4

    veterán

    válasz attila9988 #98 üzenetére

    "Kár hogy mindenki az ubuntu -nak esik neki. Vannak nála jobb disztribúciók is."

    Mivel az a legismertebb, ergo:
    1: Arra van a legnagyobb támogatás, legtöbb elérhető tutorial (esetleg magyar nyelven is, nem csak angolul).
    2: Tényleg teljes mértékben ingyenes, nem úgy, mint egyes disztrók, ahol fizetned kell bizonyos programok prémium változataiért, meg ilyesmi.
    3: Mivel az egyik legnépszerűbb, így kiemelten kezelik a felmerülő problémákat a külső hardvergyártók is (már a Linuxokhoz viszonyítva).
    4: A deb csomagok gyakoribbak, mint az rpm csomagok (ez egyéni megfigyelés, leginkább azokat láttam letölthető formában, mert a tárolóban sok minden nincs benne).

    Hátránya, hogy a Kubuntu elég bugos (legalábbis a 7.10 az volt), aztán a fórumán is azt olvastam, hogy igazából a Gnome az alap, így azzal a legstabilabb. (Ennyit arról, hogy az ablakkezelők között nincs "számottevő" különbség, csak egyéni preferencia).

    De amúgy melyik disztró a legjobb minden téren? Van egyáltalán ilyen?

  • Penge_4

    veterán

    válasz Sanyix #99 üzenetére

    "és itt egy ALAP hiányosság is, hogy nem lehet billentyűkombinációval újraindítani a gépet"

    A többszöri Ctrl+Alt+Del Windows alatt is működik.

    "amit sajnos winen nem lehet, mármint menetközben parancssorra váltani."

    Mi az, amit nem tudsz meg az eventvwr-ből, akár utólag is? Akkor ott van még a Teljes memóriakép és hasonlók.

    "Mindig is voltak a wineken ilyen hibák, és lesznek, bár szerencsére egyre kisebbek, és ritkábbak, de ugyanúgy megmagyarázhatatlanok."

    Tapasztalatok:
    1: Ubuntu 6.10: VLC egyszer csak (minden beállításmódosítás nélkül) nem indul. Rákatt az ikonra, megnyitóeffekt, de a program nem indul. Az ubi taskmanagerében nem volt processz. Leszedtem, visszatettem, hiba megmaradt. Leszedtem függőségekkel együtt, újraindítottam, visszatettem, hiba megmaradt.
    2: Ubuntu 6.10: Indításnál (szintén bármi rendszerben végzett módosítás nélkül) GRUB error: 17
    Miután Windows alatt kigugliztam a probléma okát GRUB error: 22
    2: Ubuntu 7.10: Már kezdtem megkedvelni, mikor töltötte be a rendszert, nem indult. Ment a betöltő csík a végtelenségig, de nem indult el.

    Mindenkinek lehetnek megmagyarázhatatlan tapasztalatai, bármelyik rendszerrel.

  • Penge_4

    veterán

    válasz moonman #107 üzenetére

    "csak néhányan korlátoltak felfogni, hogy mi is az"

    Arra tudnál választ adni, hogy miért vannak olyan fájlok elérési útvonalai a registryben, amelyeket már hónapokkal ezelőtt töröltem és a lomtárból és ürítettem, vagy Shift+Del-lel töröltem?

    Más: Nem tudod, hogy a Win7-en az MS Paintből miért tűnt el az invertálás funkció (Ctrl+I)?

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz Sanyix #123 üzenetére

    Én még eddig Windows alatt csak IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL hibaüzenettel találkoztam azt is csak Vista alatt és csak a WU-n keresztül letöltött Nvidia driver miatt, utána az Nvidiáról letöltött driver megoldotta.

    Alul az "Event Log Online Help" behozza a technet tudásbázist, ott mindig megvan a megoldás.

    "Vinyó, vagy rossz kábel, mert ez a boot partició sérülésekor jön, a 22-es meg akkor amikor már annyira sérült, hogy konkrétan eltűnt a partició."

    Azóta is ugyanaz a vinyó és ugyanaz a kábel és Windows alatt nem jelentkezett semmilyen tünet, hogy sérült lenne bármelyik is. A Windows telepítője pedig látta az összes partíciót és meg is formázta, tehát kétlem, hogy eltűnt volna.

  • Penge_4

    veterán

    válasz ddekany #127 üzenetére

    Ráadásul a hiányzó DLL-ekre is csak egy rövid guglizás és megvan a megoldás.

    A dolog nyitja, hogy nem kell telepítgetni össze-vissza, meg uninstallálgatni, főleg nem codec packeket, meg ilyesmiket és nem lesz ilyen probléma. Azt meg kétlem, hogy Linux alatt purge-remove ide vagy oda, nyomtalanul eltüntethető mindenféle gányolt cucc, nem véletlenül vannak a tárolók, azok ellenőrzött szoftverek, de ott is írhat bármelyik Pistike bármilyen olyan szoftvert, amit csak profi Linuxos fog tudni levakarni a rendszerből nyomtalanul. Főleg, hogy még egy központi registry sincs, ami tartalmazza az adott szoftver minden létező fájljának elérési útvonalát.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz Sanyix #132 üzenetére

    2: Úgy értem, hogy egyes disztrók olyan szoftvereket kínálnak tárolóból fizetősen, amelyekre van ingyenes alternatíva, csak az adott disztróra éppen forrásból kell forgatni.
    3: És nem zavar be, hogy Linuxon jóval gyakrabban frissül a kernel, mint Windowson és bizonyos disztrók inkább régebbi kernelt használnak, némelyek pedig újakat?

    Én sem a felületet nézem, de mivel közel egyforma az erőforrásigényük és a KDE-n egy csomó minden beállítható GUI-n keresztül is, meg a felület is felhasználóbarátabb, akkor inkább azt választom.
    Amúgy ha ennyire nem érdekel a felület, akkor miért nem használsz inkább Xface-t, vagy fluxboxot?

  • Penge_4

    veterán

    válasz moonman #140 üzenetére

    "mármint milyen fájlokra gondolsz, amik a registry-ben "bennmaradnak"?"

    Bármilyen. Például mikor letöltök valamit, törlöm a telepítőfájlokat telepítés után, aztán fél kb 3 hónap múlva is ott van a registryben az összes build, mint elérési útvonal (ami már természetesen nem létezik, mert töröltem). Ugyanez screenshotokkal, office dokumentumokkal, feliratfájlokkal, ilyesmikkel.

    Thx! Kerestem az eszköztáron, nyomogattam a Ctrl+I-t, és pont a legegyszerűbb megoldás nem jutott eszembe. :N

  • Penge_4

    veterán

    válasz bambano #149 üzenetére

    RC-ről van szó, az RTM-ben már nincs benne a hiba. Különben meg mintha a Linux különb lenne ilyen téren...

  • Penge_4

    veterán

    válasz moonman #155 üzenetére

    Nem akkora probléma, csak feltűnt, hogy minek maradnak ott a törölt fájlok bejegyzései. :D

  • Penge_4

    veterán

    válasz bambano #167 üzenetére

    Egyiknek sem illene, de ettől függetlenül azért RC, nem pedig RTM, mert még lehetnek benne bugok. Ha nincs benne bug, akkor jó, hamarabb kész lesz, ha van, akkor kiadnak egy RC2-t, vagy kiadják az RC2-t RTM-ként.
    A lényeg, hogy abban ne legyen. A fejlesztők külön felhívják a figyelmet, hogy csak tesztelési célzattal a kockázatok tudtában telepítsd. Ettől függetlenül egy hardvergyilkosság azért keményebb, mint ha csak újra kéne húznod az amúgy is tesztelési célzattal feltelepített rendszert. Inteles program pedig van a helyrehozására, de ha elolvastad: "A már tönkretett kártyák tulajdonosai pedig az Intel Boot Agent Utility programja segítségével próbálhatnak meg - a sérült modulok újraprogramozása révén - újra életet lehelni hardvereikbe, bár a szoftver használatát követően a kártyák MAC címe továbbra is hibás fog maradni."

  • Penge_4

    veterán

    válasz bambano #179 üzenetére

    "Az pedig, hogy te azt mondod, windows rc lehet bugos, linux kernel rc meg ne legyen, marhaság."

    Ezt nem mondtam. Azt mondtam, hogy olyasmiben nem kéne döngetni a mellkasukat a Linuxosoknak, amihez hasonló dolog korábban velük is előfordult.

    Aki meg RC szoftvert, vagy RC kernelt használ, az pedig vagy értsen hozzá, vagy ne sírjon, ha megszívja.

  • Penge_4

    veterán

    válasz #40553216 #182 üzenetére

    "ja, újraindítja agépet. a ctrl+alt+backspace meg a grafikus felületet. kicsit más. és pont az a lényege a konzolra váltásnak is, hogy közben megy tovább a gép."

    Erről jut eszembe, állítólag a Linuxot nem kell újraindítani. Nálam az Ubuntu minden frissítés után újraindítást kért a módosítások érvénybe lépéséhez. Szóval ezzel lehet alkalmazni a frissítéseket újraindítás nélkül is?

  • Penge_4

    veterán

    válasz moonman #232 üzenetére

    Driverek után már tényleg nem kell, de mikor az IE7-et frissíted IE8-ra azért újra kell indítanod, ugyanúgy a biztonsági kbupdate-ek után is.

  • Penge_4

    veterán

    válasz moonman #240 üzenetére

    Erről van szó. De a Firefox óta tudjuk, hogy az IE letölti a vírusokat, nem baj, hogy már messze biztonságosabb a sandbox és az UAC miatt még az Operától is.
    Sőt, a Windows is tele megy vírusokkal MSN-en keresztül és böngészéssel is. ;]

    Biztonság terén bármekkorát léphet az MS, a megtépázott hírnevét már nem szerzi vissza, mindig is a biztonsági résekre és a vírusokra fognak asszociálni az 1.0-s userek, a Linux fanok és a Pistikék...

    De mindig azt mondtam, érjen el a Linux egy bizonyos részesedést. A rókával is ez volt, amíg 1% alatt volt, IE6 így szar, úgy szar, aztán felment 20%-ra, kijött az IE7, kijött az IE8 és már a FF-ben van a legtöbb sebezhetőség, gyakorlatilag NoScript és Flashblock nélkül életveszélyes az Index főoldalától, vagy a PH-tól veszélyesebb helyre merészkedni vele, akkor meg mi értelme? Ez olyan, mintha szkafanderben járnál a boltba, nehogy elkapd az influenzát. A Linuxnál is ez lesz. Divatba jött az Ubuntu, rákapnak a userek, aztán ott is elterjednek, hogy lehet csökkenteni a biztonsági szinteket, elterjednek a krekkek a pro változatú szoftverekre, mert Pistikének GIMP-ből is pro kell, elterjednek a GUI alapú tweaker progik, aztán lesz majd ott is olyan kártevőtenyészet, hogy a vírusirtógyártó cégek megtriplázzák a dolgozói létszámot. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz moonman #235 üzenetére

    Ez csak a külső MAC cím, ezt az eszközkezelőben is átírhatod, de van a hálókártyának egy másik hardcoded MAC címe is. Előnye, hogy dualboot-os rendszeren anélkül van neted, hogy egyeztetnéd a két rendszeren a külső (megváltoztatható) MAC address-t.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Major Major #248 üzenetére

    Háromféle felhasználó van.
    Az egyik, aki megveszi a Linuxos gépet, mert olcsó, aztán felteszi rá a krekkelt Windowst.
    A másik aki megveszi a Linuxos gépet, mert olcsóbb, nem tudja mi azt, aztán felteszi neki a szomszéd Pistike a krekkelt Windowst.
    A harmadik, aki megveszi a Linuxos gépet, mert már van otthon neki dobozos Windows, vagy nem tudja mi az a Linux, utána pedig kénytelen venni egy OEM Windowst.

    "én igazából azt nem értem hogy egy felhasználó, akinek nem fűződik üzleti érdeke a windowshoz, miért áll le acsarkodni a linux ellen?"

    Semmi bajom a Linux-szal, de talán nem kéne isteni szintre emelni, ahogy azt a Firefoxszal is teszik és mostanában minden open source szoftverrel, ami divatba jön. Szép dolog a filozófia, hogy szabadon módosítható, nyílt a forráskód és ingyenes, de ha terjeszteni akarják, akkor csahos szekta kialakítása helyett talán a Linuxokat és a hozzávaló szoftvereket írnák meg olyan szintűre, mint a Windows-os kereskedelmi szoftvereket. Ha ezt nem tudják, akkor pedig nincs mire verni a mellkasukat, Windows alá is van egy rakás minőségi freeware és/vagy opensource szoftver, amiket lehet használni.

    A Windows fejlesztők (még ha néha nem is mindig) kénytelenek figyelembe venni a user igényét, mert ebből élnek. A Linux fejlesztők a saját egyéni preferenciájuk szerint írják meg a szoftvert, aztán használod, ha tetszik, ha nem, akkor nem használod, vagy ha van hozzá tudásod, akkor átírod a saját igényeidre és közzéteszed. Az átírod a saját igényeidre résznél bukik el a dolog. Hol van a mezei embernek, aki nem programozással (vagy legalább IT szakterületen) keresi a kenyerét ideje, kedve és nem utolsósorban tehetsége programozni tanulni?

    Én speciel arra várok, hogy valaki mutassa már meg a nyílt forráskód erejét. Pipálják le a Windowst. És ne csak a kemény mag szemében, hanem az egész emberiség szemében.

    "meg amit végképp, hogy egy linuxos miért szólja le minden egyes adandó alkalommal valamelyik disztrót, ugye bambano?"

    Én sem. Néha szoktam olvasgatni Linuxos fórumokat, de ott is csak a vita megy a nagyok között, hogy milyen disztró, milyen ablakkezelő, aztán a mezei user döntsön úgy, hogy a nagyok egy rakás előnyt felsoroltak, de mindegyikük saját magának fordítja a kernelt a mezei user pedig már örül, hogy feltelepítette a rendszert, a szoftverek egy részének alternatíváit és még a net is működik.
    Aztán az ösztönzés el is száll, mikor a nagyok (akikre felnéz) panaszkodnak, hogy a MS betart, a hardvergyártók betartanak, ez betart, az betart és nem foglalkoznak a Linux-szal. Csoda, ha ezek után nem fog rá 1-2 évet szentelni, hogy ugyanannyira megtanulja használni, mint a Windowst, ami (pár hülyebiztos hülyeséget leszámítva) folyamatosan javul?

  • Penge_4

    veterán

    válasz Rive #257 üzenetére

    Ne ferdíts. Vegyük sorra:
    IE8: pozitívum szabványkövetés tekintetében (még ha nem is vitték túlzásba a dolgot, de azért magasan jobb a korábbi verzióktól)
    Win7: Pozitívum a teljesítmény tekintetében, még ha Vista R2 néven is adhatták volna.
    Office 2007: Pozitívum, végre kapott egy felhasználóbarát eszköztárat, még ha sokaknak nem is tetszik, vitathatatlan, hogy ha megszokod, sokkal produktívabb és kényelmesebb a munka.
    Új tálca: Pozitívum, még ha már nagyon esedékes volt, akkor is.
    MSSE: Pozitívum, bétaként is kenterbe veri a NOD32-t és az Avirát mind erőforrásigényben, az Avirától pedig kevesebb vakriasztást produkál.
    Hotmail POP3: Mondanom sem kell, szintén pozitívum, még ha a konkurencia nyomása is benne volt.

    "És elég sok ügy kipattant már ebben a témakörben, hogy ezek közé egyenlőségjelet rakni ciki legyen."

    Attól, hogy az üzleti modelljükkel én sem értek egyet, még nem érzem elegendő oknak, hogy váltsak egy olyan opendszerre, ami nem elégíti ki az igényeimet és hosszú ideig tanulhatnám a 0-ról, hogy elérjem azt a tudásszintet, mint Windowsban, csak azért, mert a filozófiája tetszik, viszont maga a rendszer megítélése erősen szubjektív, mármint, hogy jobb lenne-e a Windows-tól.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz Oliverda #263 üzenetére

    Az egyes szavakon való lovaglás azt jelenti, elfogytak az érvek. De most komolyan.

    Vistában lehet, Windows 7-ben lehet, tehát a Windows-ban lassan 4 éve lehet. Vagy most hozzam elő, ha valaki leírja, hogy a Linuxban nem kell kernelt fordítani a telepítéshez, hogy de a 90-es években kellett, tehát hülyeséget írt? ;]

    Ugyanúgy ha egy szoftverről írok valamit, akkor sem fogom minden egyes név után odabiggyeszteni a verziószámot, szerintem magától értetődő, hogy a legújabb verzió(k) értendő(k) ez alatt.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz sh4d0w #320 üzenetére

    OEM-ekről volt szó, ott meg ritkán veszel legózható hardvereket, csak komplett gépet és tudtommal OS nélkül nem nagyon van, valamit adnak hozzá, ha nem is Linuxot, de minimum FreeDOS-t.
    És arra válaszoltam, hogy miért éri meg nekik ez így, hát ezért, meg a Magyarországon élő emberekből kevés az, aki az oprendszert is megveszi.

  • Penge_4

    veterán

    válasz dark100 #412 üzenetére

    "Egy hetkoznapi problam normalis mukodtetese is halalkin"

    És az nem jutott eszedbe, hogy esetleg az adott third-party szoftverrel vannak gondok? Rosszul van megírva, ilyesmi?

    "a tuzfal szonelkul letilt dolgokat"

    Nálam még ilyen nem fordult elő, ellentétben pár über tűzfallal, amit anno még azért használtam, mert hittem az urban legendekben, hogy a Windows tűzfal szar.

    "Meg a tetu kalendariumot sem tudod user modba behozni, mert nincs jogod megvaltoztatni (konyorgom ki akarja megvaltoztatni...)."

    Behozni be tudod, de a rendszeridőt értelemszerű, hogy nem fogja engedni eleválás nélkül módosítani. Baszki, most gondolj már egy kórházi szerverre, ahol ütemezett feladatok vannak. Emberek halhatnak meg azért, mert egy kártevő elállítja a rendszeridőt? Vagy egy vasúti szerver? Vonatok ütköznek emiatt? Gondolkozz már egy picit.

  • Penge_4

    veterán

    válasz #40553216 #431 üzenetére

    gondolod, hogy a vasúti szerveren van kalendárium? vagy window$?

    Csak példa volt, de fejlettebb országokban előfordulhat, hogy a fénysorompó automatizálva van.

    Egyet mondj még: Mennyire egyszerű megoldani egy olyan alap dolgot Linuxon, mint a fő Opera (ami eleve nincs is benne a repóban se sajna, amiben állítólag minden "lényeges" szoftver benne van :U ) külön helyre települjön a heti snapshotoktól. Ugyanis Linuxon mindennek megvan a maga helye. Továbbmenve: Ez a külön helyre telepített Opera egy esetleges "takarítás" alkalmával minden egyes fájljával együtt legyen eltávolítva, majd újra felrakva, mikor arra kerül a sor? Ez Windows alatt rutinfeladat, nem kell cmd-ben ügyködni hozzá. Hogyan oldható meg Linuxon? :)

    Amúgy Linuxra van már Windows 7 taskbar? :D

    zoltanz: A Vistának rossz volt a marketingje, ráadásul az emberek nagyon hozzászoktak az XP-hez, mivel 5 évig az volt az egyeduralkodó. De a Vistában kifogásolt teljesítményproblémákat a Win7 már javítja. XP-t használni meg... Mióta Vistát/Win7-et használok már olyan érzés XP elé ülni, mint XP-t után Win98 elé ülni.
    Ez volt az egyik (a sok közül), ami nem tetszett az Ubuntuban sem. Túlságosan az XP "irányvonalát" követi, a Vista újításait teljes mértékben elveti. Hol van például Linuxban árnyékmásolatok? Vagy UAC-hoz hasonló eleváció, amikor nem akarok Terminálban sudo-zni, hanem GUI-n szeretném végezni a dolgaimat?

    A támogatottságról meg annyit, hogy láttam a HUP-on és itt-ott komolyabb tudású Linuxosokat vitázni, hogy ilyen-olyan csomagok nem kompatibilisek az új kernellel/másik disztróval szívás van vele, forgatni kell/visszamenőleg nem kompatibilisek, stb.
    Egy felhasználó pedig nem fog átmenni programozóba. Ettől még nem jelenti azt, hogy a Windows rosszabb lenne, ahogy a BMW sem rosszabb egy tuningladától, csak előbbit olyanok is használnak, akik nem autószerelők, vagy nem értenek annyira az autószereléshez. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz zoltanz #437 üzenetére

    "UAC -ra figyelmeztető rendszerre egy átlagfelhasználónak nincs égető szüksége"

    Pont neki van (lenne) a legnagyobb szüksége rá. Egyébként egyrészt annyira nem vészes, de mégis szeretem biztonságban tudni a rendszert, mert ha egy videólejátszásnál UAC eleválást kér, akkor elgondolkozok, hogy valami probléma van és utána nézek.

    Egyébként konkrétan arra értettem, amikor Nautílusban nem enged hozzáférni egy fájlhoz/könyvtárhoz, mert nincs jogom hozzá. Akkor fel kéne ugrania egy UAC ablaknak, hogy szeretném-e admin módban futtatni, nem pedig Terminált indítanom feleslegesen.

    "mert a rendszer nem petézik maga alá könnyen egy Linux (vagy Ubuntu)..."

    Erre inkább nem vennék mérget. Elhiszem, hogy stabil, de mivel nem én vagyok Linus Torvalds, így lehetnek sötét foltok a rendszer 100%-os ismeretével kapcsolatban.
    Másrészt lehet, hogy éppen én írok véletlenül felül egy fájlt, vagy egy béta szoftver szinkronizációs hibájából adódóan a fájlt vissza kéne állítani egy korábbi időpontra. Sokkal időspórolóbb és idegkímélőbb megoldás, mint vagy 1000 kisebb konfigurációs fájlról rendszeres biztonsági mentéseket csinálni.

  • Penge_4

    veterán

    válasz #40553216 #438 üzenetére

    "itt az Opera külön verzióira (alfa1,2,3,béta, rc, stb) gondolsz? hogy ezeket külön rakni?"

    Nem, azok Windows-on is külön helyre települnek. A snapshotokra gondolok, amit ezekre frissítek rá. Kijön egy alfa, utána x mennyiségű snapshot, utána béta, utána megint snapshotok, utána béta2, vagy RC és így tovább a véglegesig.

    "mi nem érthető ezen?"

    Az, hogy tegyék bele egy külön checkbox-szal ha kell, de így aki mindig friss szoftvereket akar használni, az ugyanúgy a netről vadászhatja össze. Mellesleg az OOo 3 open source, mégsem volt benne akkor még a repóban, amikor már a sourceforge-ról ezerrel lehetett tölteni.

    "minek is? mit tud, amit a compizzal nem lehet megoldani mér régebb óta?"

    A Windows 7 tálcájáról beszélünk, ugye? Programikonok vannak rajta csak+valósidejű előnézeti képek+Aero Peek+csoportosított tálca értesítőikonok+egymásba csoportosítja az egy programhoz tartozó megnyitott ablakokat+középsőklikkre új ablakot nyit, illetve egy másodlagos változatot az adott programból+jobbklikkes programspecifikus kontext menü (előzmények, különböző futtatási lehetőségek, böngészőnél minden tab külön előnézeti képpel, korábban bezárt tabok, ilyesmi).

    Nagyon hasznos tud lenni.

    Start menühöz és Vezérlőpulthoz foghatót is csak KDE-nél láttam, Gnome-ból valahogy kimaradt. Kaptunk helyette pár menüpontot, de még az asztalon parancsikon létrehozását is Terminalból kell elvégezni (legalábbis akkor még abbül kellett, amikor már kint volt a Vista).

    A Compiz nem jött be. Az átlátszóság tetszik, de a többi már túlzás, egyébként meg kicsit bugos volt itt-ott, KDE alatt meg minden "pistikét" leszóltak a nagyok minden fórumon, hogy felesleges is kipróbálnia, mert Gnome-ra van optimalizálva.

    "és ez a taskbar lesz home basicben és a starterben is?"

    A taskbar elvileg igen, csak Aero nem, bár ezt pontosan nem tudom, a lényeg, hogy egy kis registry trükkel simán megoldható ezekben a verziókban is. Egyébként nem véletlenül mondogattam mindig, hogy az Ultimate/Enterprise az Windows, a többi az csak butított.

    "az ugyan olyan, mint a többi m$ terméké), hanem a driverkompatibilitása. de ez kit érdekel?"

    Igen, de egy driverkompatibilitásnál kiírja, mellesleg nem mindegy, hogy nyomtató, ami nélkül elvagy, aztán elgondolkozol, hogy vettél volna olyat, aminek a gyártója ír drivert az új rendszerekre is, nem lusta. de ettől még nem aggódom, hogy be fog-e bootolni a rendszer, a Linux meg gondol egyet és GRUB error. Ilyenkor mondanom sem kell, hogy a Windows sem érhető el egy dualbootos konfigon, mert a GRUB felülírja a Windows bootmanagerét.

    "és akkor az USB 3.0 gyakorlatilag tegnaptól a Linux kernelben?"

    Én konkrétan a hajamra kenhetem. Blu Ray lemezt pedig letölthetek egy USB 2.0-s alaplappal felszerelt gépemre is.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz #40553216 #446 üzenetére

    "alt+F2 gksudo nautilus vagy gksu nautilus, passwd, enter, és már hozzá is férsz."

    Ok, erre hogy hozok létre egy parancsikont, (hogy ne kelljen mindig pötyögni) amit feldobok a tálca gyorsindítójára (illetve annak Linuxos megfelelőjére)?

    Mellesleg az is értelmes húzás, mit ne mondjak, hogy a jelszó beírásánál nem ír ki csillagokat, aztán először nézed, hogy be van-e dugva a billentyűzet, aztán nyitsz egy jegyzettömböt, végigpróbálod a billentyűket, hogy mind működik-e leütésre, aztán beíráskor, ha hosszabb és speciális karaktereket is tartalmaz a jelszó, akkor még végignézed a billentyűzetkiosztást, hogy minden ott van-e, ahol kell, az y-tól a kötőjelig, aztán elkezdheted beírni a jelszót és reménykedsz, hogy működni fog elsőre, mert nem ütöttél mellé.

    Fájna neki csillagokat kiírni?

    "és a blu-ray lejátszás már van 2 éve (de egy legalább), linkeltem. még ha fizetős is a progi."

    Jé, majd elfelejtettem, ami cucc, az Linuxon is fizetős. A cedega fizetős, a GIMP Pro fizetős, most meg itt van ez, ez is fizetős. Bezzeg a csúnya kereskedelmi Windows-on a freeware, zárt forráskódú progik lejátszák.
    Bezzeg Windows-os progikat, még ha nem is etikus, tudsz használni ingyen, Linuxon hogy krekkelsz egy fizetős progit? Sehogy. Ennyit a szabadságról.

  • Penge_4

    veterán

    válasz sh4d0w #447 üzenetére

    Eddig úgy tudtam, hogy egy banki ATM is kritikusnak tekinthető, mégis Windows XP van rajtuk. De neked legyen igazad. :K

  • Penge_4

    veterán

    válasz #40553216 #449 üzenetére

    "asztalon jobbklikk>asztal hátterének megváltoztatása"

    Kevertem a parancsikon létrehozásával, ahhoz kell a terminál.

    "hát itt valami nagy kavart csináltál, vagy szar a hw-d."

    Bizony, a régi gépemen is, meg a mostanin is. Lényeg, hogy Az XP-vel nem volt baj, a Vistával nem volt baj, a Win7-tel nem volt baj, biztos a hardverem szar...

  • Penge_4

    veterán

    válasz Sanyix #455 üzenetére

    "A fejlesztő repoja frissül."

    És nem gáz, ha fel van véve vagy 60 különböző repó, az általam használt szoftverek legfrissebb változataihoz? Különben nem beszélhetünk a Synaptic előnyeiről, ha ilyen komoly szoftvereket, mint OOo is csak x hét múlva méltóztatnak beletenni, akkor a kis elfeledett szoftvereket lehet, hogy csak 2 hónap múlva. Azt meg nem várom meg.

    "Fura én már a 6-os ubihoz kapott verzióban is találtam ilyet"

    Én 6.10-hez olvastam a Terminálos megoldást az ubuntu.hu-n.

    "Fura én winnél érzem ezt. Mármint minden bootnál az aggódást hogy most mivel lep meg, mert évente jópárszor meglep, már a vista sp2 is megtette."

    Akkor vegyünk egy egyszerű példát. Egy kocsival szívesebben indulok el, mert ha valami baj van, nagyjából tudom mit kell csinálni vele, míg egy Boeing 767 biztos jó, de max kapok pár instrukciót, hogy melyik kart húzzam meg és melyik gombokat nyomjam meg, aztán ha valami mégsem úgy működik, akkor lesek ki a fejemből, miközben zuhan a gép. Mivel a levegőben van, még egy működő autóval sem tudom elvontatni.

    Windows esetén átlátom az egész rendszert, tudom mit kell csinálni, Linuxnál az egyetlen, amit tudok (tudnék), feltenni mellé egy Windowst, lekapni rá valamit, amivel lehet olvasni az EXT3 partíciókat, aztán átmenteni a fontos fájlokat, mielőtt leformázom a partíciót, aztán ha még nem múlt el a mazochizmusom, akkor újratelepíteni rá a Linuxot, mert akármilyen mélyen ások a gondolataimban, nem jut eszembe olyan esemény, ami ilyen problémát okozhatott a "betonstabil" Ubuntuban. A 2. és 3. alkalommal már minden egyes mozzanatomat figyelemmel kísértem előre.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Sanyix #459 üzenetére

    Ez neked mióta multiplatform? Én örülnék neki a legjobban, vagyis örültem volna, mikor Wine-al próbáltam felimádkozni a DirectX-el együtt, sajna csak a program ment fel, a lejátszás nem indult el.

    "a lejátszás akkor az is csak a másolásvédelem miatt lehet, amit meg főleg le kell szarni, rohadjon bele a gyártó..."

    Én bottal sem piszkálnék meg BD lemezt, amíg itt az MKV, de ettől még 1:0 a Windows javára.

    "Azt hiszed kitalálták hogy crack és akkor only for win?"

    A kedvenc beszerző oldalaimon múltkor rákerestem poénból, aztán egyikre sem dobott ki semmit. Ilyesmi meg nincs benne semmilyen How to-ban, Linuxos fórumokon meg gyanítottam, hogy elküldenének, ha ilyet kérdeznék. :D

    "Én cedegáztam... persze nem vettem meg, piratebay volt a barátom ;)"

    A TPB-ről csak azt töltöm le, amit VIP, vagy Trusted Member tolt fel, különben az egész már egy kártevőtanya. Zenékre, filmekre és sorozatokra jó, a többivel nem árt vigyázni, vannak ettől megbízhatóbb beszerzőforrásaim.

    "Én akárhol néztem, kde, és gnome alatt is kiírja mindenhol, csak pöttyök formájában."

    A terminál. ;]

    "Én se morgok mert a win még csak ennyit se tesz meg"

    Az első telepítésemnél ennek a végigkérdezésnek az lett a vége, hogy a billentyűzetemen felcserélte az y-t és a z-t (amúgy minden ékezet megvolt a helyén), szóval utána manuálisan választottam inkább ki.

  • Penge_4

    veterán

    válasz sh4d0w #464 üzenetére

    "Mi a búbánat az a Gimp Pro, adjál már egy linket, légyszíves... ?!"

    Állítólag a GIMP professzionális változata, amit néhány hollywood-i stúdió is használ. De lehet, hogy csak ez is a Linuxosok vicce, válaszul a PhotoShop-ra, aminek a sima GIMP a nyomába sem ér. ;]

  • Penge_4

    veterán

    válasz Benőke #466 üzenetére

    Telepítéskor a C:\Program Files (x86)\Opera\ helyett más elérési útvonalat adok meg és egyúttal az AppData és a Local útvonalának neve is változik és az unistallnál ugyanúgy eltávolít mindent, mint az alapértelmezett útvonalon lévő szoftvertnél.

    zoltanz: Szóval ha zárt forráskódú szoftverből két példányt futtatok, akkor a Linux megkattanhat. Ilyet se tapasztaltam még Windows-on, egy-két trógerebb szoftverrel volt olyan, hogy az egyik futtatott példányban végzett módosítást a másik futtatott példány bezárása után nem jegyezte meg, de össze még nem akadt soha.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz Sanyix #468 üzenetére

    "Mplayer, és a vlc multiplatform, amit azok nem esznek meg, azzal vannak komoly gondok..."

    Codec tekintetében nem is vitattam egyiket sem (bár a VLC a Space lenyomása után még ugrik vagy 2 képkockát, ami számomra elfogadhatatlan), de a KMPlayer olyan feature kínálattal rendelkezik, hogy nincs hozzá fogható lejátszó sem Windowson, sem semmilyen más platformon. Egy időben hosszasan kutattam, egyik sem ér a nyomába sajnos. Bár tény, hogy aki a WMP-hez, PowerDVD-hez, vagy QuickTime-hoz szokott, azoknak baromi jó alternatíva a VLC, vagy az MPlayer, de még a Totem is.

    "Wine-re directx-et? Hát ahhoz gratulálok... nem mondták még hogy a wine nem virtuális gép hanem emulátor?"

    Wine Is Not Emulator. :D

    Viccet félretéve, DX nélkül nem működött volna a KMPlayer a DirectShow függőség miatt.

    "opera bennevan a repoban, onnan telepítettem, nem egyszer..."

    A hivatalosban? Legutóbb ott csak valamelyik 6-os verzióját találtam meg az Operának, még a 9-esnek sem volt nyoma, pedig akkor már kijött rég a 9.5 is.

    "mikor egyrészt egyiket sem ismeri"

    Nem kevésbé irreleváns megközelítés, mikor a két program tudását mérjük össze előjönni az árral, hogy mi mennyibe kerül, meg ki mit vett meg.

    Mellesleg PS-ban 10 perc alatt kiismertem nagyjából az egész menüt, GIMP-nél 15 percig tartott, amíg egy képet átméreteztem és ráírtam egy szöveget, annyira illogikus az egész menürendszer, meg azok az össze-vissza eszköztárak, meg ikonok, kész rémálom az egész szoftver.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz sh4d0w #480 üzenetére

    Te meg olvass vissza és nézd meg, hogy mit linkeltem.
    Nem a KDE-s MPlayerről beszéltem, hanem a KMPlayer nevű koreai fejlesztésről. Koreaian Media Player. :D
    Topicja is van itt a PH-n.

    Sanyix: Én már csak ilyen igényes vagyok. Ha lenyomom a Space-t, akkor nekem azonnal álljon meg, ne ugorjon semennyit, mert idegesítő.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz Benőke #490 üzenetére

    Én Ubuntun a Java Runtime-ot szedtem le függőségestől, aztán még mindig ott volt a jre6-sun könyvtár.

    Egyébként ne tereld a lényeget, arról volt szó, hogy adva van egy végleges Opera és adva van egy olyan Opera, amit mindig frissítek a legújabb snapshotra.
    És ez a kettő külön.

    zoltanz: Mint mondtam, nekem túl fícsörszegény mindkettő. Sokáig kerestem normális mediaplayert, ez volt az egyetlen, ami minden igényemet kielégítette. Ha meg Linuxot csak kompromisszumokkal tudok használni, akkor semmit sem ér az egész. Így vagyok az MSO2007-tel is. A szalagos eszköztár és az excel multistringes autószűrő kell. A vicces PPS-ekhez való ActiveX-es markókat majd kifelejtettem. :D

    dabadab: Hogy ki kitől mit nyúlt le, végfelhasználó szempontjából lényegtelen.

    Egyébként ha tényleg ilyen "lenyúlás", akkor azt mond meg, hogy a Linuxos közösség miért nem vág vissza azzal, hogy csinál egy ugyanolyan profi lejátszót, mint a K-MPlayer, GPL licensz alatt?

    sh4d0w: "Az mplayer bármelyik lejátszónál különb"

    Biztos különb, csak frontend nélkül Terminálból elég frusztráló érzés irányítani. Normális frontend meg még nem készült hozzá, az SMPlayer már közelít, de a K-MPlayer szintjét még nem érte el.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz bambano #505 üzenetére

    "fussunk már neki, minek is akarsz rootként nautilust futtatni???"

    Az Opera telepítési könyvtárában lévő ini és lng fájlokat akartam szerkeszteni.

    "ha te ennyit tudsz a linuxról, minek rakod fel?"

    Valahol el kell kezdeni, nem?

    "A kmplayer pont nem jó példa, mert a lényeget lopták, a szabad szoftveresektől. ez van srácok."

    Ha szerinted a lényeget lopták, akkor azt a pár "lényegtelen" dolgot miért nem tudják beleírni a fejlesztők valamelyik natív Linuxos lejátszóba? Amiket már a múltkor mondtam, törlés közvetlenül rendszerből, kicsit fejlettebb OSD, meg ilyesmik.

    dark100: "Ha nem akarod hogy az alap helyere keruljon, akkor PREFIX=path Es akkor teljesen lokalis valtozat lesz."

    Ezt most kicsit bővebben, mert ebből az jött le, hogy a .deb csomagokat (mivel telepítéskor nem ajánl fel lehetőségeket, mint next-next-finish), nyissam meg szövegszerkesztővel, keressek egy ilyen sort, majd írjam át és úgy telepítsem.

    Továbbá ezt majd mindig el kell végezni, vagy elég csak az első alkalommal és utána már oda fog települni alapból?

  • Penge_4

    veterán

    válasz Vladi #513 üzenetére

    "Könnyen és gyorsan. Elmesélem ha tényleg érdekel."

    Tényleg érdekelne, mert szeretném jobban megismerni a Linuxot, hátha megkedvelem.

    "A többi zagyvaságodat meg úgy oldom meg, hogy telepítéskor kiválasztom a billentyűzetkiosztást..."

    Én is, de hülyén fejeztem ki magam, úgy értettem, hogy az első eset furcsa volt, hogy miért nem írja a jelszót, amikor én gépelek. :D

  • Penge_4

    veterán

    válasz Sir Pocok #530 üzenetére

    "Kompatibilis Office alkalmazás" -> Az ActiveX-es markós PPS-eket megjeleníti? De mindegy is, itt legalább fel lehet tenni Wine-al az MSO2007-et.
    Net böngészés - Ez valóban van, szerencsére az Opera multiplatformos.
    Msn, ICQ, stb.. - Melyik MSN kliens támogatja az Offline üzeneteket?
    FTP, torrent, stb. - A Deluge elég fapados a uTorrenthez képest, a KTorrent pedig egy csomó oldalon feketelistán van, miszerint rosszul küldi az adatokat a trackernek. Bár a Deluge legalább fejlődik, már egész korrekt, lassan kiváltható lesz vele a uTorrent, a labelek és az RSS azért még hiányzik belőle.

  • Penge_4

    veterán

    válasz #40553216 #543 üzenetére

    "gondolom, kiderült már, hogy ahhoz sem kell."

    Igen, elismerem, tévedtem, ezek szerint már lehet.

    "és ezek szerint egy három év kijött rendszert hasonlítasz össze a a win7 ultimate aeroval?"

    Miért, mennyit is fejlődött ezidő alatt, egyébként a 7.10-et is próbáltam, az már egy fokkal jobb volt. Nézegettem az ubuntu.hu-n, de eddig csak az EXT4 volt, ami számomra meggyőző változás.

    "van sun java és open java, még választhatsz is."

    Igen, én hülye elhittem, amit az ubuntu.hu-n írtak, hogy az OpenJava hulladék, úgyhogy javasolják inkább a Sun javát.

    "viszont ahogy leírtad, annak alapján kijelenthetjük, hogy a Linuxos megoldás egyszerűbb, ha már pengenek ez volt a baja."

    Nem. Az volt a bajom, hogy Windowsban jobbklikk->Properties->Compatibility fül, Run this program az an administrator és innentől az ikonra kattintva azonnal úgy indul, nem kell minden alkalommal vagy 20 billentyűleütést végeznem hozzá.
    Ha valamit állandóra akarok, akkor Taskschedulerben megadom, hogy run high privileges és onnantól még UAC eleválást sem kér, mindig a megadott időben el fog indulni, akár rendszerindításkor. Így lőttem be az Everestet is.

  • Penge_4

    veterán

    válasz zoltanz #544 üzenetére

    Oké, akkor csak azokat, amiket a többi nem tud:

    1: A fájllistán lévő fájlok közvetlen törlése a rendszerből, akár lomtárba, akár a lomtár kihagyásával.
    2: Renderelési módok széles skálája (Haali, EVR, stb.)
    3: Framestep back
    4: Feliratokat akkor is megeszi, ha csak hasonlít a nevük, de nincs más egyező felirat, tehát például nem akad fent, egy szóközön, vagy 1-2 plusz karakteren.
    5: Time streching minden fájltípuson (wmv-n és 3gp-n is működik akár) és emellett a hang is nagyon tiszta, nem torzít annyira, mint a többi.
    6: A billentyűzet bármely gombjára tudok billentyűparancsokat létrehozni (beleértve a numerikus billentyűzetet is). És szól, ha az adott billentyű már használatban van és lecseréli, nem nekem kell kikeresnem, apró kényelmi funkció, de időspóroló.
    7: Jobbklikk menüből gyakorlatilag a renderelési módoktól kezdve minden elérhető, nem kell a beállításokban kotorászni, mikor nem muszáj.
    8: Hang és feliratszinkronizáció, utóbbi akár FPS alapján.
    9: Listába szedett playlistek, nem kell mentenem, majd kitallózgatnom pls és m3u fájlokat, csak a tabokon váltogatni.
    10: Fejlett OSD, a Tab-ot lenyomva gyakorlatilag minden fontos infót kiír az adott videóról, emellett beállítható, hogy mutassa a sarokban mennyi telt el, mennyi van még hátra, ilyesmi, nem csak az alap timestamp.
    11: Intelligens kódekkezelés, akár belső, akár külső, egyszerűen váltogathatok közöttük. Rengeteg video és audio processing, szűrők, valamint fejlett felirattámogatás, ( .ass .ssa .ssf), valamint több felirat betöltése egyszerre egymás alá, felirat átidőzítés.
    12: Zenelejátszáshoz Winamp-hoz hasonló látványos vizualizációk.
    13: Hardveres és szoftveres color control
    14: Könyvjelzőzhető pozíciók globális kezelési lehetőséggel.
    15: Egyéni profilok a beállítási lehetőségekhez.
    16: Különféle screenshot készítési beállítások.

    Remélem nem hagytam ki semmit, mindez egyetlen szoftverben.

    5h4rK: A Pidgin ezt mióta tudja? Csak mert pár hónapja mikor kérdeztem még nem tudta sem a Pidgin, sem a jóval fejlettebb (már videochatet is támogató) Empathy.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz #40553216 #550 üzenetére

    Az Everestet csak root jogban tudom futtatni. És nagyon kétlem, hogy a Linuxos megfelelője futna usermódban, amikor közvetlenül kommunikál a hardverrel.

  • Penge_4

    veterán

    válasz #40553216 #552 üzenetére

    Mindenre, kint van sidebaron. Szeretek pontos adatokból, nem pedig a gép zúgásából következtetni, ha valami gond van. :)

  • Penge_4

    veterán

    válasz Vladi #562 üzenetére

    "Ha meg nem teccik a default helye, akkor fogod és kitömöríted a staticra forgatott operát ahová akarod. Kész."

    Forgatás helyett nem lehet Linux alatt portable szoftvereket futtatni?

    "Mert nem kérdezel, hanem csapkodsz. Te ilyen fordított módon gondolkodsz? Nem megkérded amit nem tudsz, hanem addig fikázol amíg meg nem unjuk és kínunkban elmondjuk mit kell tenni?"

    Nem kérdeztem, hanem kijelentettem, mégpedig azért, mert ez például baromira illogikus, hogy nem ír csillagokat a terminálban.

  • Penge_4

    veterán

    válasz virkir #568 üzenetére

    "De áruld el mennyivel biztonságosabb ha állandóan jelszavakat kell beírogatni mintha csak kapsz egy figyelmeztetést amit elég egy klattyal engedélyezni?"

    Ez különben jó kérdés. Főleg azért, mert ilyen esetekben kerülnek elő olyan jelszavak, mint "pistike", "1234", mert a usernek tele van a töke, hogy 5 percenként írogathatja be és a biztonságos jelszó szépen lassan eltűnik, mert senkinek sincs kedve minden alkalommal vagy 20 karakternyi kis és nagybetűt beírni.

Új hozzászólás Aktív témák